barfastic

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΤΡΙΚΗΣ / USB PORTS

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Νομιζω οτι εχω προβλημα με την μητρική μου.

Αρχικα αρχισα να τρωω συχνα BSOD... με κατι updates στα. Drivers της καρτας γραφικων σταματησαν.

Τωρα αρχιζει και σβηνουν θυρες USB. Ενω δουλευουν κανονικα σταματαει να δουλευει το ποντικη. Μετα απο ρεσταρτ επανερχεται. Την αλλη σβηνει το πληκτρολογιο. Γενικα δεν εχει καποια συγκεκριμενη θυρα, αφορα ολες τις θυρες και USB2 + 3.

Πρωτου λοιπον ξεκινησω τα φορματ να δω αν θα φτιαξει, θελω να δω αν υπαρχει κατι επιπλεον απο αυτα που εχω ηδη κανει να το διορθωσω.

Εκανα Windows repair εσβησα ολα τα drivers των περιφεριακων και τα ξαναπερασα, ετρεξα antivirus, CC cleaner, malwarebytes, memtest, και διαφορα αλλα stability/stress tests χωρις να βρισκω την αιτια.

Ειμαι σχεδον σίγουρος οτι φταει η μητρικη, και δεν νομιζω οτι θα βοηθησει το φορματ... Απλα ηθελα να ρωτηαω κανεναν μηπως ειχε κατι παρομιο .

Ευχαριστω!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καμία από τις μοντέρνες Asus (μπορεί να το κάνουν και άλλα brands αλλά εγώ στις Asus το είδα) δες μπας και κάτι βραχυκυκλωνει τις usb.

Είχα ένα μασημένο από γάτο καλώδιο για S4 που όταν το έβαζα σε usb η θύρα έβγαινε off μέχρι το επόμενο shutdown (protection) - εξ ου και η έμπνευση...

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte x79 ud7 -

Οθονες διαφορες εβγαζε

Win2ks, 001, κλασσικες η οποιες εχουν σταματησει πλεον...

Τροφοδοτικο ειναι οκ συμφωνα με το Aida και μετα απο στρεσσαρισμα με occt...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte x79 ud7 -

Οθονες διαφορες εβγαζε

Win2ks, 001, κλασσικες η οποιες εχουν σταματησει πλεον...

Τροφοδοτικο ειναι οκ συμφωνα με το Aida και μετα απο στρεσσαρισμα με occt...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Πέτα την μητρική σου και πάρε άλλη μάρκα .

Όσες Asus έχω πάρει τα τελευταία χρόνια μου βγάλανε πρόβλημα με τα USB

σαν το δικό σου κι αυτό γιατί στην Ελλάδα πολλές εταιρίες στέλνουνε τα σκουπίδια τους ....(τσεκαρισμένο..) .

(Εννοείται πως δεν βγάζεις άκρη με την εγγύηση σε τέτοιου τύπου βλάβες ,αφού το service της Asus είναι @#$% ).

Edited by kino37
Link to comment
Share on other sites

Που κολλαει η Asus με την Gigabyte ρε αδελφε, θα μας τρελλανεις?

Και οσο για αυτο που λες μηπως εισαι υπερβολικος? Εκτος και αν εχεις στοιχεια να μου παραθεσεις

διαπιστωμενα προβληματα και απο αλλους χρηστες εκτος εσενα, που να εχει γινει θεμα... Γιατι οσες

περασαν απο εμενα, ειτε της μιας ειτε της αλλης δεν ειχαν προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά , κόλλησα στο σχόλιο του caution και επειδή είμαι αγανακτισμένος με την Asus

βρήκα αφορμή να τα χώσω .Όσο για τα προβλήματα στα USB , 3 μητρικές δικές μου σε 775 socket

και καμιά ντουζίνα μηχανάκια φίλων που πέσανε στα χέρια μου για service ,είχαν περίεργα θέματα με τις Usb .

(με Asus mobos κυρίως σε 775 socket)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα για αρχη ελεγχο τροφοδοτικου με την μεθοδο της αλλαγης με αλλο και οχι απλως ελεγχο πολυμετρου ΄ή στρες τεστ με occt κλπ.

(ειχα φαει τρελο κολληματα που ελεγχα psu και φαινοταν οκ αλλα ειχα ξαφνικα κολληματα)

Oσον αφορα τις usb, se msi s775 ετρεχα ολονυκτιο stress test και ενω το πρωι εξακολουθουσε να τρεχει ειχαν ''καει'' ολες οι usb.

boot-shutdown κανονικα με φoρτωση windows αλλα mouse - keyboard - stickakia πουθενα.ουτε στο bios

Κανε και μια δοκιμη με PS/2 keyboard- mouse,καθως επισης και με usb απο τα ''εσωτερικα'' pin (header) της m/b που καταληγουν σε bracket usb ή στις usb του κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχω κανει τιποτα γτ δεν πριλαβαινω... Εχω συνδεση και ενα ζευγαρι ps2 mouse/keyboard και οποιο κολαει αλλαζω και παιζω μα το αλλο σετ μεχρι να κολησει.

Καποια στιγμη θα του κανω format...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγκατεστημένο κάποιο πρόγραμμα firewall ,

κάντο απεγκατάσταση και ξαναδοκίμασε .

Σε μένα δούλεψε κάποιες φορές αυτή η λύση . :applause:

Link to comment
Share on other sites

H Gigabyte έχει 3 χρόνια εγγυηση οπότε καντην πακέτο ελπίζω να το έχεις το κουτιί γιατί χωρίς το κουτί δεν γίνετε! Αν δεν υπάρχει θα σου δώσει το μαγαζί πιστοτικό και θα παρεις άλλο μοντέλακι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα σε s775 της asus του 2005. Πιστεύω ότι φταίει το chipset, μιας κ οι θερμοκρασίες του δεν είναι φυσιολογικές ακόμα κ σε idle...Όταν παίζει το aircondition όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα σε s775 της asus του 2005. Πιστεύω ότι φταίει το chipset, μιας κ οι θερμοκρασίες του δεν είναι φυσιολογικές ακόμα κ σε idle...Όταν παίζει το aircondition όλα καλά!

Βγάλε τότε την ψύκτρα, καθάρισε την, βάλε άλλη θερμοαγώγιμη και εάν μπορείς και κανένα ανεμιστήρι 4cm να το φυσσάει για να μην ανάβεις Air Condition :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει όλα αυτά φιλαράκο.του έχω βάλει ένα schythe kaze 2000rpm να το φυσάει κ δε λέει να πέσει κάτω από 50 βαθμούς όταν παλαιότερα δούλευε στους 35!!! Αυτές τις μέρες του ετοιμάζω την αναβαθμισούλα του και θα στρώσει!

Link to comment
Share on other sites

24/7 overclocked απο το 2005 ... τι πιστευεις ? χαχαχα ... εγω λεω οτι τα χει παθει ολα xD . (αναβαθμιση = αλλαγη πλατφορμας κ πεταμα ....οποτε θα "στρωσει" για τα καλα :P )

offtopic : ξερει κανεις κατι για αυτη τη μητρικη ;

Edited by babkon21
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now