geoal

C-states & Voltage σε Ashrock H87 Extreme4

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες στο φόρουμ, εκανα πρόσφατα αναβάθμιση το PC με 4770Κ και Asrock Ζ87 Extreme4 μητρικη, δοκιμάζοντας να κλοκαρω τον επεξεργαστη παρατηρώ οτι οταν βάζω τον πολλαπλασιαστή χειροκίνητα πχ στα 42 και τα υπολοιπα στο auto η μητρικη δινει παντα την μέγιστη ταση λειτουργίας για τα 4,2Ghz ακομα και όταν το speedstep ριχνει τον πολλαπλασιαστή σε χαμηλα επιπεδα (8, 12, 16 κτλ). Στα παλαιότερα συστήματα που ειχα λειτουργούσε κανονικα και η vcore επεφτε οταν χαμηλωνε ο πολλαπλασιαστής. Εδω στην Asrock Ζ87 Extreme4 φαινετε να λειτουργεί μονο οταν ο πολλαπλασιαστής ειναι ρυθμισμένος στο auto (bios settings). Όποιος μπορει να βοηθήσει θα του ειμαι υπόχρεος, ευχαριστώ πολυ.

Edited by geoal
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ειχα κανει τυπογραφικο λαθος στο μοντελο της μητρικης, εχω την Asrock Ζ87 Extreme4 και οχι την Η87 που ειχα γραψει στον τιτλο (το διορθωσα τωρα).

Ευχαριστω και να με συγχωρεις για την σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ειχα κανει τυπογραφικο λαθος στο μοντελο της μητρικης, εχω την Asrock Ζ87 Extreme4 και οχι την Η87 που ειχα γραψει στον τιτλο (το διορθωσα τωρα).

Ευχαριστω και να με συγχωρεις για την σύγχυση.

Μην ανησυχείς, Extreme4 είναι μόνο μια για το LGA1150 :P

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ το ψαχνω και δυστυχως δεν βλεπω λυση στον οριζοντα προς το παρον βολευομαι με το adaptive στα 4,2Ghz αλλα και παλι δεν δουλευει οπως θα επρεπε. Καλο Πασχα να εχουμε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο γενικό του, το να αφήνεις την οποιαδήποτε μητρική να διαχειρίζεται το voltage ενώ έχεις υπερχρονίσει, δεν έχει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα. :tennis:

Link to comment
Share on other sites

σημερα ελαβα την παρακατω απαντηση απο το support της Asrock :

"

Dear Valued Customer,

Thank you for contacting ASRock

Sorry it cannot adjust CPU voltage in that way you wish, so that's why we use override mode in EZ OC functions.

Please refer below picture for the Adaptive mode and Override mode of Haswell CPU.

and please also note that overclock and power saving is conflict, you may choose one of it according to your condition."

ATT00001.jpg

ειναι πολυ περιεργο αυτο μια και οι υπολοιποι κατασκευαστες δεν φαινετε να εχουν προβλημα και πετυχαινουν αυτο που θελω να κανω. Ελπιζω συντομα να καταφερουν να το διορθώσουν τι να πω...

ATT00001.jpg

ATT00001.jpg

ATT00001.jpg.ddb0d424fd8b811b8765eefd02c

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η απάντηση που σου δώσανε ήταν για το H87 Chipset που η Intel υποθετικά λέει πως μόνο η GPU μπορεί να γίνει OC.

Τους ρώτησες για το H87 ή για το Z87?

O τρόπος που μπορεί σίγουρα να σε βοηθήσει το support τους είναι να τους στείλεις BIOS Picks (βάζεις USB Stick και πατάς F12 όταν είσαι στο BIOS για να κάνει print screen)με τις αλλαγές που έχεις κάνει για να αναπαράγουν και μόνοι τους το πρόβλημα.

BIOS έχεις περάσει το τελευταίο?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μου δεν εχω κανει το λαθος που εκανα εδω και εγραψα σωστα το μοντελο της μητρικης (Ζ87) στο θεμα που τους ανοιξα. Οσον αφορα το Bios εχω το τελευταιο 2,70 αλλα δοκιμασα και με το προηγουμενο με τα ιδια αποτελεσματα. Τωρα οσον αφορα screenshots με τισ ρυθμισεις στο BIOS δεν μου ζητησαν αλλα φαινετε να ξερουν το προβλημα μια και οι απαντησεις τους ειναι οτι αυτο που θελω να πετυχω δεν γινετε. Παντως ειναι σιγουρα προβλημα της Asrock και στην υλοποιηση που εχουν κανει στις offset τασεις μια και αντι να προσθετει (ή να αφαιρεί) το ποσο της τασης που οριζουμε σε καθε default C-State voltage οπως θα επρεπε εκεινη απλα μπαινει σε override mode και δινει συνεχως την ταση του Turbo State +/- την ταση του offset. To adaptive voltage που μου προτειναν απο την αλλη ειναι τελειως αχρηστο και δινει πολυ περισσοτερη ταση σε AVX load και πολυ λιγη σε κανονικο με αποτελεσμα να ειναι ασταθες το συστημα. Δυστυχως δεν βλεπω φως στον οριζοντα και μαλλον θα μπω στα εξοδα μολις αρχισουν και ερχονται οι Ζ97 μητρικες μια και απο την αλλαγη δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος σε σχεση με τον προηγουμενο συνδιασμο 3770Κ-Αsus P8Z68-V Pro.

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα στην ASUS Z97-A και ησυχασα, ολα λειτουργουν οπως πρεπει και σταθεροτατα, μεγαλο κριμα για την Asrock ομως γιατι η Extreme4 ειναι πολυ καλη μητρικη και αυτο το προβλημα χαλαει την πολυ καλη εικονα της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now