gdp77

Ubuntu 14.04 LTS - Το καλύτερο ubuntu!

Recommended Posts

εγώ πάλι πιστεύω πως η καλύτερη ήταν η 10.04 και ότι πήρε λάθος δρόμο ever since

είναι δυνατόν να θέλει η 12.04 περισσότερη μνήμη από windows; αίσχος

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις το desktop environment με το λειτουργικό. Αν δεν σου αρέσει το unity, που πλέον είναι super χρηστικό, μπορείς να βάλεις xubuntu ή ubuntu με όποιο DE θες.

Πάντως δε νομίζω ποτέ το ubuntu να ζήτησε ποτέ πιο πολλή μνήμη από αντίστοιχο win λειτουργικό! Τρέχω ubuntu σε laptop 8ετίας ffs. Τι άλλο να ζητήσεις;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ

το ubuntu έχει gnome

το kubuntu έχει kde

άμα μιλάμε για ubuntu, αναγκαστικά συγκρίνουμε καί το gnome

και επίσης ναι, καινούργιο dell laptop με win 8 κόλλαγε σε ubuntu 12.04 και στο δικό μου μηχάνημα της υπόγραφής ήταν σαν να μην έχω ssd πάνω, χώρια τα 2.6gb ram που έπιανε

Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu έχει ένα πολύ βαριά fork-αρισμένο gnome, δεν το λες gnome πια, αλλά unity

Επειδή αναφέρεις ότι λοξοδρόμησε με την 12.04, υποθέτω ότι δε σου άρεσε το unity, που όντως τότε ήθελε αρκετή δουλειά ακόμα. Σήμερα πλέον το unity είναι εξαιρετικά λειτουργικό και πολύ πιο παραμετροποιήσιμο από τότε. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

το ubuntu (με unity) όταν είχε πρωτοβγεί, δεν μου άρεσε και δεν με βόλεψε καθόλου. Ουσιαστικά κράτησα gnome και παλιότερη έκδοση, μέχρι που "μετακόμισα" εντελώς σε win7/8, ενώ μέχρι τότε ήταν το ubuntu το κυρίως λειτουργικό μου. Πριν λίγο καιρό όμως και μετά από προτροπή φίλου, δοκίμασα την προηγούμενη Kubuntu, και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Από χτες λοιπόν κιόλας, κατέβασα την νέα "Κ" και θα την βάλω σε dual boot στο Μ350...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]gdp77[/MENTION] τι σημαίνει το 5 Χρόνια Υποστήριξη?

Οι LTS (long term support) εκδόσεις βγαίνουν ανά δύο χρόνια 10.04, 12.04, 14.04 κ.ο.κ. και έχουν 5ετή υποστήριξη από την canonical (full updates) σε αντίθεση με τις άλλες εκδόσεις που έχουν ενάμιση χρόνο, αν δεν κάνω λάθος. Οι LTS έχουν φτιαχτεί με γνώμονα τη σταθερότητα και όχι τα bleeding edge features, που παρουσιάζονται στις ενδιάμεσες εκδόσεις.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό release δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

ολα ειναι σχετικα.

αν δεν το βαλω (αλλο ενα vmware στο esxi), να του ριξω πανω τιποτα "εφαρμογουλες" της προκοπης, να το φερω στα ορια του, δε με ψηνουν ευκολα τα εκαστοτε releases.

(εδω καλα καλα, το προηγουμενο τα σκ@τωνε με ενα απλο nginx επανω... τεσπα...)

για την κουβεντα και μονο, το mono debian-based που δουλεψα και "κατσαβιδιασα" και το εφερα εκει που ηθελα απροβληματιστα, ηταν η "κανελιτσα"...

Ισως ασχοληθω αν βρω χρονο το σ/κ και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

^ Και εγώ προσωπικά καθαρό Debian έχω σαν όπλο επιλογής για να στήσω κάτι που θέλω να παίζει "για πάντα". Αλλά σε έναν νέο χρήστη, δεν έχω καμία επιφύλαξη με το Ubuntu: είναι η πιο απροβλημάτιστη διανομή στο στήσιμο και έχει μεγάλη noob-friendly κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.

αν δεν το βαλω (αλλο ενα vmware στο esxi), να του ριξω πανω τιποτα "εφαρμογουλες" της προκοπης, να το φερω στα ορια του, δε με ψηνουν ευκολα τα εκαστοτε releases.

(εδω καλα καλα, το προηγουμενο τα σκ@τωνε με ενα απλο nginx επανω... τεσπα...)

για την κουβεντα και μονο, το mono debian-based που δουλεψα και "κατσαβιδιασα" και το εφερα εκει που ηθελα απροβληματιστα, ηταν η "κανελιτσα"...

Ισως ασχοληθω αν βρω χρονο το σ/κ και θα ενημερώσω.

Αναφερομαι αποκλειστικα για Desktop χρηστες και ειδικα σε Windows χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

^ Και εγώ προσωπικά καθαρό Debian έχω σαν όπλο επιλογής για να στήσω κάτι που θέλω να παίζει "για πάντα". Αλλά σε έναν νέο χρήστη, δεν έχω καμία επιφύλαξη με το Ubuntu: είναι η πιο απροβλημάτιστη διανομή στο στήσιμο και έχει μεγάλη noob-friendly κοινότητα.

Ετσι, για να μην μπερδευομαστε, και εγω προσωπικα εαν θελω να στησω κατι bullet proof πηγαινω σε Debian και FreeBSD, για γενικο ρολο client/desktop ομως επιλεγω Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, για να μην μπερδευομαστε, και εγω προσωπικα εαν θελω να στησω κατι bullet proof πηγαινω σε Debian και FreeBSD, για γενικο ρολο client/desktop ομως επιλεγω Ubuntu.

:triumphant:

Οι Καλιφορνέζοι εχουν κανει καλη δουλεια σε firewall και virtualization.

Link to comment
Share on other sites

:triumphant:

Οι Καλιφορνέζοι εχουν κανει καλη δουλεια σε firewall και virtualization.

Εχουν κανει καλη δουλεια γενικα, pf/zfs και αλλα πολλα "διαστημικα" για τον μεσο χρηστη, κατ εμε ειναι ενα πανισχυρο εργαλειο για απαιτητικους και πρεπει ολοι οσοι εχουν καποια σχεση με Linux να στησουν ενα τουλαχιστο apache η ftp server σε FreeBSD μια φορα στην ζωη τους, ετσι για την εμπειρια. Η ομαδα προχωραει δυνατα και δεν κοιταει δεξια και αριστερα ουτε και πισω.

FreeBSD 10.X introduced many new features and replaces many legacy tools with updated versions.

  • bhyve: A new BSD licensed, legacy-free hypervisor has been imported to the FreeBSD base system. It is currently able to run all supported versions of FreeBSD, and with the help of the grub-bhyve port, OpenBSD and Linux.
  • KMS And New drm2 Video Drivers: The new drm2 driver provides support for AMD GPUs up to the Radeon HD 6000 series and provides partial support for the Radeon HD 7000 family. FreeBSD now also supports Kernel Mode Setting for AMD and Intel GPUs.
  • Capsicum Enabled By Default: Capsicum has been enabled in the kernel by default, allowing sandboxing of several programs that work within the "capabilities mode", such as:
    • tcpdump
    • dhclient
    • hast
    • rwhod
    • kdump

    [*]New Binary Packaging System: FreeBSD now uses pkg, a vastly improved package management system that supports multiple repositories, signed packages, and safe upgrades. The improved system is combined with more frequent official package builds for all supported platforms and a new stable branch of the ports tree for better long term support.

    [*]Unmapped I/O: The newly implemented concept of unmapped VMIO buffers eliminates the need to perform costly TLB shootdowns for buffer creation and reuse, reducing system CPU time by up to 25-30% on large SMP machines under heavy I/O load.

Link to comment
Share on other sites

Για παλιά μηχανήματα τι έχετε να προτείνετε? Είχα πάνω ΧΡ και τώρα θέλω να τα αλλάξω. Είναι όλα s478 και τα έχω μόνο για ιντερνετ, αποτελέσματα στοιχήματατος κτλ. Γενικά απλή χρήση. Μια έκδοση ubuntu που είχα δοκιμάσει πιο παλιά μου φαινόταν πολύ "βαρια" και την έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now