khetzal

Fastpath και pings

Recommended Posts

Πριν 2+ χρονια ειχα conn-x 24αρι με πολυ νορμαλ και καλα down/up και ms/ping.Εκανα sync στα 20-21mbps και γενικα πολυ καλη εμπειρια στα online games.

Ηταν πολλα τα λεφτα ομως και πηγα σε cyta 24αρι που εκανε sync στα 17.5-18.5mbps (αλλα δεν μ ενοιαζε και τοσο) και τα pings μου ηταν σχετικα καλα (αν και λιγο ανεβασμενα)

Τωρα εχει κανα 3μηνο που το sync ειναι στα 15.5-16mbps και το ping μου οταν παιζω dota 2 ειναι στα 130-155ms και στο cs:go 75-100ms! Εχθες πηρα τηλ και ζητησα να μου κανουν fastpath την γραμμη και να μου ανεβασουν το sync.Τωρα ειμαι στα 16.5mbps αλλα τα pings ειναι οριακα πιο κατω (πχ dota 2 115-135,cs δεν εκανα τεστ ακομη).

To θεμα ειναι οτι στο speedtest πριν το fastpath ειχα pings 55-70 και τωρα παει μεχρη και 17, αλλα στο game δεν ειδα αξιολογη διαφορα.

Τι μπορει να φταιει? ακολουθησα καποια guides για να κλεισω το reserved bandwidth των windows εβαλα κι αυτο το prog αλλα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραίτητο ότι το fastpath θα σου χαμηλώσει το ping στα παιχνίδια

Επίσης το fastpath σου ρίχνει το sync δεν στο ανεβάζει

Μπορεί να είναι θέμα server των παιχνιδιών

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραίτητο ότι το fastpath θα σου χαμηλώσει το ping στα παιχνίδια

Επίσης το fastpath σου ρίχνει το sync δεν στο ανεβάζει

Μπορεί να είναι θέμα server των παιχνιδιών

μου εκανε fastpath και μου ανεβασε την γραμμη στο max (δλδ θεωρητικα χωρις fast θα εχω πιο μεγαλο sync).

Βρες τις ip των σέρβερ και κάνε ένα πινγκ από cmd να δεις τι σου λέει.

ειχα κανει και μου βγαζει average 75 στον ενα και 110 στον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

fastpath cyka 4mbps 3.5km απο καφαο , dota2:100ms

χωρις fastpath 110ms. παντα eu west

σιγα τη διαφορα

pingtest.net οτι ναναι αποτελεσματα

πριν { nis server:82ms, haskovo 109}

μετα { nis server:95ms, haskovo 115}

ολα αυτα wireless lan, cat5 10m -8ms avg

imo βαση αλγορυθμου, αν δν ξερουν προορισμο, fast path aoe δεν πρεπει να ισχυει η να γινεται σωστο implement

Link to comment
Share on other sites

απο απο interleaved se fast path στο λολ επεσα απο τα ~60-65 στο 46-52 (γερμανια αυτο) Dota δεν θυμαμαι (νομιζω κανα 80αρι euw). Αν το εχω ακομα installed στο pc θα δω το μεσημερι που θα γυρισω.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει και ping το ρουτερ και ping στους servers της dota (euw κα eue).To ρουτερ μου ειναι κομπλε κανενα πακετ λος και στους dota servers τα pings ειναι κατι λιγοτερο απ οτι οταν ειμαι on game(10-15ms διαφορα).Περα απο την cyta και τις γραμμες τις παιζει να φταιει το router η κατι αλλο στο pc?

Link to comment
Share on other sites

το πιο γρηγορο ping εκτος του τοπικου σου θα το δεις στον dns σου

78.87.0.22

78.87.0.122

78.87.0.152

78.87.0.162

~13ms

οποτε οτιδηποτε τοπικα να αλλαξεις, με το ζορι και αν θα κοψεις το μισο του 13

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...δλδ κατω απο 110ms δεν παω για κανεα που#@$ λογο με cyta και μονη λυση ειναι ν αλλαξω isp? [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] δεν σε πιασα για πες το λιγο πιο κατανοητα

Link to comment
Share on other sites

το dns ειναι ενας Server που σου αντιστοιχει ip με κατανοητα ονοματα τυπου google.gr κτλ

πχ {για το ip του google.gr θα ρωτησεις μια φορα τον dns, και θα σου απαντησει με μια ip, οπου θα την γραψει το pc σου σε καποιον πινακα, οποτε τις επομενες φορες που θα πατησεις google.gr στο pc σου, αυτο θα καταλαβει αμεσως οτι θες την ταδε ip στην πραγματικοτητα}

αυτο για το πιο γρηγορο στο ειπα γιατι καθε isp εχει δικο του dns server για τους πελατες στο ιδιωτικο εσωτερικο του δικτυο (ιντερνετ για σενα) και λογικα δεν παιζει να βρεις τιποτα πιο γρηγορο απο αυτο σε ping, απο το δικο σου pc. Αυτο για να δεις αν φταιει καποιο ρουτερ/ασυρματο/καλωδιο/switch κτλ μπακαλιστικα

τωρα προσωπικα και forthnet και hol που ειχα τα ιδια σ@@ ηταν. Τον π-ΟΤΕ δεν τον εχω δοκιμασει ποτε. Επισης δν εχω δοκιμασει σε κανα νετ καφε να συγκρινω και να εχω μια ιδεα για τις διαφορες να σου προτεινω κατι παραπανω

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

ναι ενω εχει παιξει ο κορκος και ξερει :P

6x4 me disabled mousegrab, rawinput, vsync. Mouse αναλογα με το ποντικι/os/driver Κλπ.

καποιους βεβαια τους καθεται καλυτερα το 8x6 αλλα γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα μια πολυ καλη προταση απο connx και σε συνδυασμο cosmote εφυγα απο cyta, λογικα σημερα θα εχω το router και θα κανω log in.

Αντε να δουμε τι θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα να εχουμε. Απο χθες εχω connX και τα pings επεσαν στο - 30 -40 (90-100ms) καλη η διαφορα αλλα και παλι δεν ειναι το καλυτερο αποτελεσμα μπορω να πω(live with it)!

To sync ειναι οπως και στην cyta 16.7 οποτε φανταζομαι εχει "αποκτησει" θεμα η γραμμη μου (γιατι οπως ειπα παλιοτερα επιανα κ 21 με connx). Ισως παρω ενα τηλ κι στον ΟΤΕ για fastpath κι αν μπορουν ν ανεβασουν κι αλλο την γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις fast path σιγουρα θα πεσουν και αλλο τα pings , να υπολογιζεις γυρω στο 60-70 σε γερμανικους .

αν ομως δεν αντεχουν τα καλωδια θα πρεπει να σε ριξουν προφιλ ...

εμενα κραταει σταθερο το fast path χωρις αποσυνδεσεις μονο με 4αρι προφιλ , με 6αρι αρχιζουν τα ζορια , με δωδεκαρι που ουσιαστικα μπορει να πιασει στο μαξ , πεφτω ανα 10λεπτο ...

χαρακτηριστικο παραδειγμα τους παιρνω , παιδια εχει θεμα η γραμμη εχω αποσυνδεσεις ....

κανει μετρηση ο τεχνικος ..-> μμμμμμ 22 αποσυνδεσεις απο το πρωι μεσα σε 8 ωρες ... καποιο θεμα εχει η γραμμη μαλλον ..

ΟΧΙ ΡΕ ΨΗΛΕ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΑΣΑΝΣΕΡ @##@$#@ ...

αντε να μπει vdsl να αλλαξουν καμπινες να σωθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now