gdp77

Φωτογραφία κινούμενου θέματος σε χαμηλό φωτισμό

Recommended Posts

Από το 2009 έχω αγοράσει μια canon eos 450D (kit με τον μαμίσιο 18-55 φακό), η οποία με κάλυψε απόλυτα στις φωτογραφικές αναζητήσεις μου (που δυστυχώς δεν ήταν όσες θα ήθελα).

Δυστυχώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη φωτογραφία κινούμενου θέματος σε χαμηλό φωτισμό (σκηνή θεάτρου με πολύ χαμηλό θερμό φωτισμό), μια που η 450D φτάνει μέχρι 1600iso και σε γρήγορη ταχύτητα βγαίνουν οι φωτογραφίες σκοτεινές, ενώ σε πιο αργή ταχύτητα έχω έντονο ghosting.

Η μία λύση είναι η αγορά flash, όπου χάνω σκιές, βάθος κτλ (ποιο 3rd party προτείνετε - οικονομικό);

H άλλη λύση είναι η αγορά μιας Canon EOS 700D με HiIso (12.8k - 25.6k boosted), αλλά τα 600?+ που απαιτούνται προϋποθέτουν να κερδίσω το Λόττο.

Μήπως υπάρχει οικονομική λύση με κάποιον "γρήγορο" φακό; π.χ. http://www.skroutz.gr/s/1796281/Canon-EF-50mm-f-1-8-II.html?keyphrase=EF+50mm+f%2F1.8+II

Ευχαριστώ

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ένας γρηγορότερος φακός θα σου δώσει 1-2 στόπ παραπάνω σε ταχύτητα (χάνοντας σε βάθος πεδίου) αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι αρκετό για τις συνθήκες που περιγράφεις. Μακάρι να μπορούσες να δοκιμάσεις έναν τέτοιο φακό (κάποιου φίλου ίσως) για να δείς αν σε καλύπτει. Πάντως αν την φωτογράφιση την κάνεις σχετικά επαγγελματικά (μιας και λες για παραστάσεις κλπ, ίσως να πρέπει να κάνεις την επένδυση σε μια καλύτερη μηχανή που να δίνει καλό ISO το λιγότερο μέχρι 6400.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση με επαγγελματική.

Με 1/20 ταχύτητα 1600 iso, f3.5 και μου βγαίνει ικανοποιητικά φωτισμένη, αλλά με ghosting (σε μια γρήγορη κίνηση κορδέλας). Όταν λες 1-2 στοπ παραπάνω τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Με τον 50μμ λογο οτι ειναι φ1.8 ο shutter θα παιξει ποιο γρηγορα απο 1/20 και πιθανόν να εξαφανισει το ghosting που λες. Απο οτι βλεπω στο νετ για να μην εχεις ghosting θες 1/500 με 1/1000. Αυτο που δεν μπορω να σου απαντησω ειναι αν παρεις τον 50μμ βαλεις iso1600 και aperture 1.8 αν καταφερεις να πετυχεις το 1/500.ειχα την 400d και οντως το iso ηταν θεμα. Εγω θα κοιτουσα για τον 50μμ αν σε βολευει (ισως να τραβας τις photo στα 18μμ αυτο δεν το ξερω) και go for it. Ακομα και να παρεις αλλη καμερα o 50αρις ειναι must για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εφόσον δεν θες φλας γιατί θα σου χαλάσει την όλη ατμόσφαιρα η καλύτερη επιλογή θα είναι ένας prime φακός είτε 50mm είτε 35mm f/1.8 ή f/1.4... το κρατάς τέρμα ανοικτό το διάφραγμα και με 1200+ iso λογικά θα φτάσεις το αποτέλεσμα που θες.Από την άλλη μειώνεις αρκετά το depth of field σου και θα χάσεις σίγουρα λεπτομέρεια στο backround...

Τις καλύτερες φωτογραφίες σε θέατρο πάντως τις έχω δει με πολύ καλά φιλτραρισμένα φλας...

Link to comment
Share on other sites

Με το 18 -55 μη περιμένεις να κάνεις δουλειά θες φωτεινό φακό...

ένας tamron 17 50 2.8 και χωρίς το vc θα είσαι μια χαρά

(ειπίσης το 1600 Iso στη 450 ειναι δολοφονικό) μαξ 1200Iso με ταχύτητα 1/80 και διάφραγμα 3.2

Link to comment
Share on other sites

Σε nikon d5300 με 50 1.8g σε αρκετα χαμηλο φωτισμο παιζω οπως λεει ο dellman... Ειμαι λιγο πανω τα 1200και στο 1/60. Αυτα παιζουν λογω συνθηκων. Και παλι ομως δε θα δεις τοσο καλο αποτελεσμα στο ποσο "καθαρες" ειναι...οπως σε ενα περιοδικο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Σε nikon d5300 με 50 1.8g σε αρκετα χαμηλο φωτισμο παιζω οπως λεει ο dellman... Ειμαι λιγο πανω τα 1200και στο 1/60. Αυτα παιζουν λογω συνθηκων. Και παλι ομως δε θα δεις τοσο καλο αποτελεσμα στο ποσο "καθαρες" ειναι...οπως σε ενα περιοδικο πχ.

Την ημερομηνία που έγινε η ερώτηση καθώς και η τελευταία απάντηση την είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Την ημερομηνία που έγινε η ερώτηση καθώς και η τελευταία απάντηση την είδες ?

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τον αποπαίρνουμε. Μπήκε στο digital photography και απάντησε σε ένα απ' τα threads. Το ότι δεν πρόσεξε την ημερομηνία δεν έχει να λέει κάτι. Δεν είναι τρολοπόστ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now