siakattack

ga-x58a-ud3r rev 2.0 + windows 8.1 = ΝΟΤ

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

εχω την παραπανω μητρικη με εναν 930 και ocz gold 1866 και μου freezαρει ανα random χρονικα διαστηματα

το bios ειναι ενημερωμενο και δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει.εκανα bios reset και το μονο που πειραξα ηταν να βαλω τον sata controller σε ahci

στο site της gigabyte δεν υπαρχουν drivers για win 8 - 8.1 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι συμβατη η μητρικη.

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν υπαρχουν drivers για win 8 - 8.1 σημαινει οτι δεν ειναι συμβατη η μητρικη.

Το οτι σε καποια pc ενα νεοτερο λειτουργικο παιζει και χωρις updated drivers απο την εταιρεια

δεν σημαινει οτι σε ολα τα συστηματα μπορουμε να βαλουμε οτι λειτουργικο θελουμε και να

περιμενουμε να δουλευει ρολοϊ. Πολυ πιθανο το δικο σου να ειναι η εξαιρεση στον κανονα.

Παρα τ' αυτα, θα σου προτεινα 2 πραγματα:

1) Βρες αλλο DVD για να κανεις εγκατασταση ξανα τα windows.

2) Βρες αλλο DVD για να κανεις εγκατασταση ξανα τα windows αφου τα περασεις σε usb stick

και το κανεις bootable. 1000 φορες setup απο usb παρα απο dvd + optical drive.

bonus:

3) Ψαξε στο νετ αν κι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα, στειλε ενα mail στην GB μηπως εχουν

καμια ιδεα, και τσεκαρε αν εχει βγει κανα modded bios* που να δουλευει καλυτερα απο το original...

Κανε τα παραπανω 1 και 2 σιγουρα και βλεπεις στην πορεια...

*Το τελευταιο με μεγαλη επιφυλαξη και δεν παιρνω καμια ευθυνη για οποιαδηποτε ζημια τυχον παθει

η μητρικη σου και οχι μονο

Link to comment
Share on other sites

δεν τσέκαρα τα logs,τα πήρα τελικά στο κρανίο και έβαλα ubuntu 14.04 :)

για την ιστορία,απλά κολλούσε (freeze και δεν ανταποκρινόταν με τίποτα,έπρεπε να κάνω forced shutdown) το μηχάνημα σε άτακτες περιόδους,άλλες φορές όταν πηγαινε να κλείσει,άλλες οταν ηταν idle.και μιλάω για μισής μέρας setup,το παράτησα μετά

Edited by siakattack
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν υπαρχουν drivers για win 8 - 8.1 σημαινει οτι δεν ειναι συμβατη η μητρικη.

Το οτι σε καποια pc ενα νεοτερο λειτουργικο παιζει και χωρις updated drivers απο την εταιρεια

δεν σημαινει οτι σε ολα τα συστηματα μπορουμε να βαλουμε οτι λειτουργικο θελουμε και να

περιμενουμε να δουλευει ρολοϊ. Πολυ πιθανο το δικο σου να ειναι η εξαιρεση στον κανονα.

Παρα τ' αυτα, θα σου προτεινα 2 πραγματα:

1) Βρες αλλο DVD για να κανεις εγκατασταση ξανα τα windows.

2) Βρες αλλο DVD για να κανεις εγκατασταση ξανα τα windows αφου τα περασεις σε usb stick

και το κανεις bootable. 1000 φορες setup απο usb παρα απο dvd + optical drive.

bonus:

3) Ψαξε στο νετ αν κι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα, στειλε ενα mail στην GB μηπως εχουν

καμια ιδεα, και τσεκαρε αν εχει βγει κανα modded bios* που να δουλευει καλυτερα απο το original...

Κανε τα παραπανω 1 και 2 σιγουρα και βλεπεις στην πορεια...

*Το τελευταιο με μεγαλη επιφυλαξη και δεν παιρνω καμια ευθυνη για οποιαδηποτε ζημια τυχον παθει

η μητρικη σου και οχι μονο

με το ίδιο DVD δισκάκι και την ίδια συσκευή DVD εχω κανει σε αλλα 2 πισί εγκατάσταση,οπότε αποκλείω το να ειναι θέμα συσκευής ή δίσκου.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το γιατι να μην ειναι η μητρικη συμβατη με win8 αφου αλλες μητρικες με ιδιο chipset (πχ rampage ii extreme) δουλευουν απροβληματιστα.

επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι το οτι η GB δεν εχει οδηγους για μια (υποτιθεται για την εποχη της) high end μητρικη της για win8

οσο για modded bios δεν μπαινω καν στον κόπο να το ρισκαρω,υπαρχουν και αλλα λειτουργικα να εγκαταστήσω :)

εψαξα σχετικα αρκετα (δεν το "κουρασα" κιολας) αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο με το προβλημα μου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now