FarmaS

AMD FX - ΑΠΟΡΙΕΣ

Recommended Posts

λοιπον.. επειδη εχω την εννοια οτι κατι δν παει καλα λεω να θεσω ορισμενες ερωτησεις..

εχω αυτο το συστημα

AMD FX 8320 OC 4.7 v1.45 - CoolerMaster Nepton 280L

Gigabyte FXA990-UD5 Rev 3.0

Gigabyte Radeon 280X Rev 2.0

Corsair Vengeance 8gb

Samsung SSD Evo 250gb

Thermaltake 750watt smart

case - CoolerMaster HAF XM

οταν στρεσαρο τον επεξεργαστη με prime οι θερμοκρασιες φτανουν 52-53max

1. ειναι καλη θερμοκρασια ? γτ πιστευα οτι με αυτο το ψυγειο ισως θα επρεπε να ειναι πιο κατω..

2. το χρονισμα παιζει ρολο στην αυξηση θερμοκρασιας? δλδ αν ειχα 3.5ghz με ασκοπο ρευμα στο 1.45 θα ειχα παλι τις ιδιες ενδειξεις στην θερμορασια 50+ ?

3. πιο ειναι το μαξ θερμοκρασιας για τους FX ? ειναι δεν ειναι σε overclock φαση

4. εχει τυχει οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι η θερμοκρασια να φτασει κ 60βαθμους.. θεωρειται κ αυτο φυσιολογικο ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστης στο oc των fx, τα temps που εχεις ειναι πολυ καλα γενικος. Με πιο προγραμμα βλεπεις τα temps,θα σου προτεινα να βαλεις αλλα 2-3

διαφορετικα για να σιγουρευτεις οτι βλεπεις σωστα temps.

Το prime θα επρεπε να ειναι πιο "ζεστο" απ τα βαρια games γι αυτο σου λεω να τεσταρεις και μ αλλα προγραμματα τα temps σου.

Οσο για το 2ο που ρωτας και τα 2 παιζουν ρολο αλλα πιο πολυ τα mhz γιατι μιλαμε για 1.2ghz διαφορα

Link to comment
Share on other sites

1) Μια χαρά.

2) Ναι. Με τα ίδια volt και μικρότερο χρονισμό θα έχεις καλύτερα temps.

3) Δεν ξέρω εάν υπάρχει "επίσημη" θερμοκρασία που να έχει δώσει η AMD. Νομίζω μέχρι 65 είσαι μια χαρά.

4) Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γνωστης στο oc των fx, τα temps που εχεις ειναι πολυ καλα γενικος. Με πιο προγραμμα βλεπεις τα temps,θα σου προτεινα να βαλεις αλλα 2-3

διαφορετικα για να σιγουρευτεις οτι βλεπεις σωστα temps.

Το prime θα επρεπε να ειναι πιο "ζεστο" απ τα βαρια games γι αυτο σου λεω να τεσταρεις και μ αλλα προγραμματα τα temps σου.

Οσο για το 2ο που ρωτας και τα 2 παιζουν ρολο αλλα πιο πολυ τα mhz γιατι μιλαμε για 1.2ghz διαφορα

οποιο προγραμμα κ να δοκιμασω τα ιδια μου δειχνει

hwmonitor , hwinfo64 , aida64 , coretemp

κ εγω που νομιζα οτι πρεπει να ειμαι μαξ στα 45 - 50 :P

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και πριν δεν γνωριζω τα "νορμαλ" temps για τους fx στο oc αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι ανησυχητιτα αυτα τα temps (ειναι και καλοκαιρι τωρα μην ξεχνας

ασχετα που βρεχει μερα παρα μερα :mad-new:).

Γενικα και 70-75 ακομη και 80 να παει σε games δεν παιζει κανενα θεμα! Αν και με το cooler που εχεις δυσκολα να φτασεις εστω και 70.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στα 65c κάνει shutdown.

Η θερμοκρασία ανεβαίνει παραπάνω με το ρεύμα παρά με την συχνότητα. Με την συχνότητα η θερμοκρασία ανεβαίνει σχεδόν γραμμικά, με το ρεύμα ανεβαίνει εκθετικά. Στην περίπτωση που κρατήσεις το ίδιο ρεύμα και ρίξεις την συχνότητα ρίχνεις και την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

μπα.. εχει τυχει να παει 65 για κανα 2 δευτερολεπτα αλλα δν εκλεισε.. μαλλον θελει μεινει εκει αρκετη ωρα για να σβησει.. τουλαχιστον ετσι πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στα 65c κάνει shutdown.

Η θερμοκρασία ανεβαίνει παραπάνω με το ρεύμα παρά με την συχνότητα. Με την συχνότητα η θερμοκρασία ανεβαίνει σχεδόν γραμμικά, με το ρεύμα ανεβαίνει εκθετικά. Στην περίπτωση που κρατήσεις το ίδιο ρεύμα και ρίξεις την συχνότητα ρίχνεις και την θερμοκρασία.

shutdown κανει στους 65+40!To 65-67 ειναι το recommended max temp της amd γι αυτο το chip(πανω κατω για ολα τοσο ειναι from factory).

H απαντηση που πηρε ηταν με τα δεδομενα που εδωσε (4.7 @ 1.45 και 3.5 @ 1.45)

Link to comment
Share on other sites

το cpu απο μονο του δεν κλεινει ποτε. Θα κλεισει τους 95 ή 97 (δεν θυμαμαι). Η περισσοτερες μητρικες εχουν τετοιου ειδους protection το οποιο μπορεις να το ρυθμισεις και εσυ ο ιδιος. Συνηθως ειναι στους 90°C.

Αυτο που λενε παραπανω και μπλεχτηκατε ειναι το οριο που δινει η amd για την "καλη λειτουργια" που ειναι καπου εκει 63-65-67 (δεν θυμαμαι επισης) Δεν σημαινει οτι περνωντας το οριο αυτο θα κανεις ζημια ή θα κλεισει, απλα απο εκει και περα αρχιζουν οι ασταθειες στο (αν εχεις κανει) overclock και αλλα τετοια ομορφα.

Με λιγα λογια θες να τον κρατας κρυο <62. Επισης ,αν δεν κανω λαθος, οι amd δεν Throttlaroun με την θερμοκρασια, πχ να ριξει multi οταν ξεπερασει το οριο κλπ.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα κανε 65+40=105 εκει κανει shutdown για να μην κανει τσαφ ο cpu.

Στα 65 απλα κανει χαλαρη σαουνα και γουσταρει :D

105°C ειναι τα gpu, Τα cpu ειναι 90 το οριο στις μητρικες γιατι ειναι silicone rated @ 97°C.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα παλιά SKU αλλά στην μετάDeneb εποχή οι AMD Throttlaroun με την θερμοκρασιά!

(hint) το αναφέρει και ο κόρκος κάπου στα review του.

Link to comment
Share on other sites

Τα apu, δεν ξερω. Οσα fx ειδα, δεν throtllaran απο θερμοκρασιες. και τα apu μηπως ριχνουν συχνοτητες λογω watt σε συνδυασμο με cpu/gpu

Link to comment
Share on other sites

Στους 65C δεν θα πάθει τίποτα το CPU σου [MENTION=14182]FarmaS[/MENTION].

Ούτε στους 75C. Τα περισσότερα reviews τον έχουν στους 72-78C όταν τον κλοκάρουν και λειτουργεί κανονικά.

Στους 90C ξεκινάει να κάνει throttle και ρίχνει συχνότητα για να κρυώσει.

Στους 95-105C ίσως σβήσει το PC.

Άνοιξε Core Temp και πές μας τι TJ max temp σου λέει? Λογικά 90C θα λέει!

Οι 60-65C που λές για τα games είναι υπερ φυσιολογική θερμοκρασία χωρίς λόγο αναησυχίας!

Ρε [MENTION=230]AMDnord[/MENTION], η συχνότητα δεν ανεβάζει πιο πολύ την θερμοκρασία απ'ότι το ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

η συχνοτητα ανεβαζει σταθερα θερμοκρασιες, Το ρευμα ανεβαζει στο τετραγωνο. ο συνδυασμος και των 2 μας δινει την τελικη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

η συχνοτητα ανεβαζει σταθερα θερμοκρασιες, Το ρευμα ανεβαζει στο τετραγωνο. ο συνδυασμος και των 2 μας δινει την τελικη θερμοκρασια.

τι ωραια που τα λες.. δν χορταινω.. συνεχισε :respekt:

Link to comment
Share on other sites

και ενα τελευταιο γιατι εχω δουλεια (θελω να ζαλισω λιγο τον τασο)

P=C*V²*f

C ειναι η αντισταση των κυκλωματων

V to ρευμα

f η συχνοτητα

το P ειναι power αρα ζεστη και κατ επεκταση θερμοκρασια :P

Καποια instructions δημιουργουν περισσοτερη ζεστη απο αλλα παμε πολυ βαθια μετα και δεν πρεπει :P

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το TJ max ? στα 80 ειναι

Junction Temperature Max σημαίνει.

Είναι ένας σένσορας στον CPU σου και μόλις φτάσει αυτή την θερμοκρασία είτε θροτλάρει είτε κλείνει.

Οπότε ιδού η απάντηση στα ερωτήματα σου :D

Link to comment
Share on other sites

η συχνοτητα ανεβαζει σταθερα θερμοκρασιες, Το ρευμα ανεβαζει στο τετραγωνο. ο συνδυασμος και των 2 μας δινει την τελικη θερμοκρασια.

Τέτοια γράφεις και τρελαίνεις τα πλήθη. :D

και ενα τελευταιο γιατι εχω δουλεια (θελω να ζαλισω λιγο τον τασο)

P=C*V²*f

C ειναι η αντισταση των κυκλωματων

V to ρευμα

f η συχνοτητα

το P ειναι power αρα ζεστη και κατ επεκταση θερμοκρασια :P

Καποια instructions δημιουργουν περισσοτερη ζεστη απο αλλα παμε πολυ βαθια μετα και δεν πρεπει :P

To C μάλλον είναι capacitance και το το P ειναι power αρα ενέργεια/θερμότητα και κατ επεκταση θερμοκρασια. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now