MetallicGR

Intel Core i7 5820K, 20% ακριβότερος από τον 4820K

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core i7 5820K, 20% ακριβότερος από τον 4820K]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel2.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με πηγή του VRZone, ο επερχόμενος Core i7 5820K θα είναι ακριβότερος από τον αντίστοιχο 4820K.

Η επερχόμενη οικογένεια επεξεργαστών Haswell-E θα περιλαμβάνει εκτός του Core i7 5820K και τους Core i7 5930K & 5960X οι οποίοι θα έχουν 6, 6 και 8 πυρήνες αντίστοιχα. Πηγές που προέρχονται από το κινέζικο VRZone αναφέρουν πως ο "μικρός" του X99 Chipset και του LGA 2011-3 socket θα έρχεται με τιμή 20% υψηλότερη από αυτήν του Core i7 4820Κ. Επίσης κανένας λόγος δεν υπάρχει για τα άλλα δύο SKUs της σειράς τα οποία ενδέχεται να έρχονται στις γνωστές τιμές της HEDT πλατφόρμας της Intel.

[img_alt=Intel Core i7 5820K, 20% ακριβότερος από τον 4820K]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums430-picture29567.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια c/t με ιδια clocks θα ειναι η διαφορα οση ειναι απο Ib σε hw.

Διχως επόμενο λεει ο αλλος, λολ (περαν του οτι εννοει διχως προηγουμενο)

τελος ειναι καλο που αποφασισε να ξεκολλησει απο τα 6/12 και να παει παραπερα!

Link to comment
Share on other sites

ναι. Μου μιλας για 4/4 vs 6/12 λογικο να εχει τεραστιο bump σε επιδοσεις. Οπως θα εχει και ο 8/16 απο τον 6/12. Σαν πυρηνας μιλαω θα ειναι αυτο το +5-7-10% ποσο ειναι η διαφορα απο ivy σε haswell.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδοφόρο να βγει στα $399 αλλά βαλτέ και τις ανεβασμένες τιμές στις μητρικές Χ99 και τις υψηλότερες τιμές σε DDR-4 και το κόστος για CPU + Mobo + 4x 2/4GB DDR-4 και ξεπερνάμε τα $700-$800.

Πολλά τα λεφτά Άρη για να περάσουμε σε 6C 12T.

Link to comment
Share on other sites

OK 20% ακριβότερος αλλά με 2 cores παραπάνω. Πάντως η δύναμη των νέων cpu είναι δίχως προηγούμενο. Νέα εποχή...

κατι ξες εσυ και δεν μιλας πολλα :hmmm::hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Τι ξέρει μωρέ? όχι ότι δεν ξέρει αλλά φαντασία θέλει? :P

20% παραπάνω ο 5820Κ από τον 4820Κ διότι ο πρώτος έχει 2 πυρήνες παραπάνω. Σαν επιδόσεις φαντάσου από ivy->haswell (στα benchmark είναι μεγαλύτερη του 10%) + την διαφορά πυρήνων. ;)

Link to comment
Share on other sites

θα εννοουν 20% συνολικα, απο τον 4c i7 4820k στον 8c. :hehe: παντως apo sandy σε haswell, στη mainstream, ειχαμε ενα 10% και αυτο πιο πολυ απο την ανασχεδιασμενη cache.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι - βρήκε κανένας haswell που να clockάρει; Εγώ μόνο σαπάκια έχω δει που ιδρώνουν στα 4.4... και δεν εννοώ αν βρήκε ο sofos ή ο mortis. Εννοώ κανονικά, έναν από το ράφι και να είναι ok...

Δεν ξέρω, το sandy -> ivy -> haswell ήταν τέρμα βαρετό. Πάρε σε IPC - χάσε σε clocks. Meh.

Link to comment
Share on other sites

ναι δε διαφωνω για τα κλοκια, απλα το ταβανι ειναι θεωρητικα 10%. γενικα, οποιος εχει sandy δεν εχει λογο για αναβαθμιση. εγω αν αναβαθμισω απο 775 θα παω σε am3+, κατι σε 6300 δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1152]caution[/MENTION] αναπολείς τους 2600k που έπαιζαν 5giga 24/7? :hehe:

Όχι ρε :hehe:

Και Sandy είχα που έπαιζε 5, και ivy που παίζει 5... Αλλά αυτό δεν με κάνει να χάνω την γενικότερη εικόνα. Ο μέσος "air-clocker" που αγόραζε μία ψύκτρα με 30 ευρώ, στο sandy->ivy->haswell έχανε MHz. Είτε από θερμοκρασίες (ivy) είτε από "τοίχο" και θερμοκρασίες (haswell). Οπότε αυτά τα "+10%" είναι να 'χαμε να λεγάμε, για τα Κ parts, imho.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι - βρήκε κανένας haswell που να clockάρει; Εγώ μόνο σαπάκια έχω δει που ιδρώνουν στα 4.4... και δεν εννοώ αν βρήκε ο sofos ή ο mortis. Εννοώ κανονικά, έναν από το ράφι και να είναι ok...

Δεν ξέρω, το sandy -> ivy -> haswell ήταν τέρμα βαρετό. Πάρε σε IPC - χάσε σε clocks. Meh.

Εμένα που ήταν από ράφι retail (Ταϊβανέζικος ναι μεν, αλλά retail) παίζει μια χαρά στα 4.5GHz 24/7 απλά όπως σου έλεγα χρειάζεται κάμποσο ρεύμα παραπάνω. Αέρα τερματίζει στα 4800 4c/8t και 4900 2c και μονοβάθμιο στα 5400 4c/8t. Νταξ δεν το λες και σαπάκι αλλά σε καταλαβαίνω επειδή συγκρίνεις με τις 2600Κ/3770Κ εποχές :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που ήταν από ράφι retail (Ταϊβανέζικος ναι μεν, αλλά retail) παίζει μια χαρά στα 4.5GHz 24/7 απλά όπως σου έλεγα χρειάζεται κάμποσο ρεύμα παραπάνω. Αέρα τερματίζει στα 4800 4c/8t και 4900 2c και μονοβάθμιο στα 5400 4c/8t. Νταξ δεν το λες και σαπάκι αλλά σε καταλαβαίνω επειδή συγκρίνεις με τις 2600Κ/3770Κ εποχές :P

Το "χρειάζεται κάμποσο ρεύμα" - εμένα μου ακούγεται σαν "δεν παίζει να βγάλεις stress test" στην πράξη. Άρα 4.4 24/7...; Εκεί που είπα. Τουλάχιστον 200ΜΗz κάτω από έναν Ivy και άλλα τόσα από έναν non-golden Sandy.

Και γι' αυτό και οι gamers rockάρουν ακόμα shamelessly sandy - μην σου πω και παλιότερα συστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now