Dreq98

Nas Server

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, εδώ και 2-3 μέρες έμαθα για τους Nas Servers, θέλω έναν απλό για να μπορώ να κάνω share files σε όλο το σπίτι και για να κατεβάζω αρχεία από torrent.

Τιμή γύρο στα 50-100, να είναι 2Bay και να είναι αθορυβο όσο το δυνατόν περισσότερο..

Ερώτηση: Μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows Home Server

σε Νas Server? Η είναι απλά και μονο για File Sharing?

Σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποιον μεταχειρισμένο Server και τον δίνη σε αρκετά καλή τιμή ας μου στείλει μήνυμα!

Ακούω πρότασης, δεν θέλω να πάρο έναν και να μου μείνει στο χέρι!:confusion:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

με τα χρήματα που αναφέρεις παίρνεις μεν ένα NAS, αλλά χωρίς τους δίσκους. Κοιτάς σε NetGear και Thecus.

Τώρα σχετικά με τα Windows Home, όχι δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις στα NAS που λέμε, ωστόσο μπορείς να μετατρέψεις ένα παλαιότερο pc σε NAS, αφού εγκαταστήσεις πάνω του το συγκεκριμένο λειτουργικό.

Θέλω κάποια στιγμή να δώσω το παλιό μου συστηματάκι που ειχα για server, αλλά δεν καλύπτει τόσο τον όρο, αθόρυβο. Για περισσότερα μπορούμε να τα πούμε με pm.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστω για την σύντομη απάντηση,

δίσκους εγώ ήδη αγορασμένους δεν υπάρχει πρόβλημα, έχετε μήπως να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14290]Dreq98[/MENTION], μέχρι το απόγευμα θα σου έχω δώσει μια απάντηση. Λόγω εξετάσεων δεν μπόρεσα νωρίτερα.

Για τα μοντέλα NAS, πας σε κάτι τέτοιο:

Thecus N2310 | Skroutz.gr (http://www.amazon.co.uk/Thecus-N2310-Mobile-Control-Streaming/dp/B00G5YRWPQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1396448186&sr=8-1&keywords=Thecus+N2310)

NetGear ReadyNAS 102 2-Bay (Diskless) | Skroutz.gr

Αυτά είναι τα πιο φθηνά που έχουν και κάποια extra features. Υπάρχουν και άλλα πιο οικονομικά που έχω και λιγότερα features και χαμηλότερες ταχύτητες μεταφοράς αρχείων, όπως αυτό:

D-Link ShareCenter 2-Bay Network Storage DNS-320 (Diskless) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now