Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα.

Θέλω να κάνω μια πολύ καλή αναβάθμιση στο σύστημα που έχω . (εφόσον βρήκα να τον πουλήσω πρώτα).

Το σύστημα μου :

Case: Cooler Master: HAF X

Τροφοδοτικό: Corsair 850 Watt 80 PLUS Gold Certified Fully Modular PSU

Processor: Intel Core i7-920 Processor (8M Cache, 2.66 GHz,) Revision C0\C1

Ψυχτρα: Cpu Cooler CP-1220

Motherboard: EVGA 131-GT-E767 Intel X58 SLI3

Memory: Sniper - F3-12800CL9T-12GBSR - G.SKILL DDR3 Memory (x2 = 24 GBytes (Triple-Channel)

Disk drive: Intel SSD 330 Series (180GB, SATA 6Gb/s, 25nm, MLC

Σκληρός δίσκος HDD: Western Digital 1 TB

Monitor: T23C350EW - SAMSUNG x 2

Graphics Card: GIGABYTE - GeForce 700 Series - GV-N760OC-2GD (rev. 2.0)

Αυτά που θα κρατήσω είναι :

Case: Cooler Master: HAF X

Τροφοδοτικό: Corsair 850 Watt 80 PLUS Gold Certified Fully Modular PSU

Disk drive: Intel SSD 330 Series (180GB, SATA 6Gb/s, 25nm, MLC

Monitor: T23C350EW - SAMSUNG x 2

Οποτε πάμε για Νew :

Processor:

Ψυχτρα:

Motherboard:

Memory:

Graphics Card:

H πρώτη ερώτηση είναι θέλω να πάρω την GTX 780 αλλα οι τιμές στο Skroutz βλέπω ότι κυμαίνονται από 470 και πάνω , όταν ψάχνω στο Amazon omos την βρίσκω στα 370euro π.χ. δείτε εδώ : Amazon.com: Gigabyte GTX780 GDDR5-3GB OC GV-N780OC-3GD REV2.0:

Τι συμφέρει να κάνω? είναι εμπιστοσύνης το Amazon ?

Αν κάτι τύχη στο προϊόν που φέρνεις εγγύηση ktlp τι γίνετε ψάχνεις να βρείς αυτόν που το αγόρασες ?

η κατευθείαν στην εταιρεία στην Gigabyte ?

Αυτές είναι οι ερωτήσεις για αγορές εξωτερικού , για να ξέρω τι γίνετε.

Οποτε θα σας πω τι έχω στο noumou και περιμένω προτάσεις σας :

Graphics Card: Gigabyte GTX 780

Extra SSD : Samsung 250Gb Sata III 840 EVO

Extra HDD : 2 TB ? ( Για αποθηκευτικό χώρο μονο )

Motherboard: GIGABYTE G1.Sniper Z97 (Rev. 1.0)(Μητρικές,Chipset Z97,Socket 1150) /

Processor: Intel Core i7-4790K Processor (8M Cache, up to 4.40 GHz)

Ψυχτρα : ? ( Θα ήθελα μια καλη υδρόψυξη )

Memory: Corsair Vengeance 32GB Dual/Quad Channel DDR3 Memory Kit (CMZ32GX3M4X1866C10) ( Εδώ βεβαια μπορεί για να μειώσω το budget να κατεβω στα 16 giga 2x8g , Πιο game θα ζητήσει πάνω από 16 ? )

***Αν νομίζετε ότι κάτι δεν χρειάζεται είναι περιττό , η προτείνεται κάτι άλλο θα το εκτιμούσα να το γράφατε.

Περιμένω προτάσεις ( Το pc προορίζεται για Song mix και Games ).

Edited by greekvipper
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση γενικά...

Σε θέμα επεξεργαστή με λίγο o/c έχεις καλύψει ικανό μέρος της διαφοράς με την ανάλογη αύξηση κατανάλωσης.

Γραφικά να το ψιλοδικαιολογήσω ειδικά άμα θες ΑΑ στα 1080p ή 3D-Surround αργότερα, μια 780(ti) θα ήταν καλή.

Στον 2ο SSD τι θα βάλεις; Δοκίμασες καλύτερη διαχείριση αρχείων/εγκαταστάσεων?

Σε κλασσικούς δίσκους πάρε ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Και αφού προορίζεται για ήχο... Κάρτα ήχου?????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση γενικά...

Σε θέμα επεξεργαστή με λίγο o/c έχεις καλύψει ικανό μέρος της διαφοράς με την ανάλογη αύξηση κατανάλωσης.

Γραφικά να το ψιλοδικαιολογήσω ειδικά άμα θες ΑΑ στα 1080p ή 3D-Surround αργότερα, μια 780(ti) θα ήταν καλή.

Στον 2ο SSD τι θα βάλεις; Δοκίμασες καλύτερη διαχείριση αρχείων/εγκαταστάσεων?

Σε κλασσικούς δίσκους πάρε ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Και αφού προορίζεται για ήχο... Κάρτα ήχου?????

Tony επειδή βρήκα κάποιον για να πουλήσω το υπάρχων σύστημα σε καλή τιμή (το οποιο κλείνει 6 χρονια , cpu , mbo ) είπα να βάλω και εγώ κάτι ώστε να φτάσω τα τωρινά δεδομένα.

Στο θέμα του cpu που ανάφερες όντως με ένα oc θα ήταν μια χαρά όπως και το είχα κάνει είχα ακολουθήσει τα βήματα από το Review από το site εδώ http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz.html...... και τότε είχα την extreme gigabyte το ίδιο setup ... μετά από 6 μήνες κάηκε το τελευταίο slot από τις μνήμες ram ... και εκεί κώλωσα λίγο .... αρχάριος στο oc το τονίζω ... οποτε δεν ξανάκανα το φοβήθηκα... όντως ο επεξεργαστης δεν κολλα πουθενά και στα τωρινά δεδομένα , αλλα επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω επειδή βρήκα να τον sell τότε γιατί να μην πάω σε ένα πιο καλο cpu ?

Στο θέμα τις Gpu em καλο ήταν να παίζαμε σε ΑΑ στα 1080p :)

Στο θέμα δεύτερος ssd θέλω τον πρώτο που ήδη έχω να χρησιμοποιώ το λειτουργικό και τα προγράμματα όπως after effect , dj mix , και πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας ktlp , και στο δεύτερος ssd τα games ktlp .

Για HDD θέλω 2 TB είναι αρκετά αλλα εκεί δεν ξέρω τι παίζει υπάρχουν οι WD Blue , Black ,

ΑΝ-GP , CAVIAR GREEN , Purple edition

Εδώ έχω χάσει την μπάλα .... (Τον HDD τον θέλω για αποθήκευση).

Κάρτα ήχου είμαστε ok :)

Καλησπέρες.

Τι Budget υπολογίζεις συνολικά για το νέο hardware;

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πάω για δεύτερη κάρτα γραφικών ... μια και καλή . ( είμαι αυτής τις apopsis ) , δεν θέλω να μπλέκω με διπλες.

Οποτε δεν ξέρω ακριβώς ποσο θα πάει έχοντας πουλήσει αυτά που eipa παραπάνω θα δείξει ποσο θα φτάσει .

Γιαυτο και ρωτάω τι γίνετε με το Amazon είναι πολύ καλές οι τιμές αλλα δεν ξέρω καθόλου τι παίζει σε θέματα εγγυήσεις αν κάποιο είναι ελαττωματικό τι κανεις και τέτοια .... οι τιμές εκεί είναι πολύ διαφορετικές με εδώ ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Για HDD, αν τελικά πάς για WD, οι Green είναι χαμηλής κατανάλωσης, οι Black είναι γρήγοροι, για τους Blue όσα έχω διαβάσει μου αφήνουν ανάμεικτα συναισθήματα (καλοί, αλλά μεγάλα failure rates, αν και αυτό είναι σχετικό). Οι RED είναι προορισμένοι για NAS, κάτι που μάλλον δεν σε ενδιαφέρει, για τους άλλους δεν ξέρω την τύφλα μου, οπότε είναι άκυρη η άποψή μου. Θεωρώ πάντως πως είναι η αγορά που θα έπρεπε να σου προκαλεί τον μικρότερο πονοκέφαλο στο τι να αγοράσεις, απλά βρές έναν στα 2Tb γνωστής εταιρείας (WD, Seagate, Toshiba, ενδεικτικά) και τσίμπα τον στην πιο ελκυστική τιμή, με το σκεπτικό πως θα χρησιμοποιηθεί απλά ως αποθήκη.

Στο της GPU, εγώ ή θα έκανα ότι είπε ο @tonyspanos, δηλαδή 780 ti αν διαθέτεις βαθιά τσέπη, αλλιώς r9 290. To γιατί, είναι απλό. Αποδίδει λίγο καλύτερα από την 780 (με την υποσημείωση πως μιλάμε για διαφορές που συνήθως δεν είναι ορατές στο μάτι), έχεις και την κάβα του 1Gb VRAM έξτρα, σε τιμή λουκούμι.

Στα της RAM, αφού θα σκάσεις αρκετά φράγκα, δές και αυτή.

Υδρόψυξη. Και εγώ τώρα μαθαίνω, μην νομίζεις, αλλά ενδεικτικά, αυτό που θα πάρω είναι αυτό το έτοιμο κίτ, βέβαια δεν ξέρω από συντήρηση τι γίνεται, μα ρωτώντας πάς στην πόλη. Υπάρχουν και τα CLC, για τα οποία υπάρχουν άλλοι, πιο γνώστες από μένα να σε βοηθήσουν. (Λάτρης της γομαρόψυξης, σόρυ)

Στα της εγγύησης από το Amazon, από όσο ξέρω είναι μανούρα. Πρέπει να το στείλεις το προιόν πίσω, να το ελέγξουν/αλλάξουν, και να στο ξαναστείλουν πίσω. Γενικά όλα έρχονται στην ώρα τους, σε άριστη κατάσταση. Δεν ξέρω τι παίζει με τα μεταφορικά, έχω να πάρω οτιδήποτε από εκεί γύρω στα 2 χρόνια...

Edited by GrMadness
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει πως είναι πολύ απλό το RMA στο Amazon και δεν είναι μανούρα. Αλλά ο καθένας γράφει βάση της εμπειρίας του.

Για 100? διαφορά θα αγόραζα από το Amazon πάντως όσο μανούρα και να ήταν το RMA.

Στο θέμα της κάρτας γραφικών, ασπάζομαι ότι γράφει ο [MENTION=14085]GrMadness[/MENTION] από πάνω.

Στην Gigabyte δεν μπορείς να στείλεις direct RMA απ'όσο ξέρω.

Σε καμιά MSI ή Sapphire μπορείς αν και πρώτα θα σου πουν να μιλήσεις με το κατάστημα που την αγόρασες.

Στους δίσκους τώρα, για αποθηκευση που τον θέλεις, να πας για WD Green.

Εγώ θα αγόραζα WD Black όχι τόσο για την ταχύτητα, αλλά για την εγγύηση (5 χρόνια Vs 2 χρόνια).

Βέβαια κοστίζει σχεδόν τα διπλά.

Ο extra SSD της Samsung έιναι η πιο ορθολογική επιλογή και μνήμη πάνω από 16GB δεν θα σου χρειαστούν.

Όσον αφορά τώρα την πλατφόρμα...εάν πας σε Z97 και 4790K κάνεις την πιο εξελιγμένη επιλογή,

αλλά εάν θέλεις κάτι Futureproof ή πάς για Socket 2011 aka X79 και αντίστοιχο επεξεργαστή

που θα σε βγάλει μια 6ετία πάλι και δεν θα έχεις καμία ανάγκη για αναβάθμιση. Ανεβαίνει όμως

το budget πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τώρα την πλατφόρμα...εάν πας σε Z97 και 4790K κάνεις την πιο εξελιγμένη επιλογή,

αλλά εάν θέλεις κάτι Futureproof ή πάς για Socket 2011 aka X79 και αντίστοιχο επεξεργαστή

που θα σε βγάλει μια 6ετία πάλι και δεν θα έχεις καμία ανάγκη για αναβάθμιση. Ανεβαίνει όμως

το budget πολύ.

Οποτε στο θέμα πλατφόρμα , επειδή όντως ενδιαφέρομαι τουλάχιστον σε αυτό το θέμα , όπως είπες να μου κράτηση 5-6 χρονια ... ( όπως μου κράτησε αυτός που έχω τώρα ) πες μου 2 - 3 προτάσεις συγκεκριμένες ... για mobo και cpu . ( να είναι καλή και game καταστάσεις )

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το σύστημα της υπογραφής είμαι 4+ χρόνια, εν μέρει διότι δεν χρειάζομαι παραπάνω απόδοση και εν μέρει διότι τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν.

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION]

Με ποιο σκεπτικό η X79 πλατφόρμα θα του κρατήσει 6 χρόνια και όχι η Ζ97;

ΥΓ Ούτως ή άλλως στην τριετία θα χρειαστεί να αλλάξει gpu για να παίζει AAA games.

Link to comment
Share on other sites

Στους δίσκους τώρα, για αποθηκευση που τον θέλεις, να πας για WD Green.

Εγώ θα αγόραζα WD Black όχι τόσο για την ταχύτητα, αλλά για την εγγύηση (5 χρόνια Vs 2 χρόνια).

Βέβαια κοστίζει σχεδόν τα διπλά.

Εγώ αντί για black με 2x τιμή, θα αγόραζα 2x Green να κανω raid 1 και να κοιμαμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στο θέμα πλατφόρμα , επειδή όντως ενδιαφέρομαι τουλάχιστον σε αυτό το θέμα , όπως είπες να μου κράτηση 5-6 χρονια ... ( όπως μου κράτησε αυτός που έχω τώρα ) πες μου 2 - 3 προτάσεις συγκεκριμένες ... για mobo και cpu . ( να είναι καλή και game καταστάσεις )

Μμμμ....τώρα θα πρέπει να πας διακοπές και να γυρίσεις για να πάρεις μηχάνημα γιατι όταν γυρίσεις θα έχουμε X99.

Εάν το Χ99 βγεί πολύ ακριβό, τουλάχιστον να πας σε X79 και να γλιτώσεις ??? απ'ότι έχουν τώρα.

Και εγώ με το σύστημα της υπογραφής είμαι 4+ χρόνια, εν μέρει διότι δεν χρειάζομαι παραπάνω απόδοση και εν μέρει διότι τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν.

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION]

Με ποιο σκεπτικό η X79 πλατφόρμα θα του κρατήσει 6 χρόνια και όχι η Ζ97;

ΥΓ Ούτως ή άλλως στην τριετία θα χρειαστεί να αλλάξει gpu για να παίζει AAA games.

Καθαρά για το θέμα πυρήνων και δύναμης το έγραψα [MENTION=376]gdp77[/MENTION].

Δεν έγραψα πως το Ζ97 δεν θα κρατήσει 4-6 χρόνια αλλά όταν φτάσει εκεί, θαρρώ πως το X79

θα αποδίδει καλύτερα στα τότε δεδομένα λόγω πυρήνων.

Για την κάρτα είμαι μαζί σου.

Εγώ αντί για black με 2x τιμή, θα αγόραζα 2x Green να κανω raid 1 και να κοιμαμαι ήσυχος.

Είναι και αυτό μια λύση. Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντί για black με 2x τιμή, θα αγόραζα 2x Green να κανω raid 1 και να κοιμαμαι ήσυχος.

Ποτέ δεν θα κοιμάσαι ήσυχος όταν το backup είναι μέσα στο main pc... Χρειάζεσαι και backup σε εξωτερικό μέσο.

Άσχετο ερώτημα: Σε raid1, μπορώ ανά πάσα στιγμή να ξηλώσω τον ένα δίσκο, να τον βάλω σε ένα άλλο μηχάνημα και να διαβάσω τα δεδομένα μου, ή θέλει να μπει πάλι πάνω (στον ίδιο) controller?

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν θα κοιμάσαι ήσυχος όταν το backup είναι μέσα στο main pc... Χρειάζεσαι και backup σε εξωτερικό μέσο.

Άσχετο ερώτημα: Σε raid1, μπορώ ανά πάσα στιγμή να ξηλώσω τον ένα δίσκο, να τον βάλω σε ένα άλλο μηχάνημα και να διαβάσω τα δεδομένα μου, ή θέλει να μπει πάλι πάνω (στον ίδιο) controller?

Μπορείς, απλά μετά αν βάλεις το δίσκο πίσω στο raid πιθανόν να κάνει verify το οποίο διαρκεί αρκετές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν θα κοιμάσαι ήσυχος όταν το backup είναι μέσα στο main pc... Χρειάζεσαι και backup σε εξωτερικό μέσο.

Άσχετο ερώτημα: Σε raid1, μπορώ ανά πάσα στιγμή να ξηλώσω τον ένα δίσκο, να τον βάλω σε ένα άλλο μηχάνημα και να διαβάσω τα δεδομένα μου, ή θέλει να μπει πάλι πάνω (στον ίδιο) controller?

Προσωπική μου γνώμη, μείνε μακριά από τα raid και στίσε κάποια στιγμή έναν Storage/Fileserver.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ....τώρα θα πρέπει να πας διακοπές και να γυρίσεις για να πάρεις μηχάνημα γιατι όταν γυρίσεις θα έχουμε X99.

Εάν το Χ99 βγεί πολύ ακριβό, τουλάχιστον να πας σε X79 και να γλιτώσεις ??? απ'ότι έχουν τώρα.

οποτε αναμένουμε και βλέπουμε για τις νέο mobo ...

περίπου ημερομηνία ξέρουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now