babtista

HELP ME ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ!SOS!!4790K NEW OR 4960X METAX.360 EURO?

Recommended Posts

Καλησπερα ρε παιδες..εχω ζαλιστει..λοιπον θελω να φτιαξω ενα pc για τα εξης.

GAMING ΤΟ 80% ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΑΝΟΙΧΤΑ(ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ GPU ΠΙΟ ΚΑΤΩ)

VIDEO RENDERING(LIGHT καταστασεις)

ENCODING (LIGHT καταστασεις)

MUSIC

INTERNET

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΜΠΑΝΟ PC ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΕΜΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Σ/Κ

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω?να παω σε 4790κ με 300 ευρω και Ζ97 Maximus Gene II sta 482 ευρω ΣΥΝΟΛΟ συν μνημες Kingston HyperX predator 2400mhz 8GB που της εχω ηδει?

H να παω σε μεταχειρο απο το γνωστο site με 580 ευρω σε 4960Χ και maximus V formula 2011 socket (εγγυησεις κομπλε)χωρις μνημες ομως.(θα πουλησω τις kingston που της εχω ηδει στα 50 ευρω και θα βαλω αλλα 50 ευρω για quad channel ομως....δηλαδη παμε στα 580+100=680 τελικο.

Αξιζει?για 200 ευρω?μπορει να βγει και κατι λιγοτερο 20 ευρω κατω πχ..πιο κατω με τιποτα.

Θα εχω αντοχη στο χρονο κατι παραπανω απο το 4790κ?

Θα δω διαφορα?(νομιζω σε αυτα που θελω ενα 15%+ βγαινει)

Να μεινω λετε με 4790κ που ειναι και ποιο καινουργιος τεχνολογικα μαζι με την z97 που ζωγραφιζει στα review?

GPU θα μπει ASUS ROG MARS 760x2.στα 490 ευρω και θα εχω εφαμιλες αποδοσεις 5% πανω κατω με 780Τi τον 670 ευρω!

SSD SAMSUNG EVO 250GB.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:Σας παρακαλω πολυ μην αρχησετε να μου λετε να παρω κατι πιο φθηνο για να κανω την δουλεια μου.ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ PS4 και ενα φθηνο PC για τα υπολοιπα που θελω..το PC θελω να μοιραζει πονο και στις αναλυσεις 1920χ1200 με μελλοντικη αναβαθμιση το χειμωνα σε ASUS ROG SWIFT PG278Q 2560X1440.

Τα games ειναι το βασικο που θα με απασχολησει αλλα θελω να εχω καλο cpu..Παιχνιδια οπως metro last light,far cry 3-4,Whicher συντομα,Whats dog θελω να τρεχουν ολα Average 30fps+..και το συνολο cpu+mobo σιγουρα βοηθαει!

Την βοηθεια σας..ευχαρηστω προκαταβολικα!!!:redface-new:

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω (από το 80% που λες) και επειδή δεν μιλάς για πολλές addon κάρτες, πας για την μικρή πλατφόρμα. Καινούργια VII Formula και used 4770k/4790k; Καινούργια Hero/Ranger; Εσύ ξέρεις τα feature που θέλεις, πάντως τους +2 cores δεν του καίγεσαι.

Μνήμες & SSD, υπεράνω κριτικής.

Η κάρτα though, γιατί να πας σε SLI μπελάδες; Έχεις δει πόσο δίνουν τις απλές 780 used με εγγύηση κτλ, και τις αντίστοιχες 290 custom; Προσωπικά θα πήγαινα σε single core κάρτα με τα χίλια, και ας έχανα ένα θεωρητικό framerate.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω (από το 80% που λες) και επειδή δεν μιλάς για πολλές addon κάρτες, πας για την μικρή πλατφόρμα. Καινούργια VII Formula και used 4770k/4790k; Καινούργια Hero/Ranger; Εσύ ξέρεις τα feature που θέλεις, πάντως τους +2 cores δεν του καίγεσαι.

Μνήμες & SSD, υπεράνω κριτικής.

Η κάρτα though, γιατί να πας σε SLI μπελάδες; Έχεις δει πόσο δίνουν τις απλές 780 used με εγγύηση κτλ, και τις αντίστοιχες 290 custom; Προσωπικά θα πήγαινα σε single core κάρτα με τα χίλια, και ας έχανα ένα θεωρητικό framerate.

Απο τα πολλα που εχω δει πρεπει να λεγεσαι Τασος..λοιπον Τασο χαρηκα Αλεξης..καινουργιος ο 4790κ και η Ζ97. Για 4960χ και 2011 socket μεταχειρω.Για την καρτα εχω δει ολα τα Reviews..Tearing δεν θα εχω ειναι προσεγμενη στης υλοποιησεις της η ASUS..το επισημενει στη ΜARS μαλιστα.και ουτε εχω διαβασει..οσο για την 780 υπολειπεται σε μεγαλο ποσοστο..δεν μιλαμε για 1 fps αλλα απο 5 και πανω..αν φανταστεις μονο οτι ειναι 15% πιο γρηγορη απο TITAN(ASUS πηγη) που ειναι πιο γρηγορη απο 780..ΓΙΑ ΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ!ΘΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ :nevreness:..Ειχα 3770κ να παω σε 4770κ δεν λεει..επεσε κεραυνος μου τα εκαψε ολα mobo,cpu και πηγαν για Rma..οπου μου εκαναν πιστωση για αυτο δεν εχω τον 3770κ και την V GENE Z77.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη αν η ASUS λέει ότι έχει κάνει "κάτι ειδικό κατά του shuttering" απλά δεν πείθομαι. Οι drivers είναι της nvidia και η κάρτα είναι δύο 760 με ένα bridge chip οπότε δεν βλέπω που μπορεί να συμβαίνει το μαγικό :)

Επίσης 2GB μνήμης σε 1440p... θα έχεις ΠΟΛΥ κακές εκπλήξεις. Ξέρω ότι σου αρέσει το bling της MARS και το σέβομαι, απλά δεν μου κάνει για καλή αγορά την στιγμή που ακόμα και στα 1200p τα 2GB αρχίζουν να είναι θέμα. Χώρια που κάποια παιχνίδια που δεν scalάρουν καλά σε SLI. Χώρια που κάποια άλλα στο release δεν έχουν καν υποστήριξη για dual gpu και περιμένεις update. Δεν νομίζω ότι θα το πρότεινα με την καμία. Και για την μνήμη και για το dual της υπόθεσης.

Από την άλλη για την πλατφόρμα, αν "ΠΡΕΠΕΙ" να πας σε καινούργια 4790k + καινούργια μητρική ή τα used 4960x κτλ τότε η ψαλίδα στην διαφορά της τιμής κλείνει, οπότε μπορεί τα +2 cores στα games να μην έχουν να λένε και πολλά αλλά σίγουρα θα στείλουν την επόμενη αναβάθμιση για αργότερα. Go for the big boys, +100 δεν είναι τίποτα φοβερό για το 2011 και αν σε ιδρώνει μείνεις με dual channel μνήμες για λίγο :T:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

2gb vram δεν φτάνουν ούτε για 1080p οπότε ξέχνα την 760 αφού θα πας σε 2k σύντομα και κοίτα κάρτες με μεγαλύτερη vram. Ούτε εγώ συμπαθώ την amd αλλά θα έπαιρνα την 290 για τα 4gb vram που πραγματικά μου λείπουν τώρα από την 780, ναι και αυτό το 1gb vram στις μεγάλες αναλύσεις κάνει τρελή διαφορά! Θα πήγαινα για 4960x στα ίδια λεφτά σίγουρα..δεν σηκώνει συζήτηση αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Τι περισσότερο θα δώσει ο 4960χ σε σχέση με τον 4790κ στα παιχνίδια, που δεν σηκώνει και συζήτηση κιόλας;

Απολύτως τίποτα, αλλά αφού μπορεί να τον πάρει στα ίδια λεφτά γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ για την μεγάλη πλατφόρμα εφόσον τα χρήματα δεν είναι τόσο θέμα. Επίσης συμφωνώ ότι τα 2gb των 760 θα σε φρενάρυν σύντομα άρα 780/780ti used ή custom 290/290x.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα μολις βρηκα 4790κ στα 250 ευρω απο το γνωστο site.ειναι σφραγισμενος..και με καλυπτει αν γινει κατι στο μελλον..επομενως απο τα 310 ειμαι ηδει -60 ευρω κατω.και αν επερνα 4960Χ στα 360 ειμαι συνολικα 110 ευρω κατω.αρα το ψαλιδι μεγαλωσε..δεν ξερω τι να κανω αληθεια..αν κρατουσα αυτα τα 60 ευρω και εβαζα αλλα 100 απο τα 540 της MARS 760X2 θα πηγαινα σε Asus matrix 780Ti στα 710 ευρω..αλλα για τωρα καλη ειναι η ASUS MARS στα 1900χ1200.αργοτερα λεω οτι θα αλαξω αλλα δεν ξερεις τι γινεται...ετσι οπως ειμαστε σημερα ολοι οικονομικα..και ειναι και 800 ευρω ενα monitor..δεν ειναι τσαμπα..με αποθαρηνατε με την ASUS MARS 760...κανενα review αξιοποιστο δεν δινει θεμα ακομα και στα 2560χ1440 γιατι το λετε αυτο?για κοιταξτε τα benchmarks ASUS ROG GeForce GTX 760 MARS review - Ultra High Definition 4K - 3840x2160 Performance ΚΑΙ ΑΥΤΟ ASUS ROG GeForce GTX 760 MARS review - DX11: Crysis 3 .ποσο μπροστα να παει η αναβαθμιση με 4960χ??το μονο που σκεφτομαι πιο πολυ ειναι η καταναλωτικη μανια που με τον 4790κ θα ξερω οτι θα υπαρχει καλυτερο ενω με τον 4960Χ και να θες δεν παει αλλο..και να βγει καλυτερος αντε να παει δευτερος για 1 χρονο ακομα...σιγουρα..ελα πειτε την αληθεια το τελευται ολοι το εχουμε απο λιγο ετσι??:chuncky:..ξαναδεστε τα benchmark και παμε παλι αλλη μια γνωμη τελευταια γιατι ο αλλος περιμενει το οκ για 4790κ μεχρι κυριακη!

Link to comment
Share on other sites

Για τον 4960χ συγκεκριμένα, θα βγει καλύτερος ακριβώς σε 2 μήνες.

Ποία οθόνη είναι που κάνει ?800;

ASUS ROG SWIFT PG278Q ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 750.ΚΑΙ ΓΙΑ 4Κ ΤΟΣΑ ΘΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΕ 1900χ1200 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανρις βεβιασμενες κινησεις... Μην τις πω κινησεις πανικού.

Ηρεμησε και δες το πιο ψύχραιμα. Μακρυα απο 760 matrix οπως σου ειπαν κ τα παιδια. Αμα το πισι το θες για gaming κυριως, socket 1150 πρεπει να πας...

Link to comment
Share on other sites

Για τον 4960χ συγκεκριμένα, θα βγει καλύτερος ακριβώς σε 2 μήνες.

Συγκεκριμένα θα είναι καινούριος και θα κάνει 1000 ευρώ..μιλάμε για μεταχειρισμένο..μα καλά άλλο θέμα διαβάζεις?

[MENTION=5842]babtista[/MENTION] 2gb vram είναι λίγο! Μην κοιτάς μόνο τα παλιά games πρέπει να σκέφτεσαι και τα παιχνίδια που έρχονται..όταν το watch dogs δεν παίζει σήμερα με 2gb vram πως θα παίζει το battlefield 5 κλπ?

Link to comment
Share on other sites

o 5930k θα εχει 15 cache οσο και 4960χ. λογικα θα βγει κανα 400αρι ευρω φθηνοτερος απο τον 5960χ. το μειονεκτημα ειναι οτι θα πρεπει να βαλει ddr4, επιπλεον κοστος δηλαδη. τωρα τα pci-e lanes δε ξερω αν θα του χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θα είναι καινούριος και θα κάνει 1000 ευρώ..μιλάμε για μεταχειρισμένο..μα καλά άλλο θέμα διαβάζεις?

Το ίδιο θέμα διαβάζουμε, αλλά όταν γίνονται δηλώσεις του στυλ

..το μονο που σκεφτομαι πιο πολυ ειναι η καταναλωτικη μανια που με τον 4790κ θα ξερω οτι θα υπαρχει καλυτερο ενω με τον 4960Χ και να θες δεν παει αλλο..

..ΤΗΝ ΕΥΧΑΡIΣΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΜΠΑΝΟ PC ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡIΣΤΙΕΜΑI..

και για οθόνες των ?800 ενώ δεν μας βγαίνουν τα κουκιά για την αναβάθμιση έτσι θα γράφω.

Οπότε ναι σε 2 μήνες θα υπάρχει καλύτερο από τον 4960Χ και θα είναι ο 5960Χ ($999) και ο 5930Κ ($555) ΑΝ ισχύουν αυτά και με όλα τα pci-lanes κ.τ.λ.

Και για να το λήξουμε, μπορεί ο άνθρωπος να δώσει ?250+?150 και να πάει σε 4790Κ και rog κάτι μητρική και σκεφτόμαστε να δώσει ?700 + ram (Δ? = 400+) για να έχει το "καλύτερο" CPU ενώ θέλει να πάει σε 1440p με κάρτα με 2GB ram ;

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!δηλαδη παιδεια να παω σε 4790κ σφραγισμενο απο cpu?και Ζ97 μητρικη σφραγισμενη και αυτη και να περιμενω να μαζεψω λεφτα να παω σε 780Τι matrix platinum?η να παρω τωρα την MARS να την ευχαρηστηθω (να δω και πως παει)και οταν βγουν οι 880 τον νοεμβριο να την διωξω στα 300 πχ και με αλλα 250 να παρω τοτε μια 880?που θα ειναι και πιο γρηγορη και απο 780Τι matrix.

Απο cpu ειμαστε ενταξει για 2 χρονακια λετε?οτι και να βαλω επανω δεν θα εχω bottleneck ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα διαβάζουμε, αλλά όταν γίνονται δηλώσεις του στυλ

και για οθόνες των ?800 ενώ δεν μας βγαίνουν τα κουκιά για την αναβάθμιση έτσι θα γράφω.

Οπότε ναι σε 2 μήνες θα υπάρχει καλύτερο από τον 4960Χ και θα είναι ο 5960Χ ($999) και ο 5930Κ ($555) ΑΝ ισχύουν αυτά και με όλα τα pci-lanes κ.τ.λ.

Και για να το λήξουμε, μπορεί ο άνθρωπος να δώσει ?250+?150 και να πάει σε 4790Κ και rog κάτι μητρική και σκεφτόμαστε να δώσει ?700 + ram (Δ? = 400+) για να έχει το "καλύτερο" CPU ενώ θέλει να πάει σε 1440p με κάρτα με 2GB ram ;

:)

Δεν καιγομαι να παω αμμεσα σε 2560χ1440 ειναι δυσκολο να πω με βεβαιοτητα οτι ΝΑΙ εχω τα λεφτα η μου περισευουν στα τετοια μου σεπτεμβρη παω σε 2560.ειναι πολλα τα 800.βαλε χαρατσι,εφοριες,υποχρεωσεις που ολοι εχουμε..σιγουρα ομως δεν το αποκλειω να γινει συντομα με ενα dead line εως τα χριστουγεννα..μπορει και λιγακι νωριτερα..η καταναλωτικη μανια υπαρχει σε ολους μας κακα τα ψεματα..αν μπορουσαμε θα αλαζαμε καθε 3 μηνες..τα οικονομικα προβληματα μας περιοριζουν..και οι λοιπες υποχρεωσεις..ειπα στην αρχη οτι και αλλος απο τον 4960Χ να βγει πχ 5960Χ θα ειναι δευτερος ο 4960Χ..τιποτα δηλαδη..και τωρα λεω δεν γ@μιεται παω σε 4790κ γιατι η ψαλιδα μεγαλωσε απο την στιγμη που τον βρηκα στα 250 ευρω..απο 310.και ας ειναι και τριτος και τεταρτος στη καταταξη..πρεπει να το δεχτω δυστηχως η ευτηχως..τωρα για την MARS 2GB VRAM ειναι οκ για 1900χ1200.εκτος απο μερικα παιχνιδια..οντως το whats dog και το sniper elite 3 πχ..και ρωταω τωρα...κατεβαζοντας τα details στο Game το vram μειωνεται?

Link to comment
Share on other sites

ο σεπτεμβριος σε 1 1/2 μηνα δεν ειναι? :hmmm:

Αυτο λεω φιλε μου..επειδη ειναι κοντα ο σεπτεμβρης δεν μπορω να πω στα τετοια μου παω σε 1,5 μηνα σε 2560 monitor?δεν θα υπαρξουν 700 ευρω μεχρι τοτε..πιο πιθανο για γιορτες οπως ειπα να παω σε new monitor!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω φιλε μου..επειδη ειναι κοντα ο σεπτεμβρης δεν μπορω να πω στα τετοια μου παω σε 1,5 μηνα σε 2560 monitor?δεν θα υπαρξουν 700 ευρω μεχρι τοτε..πιο πιθανο για γιορτες οπως ειπα να παω σε new monitor!

οκ, λαθος καταλαβα, συγγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια "casual enthusiast" z97 μητρική <200? και δώσε τα ρέστα σε κάρτα γραφικών. Οι μητρικές των 400? για τη χρήση που το θες δεν θα σε βοηθήσουν σε τίποτα. Μην ψαρώνεις με το marketing... Θες "τούμπανο" για να παίζεις games. Η μητρική των 400? δεν θα σου δώσει ούτε 1 fps παραπάνω. Και oc να κάνεις μέχρι 4600 θα φτάσεις με όλες τις μητρικές.

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now