caution

CM Storm Alcor Review: Serious value!

Recommended Posts

Συμπαθέστατο ποντικάκι. Το είδα λίγο πριν φύγει για τον φίλτατο hwboxer από πάνω και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω. Τα αρκετά DPI θα βοηθήσουν και στις υψηλές αναλύσεις Btw.

Link to comment
Share on other sites

απο που και ως που ρε παιδια παρωχημενο το avago 3090? ειναι ο καλυτερος μακραν αισθητηρας της avago οσον αφορα perfomance [accel tracking κτλπ ]

αν ειχε και χαμηλο lod θα ξεφτιλιζε rival , deathadder και ολα τα zowie που πουλιουνται 60-70-80ε

35ε για αυτο το mouse ειναι ο παραδεισος του fps gamer !

Link to comment
Share on other sites

Έχει κλείσει τριετία+ από το release του, εξ ου και το "παρωχημένο". Καθαρά ημερολογιακά το εννοούσα.

Αλλά σαφέστατα παραμένει sweetheart όπως το λες :)

Link to comment
Share on other sites

M' άρεσε το user experience Τάσο, minimal και κατανοητός :T:

Έχω το CM Storm Recon που αν δεν κάνω λάθος φοράνε τον ίδιο αισθητήρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μακράν καλύτερο από το tt challenger που είχα πριν :P Απλά μου έκανε εντύπωση που σου φάνηκαν ιδανικά τα 3200DPI (με το πράσινο φωτισμό). Μόνο σε κάνα game ανεβάζω εκεί, στην καθημερινότητα είμαι στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

M' άρεσε το user experience Τάσο, minimal και κατανοητός :T:

Έχω το CM Storm Recon που αν δεν κάνω λάθος φοράνε τον ίδιο αισθητήρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μακράν καλύτερο από το tt challenger που είχα πριν :P Απλά μου έκανε εντύπωση που σου φάνηκαν ιδανικά τα 3200DPI (με το πράσινο φωτισμό). Μόνο σε κάνα game ανεβάζω εκεί, στην καθημερινότητα είμαι στα 1600.

Και εγώ στα 1600 είμαι για την καθημερινότητα αλλά νομίζω πως αυτό είναι θέμα καθαρά συνήθειας!

Έχω την εντυπωση πως οι περισσότεροι έιναι καλυμμένοι με τα 800 (απλοί χρήστες) και τα 1600 γι'αυτούς

φαντάζουν πολύ γρήγορα! Πόσο μάλλον τα 3200!

Μάλλον ο Τάσος έιναι super advanced mouse user :P

Τάσο, το braided από το non braided cable μόνο ποιότητα προσδίδει. Δεν έχει άλλες διαφορές - προσωπική μου άποψη.

Είναι όπως οι ανθρακί ζάντες αντί για τις ασημένιες. :P

Τα 7 κουμπιά δεν έιναι προγραμματιζόμενα ε? :/

Link to comment
Share on other sites

Κάνει εντύπωση το braided (ή όχι) στο unboxing ειδικά σε όσους δεν έχουν ξανα-αγοράσει ένα non-bulk ποντικάκι.

Και ναι, τα πλήκτρα δεν προγραμματίζονται και δεν υπάρχει συνοδευτικό software. Προφανώς δεν υπάρχει μνήμη εντός του, αν και firmware update υπήρξε και το πέρασα πριν το review :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία ναι μεν χαζή, αλλά που με έχει προβληματίσει αρκετά.

Τα braided καλώδια υπάρχουν και σε σκληρά και σε μαλακά.

Εντάξει τα μαλακά τα κάνεις ότι θέλεις...αλλά όταν τα σκληρά πάρουν μορφή...πως στο καλό τα ισιώνεις?

Ειδικά όταν είναι στην συσκευασία τους, είναι πιασμένα με συρματάκι, και όταν τα λύσεις

έχουν πάρει αυτό το άσχημο σχήμα που δεν ισιώνει ποτέ.

Έχω σκεφτεί να κάνω ότι και όσοι έχουν μακριά μαλλιά.

Να το βάλω μέσα σε μια πετσέτα και απο πάνω να το σιδερώσω για να μαλακώσει και να ισιώσει. :P (no kidding)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα - on a side note εχουν παρατηρηθει και φαινομενα πολυ κακου braiding - π.χ steelseries kana [ενα φεγγαρι ειχα πετυχει reddit posts]

που ουσιαστικα αρχισε να ξεφτιζει το braid απο μονο του . φανταζομαι το σκληρο braid που λες και εσυ ειναι σημαδι ποιοτητας???

το cmstorm qfr tk παντως σκληρο εχει και φαινεται duracell

!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 Trigger που έχω είναι σκληρά και χοντρά χωρίς να έχουν πρόβλημα με το σχήμα τους.

Στα 3 Rapid που έβαλα αγγελία φαίνονται σαν να είναι και κερωμένα από πάνω και έχουν το θέμα

που περιέγραψα πιο πάνω.

Ένα Sentinel Advanced II που έχω, είναι super μαλακό και φιλικό προς εμένα :P

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Κυκλοφόρησαν καινούρια firmware και προσθέτουν μερικά ακόμα DPI Levels απ'ότι τα Default των 800/1600/3200/4000.

Alcor Firmware Pack V1.0.1 (LOD < 4.4mm) / DPI: 800(White) / 1600(Red) / 3200(Green) / 4000(Blue)

Alcor Firmware Pack V2.0.0 (LOD < 1.7mm) / DPI: 400(Red) / 800(Yellow) / 1600(Blue) / 2000(Green)

Alcor Firmware Pack V3.0.0 (LOD < 1.7mm) / DPI: 400(Cyan) / 800(Orange) / 2000(Purple) / 4000(White)

Μπορείτε να τα βρείτε εδώ, στην καρτέλα Downloads.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now