Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core i7 5960X Delidded]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel1.jpg[/NEWS_IMG] Ο νέος Haswell-E επεξεργαστής της Intel, Core i7-5960X απαλλάσσεται από το heatspreader του και μας δείχνει τον "εσωτερικό του κόσμο".

Ο Kevin Owi από το OCDrift έχει στην κατοχή του ένα δείγμα του Core i7-5960X επεξεργαστή που θα ανακοινωθεί επίσημα από την Intel τον Σεπτέμβριο του τρέχοντος έτους. Συγκεκριμένα ο Kevin Owi βρήκε την ευκαιρία και αφαίρεσε το integrated heat spreader (γνωστό και ως IHS) το οποίο απλώνει την θερμότητα ούτως ώστε η ψύκτρα να απωθεί ομοιόμορφα την θερμοκρασία.

Συγκεκριμένα, βλέπουμε πως η Intel χρησιμοποίησε κόλληση ανάμεσα στο CPU die και το IHS, πράγμα που θεωρητικά θα δώσει χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με το TIM των Core i7 3770K, 4770K και 4790K. Εν κατακλείδι να θυμίσουμε πως υπάρχουν ήδη πληροφορίες για τους νέους Haswell-E επεξεργαστές της Intel και μπορείτε να τις διαβάσετε από εδώ.

[img_alt=Intel Core i7 5960X Delidded]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture31154.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

λογικο να μην βοηθαει απο την στιγμη που υπαρχουν coldbugs. Απο κει και περα, σοφος καλο θα ηταν να πας να κοιμηθεις γιατι δουλευεις αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτός το παραέκανε αλλά επιβεβαιώνω πως δεν βοηθάει. Το δοκίμασα την περασμένη εβδομάδα :hehe:

Εγώ που το δοκίμασα έπαιξε μια χαρά ρέι!

Τι θερμοαγώγιμη έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Gelid! Βρήκες και ότι ο σένσορας δεν μετράει σωστά σε αρνητικές temps να φανταστώ ε; :hehe:

Tράβα κούρεψε καμιά τούφα από τα μαλλιά του [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] :P

Link to comment
Share on other sites

^ indeed.

Μια φορά είχαμε παρκάρει με ανοιχτό καπό το fiesta του κολλητού μου δίπλα σε ένα F150 (αμερικανιά) του θείου του. Ίδιο ακριβώς συναίσθημα :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Gelid! Βρήκες και ότι ο σένσορας δεν μετράει σωστά σε αρνητικές temps να φανταστώ ε; :hehe:

Tράβα κούρεψε καμιά τούφα από τα μαλλιά του [MENTION=230]AMDnord[/MENTION] :P

Όχι..είχα prob στο κάνιστρο και μετρούσα απ'έξω.

5-albums76-picture31233.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνω τίποτα lol

Απλά αφού έχει φανεί δεν ξέρω γιατί ακόμα νοιάζονται για το NDA. Η GBT νομίζω δεν έχει δείξει τίποτα και δεν θα δείξει μέχρι το NDA. Το ίδιο και με τις DDR4. Τις έδειχναν όλοι στην Computex ενώ τώρα έχει NDA :hehe: Γελάει μέχρι και ο Nord.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει nord. Απλά αφού υπάρχει NDA δεν υπάρχει λόγος να το σπάμε. Κρίμα γιατί η ASRock τα έχει ανάγκη τα λεφτά της Intel αλλά τι κρίμα που δεν θα τα πάρει :hehe: Του χρόνου μειωμένο budget. Μάντεψε τώρα γιατί είμαι "κότα" :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει nord. Απλά αφού υπάρχει NDA δεν υπάρχει λόγος να το σπάμε. Κρίμα γιατί η ASRock τα έχει ανάγκη τα λεφτά της Intel αλλά τι κρίμα που δεν θα τα πάρει :hehe: Του χρόνου μειωμένο budget. Μάντεψε τώρα γιατί είμαι "κότα" :P

DAYUM shit just got real son :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now