gdp77

Ubuntu 14.04 LTS - Το καλύτερο ubuntu!

Recommended Posts

Ρε παιδιά προχθές εκανα αναβάθμιση στην 14.04 κ οταν κανω τερματισμό απλα freezαρει (όχι στην επιφάνεια εργασίας) κ δε κλείνει ποτε. τι φταίει κ πως μπορω να το διορθώσω? υπάρχει περιπτωση να τρώει κόλλημα με το cairo docks? γτ κάποιες φορες το εκανε κ στην εκδοση 13.10.

Να προσθεσω επισης οτι το συστημα ειναι ενα παλιο λαπτοπ αλλα επιβιώνει ακομα με αξιοπρέπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ενα καθαρό install καλύτερα για να ξεμπερδεύεις.

Ναι όμως το είχα το ίδιο θέμα κ στη προηγούμενη εκδοση. αρκετές φορες δεν γινοταν τερματισμος. οποτε δε νομιζω να εγινε απο την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14121]promarkop[/MENTION] Για μένα άμα είναι παλιό το λαπτοπ μην το φορτώνεις με περισσότερα στοιχεία στο desktop. Τώρα το Cairo dock δεν ξέρω πόσους πόρους τρώει, αλλά δεν νομίζω ότι είναι καθαρά η αιτία που freezάρεις.

Δοκίμασε κάποιο άλλο DE (πχ cinnamon)

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable && sudo apt-get update && sudo apt-get install cinnamon

Δεν θυμάμαι αν ξεκινάει by default by default κατά την εκκίνηση αλλά κατά το login επιλέγεις ποιο DE θες (ελπίζω να χρησιμοποιείς password :P)

Τι λέει ρε παιδιά το 14.04? Δεν έκανα updates, έχω διαλύσει την εγκατάσταση λόγω ενός script που ξήλωνε ότι αχρείαστο είχε το 13.10. Kανά νέο feature? Το site δεν λέει και κάτι το ιδιαίτερο λίγο πρόχειρα που το κοίταξα.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

@promarkop Για μένα άμα είναι παλιό το λαπτοπ μην το φορτώνεις με περισσότερα στοιχεία στο desktop. Τώρα το Cairo dock δεν ξέρω πόσους πόρους τρώει, αλλά δεν νομίζω ότι είναι καθαρά η αιτία που freezάρεις.

Δοκίμασε κάποιο άλλο DE (πχ cinnamon)

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable && sudo apt-get update && sudo apt-get install cinnamon

Δεν θυμάμαι αν ξεκινάει by default by default κατά την εκκίνηση αλλά κατά το login επιλέγεις ποιο DE θες (ελπίζω να χρησιμοποιείς password :P)

Τι λέει ρε παιδιά το 14.04? Δεν έκανα updates, έχω διαλύσει την εγκατάσταση λόγω ενός script που ξήλωνε ότι αχρείαστο είχε το 13.10. Kανά νέο feature? Το site δεν λέει και κάτι το ιδιαίτερο λίγο πρόχειρα που το κοίταξα.

το λαπτοπ εχει intel core 2 duo κ 2 gb ram. θα δοκιμάσω το cinnamon. κ ναι εχω password :P

Επίσης είμαι σε dual boot με τα θρυλικα xp. λέω πλέον να μείνω μόνο στα ubuntu με format για να φύγει καθε αηδια απο μεσα. δεν εχω δοκιμάσει κ καποια αλλη έκδοση lubuntu kubuntu κλπ. αλλα γενικα με το Linux είμαι πολυ ευχαριστημενος αν κ τα έχω μόλις 2-3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προχθές εκανα αναβάθμιση στην 14.04 κ οταν κανω τερματισμό απλα freezαρει (όχι στην επιφάνεια εργασίας) κ δε κλείνει ποτε. τι φταίει κ πως μπορω να το διορθώσω? υπάρχει περιπτωση να τρώει κόλλημα με το cairo docks? γτ κάποιες φορες το εκανε κ στην εκδοση 13.10.

Να προσθεσω επισης οτι το συστημα ειναι ενα παλιο λαπτοπ αλλα επιβιώνει ακομα με αξιοπρέπεια.

1) Αν μπεις από live dvd/usb κάνει κανονικά shutdown;

2) Ποια κάρτα γραφικών έχεις και έχεις αφήσει τους default drivers ή έχεις περάσει proprietary;

3) Γιατί υποψιάζεσαι το cairo dock; Έχεις δοκιμάσει να το απεγκαταστήσεις;

4) Άνοιξε ένα terminal (ctlr+alt+t) και δώσε sudo halt (θα σου ζητήσει password) και πες μου αν τερματίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

1) Αν μπεις από live dvd/usb κάνει κανονικά shutdown;

2) Ποια κάρτα γραφικών έχεις και έχεις αφήσει τους default drivers ή έχεις περάσει proprietary;

3) Γιατί υποψιάζεσαι το cairo dock; Έχεις δοκιμάσει να το απεγκαταστήσεις;

4) Άνοιξε ένα terminal (ctlr+alt+t) και δώσε sudo halt (θα σου ζητήσει password) και πες μου αν τερματίζει κανονικά

Κάρτα γραφικών αν θυμαμαι καλα ειναι η ATI Radeon X1600 χωρις να ειμαι σιγουρος οταν παω σπιτι θα το τσεκαρω. κ νομιζω δεν υπαρχουν εδω κ χρονια drivers για την καρτα. To laptop το εχω απο το 2006!!! απο usb δεν εχω δοκιμασει να μπω. υποψιάζομαι το cairo docks γτ αρχικα ειχα το docky κ εκανε το ιδιο πραμα. το ξηλώνω κ όλα κομπλε γ αυτο το μυαλό μου παει εκει τωρα. για το sudo halt οταν παω σπίτι θα το δοκιμάσω κ θα ενημερώσω! thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. χθες έκανα format το laptop έβγαλα τελειως τα windows xp (:blue: ζήσαμε πολλα μαζι) έκανα όλα τα upadate, πέρασα πάλι το theme να μοιαζουν με mac απο το nooblabs... κ πάλι στο τερματισμό τα χαλαμε... κ χωρίς cairo docks. Τι μπορεί να φταίει?? δεν είμαι κ έμπειρος στη χρηση ubuntu καθως η πρωτη επαφη ήταν πριν κανενα 2-3μηνο. τι φταιει ρε παιδια? μήπως οτι το laptop είναι ραμολιμέντο πλέον?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν μπεις από live dvd/usb κάνει κανονικά shutdown;

2) Ποια κάρτα γραφικών έχεις και έχεις αφήσει τους default drivers ή έχεις περάσει proprietary;

3) Γιατί υποψιάζεσαι το cairo dock; Έχεις δοκιμάσει να το απεγκαταστήσεις;

4) Άνοιξε ένα terminal (ctlr+alt+t) και δώσε sudo halt (θα σου ζητήσει password) και πες μου αν τερματίζει κανονικά

Το 1 δε το δοκιμασα να πω την αληθεια

2) με την καρτα γραφικών έχω την χ1600 αλλα πλεον δεν κυκλοφορουν drivers. οι τελευταιοι ήταν το 2010 αν θυμαμαι καλα

3) δεν υπαρχει πλεον το cairo docks μετα το format

4) όυτε το sudo halt δουλέψε!!!

Με την κάρτα γραφικών τι μπορώ να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις θέμα με την κάρτα γραφικών. Άστην με τους open source drivers. Για το shutdown, δες λίγο τις ρυθμίσεις για το acpi από το bios ή τις σχετικές με power management κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu έγινε ποιο user friendly απο ποτέ.Απευθύνεται και σε απλούς χρήστες.Η πρώτη διανομή που είχα χρησιμοποιήσει ήταν η 7.04(feisty fawn).Τα πάντα έχουν αλάξει βέβαια αλλα μάλλον για καλό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now