MetallicGR

Lumia 530: Το νέο προσιτό smartphone της Nokia

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Lumia 530: Το νέο προσιτό smartphone της Nokia]http://www.hwbox.gr/images/news_images/nokia.jpg[/NEWS_IMG] Η Nokia λανσάρει ένα νέο smartphone με οθόνη 4 ιντσών και σε προσιτή τιμή.

Το νέο Lumia 530 είναι το νέο smartphone για την low end κατηγορία χρηστών με τιμή που δεν θα ξεπερνά τα 100? (ανάλογα με την περιοχή). Τα specs του τηλεφώνου περιλαμβάνουν λειτουργικό σύστημα Windows Phone 8.1, τετραπύρηνο επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon στα 1.2 GHz, 5MP Κάμερα, οθόνη 4 ιντσών FWVGA (854 x 480 pixels) αλλά και εναλλάξιμα χρωματιστά shells. Η Nokia θα λανσάρει το Lumia 530 τόσο με μια SIM όσο και με dual SIM δυνατότητες, πιάνοντας ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς.

Για να συνοδέψει το νέο budget smartphone, η εταιρεία εισάγει και ένα νέο mini speaker (το Bang της Coloud) με στόχο την φορητότητα και τιμολογείται στα 19?.

[video=youtube;T663YbyHzDY]

https://www.youtube.com/watch?v=T663YbyHzDY

[img_alt=Lumia 530: Το νέο προσιτό smartphone της Nokia]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture31011.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοιτώντας τα specs του 520 και του 530 δίπλα δίπλα, αναρωτιέται κανείς κατά πόσο είναι αναβάθμιση ή υποβάθμιση το 530

Nokia Lumia 530 vs. Nokia Lumia 520 - GSMArena.com

Και εμφανισιακά νομίζω είναι καλύτερο το 520 με τις όχι και τόσο πολύ καμπυλωτές γωνίες του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοιτώντας τα specs του 520 και του 530 δίπλα δίπλα, αναρωτιέται κανείς κατά πόσο είναι αναβάθμιση ή υποβάθμιση το 530

Nokia Lumia 530 vs. Nokia Lumia 520 - GSMArena.com

Και εμφανισιακά νομίζω είναι καλύτερο το 520 με τις όχι και τόσο πολύ καμπυλωτές γωνίες του.

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Επίσης και εγώ προτιμώ το 520 εμφανισιακά.

Link to comment
Share on other sites

Χελοου φορουμ!

Εγω ειμαι τωρα στα κοντα να παρω συσκευη, και να εδω βλεπω λετε και λετε :)

ειμαι αναμεσα στο 520 και το 630 ,δεν μπαινω καν στον κοπο να πω για το 530, θελω να ναι αμεση η αγορα μου,και απο οτι φαινεται η αναμονη μου δεν θα πιασει και πολυ τοπο :P.

Να παρω το 630 ή να μεινω στον αρχικο μου στοχο που ναι το 520?? δεν γνωριζω πολλες διαφορες αναμεσα τους, οποτε ριχτε τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Χελοου φορουμ!

Εγω ειμαι τωρα στα κοντα να παρω συσκευη, και να εδω βλεπω λετε και λετε :)

ειμαι αναμεσα στο 520 και το 630 ,δεν μπαινω καν στον κοπο να πω για το 530, θελω να ναι αμεση η αγορα μου,και απο οτι φαινεται η αναμονη μου δεν θα πιασει και πολυ τοπο :P.

Να παρω το 630 ή να μεινω στον αρχικο μου στοχο που ναι το 520?? δεν γνωριζω πολλες διαφορες αναμεσα τους, οποτε ριχτε τα φωτα σας!

630. Καλυτερο hw, μεγαλυτερη μπαταρια, μεγαλυτερη οθονη+clearblack, ιδιες καμερες.

Link to comment
Share on other sites

Χελοου φορουμ!

Εγω ειμαι τωρα στα κοντα να παρω συσκευη, και να εδω βλεπω λετε και λετε :)

ειμαι αναμεσα στο 520 και το 630 ,δεν μπαινω καν στον κοπο να πω για το 530, θελω να ναι αμεση η αγορα μου,και απο οτι φαινεται η αναμονη μου δεν θα πιασει και πολυ τοπο :P.

Να παρω το 630 ή να μεινω στον αρχικο μου στοχο που ναι το 520?? δεν γνωριζω πολλες διαφορες αναμεσα τους, οποτε ριχτε τα φωτα σας!

Βασικά η ερώτηση θα έπρεπε να είναι

"Αξίζει Windows phone η να πάω σε Android?"

Εκτός και αν αυτή η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί.

Προσωπικά θα πήγαινα για το 520 και θα κράταγα τα 35-40? στην τσέπη. Ο quad core σε αυτό το τηλέφωνο δεν νομίζω να προσφέρει κάτι. Η μεγαλύτερη μπαταρία ίσως να μην κάνει την διαφορά δεδομένου ότι ο quad core ίσως απλά να την τρώει κάπως ποιο γρήγορα, μόνο το gorilla glass δεν ξέρω αν προσφέρει αξιοπρεπή προστασία από ατυχήματα(πτώση) και ψιλό αξίζει ως επένδυση. Στο GSM Arena στα specs δεν βλέπω Gorilla Glass για το 520.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ερώτηση θα έπρεπε να είναι

"Αξίζει Windows phone η να πάω σε Android?"

Εκτός και αν αυτή η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί.

Προσωπικά θα πήγαινα για το 520 και θα κράταγα τα 35-40? στην τσέπη. Ο quad core σε αυτό το τηλέφωνο δεν νομίζω να προσφέρει κάτι. Η μεγαλύτερη μπαταρία ίσως να μην κάνει την διαφορά δεδομένου ότι ο quad core ίσως απλά να την τρώει κάπως ποιο γρήγορα, μόνο το gorilla glass δεν ξέρω αν προσφέρει αξιοπρεπή προστασία από ατυχήματα(πτώση) και ψιλό αξίζει ως επένδυση. Στο GSM Arena στα specs δεν βλέπω Gorilla Glass για το 520.

αξιζει αξιζει!

μπα +10 ευρο παραπανω θα δωσω για το 630 απο το να παρω το 520!

το 630 θα παρω μην φοβαστε.

Link to comment
Share on other sites

εχει καλυτερη αυτονομια απο το 520 (μη φανταστεις τπτ τρελο) εχει gorilla glass που δεν εχει το 520, και σιγουρα ο 4πυρηνος δεν θα σου κανει ΤΗΝ διαφορα λογω της φυσης του λειτουργικου, δεν ειναι κακος εφοσον δεν ρουφαει την μπαταρια χωρις λογο.

το θεμα του λειτουργικου δεν το ξερω. Απλα αφου ειναι αναεμσα στα δυο, του ειπα την αποψη μου την οποια θα πρεπει και να ακολουθησει εκτος και αν θελει να στειλω τον μπούκι απο κει να τον περασει ενα χερι :)

Link to comment
Share on other sites

αξιζει αξιζει!

μπα +10 ευρο παραπανω θα δωσω για το 630 απο το να παρω το 520!

το 630 θα παρω μην φοβαστε.

Ε άμα είναι 10? δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση. Το μόνο που θα μπορούσε να σε αποτρέψει, αν δίνεις υπερβολικά μεγάλη βάση σε αυτά, είναι οι ανεβασμένες τιμές SAR του 630 έναντι του 520 με βάση το GSMArena.

Link to comment
Share on other sites

Το 630 πάρε εννοείται [MENTION=4902]ChameZX[/MENTION] Ο τετραπύρηνος δεν θα σου προσφέρει σχεδόν τίποτα, το OS πάει ήδη μπάλα σε διπύρηνο με 1GB RAM, αλλά το κατιτίς παραπάνω δεν έβλαψε ποτέ κανέναν :D

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα είναι 10? δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση. Το μόνο που θα μπορούσε να σε αποτρέψει, αν δίνεις υπερβολικά μεγάλη βάση σε αυτά, είναι οι ανεβασμένες τιμές SAR του 630 έναντι του 520 με βάση το GSMArena.

SAR? δεν γνωριζω τι ειναι αυτο χεχε :P

Το 630 πάρε εννοείται @ChameZX Ο τετραπύρηνος δεν θα σου προσφέρει σχεδόν τίποτα, το OS πάει ήδη μπάλα σε διπύρηνο με 1GB RAM, αλλά το κατιτίς παραπάνω δεν έβλαψε ποτέ κανέναν :D

εννοειτε! μα η διαφορα των δυο τους ειναι μολις ενα 10ευρο, οποτε γιατι να μην παρω κατι να λεω οτι εχω τετραπυρηνο σμαρφον???? :harhar:

αντε με το καλο απο 'βδομαδα χεχε :D

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το παρω απο τον φιλο μου τον Κοσμοτακι που ξεκιναει το 630 απο 80? :P

Ε μας έχεις και ταλαιπωρούμαστε με τα specs τζάμπα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα,

λόγω δουλειάς δουλεψα και το 610 και το 520 και το 920 και το 925.

(για το 530 και 630 δεν ξερω αλλα αν κρίνω απο το upgrade σε 8.1 και απο τα specs, τότε μονο ευχαριστα νεα να περιμένεις...)

Όοοοολα δεν παρουσίασαν κανένα απολύτως θεμα!

Ειδικά ομως οι καμερες των 2 τελευταίων ειναι φοβερες!

Και οι ποιοτητα κατασκευής ειναι κατα πολυ καλυτερη απο παρα πολλες υλοποιήσεις σε android.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now