Stelis

thermaltake water 2.0 pro υψηλες θερμοκρασιες χαμηλα rpm

Recommended Posts

Χαιρεται!

Χθες παρελαβα και τοποθέτησα μια ψυκτρα Thermaltake water 2.0 pro

την συνδεσα σε ενα INTEL CORE I7-960 3.20 GHZ LGA1366, μητρικη ECS X58B-A2 και μνημες CORSAIR CMZ 6GX 3M3A1600 C8 με μια μνημη καμμενη δηλαδη 4gb

εχω συνδεσει το pump στο sys_fan και τους 2 ανεμηστηρες με ενα καλωδιο Υ στο cpu fan (και αναποδα να τα συνδεσω το ιδιο ειναι)

οι θερμοκρασιες ειναι απο 35-50 C (κυριως γυρω στα 42) οταν το pc ειναι idle

το fan1 λεει 2060rpm

το fan2 λεει 1495 rpm υποθετω το fan2 ειναι το sys fan που ειναι συνδεδεμενο το pump δεν ειναι καπως χαμηλο η τα rpm ειναι διαφορετικα γιατι ειναι pump και οχι ανεμιστηρας?

στο site λεει για το pump Motor speed : 2800+-150 RPM (Thermaltake - Global - Water 2.0 Pro - CLW0216) μηπως εχει προβλημα το pump?

το δωματιο αεριζεται κανονικα και εχει φυσιολογικες θερμοκρασιες

δεν ειναι υψηλες οι θερμοκρασιες αυτες?

εχει καποιος καποια ιδεα σχετικα με το τι να κανω?

μηπως οντως φταιει το pump που δεν δινει τα σωστα rpm?

ευχαριστω και καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ήρθες!

Έκανες κακή αγορά, δυστυχώς η thermaltake δεν το χει πουθενά με την ψύξη.

Στοκ είσαι κ έχεις 42c? Φυσικά και είναι 42 δεν έχεις ούτε με αέρα idle.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να σύνδεσης την αντλία απευθείας στο τροφοδοτικό???

το πρόβλημα μπορεί να είναι στο Fan profile του bios πχ μπορεί να το έχεις silent και η αντλία να μην δουλεύει στο full..επίση δοκίμασε ένα cpu stress test να δεις τις θερμοκρασίες..πχ αν η θερμοκρασίες είναι 42c idle και 60 full load τότε είσαι μια χαρά

e28a5948_505a97e0_vbattach130761.jpeg

e28a5948_505a97e0_vbattach130761.jpeg

e28a5948_505a97e0_vbattach130761.jpeg

e28a5948_505a97e0_vbattach130761.jpeg.b4

Edited by stefanos1992
Link to comment
Share on other sites

γενικα εχουν πεσει οι θερμοκρασίες μετά που ανέβασα το ποστ 50 idle δεν φτανει αν και παρατήρησα 1-2 φορες να εκτοξεύετε 57 και μετα παλι 39 ας πουμε

το δοκιμασα αυτο με το ανταπτορακι rpm δεν νομιζω οτι μπορω να δω αλλα τεραστια αλλαγη στις θερμοκρασιες δεν ειδα

εκανα ενα στρες τεστ για 6-7 λεπτα και δεν ανεβηκε πανω απο 52

αυτο με τα motor speed εχει κανεις ιδεα?

ευχαριστω παντως :livid:

Edited by Stelis
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λίγο παραπάνω re-search. Διάβασα 2-3 review και μετά ξεκίνησα να ψάχνω όλα σου τα προβλήματα.

Posted 07 December 2012 - 05:35 PM

"Hello,

Thank you for contacting Thermaltake Customer Service. The reason why you are seeing a lower RPM reading is because of the design of the pump coinciding with the sensors of the motherboard. All motherboard fan headers are capable of reading single pulse signals for communication in order to monitor speed. The pump in the water 2.0 unit uses a dual pulse signal which means the motherboard will report the true RPM reading in half. So your pump is actually maxing out at 3000RPM if the reading is 1500RPM."

Δεδομένου πως η μητρική που έχεις κυκλοφόρησε λογικά το τελευταίο τρίμηνο του 2008 μου φαίνεται λογικό (εάν ισχύει κάτι τέτοιο που μέχρι τώρα δεν το είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μου).

Περνώντας στις θερμοκρασίες, τις βλέπω νορμάλ γι'αυτό το τσιπάκι δεδομένου πως έχει hyper threading και είναι ζεστούλι!

Μπορείς να δώσεις photo από CPUID για όλους τους πυρήνες?

Link to comment
Share on other sites

ωωωω ευχαριστω πολυ

ελπιζω να καταλαβα σωστα αυτο που μου ζητησες και σου στελνω το σωστο screenshot

[ATTACH=CONFIG]25255[/ATTACH]

Καλά το κατάλαβες εσύ....εγώ δεν είπα το σωστό.

Κατέβασε αυτό εδώ και δές τι θερμοκρασίες

έχουν οι πυρήνες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now