Nomad

ASUS 7770 1GB GDDR5 + hd7560d (Hybrid CrossFire)

Recommended Posts

Παιδιά πολύ καλησπέρα!!

Μια ερώτηση. Η συγκεκριμένη κάρτα γίνεται crossfire με την ενσωματωμένη hd7560d που έχει ο A8-5600k??? Και επίσης η ενσωματωμένη σε περίπτωση που θέλει κάποιος να την κάνει ανενεργή γίνεται μέσα από bios?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την AMD εδώ, καλό θα ήταν να την ζευγαρώσεις με μια ​AMD Radeon HD 6570 αλλιώς εάν βάλεις κάτι καλύτερο θα καταλήξεις να έχεις microstuttering και θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την HD7560D.

Σύμφωνα όμως με αυτό, το καλύτερο ζευγάρωμα είναι με μια HD 7670 (rebranded 6670).

Παρ'ολα αυτά διαβάζω πως εάν δεν βάλεις HD 6570, πολύ απλά δεν σου ανοίγουν στους drivers οι επιλογές για να κάνεις Dual Graphics (Hybrid CrossFire), και ίσως αυτός είναι και ο λόγος που δεν βρίσκεις κανένα αποτέλεσμα στο google εάν το έψαξες (εγώ πάντως δεν βρήκα!).

Το να την απενεργοποιήσεις λογικά θα μπορεί να γίνει μέσα από το Bios από κάποια ρύθμιση που θα λέει

On-Board Graphics. Υπάρχουν και μητρικές που όταν δούν άλλη GPU επάνω, κάνουν disable την intergrated

και πάιζουν μόνο την άλλη.

Εάν μας πείς τι μητρική έχεις, ίσως είναι πιο έυκολο να σου απαντήσουμε.

FAQ για το AMD Radeon™ Dual Graphics έχει εδώ

EDIT: Ότι βρήκα και διάβασα ήταν από τον Μάρτιο και πίσω. Δεν ξέρω εάν με τους νέους drivers έχει αλλάξει κάτι.

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως δεν μου ανοίγει στο CCC η επιλογή dual graphics γιατί από ότι έψαξα και εγώ για να ανοίξει η συγκεκριμένη επιλογή και να μπορέσεις να κάνεις crossfire πρέπει η hd7560d του Α85600-Κ να συνδυαστεί με συγκεκριμένες κάρτες. Έχω περάσει τους τελευταίους drivers πάνω αλλά και πάλι τπτ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Και κάτι ακόμα. Crossfire με 2 7770 ή 7770 με 7750 θα είχε καλά αποτελέσματα η θα τρέχαμε από το microstuttering???

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά τζίφος!!!! Ίσως με την 7770 να μην είναι δυνατόν αυτό. Σε ευχαριστώ πάντως φίλε μου.

Με 2 7770 τι λέτε? Αξίζει ή θα χω θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Εφικτό είναι αλλά θα πρέπει να βρείς μια 7750 που είναι ικανή για CF (νομίζω δεν είναι όλες)

και δευτερον η 7770 θα πέσει σε επιδόσεις και θα πάει στις επιδόσεις της 7750 για να γίνει CF.

Διάβασε και εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Όπως και να χει για την ιστορία πήγα σε 2 7770!!!

XFX CORE Edition FX-777A-ZNF4 Radeon HD 7770 GHz Edition 1GB 128-bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video Card - Newegg.com

Graphics Cards - HD7770-1GD5

πως την βλέπετε την επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω σαφώς!!! Παιδιά έχω ένα θέμα. όταν έβαλα την δεύτερη 7770 στη 2η PCI-E 16 όλα καλά μου εμφανίστηκε η επιλογή crossfire στο CCC απλά σε κατάσταση ηρεμίας δεν μ δουλεύει το fan της δεύτερης καρτας και η κάρτα φαίνεται ανενεργή 0Mhz core 0Mhz μνήμες 0% fan ούτε temprature δεν μ δείχνει. Είναι λογικό αυτό??? Διάβασα ότι τα AMD crossfire setup έχουν μια λειτουργία ULPS για εξοικονόμηση ενέργειας.. απενεργοποιείται αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω σαφώς!!! Παιδιά έχω ένα θέμα. όταν έβαλα την δεύτερη 7770 στη 2η PCI-E 16 όλα καλά μου εμφανίστηκε η επιλογή crossfire στο CCC απλά σε κατάσταση ηρεμίας δεν μ δουλεύει το fan της δεύτερης καρτας και η κάρτα φαίνεται ανενεργή 0Mhz core 0Mhz μνήμες 0% fan ούτε temprature δεν μ δείχνει. Είναι λογικό αυτό??? Διάβασα ότι τα AMD crossfire setup έχουν μια λειτουργία ULPS για εξοικονόμηση ενέργειας.. απενεργοποιείται αυτό??

Καλημέρα [MENTION=1806]Nomad[/MENTION]

Ξεκινάω με κάτι άσχετο.

Σύμφωνα με το παρακάτω χρειάζεσαι εξωτερικό bridge, έχεις βάλει?

AMD_CrossfireX_Chart_1618W.jpg

Και συνεχίζω με κάτι σχετικό. Από την σειρά HD 7XXX (εάν δεν κάνω λάθος) η AMD ανέπτυξε την τεχνολογία ZeroCore. Η τεχνολογία αυτή ουσιαστικά λειτουργεί όταν έχεις 2 κάρτες σε CrossFire για να μειώσει κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Η 2η κάρτα απενεργοποιείτε πλήρως σε 2D ή idle καταστάσεις και ενεργοποιείτε πάλι σε διάφορα άλλα προγράμματα σε 3D καταστάσεις. Αυτό λέγεται "Long Power Idle" κατά την AMD και συμβαίνει όταν έχεις 2 κάρτες.

Όταν έχεις μόνο μια κάρτα και είσαι σε idle, οι drivers προσπαθούν να ρίξουν την κάρτα σε κατανάλωση κάτω από 3W (προηγούμενες κάρτες σειράς HD 6XXX και πίσω την ρίχνανε στα 24W) και έτσι ρίχνουν την ταχύτητα του πυρήνα στα 27MHz, η μνήμη μπαίνει σε "storage mode" και τα περιεχόμενα του frame buffer συμπιέζονται για να εξοικονομεί χώρο.

Εδώ video από την AMD που εξηγεί το ZeroCore Technology:

[video=youtube;a4NrqIXJ-kU]

Από τα τέλη του 2012 και μετά η AMD πρόσθεσε ένα χαρακτηριστικό που το ονομάζει ULPS γνωστό και ώς Ultra Low Power State. Εάν σε ενοχλεί (για οποιονδήποτε λόγο) το power down της 2ης κάρτας σου, κατέβασε το MSI Afterburner από εδώ και κάνε disable το ULPS.

Κάνεις ένα αναγκαστικό ReBoot και μετά το fan θα λειτουργεί πάντα (imo δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις).

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους προσθέτω το παρακάτω μιας και δεν βρήκα πουθενά το White Papper για περαιτέρω επεξήγηση:

AMD Enduro? Power Management Technologies

AMD ZeroCore Power technology2

Allows your AMD Radeon™ GPU to consume virtually no power when in idle state. It also controls additional GPUs in AMD CrossFire™ technology mode to consume less when it is not in use.

Key Benefits:

Greater idle power reduction shutting down the GPU

Core GPU functional blocks consume 0W while the rest of the PC remains in long idle state

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη εξωτερικό bridge έχω βάλει στις 7700. Αυτό όμως τι χρειάζεται? Σε περίπτωση που δεν το είχα οι κάρτες δεν θα έμπαιναν και πάλι σε crossfire mode από τη στιγμή που κουμπώνουν πάνω στις PCI-E της MOBO? Δηλαδή το bridge σε τι συνεισφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη εξωτερικό bridge έχω βάλει στις 7700. Αυτό όμως τι χρειάζεται? Σε περίπτωση που δεν το είχα οι κάρτες δεν θα έμπαιναν και πάλι σε crossfire mode από τη στιγμή που κουμπώνουν πάνω στις PCI-E της MOBO? Δηλαδή το bridge σε τι συνεισφέρει?

Δεν έχει καμία επίπτωση στις επιδόσεις.

Απλά κάποιες κάρτες θέλουν bridge, κάποιες άλλες όχι και κάποιες κάρτες βγαίνουν απο τον κατασεκυαστή

χωρίς θύρα για bridge ενώ κάποιες άλλες (ίδιο μοντέλο) το έχουν.

Αυτό ήταν απλά μια ερώτηση που έκανα...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now