Recommended Posts

[NEWS_IMG=Καταφθάνει η ASUS Maximus VII Formula]http://www.hwbox.gr/images/news_images/rog1.jpg[/NEWS_IMG]Και προσφέρει οτι μπορεί να ζητήσει και ο πιο hardcore χρήστης!

Ανακοινώθηκε από την ASUS ακόμα ένα μέλος της οικογένειας Republic of Gamers (ROG), η νέα Maximus VII Formula και Maximus VII Formula/Watch Dogs. Θα βασίζεται στο νέο Intel Z97 και θα υποστηρίζει τόσο τους τωρινούς επεξεργαστές Core 4ης γενιάς όσο και τους επεξεργαστές 5ης γενιάς, ενώ θα προσφέρει τα μοναδικά χαρακτηριστικά της ROG σειράς.

Η μνήμη που υποστηρίζεται είναι η DDR3 σε συχνότητες πάνω και από 3300MHz ενώ προσφέρονται και quad-GPU SLI και 3-way CrossFireX. Παράλληλα θα υπάρχουν δύο υποδοχές SATA Express, δέκα SATA 3.0 καθώς και οκτώ USB 3.0 και έξι USB 2.0. Τέλος υπάρχει και υποστήριξη για τη νέα Μ.2 υποδοχή.

Παράλληλα η νέα Maximus VII Formula έρχεται με το πρωτοποριακό CrossChill Copper hybrid-cooling solution που συνδυάζει την αερόψυξη στα VRMs με την υδρόψυξη, μέσω ειδικά διαμορφωμένων χάλκινων καναλιών που μπορούν να μειώσουν την θερμοκρασία στα VRMs κατά 23οC.

Το κύκλωμα ήχου περιλαμβάνει το νέο SupremeFX Formula 2014, που με τις νέες τεχνολογίες απομόνωσης του θορύβου και τα άριστης ποιότητας ηλεκτρονικά εξαρτήματα και πυκνωτές προσφέρει 120dB signal-to-noise ratio (SNR). Στον τομέα της δικτύωσης το Intel Gigabit Ethernet προσφέρει τις μέγιστες ταχύτητες με το μικρότερο δυνατό φορτίο στο σύστημα και σε συνδυασμό με το GameFirst III ρυθμίζει κατάλληλα το bandwidth ώστε να δίνει προτεραιότητα στις εφαρμογές που το χρειάζονται.

Και καθώς η μητρική προορίζεται και για overclocking δεν θα μπορούσε το κύκλωμα τροφοδοσίας να είναι αδύναμο. Η Maximus VII Formula έρχεται με το Extreme Engine DIGI+ III που προσφέρει τα NexFET MOSFETs με συντελεστή απόδοσης 90%, τα 60A BlackWing chokes και τους ιαπωνικούς 10K πυκνωτές που υπόσχονται εξαιρετική αντοχή ακόμα και στο πιο ζόρικο overclocking.

Τέλος η Maximus VII Formula έρχεται με το ειδικό ROG Armor, που αποτελείται από ένα πλαστικό frontplate και ένα μεταλλικό backplate, που σκοπό έχουν να προστατεύσουν τα κρίσιμα μέρη της μητρικής ενώ ταυτόχρονα μειώνουν και την θερμοκρασία της.

[img_ALT=Καταφθάνει η ASUS Maximus VII Formula]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture30926.png[/img_ALT]

[img_ALT=Καταφθάνει η ASUS Maximus VII Formula]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture30925.png[/img_ALT]

[img_ALT=Καταφθάνει η ASUS Maximus VII Formula]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture30923.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Καταφθάνει η ASUS Maximus VII Formula]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture30924.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Ο Μ2 που μπαίνει? Πάνω στην add on κάρτα για το wifi/bluetooth?

Ακριβώς εκεί. Με κομμένες επιδόσεις (double PCI express 2.0) και χωρίς να χωράει Μ2 2280. Που σημαίνει πως για άλλη μια φορά η Asus είναι για τα πανηγύρια στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και με την Maximus VI Formula.

Όπως είπα και στο thelab, ΓΕΛΟΙΟΙ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί. Με κομμένες επιδόσεις (double PCI express 2.0) και χωρίς να χωράει Μ2 2280. Που σημαίνει πως για άλλη μια φορά η Asus είναι για τα πανηγύρια στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και με την Maximus VI Formula.

Όπως είπα και στο thelab, ΓΕΛΟΙΟΙ...

Αν είναι έτσι τότε αντί για watch dogs edition ας την ονομασουν jenga ή σφηνοτουβλάκια.

Εγω ετοιμάζομαι για αναβάθμιση σε 4790k όχι γιατί δε μου φτάνει ο 3570k που έχω αλλά επειδή θέλω Μ2. Αν είναι έτσι τότε η VII Formula είναι εκτός επιλογής κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε αντί για watch dogs edition ας την ονομασουν jenga ή σφηνοτουβλάκια.

Εγω ετοιμάζομαι για αναβάθμιση σε 4790k όχι γιατί δε μου φτάνει ο 3570k που έχω αλλά επειδή θέλω Μ2. Αν είναι έτσι τότε η VII Formula είναι εκτός επιλογής κατευθείαν.

Η μοναδική που μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως τους τωρινούς M2 αλλά και τους μελλοντικούς για λίγο καιρό είναι η ASRock Z97 Xtreme 6 με το M2 ultra που έχει που είναι PCIe 2.0 X4 και όχι Χ2 που είναι όλες.

Γι'αυτό και την χρησιμοποιούν σε όλα τα review.

Ενημερωτικά πάντως και για να ξέρεις, αν χρησιμοποιείς Windows 7 και όχι 8.0 ή 8.1 δεν μπορείς να στήσεις λειτουργικό σε M2. Προσωπικά προσπάθησα και απέτυχα παταγωδώς. Επίσημα δεν υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική που μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως τους τωρινούς M2 αλλά και τους μελλοντικούς για λίγο καιρό είναι η ASRock Z97 Xtreme 6 με το M2 ultra που έχει που είναι PCIe 2.0 X4 και όχι Χ2 που είναι όλες.

Γι'αυτό και την χρησιμοποιούν σε όλα τα review.

Ενημερωτικά πάντως και για να ξέρεις, αν χρησιμοποιείς Windows 7 και όχι 8.0 ή 8.1 δεν μπορείς να στήσεις λειτουργικό σε M2. Προσωπικά προσπάθησα και απέτυχα παταγωδώς. Επίσημα δεν υποστηρίζεται.

Έχεις δίκιο x2 είναι όλες, οπότε οι επιλογές μικραίνουν.

Αν δε γίνεται Μ2 + win 7 είναι θέμα για μένα.

Εσύ τον δικό σου σε αντάπτορα τον έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο x2 είναι όλες, οπότε οι επιλογές μικραίνουν.

Αν δε γίνεται Μ2 + win 7 είναι θέμα για μένα.

Εσύ τον δικό σου σε αντάπτορα τον έβαλες?

Όχι. Ο Plextor παίζει out of the box με την κάρτα του και εγκαθιστούνται και Windows 7.

Ο Samsung XP941 μπήκε πάνω σε ASRock Z97 Xtreme 6 και θα μετρηθεί αναγκαστικά με Windows 8.1 γιατί αλλιώς δεν ξεκινάει.

Ούτε με τον adapter που πήρα μπορεί να εγκατασταθεί με Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ο Plextor παίζει out of the box με την κάρτα του και εγκαθιστούνται και Windows 7.

Ο Samsung XP941 μπήκε πάνω σε ASRock Z97 Xtreme 6 και θα μετρηθεί αναγκαστικά με Windows 8.1 γιατί αλλιώς δεν ξεκινάει.

Ούτε με τον adapter που πήρα μπορεί να εγκατασταθεί με Windows 7.

O plextor όμως είναι x2. Ειτε με κάρτα έιτε απευθείας δε θα έχουμε τη ταχύητητα θεωρητικά που θα είχαμε με το samsung και ας δουλέυει με windows 7.

Εμείς θέλουμε και x4 θύρα (Asrock Xtreme 6) + x4 δίσκο (samsung) + windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θέλουμε και x4 θύρα (Asrock Xtreme 6) + x4 δίσκο (samsung) + windows 7.

Αυτό δυστυχώς είναι no go. Σε αυτό φυσικά ευθύνεται αποκλειστικά η Samsung. O Plextor, λόγω της Add on κάρτας που έχει, μπορεί και δουλεύει και στα Windows 7 (φορτώνει firmware για τον SSD κατά το boot). Αυτό δεν συμβαίνει με τον Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς είναι no go. Σε αυτό φυσικά ευθύνεται αποκλειστικά η Samsung. O Plextor, λόγω της Add on κάρτας που έχει, μπορεί και δουλεύει και στα Windows 7 (φορτώνει firmware για τον SSD κατά το boot). Αυτό δεν συμβαίνει με τον Samsung.

Συγγνώμη για το hijack που έχω κάνει, αλλά ο xp941 δε κάνει boot με windows 7 ούτε στο M2 x2 ή μονο στο x4 ??

Επίσης αν θες δοκίμασε και αυτό εδώ post #7:

XP941 on Asrock Z97 extreme6 ultra M.2 & windows 7 install

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το hijack που έχω κάνει, αλλά ο xp941 δε κάνει boot με windows 7 ούτε στο M2 x2 ή μονο στο x4 ??

Επίσης αν θες δοκίμασε και αυτό εδώ post #7:

XP941 on Asrock Z97 extreme6 ultra M.2 & windows 7 install

το ίδιο συμβαίνει και στην M.2 X2.

Τα έχω δοκιμάσει αυτά γιατί ήταν τα πρώτα αποτελέσματα που βρήκα. Τζίφος και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now