Astalavista

Kingston HyperX Predator 2x4GB 2800MHz CL12 Review: High Performance

Recommended Posts

Ωραίο το κιτάκι, ωραίο το review αλλά έχω μερικές απορίες:

1. Γιατι στην AMD πλατφόρμα δοκίμασες μέχρι τα 2400Mhz και όχι παραπάνω?

2. Έχω την εντύπωση πως οι μνήμες πάνε και πάνω από 3000MHz που έφτασες μέχρι να φάς σφάλμα αλλά

ο 4770K μας δεν έχει τόσο καλό controller.

3. Γιατι τα Double Sided Modules έχουν καλύτερο overclockability από τα Single Sided?

Όπως και να'χει...το θέμα με τις μνήμες έχει γίνει super μπλεγμένο.

Οι απλοί users πρέπει να ξέρουν ένα κάρο sub timings εάν θέλουν να υπερχρονίσουν.

Οι advanced overclockers που τα ξέρουν...πρέπει να έχουν 4-5 διαφορετικά κιτάκια με

διαφορετικά τσιπάκια για να μπορουν να πάιζουν σε διαφορετικές πλατφόρμες του τέστειν

οι 2000λιαρες του 2011 έχουν άλλα ICs από τις 2000λιαρες του 2014 και βλέπω θέμματα

που οι χρήστες σπάνε τα νευρα τους για να κάνουν τις παλιές 2000λιαρες να δουλέψουν

στα 2000MHz σε καινούιρες πλατφόρμες και vice versa.

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για ποσότητα και όχι για ταχύτητα.

Το να τις υπεχρονίσεις στον AMD ηταν κάτι απλό ή ήθελες δοκιμές και υπομονή?

Στα θετικά βεβαίως βεβαίως οι επιδόσεις της ενσωματωμένης GPU των AMD.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κιτάκι, ωραίο το review αλλά έχω μερικές απορίες:

1. Γιατι στην AMD πλατφόρμα δοκίμασες μέχρι τα 2400Mhz και όχι παραπάνω?

Το recommendation της AMD είναι να μην ξεφεύγει πάνω από τα 2400 γιατί κυρίως είναι ασταθές.

Αλλά θα σου πω τα προβλήματα που αντιμετώπισα. Στα 2400 ήδη δεν ήταν stable, χρειάστηκε tweaking εκ μέρους μου ώστε το core να ανέβει στα 4.0GHz με πειραγμένες τις τάσεις. Εκεί είδα ότι είναι κάπως safe και stable.

Από κει και πέρα αρχίζουν τα παράδοξα. By default το BIOS δεν σε αφήνει να πας παραπάνω από τα 2400, ενώ αν διαλέξεις μεγαλύτερο XMP (όπως οι Kingston μας), παρόλο που το έχεις επιλέξει οι μνήμες έχουν κλειδώσει στα 2400. Που τι σημαίνει αυτό το πράγμα; Ότι πρέπει να αρχίσεις να πειράζεις το APU frequency, το αντίστοιχο BCLK στους Intel. Μόνο που αυτό αρχίσει να πειράζει και μια σωρεία άλλων πραγμάτων όπως τα NB freq, ενώ πρέπει να πειράξω και τις αντίστοιχες τάσεις.

Έφτασα μέχρι τα 103 (αν θυμάμαι καλά), πράγμα που συνετέλεσε (πάλι πρόχειρα) στα 2530MHz (με πετυχαίνεις σε φάση που δεν έχω τις σημειώσεις μαζί μου). Εκεί ήταν ένα maximum που θεωρώ πως είναι safe, αν και μερικές ενδείξεις μου έδειξαν ότι δεν ήταν. Αν δεις τα συγκριτικά που έχω παραθέσει τα βήματα είναι ανά 166ΜHz, τα 2530 είναι λίγο πιο κάτω από το θεωρητικό "σκαλί" μας. Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά: +1 καρέ, που εμπίπτει στο όριο του στατιστικού λάθους.

Οπότε συνοψίζουμε ότι το tweaking και η ώρα που θα σου φάει το oc έχει διαφορά 1 καρέ. Μου αρέσουν τα χειροπιαστά αποτελέσματα και το +1 καρέ είναι κάτι το οποίο δεν είναι χειροπιαστό, ειδικά για τον χρόνο και τον κόπο που έχεις αφιερώσει. Οτιδήποτε παραπάνω, μπορεί να δίνει θεωρητικά καλύτερα αποτελέσματα, αλλά δεν θεωρώ πως είναι safe. Επιπλέον, κάπου τελειώνει και το horsepower της κάρτας, δεν είναι δα ότι θα αυξάνουμε επ' άπειρο την συχνότητα και η κάρτα θα ανεβαίνει σε απόδοση το ίδιο γραμμικά. Δεν το προτείνω για 24/7 gaming /whatever.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα απορρίφθηκαν γιατί δεν ήταν useful. Θα ακολουθήσει άλλο διερευνητικό που θα μελετά την σχέση μεταξύ μνημών και APU [teaser]

2. Έχω την εντύπωση πως οι μνήμες πάνε και πάνω από 3000MHz που έφτασες μέχρι να φάς σφάλμα αλλά

ο 4770K μας δεν έχει τόσο καλό controller.

Το ίδιο έχω αρχίσει να πιστεύω και γω :hehe: Δηλαδή δεν είναι ότι δεν παίζει, αλλά δεν είναι stable παραπάνω από τα 3000.

3. Γιατι τα Double Sided Modules έχουν καλύτερο overclockability από τα Single Sided?

Όπως και να'χει...το θέμα με τις μνήμες έχει γίνει super μπλεγμένο.

Οι απλοί users πρέπει να ξέρουν ένα κάρο sub timings εάν θέλουν να υπερχρονίσουν.

Οι advanced overclockers που τα ξέρουν...πρέπει να έχουν 4-5 διαφορετικά κιτάκια με

διαφορετικά τσιπάκια για να μπορουν να πάιζουν σε διαφορετικές πλατφόρμες του τέστειν

οι 2000λιαρες του 2011 έχουν άλλα ICs από τις 2000λιαρες του 2014 και βλέπω θέμματα

που οι χρήστες σπάνε τα νευρα τους για να κάνουν τις παλιές 2000λιαρες να δουλέψουν

στα 2000MHz σε καινούιρες πλατφόρμες και vice versa.

Δες εδώ μερικά valid thoughts σχετικά με τα MFRs και τον τρόπο που παίζουν ψηλά. MFR υπάρχουν πολλά, σχεδόν τα περισσότερα enthusiast-class κιτάκια έχουν από δαύτα. Το θέμα παίζεται στο binning, αρκετά από αυτά τα ICs δίνουν MHz αλλά είναι "κούφια".

Για κάποιον που θέλει να έχει ένα Enthusiast PC, μέχρι τα 2400 είναι καλά, ενώ τα 2666 έρχονται άνετα για τέτοιου είδους κιτάκια. Μέχρι εκεί, ο απλός user μπορεί να το ψάξει γιατί μένεις μέχρι τα 4 πρώτα latencies καθώς και την τάση. Από κει και πέρα αρχίζει ο κατήφορος σε efficiency, οπότε πρέπει να πέσεις σε περισσότερο tweaking.

Οι OCers έχω την αίσθηση ότι προτιμούν τα Hynnix σε σχέση με τα άλλα ICs που παίζουν. Τα καλά MFR πληρώνονται, θαρρώ :)

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου :T: Εχθές βράδυ κρατούσα λαμπάδα και δεν μπορουσα να απαντήσω :P

Μου φαίνεται περίεργο που μέχρι τα 2400MHz είναι stable και μετά όχι και τόσο. Αρχικά βάση αυτού εδώ. Η ASRock δίνει τόσο απλά το 2400MHz και είναι σχεδόν

το όριο αυτών των μητρικών+APU?

Κατα δευτερον - μιλάω θεωρητικά τώρα επειδή δεν έχω ακουμπήσει Kaveri - αλλά μια ζωή οι AMD είχαν πιο χαλαρούς IMCs από τους Intel και γιάυτό οι μνημες ανέβαιναν πιο πολύ εκέι! Θα περίμενα εάν οι μνήμες πάνε 3000MHz σε Intel να φτάνανε 3200-3300MHz σε AMD.

Μέσα στο Bios κλοκάρει ταυτόχρονα ο CPU Core με τον GPU Core παράλληλα με την συχνότητα που βάζεις στις μνήμες?

Δεν έχει κάτι σαν διαιρέτες για να τα κάνεις ασύγχρονα και τα τρία? ή το CPU+GPU έιναι πάντα ένα και το αυτό?

Επειδή δεν απάντησες πιο πάνω, οι Single Sided μνήμες έιναι πάντα καλύτερες για Overclocking και πιο δροσερές

αφού έχουν ICs από την μία μόνο πλευρά. Βέβαια μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές και μόνο σε ευαίσθητα benchmarks.

Οι double sided είναι πιο ζεστές, συνήθως πιο ακριβές λόγω των περισσότερων ICs μικρότερης χωρητικότητας και πιο αργές

αφού έχουν δυο "ομάδες" ICs η οποίες για να λάβουν και να δώσουν εντολές συνήθως υπάρχει ενδιάμεσα κάποιος controller.

Και πλέον αυτά με τόσο προηγμένες μητρικές και κυκλωματα ίσως δεν πάιζουν κανέναν μα κανέναν ρόλο για το 99.9% των χρηστών! :D

Τις περισσότερες φορές που έχουμε δυο ίδια κιτάκια και πάμε να τα βάλουμε σε μια μητρική και υπάρχει ασυμβατότητα,

συνήθως έιναι επειδή το ένα κιτ είναι double sided (στην αρχή της παραγωγής το yield δεν ειναι καλό και έτσι έχουμε

τσιπάκια μικότερης χωρητικότητας,) και το άλλο single sided (όταν το yield φτάσει σε επιθυμητά επίπεδα,μεγαλώνει

και η πυκνότητα μέσα στα ICs, βάζουν λιγότερα ICs, πέφτουν οι τιμές).

Οι Ocers για κάθε πλατφόρμα έχουν άλλα μνημάκια, πές [MENTION=771]sofos1990[/MENTION] [MENTION=23]Stelaras[/MENTION] [MENTION=461]George_o/c[/MENTION] [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] (εντάξει, τους 2 τελευταίους τους έβαλα χαριστικά :hehe:)

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Στα APU Γιώργη όταν ψάχνεις να ανεβάσεις μνήμες, μην πειράζεις ποτέ NB Frequency. Γενικά το NB αυξάνει τις επιδόσεις αν μπορείς πχ να το πας από 2.2GHz στα 3GHz, αλλά σε κόβει αρκετά στο o/c και χρειάζεται έξτρα ψάξιμο από μέρους σου. Έτσι κι αλλιώς βελτίωση στις επιδόσεις θα δεις αισθητή ακόμη κι αν μην το πειράξεις. Για τις μνήμες τώρα, όπως το γράφεις χρειάζεται αύξηση του FSB από ένα σημείο και μετά εκτός αν το CPU μπορεί να υποστηρίξει μεγαλύτερα XMP (σε συνδυασμό πάντα με τη μητρική).

Αυτό που λέει ο [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] ισχύει για τις διαφορετικές μνήμες. Πχ για τα 4770Κ χρειάζεσαι καλά MFR, για 3770K θες BBSE και πάει λέγοντας. Οι περισσότεροι από τους γνωστούς extreme overclockers απλά έχουν ένα καλό MFR kit και μ' αυτό βγάζουν πλέον όλα τους τα benchmarks. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά και μόνο για να ψαχτείς για τη πλάκα σου τη περίοδο που διανύουμε. Ελπίζω σύντομα να παίξει καμιά ανανέωση στην RAM σκηνή, αν και έχω την εντύπωση ότι το 95% του κόσμου απλά επικεντρώνεται στην χωρητικότητα. Δεν είδα κανένα από τους γνωστούς μου που έκαναν αναβάθμιση να χώσουν χρήματα για μνήμες. Όλοι έπαιρναν 16GB 1866MHz για να γλυτώσουν φράγκα και να τα επενδύσουν αλλού. Βασίλη ευχαριστώ που με έβαλες χαριστικά ρε :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now