Astalavista

Τι γενιάς CPU έχετε;

Τι γενιάς CPU έχετε;  

191 members have voted

  1. 1. Τι γενιάς CPU έχετε;

    • Intel s775 (2005-2009)
    • Intel s1366 (2008)
    • Intel s1156 (2010)
    • Intel s1155 (2011)
    • Intel s1150 (2013)
    • Intel s2011 (2011)
    • AMD s939 (2003)
    • AMD AM2 / AM2+ (2006)
    • AMD AM3/ AM3+ (2008)
    • AMD FM1 (2011)
    • AMD FM2 / FM2+ (2012)


Recommended Posts

Σχεδόν κάθε χρόνο έχουμε, τόσο από την Intel όσο και από την AMD, μια νέα γενιά επεξεργαστών. Είτε ανήκουν στην high-end, είτε στην enthusiast, είτε κυρίως στην mainstream, η κάθε εταιρία προσπαθεί να προωθήσει έναν νέο επεξεργαστή προσπαθώντας να δελεάσει τους κατόχους παλαιότερων συστημάτων να αναβαθμίσουν. Ως κύριο χαρακτηριστικό δεν "πλασάρονται" τόσο οι απόλυτες επιδόσεις, όσο το κατά πολύ βελτιωμένο Efficiency, δηλαδή την καλύτερη αναλογία Απόδοσης ανά Watt.

Είναι όμως αυτό που ενδιαφέρει τους χρήστες; Γνωρίζουμε ότι αρκετοί από εσάς δεν είναι απαραίτητο να κατέχετε την τελευταία γενιά επεξεργαστών που υπάρχει. Αντίθετα, όσο οι κατασκευαστές αποτυγχάνουν να παρουσιάσουν κάτι το πρωτοποριακό και παραμένουμε σε Quad-cores στην mainstream κατηγορία, ο υποψήφιος αγοραστής αποθαρρύνεται να αναβαθμίσει ακόμα και ένα CPU που ξεπερνάει την πενταετία. Ας είμαστε προσγειωμένοι, τα σύγχρονα προγράμματα και λειτουργικά συστήματα γίνονται ολοένα και πιο αποτελεσματικά στην διαχείριση των πόρων του συστήματος, η ταχύτητα και η πλατφόρμα της μνήμης που παραμένει σταθερή καθώς και οι δελεαστικές τιμές των SSD που μπορούν να δώσουν "φτερά" σε μηχανήματα με SATA II, και το γεγονός πως μια αναβάθμιση θα πρέπει να συνοδεύεται και από τουλάχιστον μια ολοκληρωτική αλλαγή πλατφόρμας, είναι μερικοί από τους λόγους που έχουν οδηγήσει σε μεγάλη επέκταση των "κύκλων αναβάθμισης". Κοινώς, ο μέσος χρήστης θα κρατήσει περισσότερα χρόνια το σύστημά του σε σχέση με το παρελθόν.

Εσείς ποια / ποιες πλατφόρμες έχετε στην κατοχή σας; Διαχωρίσαμε τις πιθανές απαντήσεις με βάση το socket ώστε να μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη σε σχέση με την παλαιότητα του συστήματός σας. Επιπλέον, ενεργοποιήσαμε τα multiple choices για εσάς που δεν έχετε μόνο ένα σύστημα.

<center>[img_ALT=Τι γενιάς CPU έχετε; - HwBox Poll]http://www.hwbox.gr/members/461-albums129-picture10674.jpg[/img_ALT]</center>

Προσωπική επιλογή: s1155 (Sandy Bridge) σε δύο desktop συστήματα. Ο 2500Κ μου με εξυπηρετεί απόλυτα στις καθημερινές εργασίες μου , ενώ για απαιτητικά σενάρια έχω την επιλογή του Overclocking. Οι νέες κυκλοφορίες ακόμα δεν με έχουν πείσει ότι υπάρχει λόγος αναβάθμισης. Επίσης, Pentium Dual Core G630 είναι η επιλογή για το HTPC / κατεβαστήρι, που εξυπηρετεί ένα low-powered all-around σύστημα, με την ενσωματωμένη GPU του να είναι ικανή να αποκωδικοποιήσει κάθε είδους HD Stream. Συνεπώς, δεν υπάρχουν προς το παρόν λόγοι αναβάθμισης.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ivy bridge i5 3570k @ 4.5ghz τώρα.

Αν δεν είχα αποφασίσει να πάω σε mitx θα είχα ακόμα τον i5 760 @ 4ghz.

Πιο πριν phenom II 965 black @3.8 ghz, ίσως η χειρότερη αγορά που έχω κάνει σε Cpu.

Πιο πριν phenom II 550 (νομίζω, εκείνοι οι 2 core που είχαν ελπίδες για ξεκλείδωμα, δεν ξεκλείδωσε...)

Πιο πριν Athlon x2 3800+ δεν θυμάμαι συχνότητα αλλά παίζει ακόμα και σήμερα κλοκαρισμενος σε μια dfi nf4 ultra d απροβλημαριστα.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

4770κ γιατι πηγα να βρεξω το ΝΒ μιας 775 και ετσι οπως εβγαζα την αεροψυχτρα το chipακι εμεινε στην ψυχτρα ,,,,,, καταραμενες Asus

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι s2011 4930k....είμαι πολύ περίεργος/απαιτητικός χρήστης δεν μπορώ να περιμένω, θέλω τα πάντα να γίνονται μπαμ..

Στο μαγαζί s1155 i3 3220 για τα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι (1155) - i7 2600K & (775) 2 Duo Processor E7500

Πατρικό (775) - 2 Quad Processor Q8400

Αυτά που λειτουργούν..ένας Pentium Υπάρχει στην βιβλιοθήκη στο σπίτι για Ντεκόρ γιατί στην χρήση δεν.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Z97 SOC Force με i7 4790K στο εργαστήριο και Gigabyte Z97 SOC Force με Pentium AE στο επίσημο γραφείο μου. Στο σπίτι έχω ένα laptop με i5 4200U :hehe:

O MR. επίσημος!

tumblr_myuiw9Z8dr1rpike2o1_500.gif

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το Socket 754 ?

Βασικό σύστημα με AM3+ (FX-8320)

2o σύστημα με 754 (Sempron64 3100+) και Windows98 για παλιά games

Οικογενειακό σύσημα με ΑΜ2 (X2 4200+)

Link to comment
Share on other sites

2011 στο φοιτητοσπιτο και στο εργαστηριο εναν 750(1156) εναν Pentium4(775) αλλον εναν(s478) καθαρά επειδή είμαι ερωτευμέος με αυτό το socket και αλλο εναν στο πατρικό με q6600 και την αθάνατη asus comando.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Z97 SOC Force με i7 4790K στο εργαστήριο και Gigabyte Z97 SOC Force με Pentium AE στο επίσημο γραφείο μου. Στο σπίτι έχω ένα laptop με i5 4200U :hehe:

Επισημοποιήθηκε δηλαδή; Πρέπει να πετάς απ' τη χαρά σου :hehe:

tumblr_mdgfpehkYN1r8cvzdo1_500.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα AM3+ με Phenom II Χ6 1055T όμως, οπότε ουσιαστικά ΑΜ3, προσωρινά για ιντερνετόπισο που όμως σύντομα θα επιστρέψει στο να είναι αποκλειστικά το gaming/heavy duty μηχάνημα.

Ένα AM3 στο σαλόνι με Athlon II 445 unlocked σε Phenom II X4 για movies/streaming (overkill δεν λέω).

Τώρα το 3o AM3 δόθηκε σε φίλο πριν 2 μήνες και υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψει πίσω. Υπάρχει όμως και σοβαρή πιθανότητα να πάω σε ΑΜ1 για το σαλόνι και το σαλονάτο να παίξει τον ρόλο του ιντερνετόπισου. Πλέον έχω ένα πιστωτικό στο Πλαίσιο που αρκεί για έναν Sempron 3850 (σε συνομιλία με το κατάστημα μου είπαν ότι από βδομάδα θα φέρουν ΑΜ1, μακάρι).

Link to comment
Share on other sites

I5-750/1155 στο γραφειο το 1ο

Α8-3850/FM1 στο γραφειο το 2ο, και

Ι5-3570Κ/1150 στο σπιτι, που αυριο μεθαυριο θα γινει Ι5-4670Κ/1155 (Ζ97)

Επρεπε να δωσετε και δυνατοτητα για παραπανω απο μια επιλογη !! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now