Recommended Posts

Eπ, καλημέρες.

Σήμερα θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω με πολύ απλά λόγια σε πόστ σεντόνι τι είναι το efficiency.

Ξεκινάμε.

Efficiency (η αποδοτικότητα του τροφοδοτικού)

"Φρόντισε ώστε να αναγράφει 80+ certified". Αυτό δεν λένε όλοι;

Τι ακριβώς όμως σημαίνει αυτό ρε Φραπέ; Τι εννοούμε όταν λέμε "αποδοτικότητα" σε ένα τροφοδοτικόνε; Φτιάξτε Φραπεδάκι, βγάλτε το κερί από τα αυτιά και ακούστε.

Αποδοτικότητα= ο τρόπος που έχουμε για να μετράμε το πόσα Watt από αυτά που τραβάει από τον τοίχο του σπιτιού μας το τροφοδοτικό, φτάνουν στον ταπεινό μας υπολογιστάκο. Το 'χουμε; Όχι; Καλά, δίνω παράδειγμα παρακάτω.

Έχω PSU με efficiency 80%. Και τραβάει 400Watt από τον τοιχό. Το 80% από τα 400 θα φτάσει στο PC. 320Watt. Το υπόλοιπο μετατρέπεται σε θερμότητα. Γκέγκε; Απλό δεν είναι;

-Καλά ρε μεγάλε, έτσι όμως το PC τραβάει λιγότερο από αυτό που χρειάζεται, έ;

-Νομίζεις. Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής.

Φραπέ says

Το πόση ενέργεια χρειάζεται το PC για να δουλέψει είναι μια ανεξάρτητη μεταβλητή, με την έννοια πως αλλάζει το hardware συνέχεια, ή υπερχρονίζουμε, άρα; Δεν είναι δεδομένο το πόση ενέργεια χρειάζεται, και δεν επηρεάζεται από το PSU. Η μεταβλητή που επηρεάζεται είναι το ρεύμα που θα τραβήξει το PSU από τον τοίχο, και (λογικό δεν είναι; ) εξαρτάται από τις απαιτήσεις του συστήματος.

Για να το εξηγήσω λίγο καλύτερα.

Ρεύμα(που θα τραβήξουμε από τον τοίχο)= Ρεύμα( για το PC) / αποδοτικότητα.

Αν λοιπόν το PC χρειάζεται 350Watt και τα ζητήσει από το PSU (80% efficiency) αυτό θα τραβήξει

350 / 0.8 = ~440Watt από τον τοίχο.

Άρα,

Όσο πιο αποδοτικό είναι το PSU, τόσο λιγότερο ρεύμα θα τραβήξει από τον τοίχο.

Απαιτήσεις συστήματος 350W, PSU 85% efficiency.

350 / 0.85 = ~412W από τον τοίχο.

Άρα, όσο πιο αποδοτικό το τροφοδοτικό, τόσο λιγότερο ρεύμα θα τραβάει, άρα έρχεται και κάπως πιο μειωμένος ο λογαριασμός της ΔΕΗ...

-Ναί ρε μεγάλε, καλά τα λές, αλλά ο φόρτος που έχει το PC δεν είναι συνέχεια ο ίδιος.

-Σωστό το point φίλε, άκου τι παίζει. Όταν το σύστημα είναι σε idle κατάσταση, η απόδοση του τροφοδοτικού είναι για τον *μπιπ*... Πιο χαμηλά πεθαίνεις, ένα πράγμα. Ά, και όταν φτάνει στα όριά του έχει εξίσου άθλια απόδοση. Το max το πιάνει κατά προσέγγιση σε φόρτο 40%-60%.

-Δηλαδή να φροντίσω να πάρω κάποιο που σε full load θα τραβάει περίπου το 50% της ισχύος του τροφοδοτικού, σωστά;

-ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. Καλή ώρα, τώρα που διαβάζετε αυτό, δεν παίζετε κάποιο παιχνίδι, απλά σερφάρετε, και οι ενεργειακές απαιτήσεις του πισιού είναι μειωμένες. Τον πιο πολύ καιρό, το σύστημα θα είναι σε idle πρακτικά. Μετάφραση. Ζήτημα να χρειάζεται 50-80watt τον περισσότερο καιρό, και πολύ λέω. Άρα; Πρέπει να είναι αποδοτικό σε ένα μεγάλο εύρος. Αν ντέ και καλά θέλετε νούμερα, το ιδανικό θα ήταν να τραβάει γύρω στο 30-40% σε idle, και γύρω στο 70-80% σε πλήρη φόρτο.

-Oκ ρε μεγάλε, και το 80+ τι είναι δηλαδή; Παραμύθια;

-Άκου, βασικά είναι ένας οργανισμός που ελέγχει την απόδοση των τροφοδοτικών, καθώς και άλλες λειτουργίες του τροφοδοτικού, και έχει 5 επίπεδα αξιολόγησης/πιστοποίησης. 80+, 80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold και 80+ Platinum. To 80+ Titanium ήταν μέχρι πρότινος προνόμιο των Server PSU's, αν και αυτό αλλάζει. Όσο μεγαλύτερη η αποδοτικότητα, τόσο μεγαλύτερο το επίπεδο αξιολόγησης. Η οποία όμως είναι ελαττωματική, για τρείς βασικούς λόγους.

α. Αξιολογεί μονάχα σε 3 επίπεδα φόρτου. 20%, 50%, 100%. Αυτό αναγκάζει πρακτικά τους κατασκευαστές να ρυθμίζουν τα τροφοδοτικά τους ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα σε αυτά τα επίπεδα φόρτου.

Sidenote

Για την πιστοποίηση κατηγορίας Titanium γίνεται έλεγχος και στην απόδοση με φόρτο 10%.

β. Τα δοκιμάζουν σε θερμοκρασίες δωματίου (~ 23*C). Όμως, όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία, τόσο μειώνεται το efficiency, που σημαίνει πως ενώ μπορεί στις δοκιμές να πιάνει τα όρια του 80+, σε πραγματικές συνθήκες (30-40*C+, ring any bells? ) παίζει και να μην τα καταφέρει. Δηλαδή το 80+ από μόνο του, δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Βιδώστε το καλά στο μυαλό σας.

γ. Το οποίο μας οδηγεί στο θέμα της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ. Το πόσο καλά αποδίδει δεν είναι ενδεικτικό του πόσο καλό είναι ένα τροφοδοτικό, καταλαβαινόμαστε νομίζω. Είναι μόνο ένα μέρος από το τι κάνει ένα τροφοδοτικό "ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ". Αρκετοί κατασκευαστές θα θυσιάσουν πολλά από τα επιμέρους χαρακτηριστικά (προστασίες, ποιότητα πυκνωτών, κατασκευής, και άλλα) και στοχεύουν μονάχα στο 80+, αφού είναι καλό marketing.

Eννοείται πως γιαούρτια, ντομάτες, δικράνια, γιούχα, διαφωνίες, ή όμορφα λόγια, αποθέωση κλπκλπ μπλάμπλά, είναι δεκτότατα. :tears_of_joy:

Πηγή (Είμαι ο author, όπως το λένε στην Ορεινή Αρκαδία). This is the end of sentoni post.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Eπ, πελάτης. Καλημεροσπέρες.

Η ανάρτηση έγινε όχι για όσους -προφανώς- τα γνωρίζουν ήδη, αλλά για όσους θέλουν να μάθουν 2 πράγματα παραπάνω, χωρίς στρυφνές "επιστημονικές" προσεγγίσεις. Σε ευχαριστώ. :tennis:

Link to comment
Share on other sites

Eπ, πελάτης. Καλημεροσπέρες.

Η ανάρτηση έγινε όχι για όσους -προφανώς- τα γνωρίζουν ήδη, αλλά για όσους θέλουν να μάθουν 2 πράγματα παραπάνω, χωρίς στρυφνές "επιστημονικές" προσεγγίσεις. Σε ευχαριστώ. :tennis:

σε αυτους ειμαι και εγω μεσα χεχε, καλα εκανες και το ποσταρες, τα λες ωραια και απλα!

Link to comment
Share on other sites

-Δηλαδή να φροντίσω να πάρω κάποιο που σε full load θα τραβάει περίπου το 50% της ισχύος του τροφοδοτικού, σωστά;

-ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. Καλή ώρα, τώρα που διαβάζετε αυτό, δεν παίζετε κάποιο παιχνίδι, απλά σερφάρετε, και οι ενεργειακές απαιτήσεις του πισιού είναι μειωμένες. Τον πιο πολύ καιρό, το σύστημα θα είναι σε idle πρακτικά. Μετάφραση. Ζήτημα να χρειάζεται 100-250watt τον περισσότερο καιρό, και πολύ λέω. Άρα; Πρέπει να είναι αποδοτικό σε ένα μεγάλο εύρος. Αν ντέ και καλά θέλετε νούμερα, το ιδανικό θα ήταν να τραβάει γύρω στο 30-40% σε idle, και γύρω στο 70-80% σε πλήρη φόρτο.

Μία διευκρίνηση εδώ, γιατί είναι ένα μικρό λαθάκι οι εκτιμήσεις. Ένα κοινό σύστημα σε καθημερινές συνθήκες μετά βίας έχει απαίτηση ισχύς πάνω από 50 Watt. Τα περισσότερα στα 30-50 Watt κυμαίνονται, 60-70 Watt με πολλούς δίσκους. Είναι πρακτικά αδύνατον να βρεις τροφοδοτικό που να μένει εντός εύρους λειτουργίας (20-100%) όταν το σύστημα δεν χρησιμοποιείται. Στα 250 Watt φτάνει κανείς με το ζόρι σε πλήρη φορτίο με κάρτες κατηγορίας GTX 770.

Επίσης, η απόδοση του τροφοδοτικού δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει σε idle (ή γενικότερα, αλλά λέμε τώρα), καθώς η διαφορά είναι πολύ μικρή για να κάνει αξιοσημείωτη μεταβολή (ίσως ένα ευρώ το έτος και αν).

Μην το εκλάβεις ως κριτική, είναι κοινό "πρόβλημα" οι εκτιμήσεις να είναι υψηλές, ακόμα και από "ειδικούς". Σε γενικές γραμμές συνήθως χρειαζόμαστε πολύ μικρότερα τροφοδοτικά από αυτά που παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση εδώ, γιατί είναι ένα μικρό λαθάκι οι εκτιμήσεις. Ένα κοινό σύστημα σε καθημερινές συνθήκες μετά βίας έχει απαίτηση ισχύς πάνω από 50 Watt. Τα περισσότερα στα 30-50 Watt κυμαίνονται, 60-70 Watt με πολλούς δίσκους. Είναι πρακτικά αδύνατον να βρεις τροφοδοτικό που να μένει εντός εύρους λειτουργίας (20-100%) όταν το σύστημα δεν χρησιμοποιείται. Στα 250 Watt φτάνει κανείς με το ζόρι σε πλήρη φορτίο με κάρτες κατηγορίας GTX 770.

Επίσης, η απόδοση του τροφοδοτικού δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει σε idle (ή γενικότερα, αλλά λέμε τώρα), καθώς η διαφορά είναι πολύ μικρή για να κάνει αξιοσημείωτη μεταβολή (ίσως ένα ευρώ το έτος και αν).

Μην το εκλάβεις ως κριτική, είναι κοινό "πρόβλημα" οι εκτιμήσεις να είναι υψηλές, ακόμα και από "ειδικούς". Σε γενικές γραμμές συνήθως χρειαζόμαστε πολύ μικρότερα τροφοδοτικά από αυτά που παίρνουμε.

Η κριτική και η διαφωνία προάγουν τον διάλογο, αν και δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά αν είδες την Πηγή, είναι PC gaming forum, οπότε αντιλαμβάνεσαι πως στο μυαλό μου δεν είχα PC γραφείου, το οποίο φυσικά και δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα. Οι εκτιμήσεις δεν έγιναν με εξοπλισμό, αλλά πολύ χονδρικά. :tennis:

@venisk

Ευχαριστώ, το θέμα είναι να είμαι σαφής και ευκολονόητος. Και να σε κάνω Φραπεδόπιστο...

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

@venisk

Ευχαριστώ, το θέμα είναι να είμαι σαφής και ευκολονόητος. Και να σε κάνω Φραπεδόπιστο...

Θα γίνεις ο καλύτερος φίλος του [MENTION=4902]ChameZX[/MENTION]!! Μπα δεν παίζει αυτό!! Είναι μερικά πράγματα που απλά δεν γίνονται! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνεις ο καλύτερος φίλος του @ChameZX!! Μπα δεν παίζει αυτό!! Είναι μερικά πράγματα που απλά δεν γίνονται! :hehe:

χεχεχε ναι ανετα! αφου τα λεει ετσι οπως πρεπει να τα ακουσουμεεε :D

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική και η διαφωνία προάγουν τον διάλογο, αν και δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά αν είδες την Πηγή, είναι PC gaming forum, οπότε αντιλαμβάνεσαι πως στο μυαλό μου δεν είχα PC γραφείου, το οποίο φυσικά και δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα. Οι εκτιμήσεις δεν έγιναν με εξοπλισμό, αλλά πολύ χονδρικά. :tennis:

@venisk

Ευχαριστώ, το θέμα είναι να είμαι σαφής και ευκολονόητος. Και να σε κάνω Φραπεδόπιστο...

Δίκιο έχεις, αλλά και εγώ για gaming PC μιλούσα. Σε idle εξάλλου δεν υπάρχει σημαντική διαφορά. Το δικό μου σε idle (Intel i7 s2011, X79S και GTX 770) βρίσκεται στα 34 Watt όταν κάθεται στο Desktop να φανταστείς (δεν έχω όμως μηχανικούς δίσκους, μόνο έναν SSD). Σε full πάει 250-260 Watt, πράγμα που δεν γίνεται με κάποια απλή γραφικών (ένα PC γραφείου ζήτημα να μπορεί να περάσει τα 150 Watt). Οι Haswell χτυπάνε και 15-20 Watt σε idle.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και Χριστός Ανέστη.

Σωστός, αλλά δεν είναι όλα τα συστήματα τόσο efficient, δεν νομίζεις;:tennis:

Θέμα configuration και απαιτήσεων του χρήστη. Γιατί στο λέω αυτό; Επειδή τα νούμερα που έβαλα πιστεύω πως καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο εύρος pc configs, από ένα τυπικό gaming pc μέχρι ένα "τούμπανο" κλοκαρισμένο και με SLI/crossfire.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και Χριστός Ανέστη.

Σωστός, αλλά δεν είναι όλα τα συστήματα τόσο efficient, δεν νομίζεις;:tennis:

Θέμα configuration και απαιτήσεων του χρήστη. Γιατί στο λέω αυτό; Επειδή τα νούμερα που έβαλα πιστεύω πως καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο εύρος pc configs, από ένα τυπικό gaming pc μέχρι ένα "τούμπανο" κλοκαρισμένο και με SLI/crossfire.

Αληθώς ο Κύριος.

Όλα των τελευταίων ετών πάνω κάτω τα ίδια είναι. Όσο νεότερα τόσο πιο efficient. Το Χ79S που έχω εξάλλου μόνο efficient δεν θεωρείται, είναι κλοκαρισμένο και κλείνει τριετία ήδη. Καταναλώσεις 100+ Watt σε idle είναι απίστευτες, δεν παίζουν ούτε σε υπερσυστήματα. Το μέσο σύστημα, ακόμα και τα πιο δυνατά gaming, 50-60 Watt με το ζόρι φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς ο Κύριος.

Όλα των τελευταίων ετών πάνω κάτω τα ίδια είναι. Όσο νεότερα τόσο πιο efficient. Το Χ79S που έχω εξάλλου μόνο efficient δεν θεωρείται, είναι κλοκαρισμένο και κλείνει τριετία ήδη. Καταναλώσεις 100+ Watt σε idle είναι απίστευτες, δεν παίζουν ούτε σε υπερσυστήματα. Το μέσο σύστημα, ακόμα και τα πιο δυνατά gaming, 50-60 Watt με το ζόρι φτάνουν.

Σίγουρα έχεις στο μυαλό σου μόνο τους CPU της Intel, εκεί είμαι μαζί σου 1000%. Η AMD με τους Vishera δεν είναι τόσο efficient. Βλέφαρο εδώ please. Αυτό βέβαια είναι και θέμα του πόσο efficient είναι και το τροφοδοτικό, έτσι;

Ακόμα και ένα καλό 450Watt PSU σηκώνει έναν 4770k με μια 780, αρκεί να μην ανεβάσεις το voltage βέβαια, αλλιώς θα υπάρχει ένα θεματάκι, δεν νομίζεις; Όταν υπερχρονίζει κάποιος, το πρώτο πράγμα που χάνει ένα PC είναι το power efficiency, λογικό δεν είναι;

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν έχω στραβώσει ή κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που λατρεύω αυτές τις συζητήσεις (σε ήρεμο και χαλαρό ύφος, όπως με εσένα, καλή ώρα, το λέω γιατί έχουν δεί πολλά τα ματάκια μου). Εδώ γύρω θα βόσκω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION]

Δεν διαφωνώ καθόλου, μα άλλο μια APU, άλλο ένας 8350 stock, άλλο χρονισμένος, άλλο μια τυπική GPU, άλλο μια σούπερ ουάου χρονισμένη στα μπούνια, δεν νομίζεις;

[MENTION=1118]venisk[/MENTION]

Όπως ακριβώς το είπες. Καμία απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι κάνουν οικονομία στο ρεύμα επειδή έχουν χαμηλής κατανάλωσης υπολογιστή...εντάξει δεν μιλάω γι αυτούς που τρέχουν κάτι 24 ώρες το 24 ωρο..

Sent from my HTC6525LVW using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Nickzzz

Δεν διαφωνώ καθόλου, μα άλλο μια APU, άλλο ένας 8350 stock, άλλο χρονισμένος, άλλο μια τυπική GPU, άλλο μια σούπερ ουάου χρονισμένη στα μπούνια, δεν νομίζεις;

.

Δεν έχει σημασία τι νομίζω, σημασία έχει πως μετράς και με τι ρυθμίσεις. Stock, OC κτλ.

Στην προηγούμενη εικόνα πχ όλες οι cpus είναι stock με ίδιο τροφοδοτικό Corsair AX650, έναν ssd, radeon 7850 κ.τ.λ. και άλλαζαν μόνο μητρική/επεξεργαστή.

Οπότε αν δεν διευκρινίζει κάποιος σε τι αναφέρεται, το, 100-200W idle ένας μέσος υπολογιστής, απλά είναι αναξιόπιστο/παραπλανητικό για εμένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις στο μυαλό σου μόνο τους CPU της Intel, εκεί είμαι μαζί σου 1000%. Η AMD με τους Vishera δεν είναι τόσο efficient. Βλέφαρο εδώ please. Αυτό βέβαια είναι και θέμα του πόσο efficient είναι και το τροφοδοτικό, έτσι;

Ακόμα και ένα καλό 450Watt PSU σηκώνει έναν 4770k με μια 780, αρκεί να μην ανεβάσεις το voltage βέβαια, αλλιώς θα υπάρχει ένα θεματάκι, δεν νομίζεις; Όταν υπερχρονίζει κάποιος, το πρώτο πράγμα που χάνει ένα PC είναι το power efficiency, λογικό δεν είναι;

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν έχω στραβώσει ή κάτι τέτοιο, ίσα ίσα που λατρεύω αυτές τις συζητήσεις (σε ήρεμο και χαλαρό ύφος, όπως με εσένα, καλή ώρα, το λέω γιατί έχουν δεί πολλά τα ματάκια μου). Εδώ γύρω θα βόσκω.

Γι'αυτό λέω 60 Watt με το ζόρι όταν το δικό μου με το ζόρι φτάνει 35, υπολογίζω τους AMD.

Όχι, δεν παίζει πόσο efficient είναι το τροφοδοτικό. Εκεί κάνεις (και πολλοί άλλοι) το λάθος. Εγώ σου λέω την κατανάλωση του συστήματος, μετά το τροφοδοτικό. Εσύ προφανώς υπολογίζεις και το efficiency του τροφοδοτικού, γι'αυτό σου βγαίνουν μεγάλα τα νούμερα (το λογικό ένα 20-40% παραπάνω, όπου είναι οι απώλειες το τροφοδοτικού σε τόσο χαμηλό φορτίο). Και ο πίνακας που μου έδειξες είναι (κακομετρημένος κιόλας) στην πρίζα, όχι η πραγματική του συστήματος. Το τροφοδοτικό δεν θα "δει" αυτό το φορτίο, θα δει το πραγματικό φορτίο, μετά τις απώλειες που θα προκαλέσει το ίδιο.

Παράδειγμα, έστω εσύ μου λες πως το σύστημα είναι 80 Watt σε idle στην πρίζα, που σημαίνει πως κατά μέσο όρο είναι 80 * 0.7 = 56 Watt φορτίο για το τροφοδοτικό. Το τροφοδοτικό τα 56 Watt βλέπει, όχι τα 80 Watt, που είναι μόλις το 12% της ονομαστικής ισχύος ενός καλού 500 Watt τροφοδοτικού, εντελώς εκτός του πεδίου λειτουργίας του.

Δεν έχει σχέση ο υπερχρονισμός με το efficiency. Η ζήτηση ισχύος ανεβαίνει (...ίσως), το efficiency είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Μπορεί κάλλιστα να ανεβαίνει η απόδοση και ας ανεβαίνει η κατανάλωση.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Αχά, τώρα κατάλαβα τα points σας guys, και έχετε δίκιο. Ευχαριστώ που μου βγάλατε την τσίμπλα από το μάτι. :friendly_wink:

Υποθέτω έβλεπα τις εξαιρέσεις ως κανόνα, και για τους λάθος λόγους. Ευχαριστώ για την εποικοδομητική κουβέντα παιδιά. (Τι νομίζατε, πως είμαι ένα ακόμα ξεροκέφαλο Orc; )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now