jannos

msi x87m gaming, i7 4770k,hyperx Beast 2400 oc

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

μετα απο καιρο εφτιαξα παλι pc και δοκιμαζω να το ανεβασω λιγακι.

Με απλες 1600 μνημες το βολικο αυτοματο κουμπακι της μητρικης oc genie ανεβαζε τη cpu στα 4 GHz κι ολα δουλευαν κομπλε.

Βαζοντας τις 2400 με xmp profile ειδα οτι δεν ειναι απροβληματιστα τα πραγματα.

Η ερωτηση ειναι η εξης... το οτι κλοκαρεται η μνημη δυσκολευει τη σταθεροτητα στο κλοκαρισμα της cpu?

Εχω δοκιμασει και κανα δυο τροπους ακομα οπως να ανεβασω τη cpu χειροκινητα με βολταζ στο 1.3 (40χ100) αλλα δεν ηταν καθολου καλο ή με βολταζ στο auto με ιδια αποτελεσματα.

Τωρα το εχω σε χαμηλοτερο προφιλ xmp 2133 και 38χ100 auto και ειναι σταθερο αλλα θα ηθελα να παρω τα μεγιστα :kiwi-fruit:.

Πριν ρωτησετε η ψυξη μου ειναι η Silverstone TD02 με push pull ανεμιστηρια.

Αλλη σκεψη ειναι μηπως με φρεναρει το τροφοδοτικο αφου ελεγα να μην κανω τιποτα απο ολα αυτα και πηρα ενα ποιοτικο 530αρι..Βεβαια σε ολα τα σαιτ που υπολογιζουν την ενεργεια του τροφοδοτικου σε σχεση με το hardware φαινεται να ειναι πανω απο αυτο που χρειαζεται αλλα δεν εχω αποψη...

Για πειτε καμια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας ανάποδα - αν έχεις ένα ποιοτικό 500άρι και δεν μας κρύβεις καμία τρελή διπυρήνη κάρτα - τότε όχι από τροφοδοσία είσαι μια χαρά, δεν είναι εκεί το θέμα.

Κατά τα άλλα, αυτα τα cpu ζορίζοντα με μνήμες πολύ πιο ψηλά, το 2400 το έχουν εύκολο. Δεν είναι ότι χάνεις σταθερότητα από τις μνήμες αλλά ότι μάλλον οι μνήμες στα 2400 δεν setάρονται σωστά. Δες χειροκίνητα τα timmings, την τάση τους και την τάση του IMC σου :)

Link to comment
Share on other sites

11,13,13,30 ειναι τα timings και η ταση 1,65. Αυτα ρυθμιζονται αυτοματα απο το xmp προφιλ.

Δυστυχως δεν βλεπω πεδιο imc και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Θα μπω στο bios μηπως εχει κατι εκει και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά VCCIO θα το λέει ή CPU IO αν θυμάμαι καλά την ορολογία της MSI, στο BIOS - δοκίμασε να δεις αν ένα 1.1volts εκεί, βελτιώνει τα πράγματα @ 2400MHz. Αυτή η τάση σχετίζεται με τον ελεγκτή της μνήμης RAM, οπότε ενδέχεται να βοηθήσει.

Άσε για την ώρα το overclock του πυρήνα, για να είναι πιο απλό το debugging σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ετσι το βρηκα αλλα εκανα κατι αλλο.

Επανω στη μητρικη εχει ενα διακοπτακι που δεν ειχα δει και χρονιζει το αυτοματο oc ψηλοτερα ενεργοποιωντας ταυτοχρονα και το xmp στην πιο γρηγορη ρυθμιση.

Το δοκιμασα και δουλευει πολυ καλα αλλα συμβαινει το εξης περιεργο.

Αντι να κλεισω εντελως το pc το εβαλα σε sleep κι οταν ξαναμπηκα στο δωματιο ηταν ανοιχτο με στοκ ρυθμισεις κι ελεγε οτι γυριζει στις default γιατι απετυχε το oc.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι επεξεργαστές καίγονται που καίγονται απο μόνοι τους χωρίς πολλές πιέσεις, γνώμη μου ειναι αν θελεις να πειραξεις τη cpu καντο χειροκίνητα για να εισαι οσο το δυνατόν χαμηλότερα σε ρεύματα! Ειναι και καλοκαίρι δεν ειναι καλη εποχή για πειράματα. Στο auto σου δίνει πολυ ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω οτι ανεβάζουν θερμοκρασίες σαν I7 οχι οτι καίγονται κυριολεκτικά. Έχω διαβάσει απο πολλούς οτι έχουν ψηλές θερμοκρασίες συγκριτικά με τη προηγούμενη γενιά.

Edited by La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now