caution

CM Storm Mizar Review: Step your game up!

Recommended Posts

imba τιμη , εχει κανει ζημια γενικα η cmstorm , πρωτα με τα keyboards που σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον κατεμε ευθυνεται στην mainstreamοποιηση [ θυμηστε μου να διατηρησω copyrights της λεξης ] των μηχανικων και τωρα με τα 2 αυτα mouse ... στα 45ε απλα δεν μπορεις να παρεις κατι παραπλησιο ... [ γιαυτους που ζητανε laser sensors κτλπ] - ωραιο review btw! καθε φορα εκτενεστερο και πληρεστερο ! keep it up

Link to comment
Share on other sites

^ Yup, το επιθετικό παιχνίδι με τις τιμές's awesome!

Είτε γι' αυτόν που τελικά θα πάρει ένα Mizar, είτε για αυτόν που θα επωφεληθεί από την πίεση που δημιουργεί ένα τέτοιο προϊόν στην αγορά και θα πάρει τελικά κάτι άλλο. Ξέρετε, τα γνωστά, μπορεί τα MSRP να μένουν σταθερά αλλά αν ένας retailer πουλήσει 500 Mizar και 6 π.χ. Mionix Avior 8200 αργά ή γρήγορα θα δεις το Mionix σε "τιμή προσφοράς" ;)

Link to comment
Share on other sites

Caution πολύ ωραία παρουσίαση! :T:

Θέλω να σε ρωτήσω εάν τα DPI και τα χρώμματα αλλάζουν μόνο από το Software ή εάν μπορουν να αλλάξουν και από κουμπιά.

Επίσης, ο laser αισθητήρας για τι επιφάνεις ή mousepads ειναι ιδανικός σε αντιπαράθεση με τους οπτικούς?

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό που έγραψες:

Ο οπτικός έχει δώσει την θέση του στον laser αισθητήρα και αυτό σημαίνει πολλά τόσο για τους θιασώτες όσο και για του πολέμιους της συγκεκριμένης τεχνολογίας.

Στους θιασώτες και τους πολέμιους αναφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

-Τα dpi μπορούν να αλλάζουν από τα πλήκτρα, αν δώσεις σε κάποιο πλήκτρο τέτοιο macro. To έχει προβλέψει το software που είναι αρκετά πλήρες.

-Οι laser αισθητήρες εν γένει δουλεύουν πιο εύκολα σε δύσκολες επιφάνειες (γυάλινες, ανακλασικά glossy κτλ κτλ) σε σχέση με τους οπτικούς που απαιτούν κάτι πιο matte και τρώνε φρίκες σε οτιδήποτε γυαλιστερό. Πάντως σε pads εννοείται ότι και οι δύο τεχνολογίες δουλεύουν ok.

-Για το quoted αναφέρομαι κυρίως σε όσους δεν αντέχουν καν υποψία acceleration στο tracking, οπότε και προτιμούν τους οπτικούς. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι πολλοί, πάντως κάνουν πολύ φασαρία στα forums :D Προσωπικά το λίγο acceleration δεν με πειράζει, με το jitter τραβάω ζόρι, και όταν πάμε στα 4K (και αντίστοιχα ανεβάσουμε και ποντίκια μας) εκεί νομίζω ότι θα τραβάω ακόμα περισσότερο, μιας και εκεί θα εμφανίζεται περισσότερο. Ευτυχώς στο mizar ήταν ελάχιστο.

:)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

το λεγομενο 1-1 tracking , ειναι εν μερει η δικαιολογια καθε hardcore gamer που οταν αστοχει δεν δεχετε οτι φταιει αυτος ... ενταξει ο απλος gamer θα δει μικρες διαφορες αναμεσα σε εναν πολυ καλο laser και σε εναν καλο optical αισθητηρα . πρεπει να βαζεις πολλες ωρες σε συγκεκριμενα παιχνιδια τυπου quake , cs και unreal tournament για να δεις διαφορες μεταξυ των αισθητηρων .

κυνηγουν τα pixels και ετσι φαση ....

αυτα για τους θιασωτες και τους πολεμιους κατεμε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1152]caution[/MENTION] το jitter το δοκιμάσες με τον κλασσικό τρόπο στο paint ή ingame?

Όσο αυξάνουν τα DPI αυξάνει και το jitter?

Για να καταλάβω..το jitter πιο πολύ έχει να κάνει με τον εκάστοτε αισθητήρα και όχι

με τον συνολικό σχεδιασμό του mouse. Σωστά το έχω καταλάβει?

Πχ. Όλοι οι 9800 αισθητήρες έχουν λίγο jitter ή μπορεί σε μια υλοποιηση να υπάρχει και σε άλλη όχι?

PS. Στο paint που το δοκιμάζουν, πιο σωστό είναι να το κάνεις με ελεύθερο χέρι ή να βάλεις κάτι

που το ποντίκι θα ακολουθεί σταθερή πορεία πχ χάρκας, βιβλίο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ευκολότερος τρόπος για να τσεκάρεις το jitter είναι με μια pixel thin κυματιστή γραμμή που θα κάνεις σχετικά σβέλτα χωρίς μεγάλη πίεση επί της συσκευής. H ακόμα και μία ευθεία διαδρομή όπως το φαντάστηκες (με οδηγό ένα βιβλίο ξερωγώ) μόνο που στην ευθεία ένα κακοφτιαγμένο ασύρματο ποντίκι μπορεί να σε "κλέψει", αναλόγως το firmware του (να κάνει drop η ζεύξη και prediction, και να μην το δεις ποτέ σαν jitter). Γι' αυτό και στις δοκιμές μου κάνω και τα δύο tests.

Το αν θα έχει jitter ένα ποντίκι είναι και θέμα αισθητήρα και θέμα επιφάνειας (γι' αυτό χρησιμοποιούμε κοινές επιφάνειες σε όλα) αλλά και σε μερικές περιπτώσεις θέμα interpolation που μπορεί να έχει αποφασίσει να κάνει ο κατασκευαστής είτε για να εμφανίσει dpi που δεν έχει ο αισθητήρας, είτε για να δώσει "σκαλοπάτια" ανάλυσης που δεν του επιτρέπει το firmware. Dirty tricks δηλαδή για να μην κάτσει να φτιάχνει custom controllers...

Link to comment
Share on other sites

Ο ευκολότερος τρόπος για να τσεκάρεις το jitter είναι με μια pixel thin κυματιστή γραμμή που θα κάνεις σχετικά σβέλτα χωρίς μεγάλη πίεση επί της συσκευής. H ακόμα και μία ευθεία διαδρομή όπως το φαντάστηκες (με οδηγό ένα βιβλίο ξερωγώ) μόνο που στην ευθεία ένα κακοφτιαγμένο ασύρματο ποντίκι μπορεί να σε "κλέψει", αναλόγως το firmware του (να κάνει drop η ζεύξη και prediction, και να μην το δεις ποτέ σαν jitter). Γι' αυτό και στις δοκιμές μου κάνω και τα δύο tests.

Το αν θα έχει jitter ένα ποντίκι είναι και θέμα αισθητήρα και θέμα επιφάνειας (γι' αυτό χρησιμοποιούμε κοινές επιφάνειες σε όλα) αλλά και σε μερικές περιπτώσεις θέμα interpolation που μπορεί να έχει αποφασίσει να κάνει ο κατασκευαστής είτε για να εμφανίσει dpi που δεν έχει ο αισθητήρας, είτε για να δώσει "σκαλοπάτια" ανάλυσης που δεν του επιτρέπει το firmware. Dirty tricks δηλαδή για να μην κάτσει να φτιάχνει custom controllers...

Αυτό που έχω κάνει bold στην απάντηση σου το βάζουμε στα συν ή στα πλήν του πόντικα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ασύρματο ποντίκι αν γίνει κάπου drop τότε επαφίεται στον προγραμματιστή τι θα δεις στο tracking.

Φαντάσου ότι το χέρι σου ζωγραφίζει ένα κύκλο (έχει στο μυαλό σου την περιφέρεια ενός ρολογιού) και στις 3:00 χάνεις το σήμα και το ξαναβρίσκεις στις 6:00. Τι θα κάνεις με το tracking; Πως θα πάει η γραμμή από το 3:00->6:00 αφού δεν είχε αφήσει το click και πρέπει να εμφανιστεί γραμμένη, αλλά "χάθηκε" η πληροφορία της διαδρομής;

Υπάρχουν και αλγόριθμοι (incremental, Bresenham κτλ) και τεχνικές (να buffάρεις από πριν και να "ρίξεις" το resolution για το διακοπτόμενο τμήμα on the fly και άλλα έξυπνα κόλπα) για να προκύψει κάτι κάλο σαν λύση. Το χειρότερο είναι η ευθεία μεταξύ των σημείων ή και καθόλου tracking (jump σαν να άφησες το click). Το καλύτερο είναι κάτι που μοιάζει σε αυτό που ζωγράφιζες. Βαθμολογείς ανάλογα, αν διαπιστώσεις τέτοια θέματα. Από την στιγμή όμως που έχεις πρόβλημα στην ζεύξη, όσο μαγκιόρικα και να το σώσει το firmware/driver ήδη δεν μπορείς να κάνεις recommend ένα τέτοιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

σωραιος ρε caution , δεν βλεπεις συχνα ελληνες με γνωσεις πανω σε θεματα ποντικων , εγω αν γινοταν και πτυχιακη προς τα εκει θα πηγαινα - λειτουργιες προγραμματισμος κτλπ αν και εχω ακομα καιρο μπροστα μου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now