promarkop

Επιλογή τροφοδοτικού για το σύστημα

Recommended Posts

Ξεθάβω το θέμα μιας και είμαι στην αναζήτηση τροφοδοτικού.

Θέλω τουλάχιστον 550W το λιγότερο και λέω να μην ξεπεράσω τα 750W.

Ψάχνω κατά προτίμηση κάτι σε 80 PLUS Gold αλλιώς σε 80 PLUS Bronze αν δεν αξίζει να πάω σε Gold - δώσω περισσότερα χρήματα.

Τι γνώμη έχετε για τα παρακάτω και ποιο προτείνεται;

Τέλος, βλέπω ότι σε διάφορα reviews αναγράφουν "ATX12V v2.2", παίζει κάποιο ρόλο η version του ATX ή των EPS ώστε να προτιμήσω κάποιο που θα έχει τη νεότερη;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το EVGA έχει την 10ετή που λέει. Το superflower πρέπει να είναι απλά το καλύτερο σε ripple κτλ, αλλά αισθητικά δεν ξέρω αν σου κάνει. To RM αν είσαι heavy duty χρήστης (renders, compute με gpu κτλ) δεν θα το έπαιρνα λόγω ανεμιστήρα.

Σε φώτισα! Πάντως όλα είναι καλές μονάδες - δεν μπορείς να κάνεις "λάθος". Τo v2.2 κάτι με κάποιο spec για καλώδια πρέπει να είναι, σχετικά ασήμαντο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με διαφορα απο τα αλλα : Super Flower Leadex Gold 750W

οσον αφορα το atx version μην σε απασχολει καθολου.

με το παραπανω τροφοδοτικο θα εισαι καλυμμενος σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Για το EVGA απλά να πω ότι είναι διάβασα τα καλύτερα στο techpowerup, έχει 10 χρόνια εγγύηση και είναι και από τα πιο όμορφα εμφανισιακά (αυτή η ματ επίστρωση :tan: ).

Όσο αφορά το Super Flow, δεν έχω εμπειρία από τη μάρκα προσωπικά ή κάποιος γνωστός και ούτε έχω δει πολλούς να έχουν κάποιο τροφοδοτικό της αλλά κάπου διάβασα πολύ καλά λόγια. Στο review του στο techpowerup όμως είχε κάτι στα αρνητικά που με έβαλε σε σκέψεις. Δυστυχώς δε φορτώνει τώρα η σελίδα για να σας πω.

Το Corsair δε το αποκλείω ακόμα μιας και δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το θόρυβο, συν ότι έχουν τρομερό RMA.

Άρα λιγοστεύω τις επιλογές στα παρακάτω:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάω την evga για 2 τρομερά ποιοτικές κάρτες που έχω αγοράσει, όμως τροφοδοτικό δεν θα αγόραζα από αυτήν!

Για την super flower λένε ότι είναι πολύ καλή εταιρεία..

Στο τέλος ανάμεσα σε αυτά θα έπαιρνα το corsair.

Χρειάζεσαι όμως 750watt? Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις sli ή crossfire πάρε ένα 550watt αρκεί για τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

η υλοποιηση της corsair δεν ειναι τοσο ποιοτικη οσο των αλλων.

αναμεσα σε super flower και evga παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο.

και τα δυο ειναι παρα πολυ καλα και ποιοτικα τροφ/κα ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] Γιατί όχι για το EVGA; 9.3/10 στο techpowerup έχει. Τώρα αν είναι σκόπιμα, δε ξέρω...

Τα 750W δε τα χρειάζομαι σε καμία περίπτωση με το τωρινό σύστημα αλλά θέλω γενικά να είμαι καλυμμένος. Η καλύτερη επιλογή, μου φαίνεται ότι είναι ένα καλό 650W όμως διαβάζω ότι στα "μικρά" τροφοδοτικά πολλές εταιρίες δεν τοποθετούν το ίδιο καλά "κομμάτια".

Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα στο μυαλό είναι ότι θα βρω πιο εύκολα έτοιμα sleeve ή θα φτιάξω μόνος μου στα Corsair / EVGA.

Άρα βγάζω εκτός το Corsair και προσθέτω το EVGA SuperNOVA 650 G1 που δυστυχώς βλέπω ότι σε τιμή πλησιάζει το 750W και δε ξέρω αν αξίζει. Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάτι σε λιγότερα Watt, εξίσου καλό σε ποιότητα, πείτε μήπως γλυτώσουμε και λίγα χρήματα ;)

Edited by fedox
Link to comment
Share on other sites

απλα ετυχε venisk, το οτι ενα κομματι ηταν σκαρτο δεν σημαινει πως ειναι και ολα τα αλλα.

τα seasonic που θεωρω κορυφη εχω δει σε ορισμενους να τυχαινουν κομματια που δεν δουλεψαν ποτε η που "εσκασαν" μετα απο καιρο.

αν βαλεις κατω τα 3 προαναφερομενα τροφ/κα και συγκρινεις την ποιοτητα κατασκευης θα δεις πως το corsair ειναι υποδεεστερο ;)

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Έχω ένα Thermaltake που δουλεύει καθημερινά και αρκετές ώρες και δεν έχει βγάλει κιχ, παρά τα χρόνια που κουβαλάει και είναι τουλάχιστον 5.

Σε αντίθεση φίλος, έχει βγάλει εκτός δύο ή τρία αν θυμάμαι καλά σχεδόν αν όχι το ίδιο μοντέλο!

Στα 650W, τι προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχουν τα watt? Θα χρησιμοποιήσεις ποτέ 650watt όταν εγώ με το pc μου δεν περνάω ποτέ τα 500? Με οθόνη και τα πάντα μέσα στα 500..Πάρε το super λουλούδι δεν την πάω την evga στα psu τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχουν τα watt? Θα χρησιμοποιήσεις ποτέ 650watt όταν εγώ με το pc μου δεν περνάω ποτέ τα 500? Με οθόνη και τα πάντα μέσα στα 500..Πάρε το super λουλούδι δεν την πάω την evga στα psu τέλος.

Μα δε ψάχνουμε τροφοδοτικό για εσένα αλλά για εμένα. Προφανώς θα έχεις του λόγους σου που δεν πας την EVGA στα τροφοδοτικά και ως ένα σημείο μπορείς να προσπαθήσεις να με αποτρέψεις από πιθανή αγορά αλλά ξαναλέω ότι είναι ακριβώς τα ίδια! Δεν αλλάζει σχεδόν τίποτα στα τροφοδοτικά που αναφερθήκαμε (EVGA/Super Flower).

Όσο αφορά τα Watt, το EVGA 650W δεν αξίζει γιατί έχει διαφορά 5? με το 750W. Το μόνο που δεν αποκλείω είναι το SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W που έχει 5 χρόνια λιγότερα εγγύηση, 150W λιγότερα και προφανώς θα είναι αρκετά πιο δύσκολη η υπόθεση sleeving λόγω των universal 9x θυρών που βγάζει σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχουν τα watt? Θα χρησιμοποιήσεις ποτέ 650watt όταν εγώ με το pc μου δεν περνάω ποτέ τα 500? Με οθόνη και τα πάντα μέσα στα 500..Πάρε το super λουλούδι δεν την πάω την evga στα psu τέλος.

δες αυτα τα γραφηματα..

EVGA SuperNOVA G2 750 W Review | techPowerUp

δες και εδω...

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=380

βλεπεις κατι αρνητικο σε ολα αυτα?

το οτι δεν σ'αρεσουν τα evga ειναι καθαρα υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο, που να αξιζει τον κοπο να εισαι αντιθετος με αυτα..

υποψην οτι το συγκεκριμενο evga ειναι υλοποιηση της Super Flower........

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν σ'αρεσουν τα evga ειναι καθαρα υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο, που να αξιζει τον κοπο να εισαι αντιθετος με αυτα..

Το δεν πάω την evga στα psu της χρειάζεται κάποιο είδος μετάφρασης? 2 φίλοι μου με evga που είχαν θέμα και στους 2 είπα να μην πάρουν evga.. Ο ένας το γύρισε πίσω κ ο άλλος υπομένει το θόρυβο που κάνει για να μην μείνει χωρίς pc.

το EVGA 650W δεν αξίζει γιατί έχει διαφορά 5? με το 750W.

Πάρε το evga 750 για 5 ευρώ μην το σκέφτεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

ο άλλος υπομένει το θόρυβο που κάνει για να μην μείνει χωρίς pc.

αυτο εχει ενδιαφερον!

ειχε coil whine η aggressive fan profile?

επισης μηπως θυμασαι ποια μοντελα ειχαν παρει?μηπως ηταν καποια value?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ πήρε! Όχι δεν ήταν το fan..νόμιζε κ αυτός στην αρχή ότι έκανε αυτό τη ζημιά αλλά...

αυτο ηταν υλοποιηση της fsp και οντως δεν ειχαν ακουστει και τα καλυτερα σχολια, αλλα με την τιμη που ειχε ηταν αναμενομενο να μην ειναι και το καλυτερο..

αυτο αλλωστε φαινεται και απο την εγγυηση που ηταν μονο 3 χρονια σε αντιθεση με τα αλλα κορυφαια προιοντα της εταιρειας.

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

μα δεν υπαρχει εταιρεια που να μην εχουν ακουστει ασχημα σχολια,ακομα και για την seasonic(ο ορισμος της αξιοπιστιας στα τροφ/κα) ειχε βγαλει πριν απο χρονια μια παρτιδα(ελαχιστα κομματια ευτυχως) η οποια ηταν doa και ποτε δεν μαθαμε τι παιχτηκε.

120 ευρώ δεν το λες και φτηνό τροφοδοτικό.....

τοσο το ειχε παρει?

λιγακι τσιμπημενη η τιμη.. στα ξενα review ειδα τιμες κατω των 100$

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now