Recommended Posts

--->aspire one KAV10

δεν θυμάμαι αν είχα ξαναγράψει το θέμα αλλα επειδή το βρήκα μπροστά μου to netbook

είπα να το ποστάρω μπας και βρεθεί λύση

το έκανα bios update και είχε κολλήσει και αναγκαστικά το έκλεισα ,

δε θυμάμαι αν το έβγαλα από ρεύμα / μπαταρία η από το power button ..

από τότε σκονίζεται επάνω σε μια ντουλάπα σαν νεκρό ούτε led ούτε τίποτα υπάρχει περίπτωση να το σώσουμε?

η θα γίνει ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο corruption στο flashάρισμα.

Η λύση μπορεί να είναι από usb με autoexec και τυφλό flashάρισμα, μέχρι και άνοιγμα και παραγγελία ίδιου έτοιμου bios chip. Google and google some more :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα aspire one a150 και ξαφνικά μια μέρα δεν άνοιγε (συχνό φαινόμενο σε αυτό το μοντέλο απ΄ότι διάβασα).

Με Bios update λύθηκε το πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασε να ακολουθήσεις τις παρακάτω οδηγίες για να κάνεις το update (χρειάστηκε να προσπαθήσω 2-3 φορές για να πετύχει το boot) :

Aspire One A110 / A150 powers on but the screen remains blank

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα aspire one a150 και ξαφνικά μια μέρα δεν άνοιγε (συχνό φαινόμενο σε αυτό το μοντέλο απ΄ότι διάβασα).

Με Bios update λύθηκε το πρόβλημα και δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασε να ακολουθήσεις τις παρακάτω οδηγίες για να κάνεις το update (χρειάστηκε να προσπαθήσω 2-3 φορές για να πετύχει το boot) :

Aspire One A110 / A150 powers on but the screen remains blank

το δικό μου είναι νεκρό τελείως σαν να είναι καμένο ας πούμε ούτε led ούτε τίποτα δεν δείχνει κάποιο σημάδι ζωής.... πως θα κάνει flash το bios ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τελείως "νεκρό" ΔΕΝ θα κάνει flash με τίποτα. Μόνο η αλλαγή BIOS EEPROM να είχε κάποιο ενδιαφέρον, αλλά δεν σημαίνει και πάλι ότι θα δουλέψει 100%...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δείχνει ότι η 5v standby είναι ok που μπορεί να δείχνει ότι είσαι ok από τροφοδοσία. Κάνε ένα clearCMOS για αρχή, με την μπαταρία ή το jumper (ή ότι έχει δαύτο) να δεις μπας και ποστάρει. Μετά τσέκαρε τέτοιου είδους -> How do I update the BIOS on the Acer Aspire One AOA110 or AOA150 netbooks? blind flashαρίσματα μπας και.

ΛΟΓΙΚΑ, δεν υπάρχει hardware failure απλά έχει μουλαρώσει το BIOS, γιατί πράγματι ήταν known issue σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now