<<haris>>

Επιλογή κάρτας για gaming

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και χρειάζομαι τα αντίστοιχα εργαλεία. Έχουμε Dell U2412M x3, βαριά παιχνίδια και ultra gaming.

Θέλω τουλάχιστον 30fps σε όλα τα παιχνίδια στα 1200 (και αργότερα σε καινούρια παιχνίδια ρίχνω την ανάλυση στα 1080).

Όποτε θα πάω σε 290Χ και 780 (Ti). Λίγο που κοίταξα στα ίδια περίπου χρήματα η amd δίνει περισσότερα.

Θέλω γνώμες και για τις δυο εταιρείες και να μου προτείνεται κάποια κάρτα που να πληρεί τις προϋποθέσεις.

Δεν νομίζω πως πρέπει να ξεφύγω πάνω από 700.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για μία κάρτα

VGA :: ATI Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11227-00-40G) - Visionstudio.gr

ή

VGA :: nVidia GeForce GTX 780 DirectCU II 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (GTX780-DC2OC-3GD5) - Visionstudio.gr

αν μιλάς για δύο κάρτες, δύο ^ 780 του link.

Αν κάνεις τις αναγωγές, το "X" και το "Ti" δεν τα αξίζουν τα λεφτά τους :)

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω δίνει το "Χ" και το "Ti"?

Η αντίστοιχη σε Asus?? VGA :: ATI Radeon R9 290 DirectCU II OC 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (R9290-DC2OC-4GD5) - Visionstudio.gr

Επίσης όλες ζητάνε 600 watt τροφοδοτικό. Έχω το Corsair GS 600 (την πρώτη έκδοση) θα αντέξει?

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα γραφήματα για τις μεγάλες αναλύσεις εδώ MSI Radeon R9 280X Gaming 6 GB Review | techPowerUp

Μία 290x είναι ~9% γρηγορότερη από μία 290, αλλά οι διαφορές στην τιμή είναι αρκετά πιο σημαντικές.

Μία 780Τi είναι ~25% γρηγορότερη από μία 780Τi που είναι σημαντική διαφορά, αλλά και πάλι η τιμή της Ti είναι αλλού γι' αλλού και η απλή 780 είναι χειρότερη από την 290...

Για το τροφοδοτικό μην ιδρώνεις, αν δεν υπάρχει κάτι άλλο υπερβολικό στο σύστημά σου, θα είσαι υπερ-άνετος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν αξίζει στα λεφτά οκ.

Ένα low power overclock (@4.5 1.130v), ένας HDD, τρεις SSD, ένα control fan (με 3 ανεμιστήρια και μία αντλία) και 3 ακόμα φανακια είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου υπερβολικά.

Το τροφοδοτικό σου είναι ικανό για κάτι σαν 48A @ 12v και πιθανότατα και παραπάνω στην πράξη, οπότε και δεν θα έχει πρόβλημα και θα έχει και περίσσεμα ισχύος, με όποια από τις παραπάνω κάρτες αναφέραμε, nothing to worry about there. H συμαντικότερη συμβουλή, που πιθανότατα να την γνωρίζεις ήδη, είναι ότι ψάχνοντας για τιμές αν καταλήξεις σε reference η nvidia είναι καλή ακόμα και στην reference μορφή της, η amd από την άλλη όχι. Αν πας σε amd μακριά από τις reference :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

με τον ορο reference εννοει 99% το συστημα ψυξης [ισως και τροφοδοσιας και γενικα το pcb]

γενικα η amd εχει κακο συστημα ψυξης στο basic design ας πουμε στο δικο της , αν πας σε amd προτιμησε λυση με directcu π.χ απο asus μερια ...

edit

να ΜΗΝ ειναι τετοιο το συστημα

http://images.anandtech.com/doci/7481/AMDRad_R9_290_FlatAngle_RGB_24in.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now