Κοζανίτης

CPU/GPU Πως να ελέγξω εάν είναι σταθερά σε OC

Recommended Posts

Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιός ειναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να βεβαιωθώ πως το OC σε CPU είναι σταθερό;

(Τρέχοντας λογικές εφαρμογές και όχι 100 passes σε IBT).

Link to comment
Share on other sites

Aδελφέ, το stress test δεν το αποφεύγεις. Το Prime 95 είναι (προσωπική άποψη) το καλύτερο για να είσαι 1000% σίγουρος. Το ΙΒΤ κάνει τον CPU κόλαση.

Τρέξε Prime σε Blend mode με 80-90% Available RAM (όχι συνολική, αλλιώς θα διαβάζει το Page File) για 10 ώρες (Για να κάνει όλα τα τέστ θέλει περίπου 23 ώρες, μα με 8-10 ώρες χωρίς σφάλμα είσαι σούπερ). Όποιος σου είπε για 100 passes IBT είναι στόκος, Τα πιο extreme που έχω ακούσει είναι γύρω στα 15 passes.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά δεν γίνεται. 10 ώρες είναι πολλές φαινομενικά, αλλά είναι λιγότερες από τις μισές που χρειάζεται για να κάνει όλα τα τέστ. Με 1-2 ώρες απλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Αστάθεια στο σύστημα σημαίνει πρόβλημα, που θα βγεί μετά από 5 ώρες, μέρες, μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Really; Eδώ η πλήρης λίστα με όλα τα FFT's, όλα έχουν λόγο ύπαρξης. :)

640K

8K

720K

12K

800K

16K

960K

24K

1120K

32K

1200K

48K

1344K

64K

1536K

80K

1680K

96K

1792K

128K

2048K

160K

2304K

224K

2560K

256K

2800K

320K

3072K

384K

3360K

448K

3584K

512K

576K

672K

10K

768K

14K

896K

20K

1024K

28K

1152K

40K

1280K

56K

1440K

72K

1600K

84K

1728K

112K

1920K

144K

2240K

192K

2400K

240K

2688K

288K

2880K

336K

3200K

400K

3456K

480K

3840K

560K

4096K

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες;; really?

εγώ θα έλεγα πως με μία ώρα prime είσαι κομπλέ

Και συ το πήγες στο άλλο άκρο :P Αν και ναι, συνήθως μέσα στην πρώτη ώρα θα φανούν τα "σοβαρά", από κει και πέρα είναι για να πιστεύεις πως είσαι rock-solid.

Link to comment
Share on other sites

Για την cpu 20λεπτο linx για να τερματίσει θερμοκρασίες και μετά 3ωράκι prime (μία σε blend μία σε small) για να είσαι damn βέβαιος ότι όλα είναι καλά. AVX enabled εκδόσεις παντού. Αν όλα αυτά ας πούμε τα βγάλει επιτυχώς για π.χ. 4GHz @ 1.025v και θέλεις να είσαι 101% σίγουρος, στο τέλος σώσε το bios profile και με λίγο αέρα (4GHz @ 1.05v).

Για gpu είναι πιο χύμα αν θέλεις να ξεφύγεις από το benchable στο rock solid. Για αρχή όχι ανεμιστήρα @ 100% αλλά με το profile που θα χρησιμοποιείς στα αλήθεια. Mερικές loopες valley και μερικές vantage, στις μεγάλες αναλύσεις. Το Valley συνήθως θα σου πει την αλήθεια στο περίπου, το vantage θα σκάσει ακόμα από μνήμες. Τέλος, βρες ένα game που να είναι τέρμα ευαίσθητο. Προσωπικά έχω βρει το τελευταίο Metro, αν παίζει ok αυτό όλα τα άλλα παίζουν μια χαρά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και συ το πήγες στο άλλο άκρο :P Αν και ναι, συνήθως μέσα στην πρώτη ώρα θα φανούν τα "σοβαρά", από κει και πέρα είναι για να πιστεύεις πως είσαι rock-solid.

Δηλαδή τα υπόλοιπα σφάλματα δεν είναι σοβαρά; Συγγνώμη, αλλά διαφωνώ κάθετα.

Όσον αφορά το Prime, ναί, υπάρχει και η επιλογή custom, που το φέρνεις στα μέτρα σου, αλλά το blend είναι η πιο ασφαλής μέθοδος αφού κάνει ακριβώς αυτό, μίξη μεγάλων και μικρών FFT's (μεγάλα για RAM-IMC, μικρά για CPU)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή π έχεις intel cpu, στρεσάρεις με Linpack στο Linx.

Έπειτα υπάρχουν και τα OCCT (portable) αλλά και το prime που αναφέρθηκε πιο πάνω, ενώ υπάρχει και το Aida το οποίο παρέχει και σχετικό stress tool.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα προσωπική μου άποψη έιναι πως 10 ώρες έιναι too much.

Όπως αφήναμε παλιά να τρέχουν memtest τα bh5 48 ώρες. Για το καλό της ψυχολογίας μας τα αφήναμε

και για να καυχιόμαστε :P

Εάν είναι να βγεί κάποιο σοβαρό σφάλμα θα βγεί στα μπαμ την πρώτη ώρα, άντε το πρώτο 2ωρο.

Σε όλα τα υπόλοιπα μπαίνει και παράγοντας τύχη.

Αλλά ξαναγράφω πως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη guyZ.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι τόσο τελειομανής και θέλεις να έχεις όσο το δυνατό υψηλότερα ρολόγια σε όσον το δυνατό χαμηλότερο voltage και να είναι και full σταθερό δεν το γλιτώνεις το 10ωρο....

Link to comment
Share on other sites

Tα C States τα απενεργοποιείς, τουλάχιστον μέχρι να πετύχεις τα ρoλόγια που θές. Το LLC σε High ή extreme. Tα ρολόγια πόσο ψηλά είναι;

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Για την cpu 20λεπτο linx για να τερματίσει θερμοκρασίες και μετά 3ωράκι prime (μία σε blend μία σε small) για να είσαι damn βέβαιος ότι όλα είναι καλά. AVX enabled εκδόσεις παντού. Αν όλα αυτά ας πούμε τα βγάλει επιτυχώς για π.χ. 4GHz @ 1.025v και θέλεις να είσαι 101% σίγουρος, στο τέλος σώσε το bios profile και με λίγο αέρα (4GHz @ 1.05v).

Για gpu είναι πιο χύμα αν θέλεις να ξεφύγεις από το benchable στο rock solid. Για αρχή όχι ανεμιστήρα @ 100% αλλά με το profile που θα χρησιμοποιείς στα αλήθεια. Mερικές loopες valley και μερικές vantage, στις μεγάλες αναλύσεις. Το Valley συνήθως θα σου πει την αλήθεια στο περίπου, το vantage θα σκάσει ακόμα από μνήμες. Τέλος, βρες ένα game που να είναι τέρμα ευαίσθητο. Προσωπικά έχω βρει το τελευταίο Metro, αν παίζει ok αυτό όλα τα άλλα παίζουν μια χαρά.

:)

Σωστός ο caution για το CPU θέμα, εγώ συνήθως αποφεύγω βέβαια το prime τόση ώρα, γιατί μου φαίνεται κάπως αχρείαστο. Ίσως επειδή συνήθισα τόσα χρόνια και ακόμα κι αν δω ότι κάπου κολλήσει το PC, απλά σκαλίζω λίγο τα CPU Ring/Vcore και όλα ok.

Για τις κάρτες επίσης συμφωνώ, αν και πιστεύω ότι και το valley είναι τοο much. Το Vantage αρκεί. Αν παίξει το παιδί και κάνα game 3-4 ώρες θα είναι full κομπλέ. Προς Θεού όχι Furmark.

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ελεγαν ολοι Furmark, πλεον γιατι το απορριπτουν ?

Δεν πρόκειται ποτέ η κάρτα να στρεσαριστεί τόσο πολύ, σε κανένα μα κανένα game. Τζάμπα κόπος, τζάμπα ζορίζεται κι η κάρτα. Vantage + μερικές ώρες gaming αρκούν και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now