FarmaS

Αναβαθμιση καρτας γραφικων 7990 vs 280X

Recommended Posts

βρηκα ορισμενες καρτες 7990 σε χαμηλη τιμη κ μου μπηκε αυτη η κακια ιδεα στο να αλλαξω καρτα

η καρτα που εχω τωρα ειναι η Gigabyte R9 280X Rev 2.0

τωρα αν με ρωτησετε αν εχω θεμα στα παιχνιδα με αυτην, οχι ολα ειναι κομπλε.. απλα ειναι αυτη η ιδεα που δεν φευγει απο το μυαλο μ

τεσπα

για να το δουμε κ λιγο πιο γενικα το ζητημα, θα σας ρωτησω λιγο διαφορετικα

αν δν ειχα καθολου καρτα γραφικων.. ποια απο τις 2 θα προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

Aυτή που σηκώνει το τροφοδοτικό σου αδελφέ, η 7990 το τρώει το φαγάκι της. Για τι τιμή μιλάμε όμως;

Και μην ξεχνάς πως μιλάμε για dual GPU, η οποία είναι πολύ δυνατή μέν, παρουσίασε αρκετά θέματα σε gaming δε. Για αυτό και ρωτάω για τι τιμή λέμε. Αν είναι από 500 ως 600 ευρώ, θα έλεγα να πάς σε R9 290x. Just my 2 φράγκα.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

^ αυτό ;)

Το vs δεν υφίσταται καν, με την 7990 να είναι σχεδόν διπλάσια σε ικανότητα από την 280x ΑΛΛΑ αν παίζεις με multimonitor καλύτερα μονή κάρτα, ή διπλές nvidia λέει η εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

οχι δν παιζω σε διπλες οθονες

απλα βλεπω οτι την δινει στα 350ευρω κ ετσι μπηκα στο τρυπακι

αυτο τωρα που ειπε ο Madness με προβληματισε περι θεματος gaming

δλδ τι προβληματα εχει παρουσιασει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά, με το scaling. Σε άλλα με το Frame Pacing, που λένε οι ιθαγενείς στην Ορεινή Αρκαδία. Και δεν είχαν λυθεί ούτε με τους μεταγενέστερους drivers, αλλά αν μιλάμε για 350 ευρώ, και όπως αναφέρανε πολύ σωστα και οι @Nickzzz και @caution, για μεγάλες αναλύσεις και αρκετομπόλικες οθόνες (μιλάμε για 1440p min με αυτή την κάρτα αν είναι μονή οθόνη, 1080p τρέχω σχεδόν όλους τους σημερινούς με 4890 σε high και πάνω), αξίζει η αγορά. Αλλά είναι μαύρη τρύπα στην κατανάλωση, να το έχεις κατά νού αυτό.

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now