ctassios

Αγορά κινέζικου smartphone

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι την αγορά κινέζικου smartphone,έχετε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες,αλλά και καταστήματα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα,

το Oneplus One κοστίζει 380$ πλέον και πωλείται από όλα τα αξιόπιστα κινέζικα μαγαζιά. Γαζώνει για τα λεφτα του και από πλευράς επιδόσεων αλλά και από φωτό αυτονομία κτλ.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Jiayu G4S. Οκταπύρηνο, δίκαρτο, 2GB RAM, HD οθόνη, Gorilla Glass, 3000mAh μπαταρία και 150? με τα μεταφορικά.

Έχω πάρει καμία 20αριά από δαύτα ήδη, οι μισοί μου φίλοι και συνάδελφοι με αυτό κυκλοφορούν, έχουν κάνει πολύ κόσμο με iPhone/S4/S5 να κλαίει τα λεφτά που έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι Σαρ ανακοινώθηκε γι αυτό που λες θεέ, για το oneplus πάντως μετρήθηκε ένας από τους μικρότερους δείκτες που έχουν μετρηθεί. Για 150? θα έπαιρνα το μικρό ξιαομι.

Στάλθηκε από το One μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι Σαρ ανακοινώθηκε γι αυτό που λες θεέ, για το oneplus πάντως μετρήθηκε ένας από τους μικρότερους δείκτες που έχουν μετρηθεί. Για 150? θα έπαιρνα το μικρό ξιαομι.

Στάλθηκε από το One μου

To SAR λυπάμαι που στο λέω αλλά είναι καθαρό marketing. Στην πράξη, κινητό με μισό SAR μπορεί εύκολα να είναι πενταπλάσια επικίνδυνο. Όποιος ξέρει από εκπομπή σημάτων ακούει για SAR και γελάει. Μην τσιμπάτε τόσο εύκολα από αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα μάρκετιγκ τότε ο κορυφαίος σε αυτόν τον τομέα θα ήταν και ο καλύτερος. Όσον αφορά τις ακτινοβολίες και την εκπομπή ήταν το θέμα της διπλωματικής μου και γνωρίζω αρκετά. Και πάνω σε θεωρητικό υπόβαθρο άλλα και σε πρακτικό με προσομοιώσεις. Εφόσον γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα ήθελα να το μάθω.

Στάλθηκε από το One μου

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το ψαγμένο το forum μας με διπλωματικές και ιστορίες!! Super το oneplus για τα λεφτά του..αν δεν έδινα περισσότερα θα το έπαιρνα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν θέμα μάρκετιγκ τότε ο κορυφαίος σε αυτόν τον τομέα θα ήταν και ο καλύτερος. Όσον αφορά τις ακτινοβολίες και την εκπομπή ήταν το θέμα της διπλωματικής μου και γνωρίζω αρκετά. Και πάνω σε θεωρητικό υπόβαθρο άλλα και σε πρακτικό με προσομοιώσεις. Εφόσον γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα ήθελα να το μάθω.

Στάλθηκε από το One μου

Είναι θέμα μάρκετινγκ, γιατί πολλοί (όπως εσύ μόλις έκανες) ψάχνουν το SAR για τάχα να έχουν πιο ασφαλές συσκευή.

Αφού το γνωρίζεις το θέμα, τότε δεν θα έχει νόημα να πιάσουμε τα βασικά, όπως το γιατί ένας αριθμός όπως το SAR έχει μονάδες W/kg ενώ και η ισχύς εκπομπής κάθε κινητού εξαρτάται από πολλά πράγματα (από Cosmote σε Q να αλλάξεις ανεβαίνει 15% στο ίδιο κινητό), αλλά και το γεγονός πως δείχνει μία ενδεικτική τιμή ανά μέσο σώμα. Ας πούμε για το πως το SAR είναι ένα σχετικά άχρηστο νούμερο (για τον καταναλωτή), αφού μιλάει για ρυθμό απορρόφησης ενέργειας από ζωντανούς ιστούς ενώ αυτός αλλάζει όχι απλά από ιστό σε ιστό αλλά και από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ η μέση τιμή ανά μονάδα κιλού είναι εντελώς άχρηστη όταν η σημειακή τιμή μπορεί να είναι ντουζίνες φορές υψηλότερη. Πράγματα όπως η απόσταση και η κατεύθυνση της μέτρησης ας θεωρήσουμε πως δεν υπάρχουν και πως το πεδίο είναι συμμετρικό στον χώρο, πράγμα που δεν ισχύει στην πραγματικότητα. Αφού έκανες και διπλωματική στο θέμα, θα γνωρίζεις πως η επιστημονική κοινότητα δεν έχει συγκλίνει (ούτε κατά διάνοια) ούτε για τον ορισμό τέτοιων μεγεθών, πόσο μάλλον για το πως θα πρέπει να γίνονται αντικειμενικά και με πρακτική υπόσταση οι μετρήσεις.

Ο SAR υπάρχει, και καλά κάνει, για να συγκρατήσει τους κατασκευαστές τέτοιων συσκευών σε λογικά επίπεδα, γιατί σε μία φάση όλοι προσπάθησαν να αυξήσουν την δύναμη και ταχύτητα των σημάτων τους αυξάνοντας την ισχύ εκπομπής. Αλλά το νούμερο των 2.0 W/kg που ισχύει στην Ευρώπη είναι ήδη απίστευτα αυστηρό, μόνο που συζητάμε και πάμε να επιλέξουμε κινητό γιατί έχει 0.5 W/kg SAR αντί για 0.55 είναι αστειότητες. Αν πας για πλάκα να δεις πόσο αντίστοιχο ρυθμό έχουν οι συσκευές μικρής εμβέλειας (π.χ. το σταθερό ασύρματο τηλέφωνο) θα ξεκαρδιστείς (tip: εως και 100 φορές υψηλότερο).

Δεν είναι τυχαίο που τα άρθρα περί SAR που δημοσιεύονται στην επιστημονική κοινότητα αναιρεί το ένα το άλλο, ούτε πως τα άρθρα εκτός επιστημονικής κοινότητας καταρρίπτονται και διαγράφονται συνεχώς:

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_specific_absorption_rate_for_devices

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Gr god εκεί που τα διαβάζεις αυτά, η μάλλον αυτός που τα λέει αυτά δεν έχει ιδέα. Πως νομίζεις ότι υπολογίζεται το Σαρ; βάζοντας μια κάρτα κοσμοτε η μια κιου; δεν υπάρχει κάποιο στάνταρντ πιστεύεις; υπάρχουν και άνθρωποι που αντέχουν υψηλή τάση τι είναι ο κανόνας; όλα υπολογίζονται για ένα φυσιολογικό ενήλικα. Και τις μετρήσεις δεν μαζεύονται να τις κάνουν ούτε φιλαράκια ούτε για το μάρκετιγκ. Και όταν μου μιλάς για επιστημονική κοινότητα και μου κοτσαρεις λινκ του γιουκι με πεθαίνεις. Εφόσον γνωρίζεις Γράψε με βιβλιογραφία σωστή και επιχειρήματα. Το τι λένε οι "γνώστες" τακουω βερεσε. Επίσης το τι είπε ένας ερευνητής ενω ολόκληρη η κοινότητα ύστερα απο μελέτες χρησιμοποιεί αυτον τον δείκτη πάλι εμένα κάτι μου λέει. Οπότε όταν λέμε κάτι μην είναι ελαφρότητα και "έλα μωρέ δεν πεθαίνεις τίποτα" γιατί από εξαρτάται η υγεία σου και των φίλων σου.

Φιλικά

Δεν είχα χρόνο να μπω απο τον υπολογιστή για να σου γράψω εκτενέστερα.

Παναγιωτης

Στάλθηκε από το One μου

Link to comment
Share on other sites

Gr god εκεί που τα διαβάζεις αυτά, η μάλλον αυτός που τα λέει αυτά δεν έχει ιδέα. Πως νομίζεις ότι υπολογίζεται το Σαρ; βάζοντας μια κάρτα κοσμοτε η μια κιου; δεν υπάρχει κάποιο στάνταρντ πιστεύεις; υπάρχουν και άνθρωποι που αντέχουν υψηλή τάση τι είναι ο κανόνας; όλα υπολογίζονται για ένα φυσιολογικό ενήλικα. Και τις μετρήσεις δεν μαζεύονται να τις κάνουν ούτε φιλαράκια ούτε για το μάρκετιγκ. Και όταν μου μιλάς για επιστημονική κοινότητα και μου κοτσαρεις λινκ του γιουκι με πεθαίνεις. Εφόσον γνωρίζεις Γράψε με βιβλιογραφία σωστή και επιχειρήματα. Το τι λένε οι "γνώστες" τακουω βερεσε. Επίσης το τι είπε ένας ερευνητής ενω ολόκληρη η κοινότητα ύστερα απο μελέτες χρησιμοποιεί αυτον τον δείκτη πάλι εμένα κάτι μου λέει. Οπότε όταν λέμε κάτι μην είναι ελαφρότητα και "έλα μωρέ δεν πεθαίνεις τίποτα" γιατί από εξαρτάται η υγεία σου και των φίλων σου.

Φιλικά

Δεν είχα χρόνο να μπω απο τον υπολογιστή για να σου γράψω εκτενέστερα.

Παναγιωτης

Στάλθηκε από το One μου

Παναγιώτη, διδάκτωρ είμαι...ξέρω ακριβώς τι είναι το SAR γιατί με ηλεκτρομαγνητικά πεδία ασχολούμαι ερευνητικά. Aν διάβαζες αυτό που είπα θα καταλάβαινες πως αυτό που μόλις είπες, περί συγκεκριμένων στάνταρ δηλαδή, είναι ακριβώς αυτό το επιχείρημα το οποίο έθεσα. Να το πω "λαϊκά', ένα κινητό με SAR 0.4 W/kg μπορεί να είναι πολύ χειρότερο από ένα κινητό με SAR 1.2 W/kg. Εσύ όμως το μέγιστο SAR θα μάθεις, τίποτα παραπάνω.

Είπα επ'ακριβώς πως τα άρθρα εκτός επιστημονικής κοινότητας διαγράφονται/αναιρούνται συνεχώς (εξού και το wiki). Αφού λες πως έχεις κάνει δουλειά στο θέμα, τότε σίγουρα έχεις κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση. Άνθρωπος που έχει κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση όμως ξέρει πως αναγκαστικά πλέον ακολουθείται το πρότυπο ICNIRP, του οποίου το όριο είναι κοντά 20 φορές χαμηλότερο από οποιαδήποτε παρατήρηση δημιουργίας προβλημάτων υγείας. Επίσης, οι μετρήσεις γίνονται κατά IEC 62209-1 και IEC 62209-2, οι οποίες απαιτούν την βεβιασμένη μέτρηση στην μέγιστη δυνατή ισχύ εκπομπής, ανεξαρτήτως δικτύου και συχνότητας, που πάει να πει πως το κινητό στην πραγματικότητα μετά βίας φτάνει την μισή τιμή από την αναγραφόμενη. Επίσης αναγράφεται μόνο η μέγιστη τιμή που παρατηρήθηκε, όχι η μέση ή το εύρος εφαρμογής της. Όλα τα κινητά τηλέφωνα κάτω από 2 W/kg, που είναι το όριο δια νόμου, είναι εξίσου ασφαλή. Τουλάχιστον 20 αναφορές σε αυτό, σίγουρα έχεις διαβάσει μία, αλλά πάρε μία ανοιχτής πρόσβασης για να την βλέπουν όλοι:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/ev_20140328_co16_en.pdf

Επίσης, άνθρωπος που έχει κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση ξέρει πως:

What SAR Does Not Show

The SAR value used for FCC approval does not account for the multitude of measurements taken during the testing. Moreover, cell phones constantly vary their power to operate at the minimum power necessary for communications; operation at maximum power occurs infrequently. Consequently, cell phones cannot be reliably compared for their overall exposure characteristics on the basis of a single SAR value for several reasons (each of these examples is based on a reported SAR value for cell phone A that is higher than that for cell phone B):

  • Cell phone A might have one measurement that was higher than any single measurement for cell phone B. Cell phone A would, therefore, have a higher reported SAR value than cell phone B, even if cell phone B has higher measurements than A in most other locations and/or usage configurations. In such a case, a user generally would receive more RF energy overall from cell phone B.
  • Cell phone A might communicate more efficiently than cell phone B, so that it operates at lower power than cell phone B would under comparable conditions. Consequently, a user would receive more RF energy overall from cell phone B.
  • The highest value from cell phone A might come from a position which the user seldom or never employs to hold a phone, whereas that user might usually hold a phone in the position that resulted in the highest value for cell phone B. Therefore, the user would receive the highest RF exposure that cell phone B delivers but would not receive the highest RF exposure that cell phone A delivers.

Specific Absorption Rate (SAR) For Cell Phones: What It Means For You | FCC.gov

Απλές βασικές γνώσεις δηλαδή, που τις γνωρίζει ο καθένας που έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα.

Οπότε, κάνοντας χρήση της αφαιρετικής λογικής, έχουμε πως κάθε κινητό που κυκλοφορεί έχει SAR κάτω από 2 W/kg δια νόμου, κάθε κινητό με SAR κάτω από 2 W/kg είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα εξίσου ασφαλές, οπότε το SAR στα πακετάκια των κινητών και στις διαφημίσεις των κατασκευαστών είναι απλά marketing, ενώ ακριβώς ο τρόπος μέτρησής του το κάνει παραπλανητικό, άρα και χωρίς καμία αξία για τον τελικό καταναλωτή, πράγμα που το "κράζουν" όλοι οι σχετικοί οργανισμοί ανά τον κόσμο προσπαθώντας να προειδοποιήσουν τους καταναλωτές. Τελεία και παύλα. Πέρα αυτού, μπορείς να πας να διαλέξεις κινητό βασιζόμενος σε ένα νούμερο που δεν σου δείχνει απολύτως μα απολύτως τίποτα και να το πληρώσεις και ανάλογα, φανταζόμενος πως τάχα προστατεύεις την υγεία σου. Άνθρωπο που μου λέει πως έκανε διπλωματική στο θέμα και μετά μου λέει πως θα επιλέξει συσκευή βασιζόμενος πάνω σε αυτό το νούμερο, λυπάμαι, δεν έχω καμία διάθεση να προσπαθήσω να τον μεταπείσω. Απλά προσπάθησε να μην μοιράζεσαι με τόσο πάθος τέτοια πράγματα δημοσίως, το μεγαλύτερο πρόβλημά μου στην δουλειά μου είναι να μάθω τα σωστά σε αυτούς που νομίζουν πως τα ξέρουν, όχι σε αυτούς που δεν τα ξέρουν...

ΥΓ. Όλοι αντέχουν υψηλή τάση. Έχω φάει 24 kV στο χέρι μου και μόνο ένα τσούξιμο ένιωσα. Το ρεύμα σκοτώνει, όχι η τάση...

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=739]panos444[/MENTION] Νομίζω ότι τον παρεξήγησες κάπως, αυτά που λέει έχουν αρκετή βάση.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε επακριβώς για την επικινδυνότητα των ραδιοκυμάτων και το πόσο είναι ικανοί να προκαλέσουν ασθένειες στον άνθρωπο καθότι οι περισσότερες μελέτες παράγουν αντιφατικά αποτελέσματα.

Πάντως η ισχύς εκπομπής ενός κινητού δεν εξαρτάται μόνο από την ίδια την συσκευή, αλλά και το πόσο κοντά βρίσκεται η συσκευή από τον πύργο εκπομπής.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Πο τα διάβαζα πιο πρωί αυτά που λέγατε, έχουν πολύ ενδιαφέρον. Αναμένω απάντηση από τον Παναγιώτη για να συνεχιστεί η κουβέντα. Δεν έδινα ποτέ μεγάλη σημασία στο νούμερο αυτό, απλά είχα παρατηρήσει ότι κάποια κινητά είχαν ξέρω 'γω το μισό ή και λιγότερο σε σχέση με άλλα και μου φαινόταν κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, διδάκτωρ είμαι...ξέρω ακριβώς τι είναι το SAR γιατί με ηλεκτρομαγνητικά πεδία ασχολούμαι ερευνητικά. Aν διάβαζες αυτό που είπα θα καταλάβαινες πως αυτό που μόλις είπες, περί συγκεκριμένων στάνταρ δηλαδή, είναι ακριβώς αυτό το επιχείρημα το οποίο έθεσα. Να το πω "λαϊκά', ένα κινητό με SAR 0.4 W/kg μπορεί να είναι πολύ χειρότερο από ένα κινητό με SAR 1.2 W/kg. Εσύ όμως το μέγιστο SAR θα μάθεις, τίποτα παραπάνω.

Είπα επ'ακριβώς πως τα άρθρα εκτός επιστημονικής κοινότητας διαγράφονται/αναιρούνται συνεχώς (εξού και το wiki). Αφού λες πως έχεις κάνει δουλειά στο θέμα, τότε σίγουρα έχεις κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση. Άνθρωπος που έχει κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση όμως ξέρει πως αναγκαστικά πλέον ακολουθείται το πρότυπο ICNIRP, του οποίου το όριο είναι κοντά 20 φορές χαμηλότερο από οποιαδήποτε παρατήρηση δημιουργίας προβλημάτων υγείας. Επίσης, οι μετρήσεις γίνονται κατά IEC 62209-1 και IEC 62209-2, οι οποίες απαιτούν την βεβιασμένη μέτρηση στην μέγιστη δυνατή ισχύ εκπομπής, ανεξαρτήτως δικτύου και συχνότητας, που πάει να πει πως το κινητό στην πραγματικότητα μετά βίας φτάνει την μισή τιμή από την αναγραφόμενη. Επίσης αναγράφεται μόνο η μέγιστη τιμή που παρατηρήθηκε, όχι η μέση ή το εύρος εφαρμογής της. Όλα τα κινητά τηλέφωνα κάτω από 2 W/kg, που είναι το όριο δια νόμου, είναι εξίσου ασφαλή. Τουλάχιστον 20 αναφορές σε αυτό, σίγουρα έχεις διαβάσει μία, αλλά πάρε μία ανοιχτής πρόσβασης για να την βλέπουν όλοι:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/ev_20140328_co16_en.pdf

Επίσης, άνθρωπος που έχει κάνει βιβλιογραφική ανασκόπηση ξέρει πως:

Specific Absorption Rate (SAR) For Cell Phones: What It Means For You | FCC.gov

Απλές βασικές γνώσεις δηλαδή, που τις γνωρίζει ο καθένας που έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα.

Οπότε, κάνοντας χρήση της αφαιρετικής λογικής, έχουμε πως κάθε κινητό που κυκλοφορεί έχει SAR κάτω από 2 W/kg δια νόμου, κάθε κινητό με SAR κάτω από 2 W/kg είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα εξίσου ασφαλές, οπότε το SAR στα πακετάκια των κινητών και στις διαφημίσεις των κατασκευαστών είναι απλά marketing, ενώ ακριβώς ο τρόπος μέτρησής του το κάνει παραπλανητικό, άρα και χωρίς καμία αξία για τον τελικό καταναλωτή, πράγμα που το "κράζουν" όλοι οι σχετικοί οργανισμοί ανά τον κόσμο προσπαθώντας να προειδοποιήσουν τους καταναλωτές. Τελεία και παύλα. Πέρα αυτού, μπορείς να πας να διαλέξεις κινητό βασιζόμενος σε ένα νούμερο που δεν σου δείχνει απολύτως μα απολύτως τίποτα και να το πληρώσεις και ανάλογα, φανταζόμενος πως τάχα προστατεύεις την υγεία σου. Άνθρωπο που μου λέει πως έκανε διπλωματική στο θέμα και μετά μου λέει πως θα επιλέξει συσκευή βασιζόμενος πάνω σε αυτό το νούμερο, λυπάμαι, δεν έχω καμία διάθεση να προσπαθήσω να τον μεταπείσω. Απλά προσπάθησε να μην μοιράζεσαι με τόσο πάθος τέτοια πράγματα δημοσίως, το μεγαλύτερο πρόβλημά μου στην δουλειά μου είναι να μάθω τα σωστά σε αυτούς που νομίζουν πως τα ξέρουν, όχι σε αυτούς που δεν τα ξέρουν...

ΥΓ. Όλοι αντέχουν υψηλή τάση. Έχω φάει 24 kV στο χέρι μου και μόνο ένα τσούξιμο ένιωσα. Το ρεύμα σκοτώνει, όχι η τάση...

@panos444 Νομίζω ότι τον παρεξήγησες κάπως, αυτά που λέει έχουν αρκετή βάση.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε επακριβώς για την επικινδυνότητα των ραδιοκυμάτων και το πόσο είναι ικανοί να προκαλέσουν ασθένειες στον άνθρωπο καθότι οι περισσότερες μελέτες παράγουν αντιφατικά αποτελέσματα.

Πάντως η ισχύς εκπομπής ενός κινητού δεν εξαρτάται μόνο από την ίδια την συσκευή, αλλά και το πόσο κοντά βρίσκεται η συσκευή από τον πύργο εκπομπής.

Καλησπέρα και στους 2, και στο υπόλοιπο φορουμ.

Δεν σου ζήτησα να μου διδάξεις οτιδήποτε μιας και το έχει κάνει πολύ καλά ο καθηγητής που είχα πάρει την εργασία. Την εργασία την είχα πάρει με σκοπό ένα μεταπτυχιακό μιας και είχε πολύ ενδιαφέρον για μένα. Επίσης η αγορά εργασίας σε αυτό το κομμάτι έχει πολύ "ψωμί", όχι τόσο των κινητών αλλά κυρίως των εταιρειών κινητής.

Όλα ξεκίνησαν το θέμα του Sar για το κινητό που προτείνεις, το οποίο δεν βγάζει καν δείκτη σαρ. Κανένα κινέζικο δεν υπόκειται σε τέτοιες μετρήσεις.

Αυτό που λέω από την αρχή είναι το εξής: οι μετρήσεις είναι σταθερές για την ορθότητα των αποτελεσμάτων, και όντως υπολογίζεται η μέγιστη εκπομπή μιας συσκευής. Αλλά εφόσον αυτή είναι πολύ χαμηλή ακόμα και στο μέγιστο να εκπέμπει -που δεν είναι σύνηθες- πάλι καλύτερο είναι από ένα που δεν έχει καν σαρ η από ένα που έχει αιχμή 2-3 φορές μεγαλύτερη. Δεν σύγκρινα 2 κινητά με παρόμοια αποτελέσματα, αλλά ένα που έχει κάνει μετρήσεις και είναι πάρα πολύ καλές με ένα που δεν έχει καθόλου και δεν έχει προβλεφθεί να δουλεύει σε δίκτυα έξω από της Κίνας. Και εφόσον γνωρίζεις το δίκτυο της κίνας είναι πάρα πολυ μπροστά και τίποτα δεν θυμίζει αυτό της χώρας μας. (όταν έκανα την διπλ. εδώ είχαμε 3g ενώ εκεί είχαν 5. Πριν 2 χρόνια, θέμα είχε τα δίκτυα sdma καθώς και την προσομοίωση τους με Pcaad καθηγητής ο Φ. Φακουκάκης εάν τον γνωρίζεις.)

Το τελευταίο σημείο το εκλαμβάνω σαν χιούμορ καθώς ήταν παράδειγμα και ξέρεις πολύ καλά τι εννοούσα.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λέει ο ασταλαβιστα, τα αποτελέσματα του σαρ απότι διάβασες από τα λινκ παραπάνω δεν βγαίνουν έξω -σε real life-, έχουν μία θεωρητική προσέγγιση, όπως ακριβώς πχ η διάρκεια της μπαταρίας. Εξαρτάται από πολλές παραμέτρους και βέβαια ο δείκτης μπορεί να αυξηθεί ακόμα και περισσότερο από την μέγιστη μέτρηση.

Αυτά τα λίγα,

Συγγνώμη που απαντάω χωρίς πηγές κτλ αλλά ο χρόνος μου είναι πραγματικά περιορισμένος, βλέπω ταυτόχρονα και το μουντιάλ και απαντάω στα εταιρικά μειλ..! :(

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και στους 2, και στο υπόλοιπο φορουμ.

Δεν σου ζήτησα να μου διδάξεις οτιδήποτε μιας και το έχει κάνει πολύ καλά ο καθηγητής που είχα πάρει την εργασία. Την εργασία την είχα πάρει με σκοπό ένα μεταπτυχιακό μιας και είχε πολύ ενδιαφέρον για μένα. Επίσης η αγορά εργασίας σε αυτό το κομμάτι έχει πολύ "ψωμί", όχι τόσο των κινητών αλλά κυρίως των εταιρειών κινητής.

Όλα ξεκίνησαν το θέμα του Sar για το κινητό που προτείνεις, το οποίο δεν βγάζει καν δείκτη σαρ. Κανένα κινέζικο δεν υπόκειται σε τέτοιες μετρήσεις.

Αυτό που λέω από την αρχή είναι το εξής: οι μετρήσεις είναι σταθερές για την ορθότητα των αποτελεσμάτων, και όντως υπολογίζεται η μέγιστη εκπομπή μιας συσκευής. Αλλά εφόσον αυτή είναι πολύ χαμηλή ακόμα και στο μέγιστο να εκπέμπει -που δεν είναι σύνηθες- πάλι καλύτερο είναι από ένα που δεν έχει καν σαρ η από ένα που έχει αιχμή 2-3 φορές μεγαλύτερη. Δεν σύγκρινα 2 κινητά με παρόμοια αποτελέσματα, αλλά ένα που έχει κάνει μετρήσεις και είναι πάρα πολύ καλές με ένα που δεν έχει καθόλου και δεν έχει προβλεφθεί να δουλεύει σε δίκτυα έξω από της Κίνας. Και εφόσον γνωρίζεις το δίκτυο της κίνας είναι πάρα πολυ μπροστά και τίποτα δεν θυμίζει αυτό της χώρας μας. (όταν έκανα την διπλ. εδώ είχαμε 3g ενώ εκεί είχαν 5. Πριν 2 χρόνια, θέμα είχε τα δίκτυα sdma καθώς και την προσομοίωση τους με Pcaad καθηγητής ο Φ. Φακουκάκης εάν τον γνωρίζεις.)

Το τελευταίο σημείο το εκλαμβάνω σαν χιούμορ καθώς ήταν παράδειγμα και ξέρεις πολύ καλά τι εννοούσα.

Τώρα όσον αφορά αυτό που λέει ο ασταλαβιστα, τα αποτελέσματα του σαρ απότι διάβασες από τα λινκ παραπάνω δεν βγαίνουν έξω -σε real life-, έχουν μία θεωρητική προσέγγιση, όπως ακριβώς πχ η διάρκεια της μπαταρίας. Εξαρτάται από πολλές παραμέτρους και βέβαια ο δείκτης μπορεί να αυξηθεί ακόμα και περισσότερο από την μέγιστη μέτρηση.

Αυτά τα λίγα,

Συγγνώμη που απαντάω χωρίς πηγές κτλ αλλά ο χρόνος μου είναι πραγματικά περιορισμένος, βλέπω ταυτόχρονα και το μουντιάλ και απαντάω στα εταιρικά μειλ..! :(

Παναγιώτης

Ένα ένα...

1. Δεν έκατσες αρκετά δίπλα στον καθηγητή σου τότε. Επίσης, άνθρωπος που λαμβάνει γνώση δωρεάν πάνω σε θέμα που τον απασχολεί και η αντίδρασή του είναι "δεν ζήτησα να με διδάξεις", μου δημιουργεί την υπόνοια πως ούτε γνωρίζει αλλά και ούτε θα μάθει ποτέ...(προσωπική άποψη, δεν πάει να πει πως ισχύει)

2. Όλα τα Κινέζικα υποχρεούνται σε πιστοποίηση από την ICNIRP. Το ξέρεις από την βιβλιογραφική ανασκόπηση που έχεις κάνει για την διατριβή σου. Μάλιστα επειδή το επέβαλλε η Κινέζικη κυβέρνηση είναι που πήρε το πρότυπο τα πάνω του, γιατί μαζί με την Ινδική και Ρώσικη που ακολούθησαν ήταν πάνω κάτω το 1/5 του πληθυσμού στον πλανήτη. Το Jiayu G4S έχει 0.38 W/kg SAR αφού σου αρέσουν τα νούμερα, το γράφει στο βιβλιαράκι του.

3. Αφού η μέτρηση SAR γίνεται βάσει προδιαγραφών και στην μέγιστη δυνατή ισχύ εκπομπής, άνθρωπος που έχει κάνει διατριβή στο θέμα είναι ανεπίτρεπτο να μου γράφει "δεν έχει προβλεφθεί να δουλεύει σε δίκτυα έξω από της Κίνας". Αν μη τι άλλο, τα δίκτυα της Κίνας δεν είναι καν διαφορετικά από τα υπόλοιπα, δεν ήρθαν από το Άλφα Κενταύρου αυτοί. Το κινητό θα λειτουργήσει σε όσα δίκτυα ορίζουν οι προδιαγραφές του, με ισχύ εκπομπής ανάλογη 200 παραμέτρων κάθε φορά. Όταν κάνουν μέτρηση SAR είναι η μέγιστη δυνατή, ανεξαρτήτως οποιουδήποτε παράγοντα, συμπεριλαμβανόμενου και του δικτύου σύνδεσης. Είναι τραγελαφικό αυτό το πράγμα που έγραψες.

4. Οι ίδιοι οι οργανισμοί που ζητούν την πιστοποίηση SAR (σου έβαλα επίτηδες πηγή και από την Ευρωπαϊκή και την Αμερικάνικη οργάνωση) λένε πως το SAR είναι παραπλανητικό, δεν χρησιμεύει στον τελικό καταναλωτή, και σου γράφουν και επ'ακριβώς για ποιούς λόγους. Ακριβώς αυτό σου είπα κι εγώ και μου είπες πως "δεν έχουν ιδέα τι λένε εκεί που τα διαβάζω". Ποιοί; Αυτοί που ζητούν την πιστοποίηση και υποχρεώνουν τους κατασκευαστές σε έλεγχο! Και από εκεί που μου έλεγες για μετρήσεις, συγκρίσεις, επίσημες πηγές κτλ, τώρα εσύ μου το ρίχνεις πως "τα Κινέζικα δεν έχουν μετρήσεις SAR, τα Κινέζικα δίκτυα είναι 500 χρόνια μπροστά, κτλ", πράγματα που όχι απλά δεν ισχύουν αλλά δεν είναι καν επιχειρήματα για όσα λες. Όσο για την "αιχμή 2-3 φορές μεγαλύτερη", για αυτό ακριβώς σε προειδοποιούν οι οργανισμοί, πως ένα κινητό με τριπλάσιο SAR (αιχμή) από ένα άλλο μπορεί σε πραγματικές συνθήκες να λειτουργεί πολύ πιο αποδοτικά και να λαμβάνεις πολύ λιγότερη συνολικά ακτινοβολία. Γιατί, όπως ξέρεις Παναγιώτη, η αιχμή δεν κάνει απολύτως τίποτα, η τιμή RMS μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο είναι που μετράει. Και 200 W/kg αν φας για 1 μs, είναι καλύτερα από το να τρώς 0.1 W/kg επί μισή ώρα. Μα, αιχμή, και μου το φέρνεις και ως επιχείρημα; Προς Θεού δηλαδή, το ακριβώς αντίθετο από αυτό που προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις αποδεικνύει αυτό, πως ο SAR που αναγράφεται στο κουτί των κινητών είναι εντελώς άχρηστος, ακριβώς όπως λένε όλοι οι οργανισμοί και επιστήμονες ανά την υφήλιο. Μου μίλησες για SAR ως ειδικός και μου λες πως μία αιχμή μπορεί να είναι πιο επιβλαβής από συνεχή έκθεση, και γι'αυτό υψηλό SAR = κακό για την υγεία; O SAR είναι W/kg. Βαττ-ανά-κιλό. Μονάδα ισχύος. Ο ιστός, και οτιδήποτε, απορροφά ενέργεια. Την ενέργεια μετράς όταν θέλεις να συμπεράνεις για τυχόν βλάβες στην υγεία κτλ. Έχεις κάνει διατριβή στο θέμα και δεν έχεις αντίληψη των φυσικών μεγεθών; Άνθρωπος που έχει πτυχίο μηχανικού θα έπρεπε να ντρέπεται να μην ξεχωρίζει τα φυσικά μεγέθη και να λέει πως μία αιχμή σε μονάδα ισχύος θα κάνει ένα κινητό χειρότερο. Με λίγα λόγια Παναγιώτη, άστο, ν'αγαπιόμαστε. Καλό πτυχίο.

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον κ. Φανούριο Φακουκάκη από τα ΤΕΙ Κρήτης και ούτε αυτός εμένα, αλλά πολύ καλός επιστήμων, είχα δει το έργο του στην ανάπτυξη κεραιών πριν λίγα χρόνια. Μην πας και του πεις πως διάλεξες κινητό βασιζόμενος στο SAR...

...κι εμένα δηλαδή μην περιμένεις να σε διδάξω πάλι, ήδη για την πρώτη φορά με πρόσβαλες, μην ξεχνιόμαστε.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now