pre7dator

ξαφνικα xmp στα 1600mhz failed....

Recommended Posts

Καλησπερα, αν εχει καποιος καποια ιδεα ας βοηθησει.

Εδω και μηνες ειμαι με 2x4gb kit corsair vengeance με xmp pofile ενεργο στα 1600mhz χωρις κανενα προβλημα, τσεκαρισμενο με memtest, prime95 κτλ. χωρις κανενα προβλημα, το συστημα πηγαινε νερακι.

Σημερα μου εδωσε ενας φιλος μια υδροψυξη ετοιμη και την εβαλα απλως, τι θα μπορουσε να ειχε συμβει σε μια αλλαγη ψυκτρας και μονο, να μην καθονται με τιποτα στα 1600 οι μνημες και μολις κανω boot μου βγαζει συνεχεια, επι ωρες που προσπαθουσα, OC failed και κανει reset το bios και τις γυρναει στα 1333??

Υπαρχει περιπτωση να εκανα καποια ζημια στη μητρικη οι καπου αλλου την ωρα που αλλαζα την ψυκτρα?

Δεν μπηκα καν στο bios, μονο μια ψυκτρα αλλαξα.:concern::concern:

Μου ερεχεται να την πεταξω τη mobo, γιατι πηρα και ενα κιτ απο ενα φιλο που εχει τις ιδιες και παλι τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έσφυξες κάτι υπερβολικά και να μην πατάει σωστά πλέον το cpu.

Reseat την ψύκτρα & cpu, και χαλαρότερο mount, και βλέπεις :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

To εκανα φιλε μου και την εχω πολυ χαλαρα τωρα και παλι τα ιδια. Εχω αγανακτησει.

EDIT: Οταν αφηνω ενα stick ram κλειδωνει κανονικα το xmp στα 1600mhz.

Edited by pre7dator
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... ένα stick ( οποιοδήποτε; ) ή σε ένα συγκεκριμένο dimm slot; Γιατί αν μόνο κάποιο slot σου βγάζει το πρόβλημα, μπορεί να είναι είτε μητρική είτε κάτι στον τρόπο που κάθεται στο socket ο επεξεργαστής, ενώ αν είναι ένα stick που κάνει την ζημιά, τότε πιθανότατα την έχει ακούσεις εκείνο και είναι για RMA.

Για τι μνήμες/μητρική/cpu μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχασες το dual channel ακούγεται... :/

Πριν από όλα ξαναδες αν το cpu από κάτω είναι πεντακάθαρο και αν όλα στο socket δείχνουν ok και μετά δοκίμασε να βάλεις τα δύο sticks σε συνεχόμενες θέσεις, να δεις αν παίξουν σωστά σε single channel. Επίσης αν το παρατήσεις @ 1333 παίζουν όλα ok και χωρίς errors; Clear CMOS και τσεκάρισμα στις τάσεις του IMC / vdimm να φανταστώ έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχασες το dual channel ακούγεται... :/

Πριν από όλα ξαναδες αν το cpu από κάτω είναι πεντακάθαρο και αν όλα στο socket δείχνουν ok και μετά δοκίμασε να βάλεις τα δύο sticks σε συνεχόμενες θέσεις, να δεις αν παίξουν σωστά σε single channel. Επίσης αν το παρατήσεις @ 1333 παίζουν όλα ok και χωρίς errors; Clear CMOS και τσεκάρισμα στις τάσεις του IMC / vdimm να φανταστώ έχεις κάνει;

το dual channel πως να το έχασε? Γίνεται αυτό το πράγμα απο υπερβολικο σφίξιμο της ψυκτρας?εμένα μου κάνει εντύπωση που λέει ότι άλλαξε τη ψυκτρα μόνο και έγινε πανικός χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Η η πίεση κάθισε περίεργα το cpu και δεν κάνει επαφή κάποιο pin, ή κανένα backplate ή κατσαβιδιά έκοψε κάποιο trace της μητρικής.

Πάντως τσέκαρε όλα τα παραπάνω, παίζει να το σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το dual channel πως να το έχασε? Γίνεται αυτό το πράγμα απο υπερβολικο σφίξιμο της ψυκτρας?εμένα μου κάνει εντύπωση που λέει ότι άλλαξε τη ψυκτρα μόνο και έγινε πανικός χωρίς λόγο.

Ναι γίνεται απο στραβωμένα πινακια στο cpu socket. Το εχω δει να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ξεσφιξα λιγο το backplate που το ειχα σφιξει υπερβολικα.Μειωσα λιγο το σφιξιμο επισης της ψυκτρας.Ανοιξα το socket και εφερα στα ισια ενα στραβωμενο pin και δουλεψε το dual channel.Το στραβωμα του pin το ειχα κανει με το δακτυλο πριν απο ολα αυτα ξεχασα να το αναφερω.

Απλως το προβλημα με τις μνημες, δημιουργηθηκε απο το σφιξιμο προφανως, πριν στραβωσω καταλαθος.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.:victorious:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ξεσφιξα λιγο το backplate που το ειχα σφιξει υπερβολικα.Μειωσα λιγο το σφιξιμο επισης της ψυκτρας.Ανοιξα το socket και εφερα στα ισια ενα στραβωμενο pin και δουλεψε το dual channel.Το στραβωμα του pin το ειχα κανει με το δακτυλο πριν απο ολα αυτα ξεχασα να το αναφερω.

Απλως το προβλημα με τις μνημες, δημιουργηθηκε απο το σφιξιμο προφανως, πριν στραβωσω καταλαθος.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.:victorious:

:encouragement:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι...θελω να πιστευω πως ηταν συμπτωση χτες το βραδυ που ταπαιξε ο vertex 3 μου; Ξαφνικα οπως εβλεπα μια ταινια κολλησαν τα παντα και δεν υπηρχε πουθενα ο ssd, ουτε στο bios ουτε πουθενα. Τον πηγα πισω και πηρα εναν evo. Πειτε μου οτι ηταν συμπτωση απλως και δεν εχει σχεση με το θεμα του τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον ακριβώς λόγο να έχει σχέση με το θέμα του topic ;

εννοει αν εχει κανενα θεμα με το θεμα που ειχε με την cpu του οπως με το dual channel.αν εχει σχεση δηλαδη

Edited by bluescorpion
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now