fedox

Intel Core i5 750 και 2400Mhz RAM

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα μου ήρθαν οι νέες RAM αλλά δεν μπορώ να τις ρυθμίσω να λειτουργούν στα 2400Mhz.

Αν ενεργοποιήσω κάποιο από τα δύο profile που έχει, τότε μου ανεβάζει και το Bus Speed όπως είναι λογικό για να παίξουν στα παραπάνω Mhz.

Το θέμα όμως είναι ότι για να έχω τον επεξεργαστή στα ~3.2GHz, πρέπει να ρίξω το Multiplier αρκετά και τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Γνωρίζει κανείς αν ο επεξεργαστής ή μητρική έχουν κάποιο θέμα με τα χαμηλά Multiplier;

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 1800Mhz στις RAM με 180χ18 - 3.2GHz.

Μητρική: Gigabyte GA-P55A-UD6

Επεξεργαστής: i5 750

RAM: Kingston HyperX Beast - 8GB/2400Mhz

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τις πέτυχα σε προσφορά, οπότε ήταν καλή μετάβαση από τις XMS 4GB που είχα. Δεν έχουν και τα καλύτερα CL αλλά δεν με πειράζει τόσο.

Κάποιος οδηγός για το πως θα τις βάλω σε χαμηλότερα CAS υπάρχει; Έχω καιρό να ασχοληθώ με overclocking και έχω ξεχάσει και όσο ήξερα... :suspicion:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλημέρα, καλό μήνα σε όλους.

Μια ερώτηση. Για ποιόν λόγο κάποιος που διαθέτει RAM που τρέχει μαμίσια στα 2400MHz, να τις τρέχει στα 1600;

Τέσπα, η μητρική υποστηρίζει RAM στα 2600ΜHz, αλλά όπως λέει και ο @subzero, είναι θέμα IMC του επεξεργαστή κυρίως.

Ερώτηση. Πόσα στικάκια είναι; Αν είναι δύο, βάλτα στις λευκές θέσεις, είναι για το Dual Channel. Για το τυπικό, η διάταξη των slots (ξεκινώντας από αυτή που είναι δίπλα στον CPU) είναι 3-2-1 και 6-5-4. Οι λευκές είναι οι 1 και 4. Αν έχεις παραπάνω στικάκια, δοκίμασε με δύο μόνο.

Όσον αφορά το σφίξιμο των timings, πειράζεις μόνο 1 κάθε φορά, και το πάς στην αμέσως χαμηλότερη τιμή, στρές, λαχτάρα και άγχος (stress test) για σταθερότητα, και συνεχίζεις. Πιθανότατα θα πρέπει να παίξεις και με το DRAM voltage, αφού λογικά θα θές να παίξεις και με την συχνότητα/ταχύτητα, χωρίς τα XMP profiles.

Ανεβάζεις συχνότητα 20-30 MHz, stress test για 15-20 λεπτά, ξανά άνοδος, ξανά stress test, κλπκλπ. Μέχρι να έχεις crash, μπλέ ρυζόγαλο ( BSOD), κλπ. Εκεί ανεβάζεις DRAM voltage ΕΛΑΧΙΣΤΑ κάθε φορά, και επαναλαμβάνεις την διαδικασία. MAX DRAM voltage θα σε αφήσω χαμηλά, στα 1.75v, αν και μάλλον δεν θα χρειαστεί να φτάσεις κάν τόσο. Και θα ωφεληθείς πιο πολύ από την υψηλή συχνότητα, σε Intel setups τα σφιχτά timings δεν έχουν τόσο μεγάλη επιρροή στο bandwidth όσο η μεγαλύτερη συχνότητα λειτουργίας.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες γινεται στον ι7 860 που εχει διεραΑΙΤΗ 1/12

αλλιως με τον 1/10 θελεις 240-260bclock κατι το οποιο ειναι πολυ δυσκολο σε αερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλημέρα, καλό μήνα σε όλους.

Μια ερώτηση. Για ποιόν λόγο κάποιος που διαθέτει RAM που τρέχει μαμίσια στα 2400MHz, να τις τρέχει στα 1600;

Τέσπα, η μητρική υποστηρίζει RAM στα 2600ΜHz, αλλά όπως λέει και ο @subzero, είναι θέμα IMC του επεξεργαστή κυρίως.

Δεν θα τρεξει η συγκεκριμενη πλατφορμα ram πανω απο 2000 χωρις υψηλα voltages που δεν κανουν για καθημερινη χρηση. Αφου πηρε τετοιες μνημες ας τις τρεξει χαμηλα με σφιχτα timings.

Παραδειγμα: με τον 920 μου και την asus rampage 2 extreme και GSkill Trident 2000 στα 9-9-9-22 τις ετρεχα καθε μερα στα 1600 με 6-7-6-18 με 1.25 VTT ενω ο επεξεργαστης επεζε 4.2 με 1.25 vcore (21x200). Για πιο λογο να διακινδυνευσει να χαλασει τον IMC του και να χρειαστει αλλαγη ολοκληρης πλατφορμας μετα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή πρωτομαγιά / μήνα σε όλους!

Είναι δύο στικάκια και τα έχω βάλει στις άσπρες υποδοχές της μητρικής. Όπως λέει και ο @subzero, για να παίξουν οι RAM στα 2400Mhz πρέπει το Bus Speed να είναι στα 240 και ο πολλαπλασιαστής κάπου στα 12-15. Για κάποιο λόγο όμως, τρώει σκάλωμα με το μεγάλο Bus Speed ή με χαμηλό πολλαπλασιαστή.

Όλα αυτά βέβαια με stock ρεύματα, αλλά όχι για πολύ μιας και βλέπω ότι δίνει πολύ περισσότερο απ ότι του χρειάζεται...

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το που να κυμανθούν τα ρεύματα με Turbo Boost ώστε να μην λειτουργεί συνέχεια στα 3,2Ghz πχ;

Edited by fedox
Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα δεν έχω ασχοληθεί τόσο με Overclocking και όσο ήξερα να έχω ξεχάσει...

Δεν φτάνει απλά να βρω τα κατάλληλα VTT & Core Voltage ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στα 6-7-6-18 και δεν το παίρνει καν. Σφυρίζει συνεχώς το pumper.

Σε 7-7-7-20, κάτι πάει να γίνει αλλά δεν έχω βρει τα κατάλληλα ρεύματα μου φαίνεται.

Γυρίζοντας τα όλα στο Auto και δοκιμάζοντας CL, μόνο το 8-8-8-24 έπαιξε όπου είμαι τώρα. Όλα αυτά στα 1600Mhz.

cVxZ4F7.png

y7Awng0.png

cVxZ4F7.png

y7Awng0.png

cVxZ4F7.png

y7Awng0.png

cVxZ4F7.png.08e26a829601cccbd21caae0a078

y7Awng0.png.55f2b571028cf2bb3ebf31284f25

Edited by fedox
Link to comment
Share on other sites

Στα μισά; Θα είναι οκ μετά; Τον επεξεργαστή πως τον βλέπετε, δεν τραβάει πολύ Vcore ;

Edit: Βρήκα την παρακάτω ενδιαφέρουσα εικόνα και είναι για τις Kingston HyperX Beast 2400MHz ;)

voltage_scaling.jpg

Edited by fedox
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι στο CPU. Είναι το Intelligent Energy Saver που κόβει το 0,1 που διαφέρουμε.

Καλά και στις μνήμες στα 8-8-8-24. Ρίξε το RFC σίγουρα. Δοκίμασε 140 (τιμή από το review που βρήκες...). Αν θέλει V, δώσε 1.55.

Kingston HyperX Beast 2400 MHz CL 11 2x 4 GB Review | techPowerUp

Επειδή είσαι μόνο 2 στικ, παίξε με 1Τ. Μπορεί να το έχει ο IMC σου.

Memtest 2-3 pass καθε φορά και λίγο Cinebench.

Edited by tonyspanos
Link to comment
Share on other sites

Sorry for double post. Έχουμε και λέμε: Κατέβασα το ρεύμα για τις RAM στο 1.56 και έβαλα το RFC 180.

Με RFC 120 & 140 δεν έπαιζαν. Επίσης με CMD 1T μου είχα delay. Για παράδειγμα spamαρα ένα γράμμα και δεν το εμφάνιζε στιγμιαία αλλά με αρκετή καθυστέρηση.

- Πως γίνεται να μην λειτουργεί ο επεξεργαστής συνέχεια στα 3,3Ghz αλλά μόνο όταν έχει φόρτο;

Link to comment
Share on other sites

Sorry for double post. Έχουμε και λέμε: Κατέβασα το ρεύμα για τις RAM στο 1.56 και έβαλα το RFC 180.

Με RFC 120 & 140 δεν έπαιζαν. Επίσης με CMD 1T μου είχα delay. Για παράδειγμα spamαρα ένα γράμμα και δεν το εμφάνιζε στιγμιαία αλλά με αρκετή καθυστέρηση.

- Πως γίνεται να μην λειτουργεί ο επεξεργαστής συνέχεια στα 3,3Ghz αλλά μόνο όταν έχει φόρτο;

Ενεργοποιησε speedstep & eist & c states και απο τα windows στο power management βαλε balanced.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Όλα καλά απλά παρατηρώ ότι ώρες - ώρες μπορεί να ανεβάσει το πολλαπλασιαστή x24 ενώ όταν τρέχω prime95/Cinebench etc ανεβαίνει μέχρι το x21 όπου είναι και το μέγιστο που με αφήνει να βάλω η μητρική. Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Όλα καλά απλά παρατηρώ ότι ώρες - ώρες μπορεί να ανεβάσει το πολλαπλασιαστή x24 ενώ όταν τρέχω prime95/Cinebench etc ανεβαίνει μέχρι το x21 όπου είναι και το μέγιστο που με αφήνει να βάλω η μητρική. Πως γίνεται αυτό;

Αυτό είναι η τεχνολογία Turbo Boost της Intel.

Ουσιαστικά όπως βλέπεις και εσύ δίνει +3 πολλαπλασιαστές αλλά αφήνει μόνο τον έναν πυρήνα ενεργο.

Καλό είναι άμα το CPU σου έιναι overclocked να το κάνεις OFF από το Bios.

Αλλιώς δεν θα πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα 3,3Ghz. Ο μόνος λόγος που το θέλω είναι γιατί δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί συνέχεια στα 3,3Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now