FarmaS

AMD FX - ΑΠΟΡΙΕΣ

Recommended Posts

Υπάρχουν δυο θερμοκρασίες. Το Core Temperature και το Package Temperature.

To Core Temperature είναι η θερμοκρασία στον πυρήνα του επεξεργαστή. Αυτή μπορεί να φτάσει τους 90+ Celcium.

To Package Temperature είναι η θερμοκρασία που μετράει ο αισθητήρας στο IHS(Integrated Heat Spreader ). Όταν αυτήν η θερμοκρασία φτάσει στους 65c τότε κάνει Shutdown.

LL-1.jpg

LL-1.jpg

LL-1.jpg

LL-1.jpg.46a0564cd2003ab124ef6e151b8c83d

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο θερμοκρασίες. Το Core Temperature και το Package Temperature.

To Core Temperature είναι η θερμοκρασία στον πυρήνα του επεξεργαστή. Αυτή μπορεί να φτάσει τους 90+ Celcium.

To Package Temperature είναι η θερμοκρασία που μετράει ο αισθητήρας στο IHS(Integrated Heat Spreader ). Όταν αυτήν η θερμοκρασία φτάσει στους 65c τότε κάνει Shutdown.

[ATTACH=CONFIG]29106[/ATTACH]

ασχετο αλλα γτ σε εσενα γραφει CPU - Motherboard κλπ κ σε εμενα λεει TMPIN1 TMPIN2 κ παει λεγοντας?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος είναι τα ονόματα των αισθητήρων. Οι ονομασίες είναι διαφορετικές από μητρική σε μητρική. Επίσης αν δεν κάνω λάθος το TMPIN1 = CPU και ο TMPIN2 = ΝΒ

Η φωτογραφία δεν είναι από δικό μου σύστημα(αν και είναι ASUS) αλλά θα ανεβάσω το βράδυ αν μπορέσω δίκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το 0 ειναι θερμοκρασια συστηματος (καπου πανω στο pcb διαβαζει).

Το 1 ειναι to cpu αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι οχι η θερμοκρασια μεσα στα cores αλλα στο socket. ή τελος παντων αυτη που μας νοιαζει να μενει κατω απο 65°C.

Το 2 ειναι το ΝΒ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε θερμοκρασίες κάτω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος μην τις πιστέψετε. :shifty:

Σε αυτό έχεις δίκιο όσο αφορά την θερμοκρασία που δείχνει για το package. Στον δικό μου για παράδειγμα, idle έχω 16oC :peaceful:

Οι θερμοκρασίες των TMPIN0,TMPIN1,TMPIN2 είναι σωστές.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω επειδη παρατηρησα οτι η μητρικη εχει αρκετο vdroop αναγκαστικα να αλλαξω το LLC απο auto σε extreme.. λετε να εχει κανα θεμα ? μονο ετσι καθεται σταθερα σε 1.45 χωρις errors στο prime, occt κλπ

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχεις ηδη μειωση την διαρκεια ζωης του επεξεργαστη σου κατα 2,169%.

:hehe: :hehe: Άσε το παιδί ήσυχο ρέι!

ξεχασα να αναφερω επειδη παρατηρησα οτι η μητρικη εχει αρκετο vdroop αναγκαστικα να αλλαξω το LLC απο auto σε extreme.. λετε να εχει κανα θεμα ? μονο ετσι καθεται σταθερα σε 1.45 χωρις errors στο prime, occt κλπ

Δεν θα έχεις κανένα θέμα [MENTION=14182]FarmaS[/MENTION]!

Link to comment
Share on other sites

απλά θα ζεσταίνεις τα VRM άσκοπα farma! Τόσο στης asus Α85 αλλά και στην Asrock Α88 που έχω τώρα προτείνουν να το έχεις είτε στο optimized είτε στο Auto ώστε να τα διαχειρίζεται μόνης της η μητρική. Στο extreme θα ήταν πιο "σωστό" αν έπαιζες σε κρύα, σε everyday δεν χρειάζεται imo.

Link to comment
Share on other sites

Double poster here.

Διάβαζα ότι αν τα VRMια βράζουν τότε και το CPU σου θα παίζει ως και 4 βαθμούς κελσίου πιο πάνω. Το δοκίμασα και εγώ με prime και όντως από extreme σε auto τα VRM έδειξαν μια διαφορά θερμοκρασίας περίπου 3 βαθμών.

Link to comment
Share on other sites

κάνε δοκιμές για να δεις πως συμπεριφέρεται. Εμείς απλά σου είπαμε ότι στο extreme κουράζεις άσκοπα την μητρική - όχι ότι θα πάθει κάτι αλλά σε βάθος χρόνου κανείς δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. εβαλα το LLC σε medium κ για να πετυχω το 1.45 επρεπε να δωσω το vcore απο +0.75 σε +0.175!!!!! αλλα δν μπορεσε να τρεξει το τεστ.. μετα απο 10 δευτερολεπτα εβγαλε error

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση σε μητρικη του 2012 (?) και μαλιστα απο τις καλες να εχεις τετοιο droop. Η εχει θεμα το bios ή δεν ξερω τι :P

ενα droop της ταξεως του 1,50->1,45 το καταλαβαινα. 1,42, παει στο καλο. αλλα 0.3v δεν παιζει. Ουτε η p5k στοκ δεν ειχε τοσο :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now