GoriLLakoS

Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;

Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;  

137 members have voted

  1. 1. Browser wars - ποιόν χρησιμοποιείτε;

    • Internet Explorer
    • FireFox
    • Chrome
    • Safari
    • Opera
    • Torch
      0
    • Maxthon
    • SeaMonkey
      0
    • Avant Browser
      0
    • DeepNet Explorer
      0
    • Coolnovo
    • WaterFox
    • Άλλον...ποιόν;


Recommended Posts

Το διαδίκτυο παίζει σήμερα έναν σημαντικό ρόλο στη ζωή μας, καθώς μέσω αυτού μπορούμε να βρούμε όποια πληροφορία χρειαζόμαστε γρήγορα και εύκολα. Στη σημερινή εποχή οι απαιτήσεις του χρήστη έχουν αυξηθεί, κυρίως με την συνεχή χρήση addons τα οποία τείνουν να αυξάνουν τις δυνατότητες του περιηγητή (Browser) με κόστος, την χρήση RAM που στα low end συστήματα είναι μικρή και απαραίτητη. Οι διαθέσιμοι περιηγητές είναι αρκετοί και καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα χρηστών, με αρκετά features για όλες τις ανάγκες. Οι πιο δημοφιλείς είναι φυσικά ο Internet Explorer, ο Mozilla Firefox, ο Opera και ο Google Chrome ενώ υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές όπως ο CoolNovo (πρώην ChromePlus) ο οποίος βασίζεται στην μηχανή του Chrome (Chromium), ο Safari και ο ταχύτατος Maxthon. Φυσικά ας μην ξεχάσουμε και τους "ταγμένους" στα 64bit λειτουργικά συστήματα, με τον μοναδικό rock stable εκπρόσωπο, WaterFox που βασίζεται στην μηχανή Gecko του Firefox.

Πρός το τέλος του 2013 είχαμε δημοσιεύσει ένα round up σχετικά με τους browsers που μπορείτε να διαβάσετε εδώ, τον Μάρτιο που μας πέρασε το Internet έγινε 25 χρονών, ενώ πριν από 8 ημέρες είχαμε δημοσιεύσει μια είδηση η οποία έλεγε πως ο IE κατέχει το 58.38% της αγοράς και μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Θα θέλαμε να επιλέξετε από το πολλαπλής επιλογής Poll μας, ποιόν Browser χρησιμοποιείτε και γιατι!

2195-albums451-picture30340.png2195-albums451-picture30341.png2195-albums451-picture30342.png

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι και γραφείο έχω FireFox αλλά τελευταία όποτε ανοίγω πολλά Tabs την ακούει και κολλάει και μου την σπάει.

Τον Chrome τον ανοίγω όποτε θέλω να μου μεταφράσει κανα site από Ασία πλευρά.

Στο iPhone έιμαι πάντα με Safari.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο ο Maxthon σε desktop και κινητο (Win 8) έχει κάνει σπουδαία βήματα.

Λιιιιιγο ακομα να διορθώσουμε κατι ψιλοθεματακια που βρηκα σε javascriptακια και θα ναι ΤΕΛΕΙΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Chrome εδώ και 4.5 χρόνια αδιάλειπτα. Έχει τα κολληματάκια του, όπως λέει και ο φίλτατος από πάνω αλλά οι υπόλοιποι δεν μου δίνουν το περιβάλλον που έχω από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Firefox εδώ και πολλά χρόνια, γιατί με έχει βολέψει πιο πολύ. Βέβαια σχεδόν το ίδιο χρησιμοποιώ και τον Chrome ενώ κατά περιόδους χρησιμοποιώ και τον Coolnovo (ή Safari σε MacOS) για μερικά καλούδια που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

+1 για Maxthon απλα τον εβγαλα στο γραφειο λογω ενος θεματος που ειχα.

Hipsterα. Είσαι κι εσύ από αυτούς που απλά διαβάζουν στο sport fm τα αποτελέσματα των αγώνων του μουντιάλ για να μπορούν να συμμετέχουν στις ποδοσφαιρικές συζητήσεις αυτό τον καιρό; :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

FF στεθερα εδω και 11χρονια και γιατι τ addons του με βολευαν απο τοτε που ο chrome δεν ειχε ουτε adblock.

Εχω και τον TOR αλλα πολυ σπανια τον ανοιγω

Link to comment
Share on other sites

firefox γιατι ειμαστε ολντσχουλαδες , η ετσι λεμε τουλαχιστον ,

επισης σαν καθε τεχνολογικο φορουμ που σεβεται τον εαυτο του , ψηνεστε για μια δημοσια διαπομπευση οσους βαλανε internet explorer?? φαση , 6 μηνες ban και τα ρεστα :DDDD

:DDDD

Link to comment
Share on other sites

firefox γιατι ειμαστε ολντσχουλαδες , η ετσι λεμε τουλαχιστον ,

επισης σαν καθε τεχνολογικο φορουμ που σεβεται τον εαυτο του , ψηνεστε για μια δημοσια διαπομπευση οσους βαλανε internet explorer?? φαση , 6 μηνες ban και τα ρεστα :DDDD

:DDDD

Ε όχι, δε λυπάσαι τον Nord που παίζει ακόμα με IE8? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τον μοζιλα,

άσχετα από τα νούμερα που δήθεν παρουσιάζουν κατά καιρούς η μικροσοφτ και άλλοι για τον ιε

(και καλά ότι είναι στημένα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now