GregEl

Leveling Hades (χειροποίητο ακρυλικό κουτί, ακρυλικοί σωλήνες, υδρόψυκτο crossfire)

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum!

Νέο build για το καλοκαίρι με την ευγενική χορηγία της EKWB

EKWB_Facebook_logo.jpg

Το προηγούμενο build ήταν αυτό.

Η αρχική ιδέα ήταν η παρακάτω:

concept.jpg

Καλή η ιδέα, αλλά δεν έχω το ιδανικό hardware. Για το υπέροχο παράλληλο loop θα μπορούσα να έχω 290 που δεν θέλουν crossfire bridge και το R4BE EK monoblock που έχει τις ίδιες αποστάσεις στα ports με τα GPU waterblocks. Αλλά αυτό θα διπλασίαζε το κόστος του όλου project, οπότε έκανα μερικές αλλαγές στο σχέδιο και κράτησα ίδιο το περισσότερο hardware.

Παράγγειλα αρκετά πράγματα

newstuffarrived.jpg

Εδώ να σημειώσω ότι έχω μείνει απογοητευμένος από το e-world από προηγούμενες μου αγορές και δεν πήρα τίποτα από αυτό. Πήρα από ΕΚ κατευθείαν που μου έκαναν και έκπτωση, από aquatuning.de, από highflow.nl και από e-shop.gr.

Και ο λόγος που άλλαξε η αρχική ιδέα. Κοντό crossfire bridge.

crossfire.jpg

Με το νέο σχέδιο οι κάρτες θα είναι όπως φαίνεται παρακάτω

crystallink.jpg

Έκανα μερικά κομμάτια από χαρτόνι μακέτας για τις πρώτες βασικές μετρήσεις

firstmeasurements.jpg

Όσο περίμενα για το plexiglass το γραφείο ήταν στην παρακάτω κατάσταση

tempsetup.jpg

Πήρα 2 φύλλα ακρυλικό 70x100cm 3mm πάχος. Ένα διαφανές και ένα γαλακτερό. Αρχικά έφτιαξα τη βάση για την πρώτη (κάτω) κάρτα γραφικών.

graphicsplexisupport.jpg

Μετά από περίπου 300 κοψίματα με τη σέγα, μπόλικες κολλήσεις και μερικές τρύπες, το κουτί είναι σχεδόν έτοιμο. Μερικές φωτογραφίες κατά την κατασκευή παρακάτω.

makingof.jpg

mobopanel.jpg

Το χάος που άφησα πίσω μου

20140726_004.jpg

Έτοιμες και οι σωληνώσεις

tubingdone.jpg

Και ξεκινάμε την συναρμολόγηση

20140726_001.jpg

20140726_005.jpg

20140726_006.jpg

Έβαλα 2 επιπλέον sata καλώδια στην μητρική χωρίς να συνδέσω κάτι σε αυτά, γιατί η μητρική δεν είναι προσβάσιμη αφού στηθεί το loop. Οπότε σε περίπτωση που αργότερα θέλω να βάλω επιπλέον SSD να μπορώ να το κάνω εύκολα χωρίς να χρειαστεί να αποσυναρμολογήσω κάτι. Θα χρειαστεί να ξεβιδώσω ένα κάλυμμα μόνο. Επίσης στην παραπάνω φωτογραφία φαίνεται ένας 5ος ανεμιστήρας, ο οποίος υπό κλίση θα φυσάει προς τις RAM και το chipset.

20140726_007.jpg

Έτοιμο το loop για γέμισμα και έλεγχο για διαρροές

20140727_002.jpg

Γέμισε εύκολα και δεν είχε διαρροές ευτυχώς

20140727_003.jpg

Το σύστημα είναι σχεδόν έτοιμο. Περιμένω ένα μαγνητικό φίλτρο από λευκό πλέγμα και μπλε πλαίσιο. Μέχρι τότε το σύστημα είναι όπως παρακάτω.

20140727_004.jpg

20140727_005.jpg

20140727_008.jpg

Όλα λειτουργούν καλά. Άφησα χωρίς κάλυμμα το κάτω μέρος για να αλλάζω την ταχύτητα της αντλίας για να φύγουν οι λίγες φυσαλίδες που έχουν παραμείνει στο loop.

20140728_002.jpg

Το σχέδιο είναι να το έχω κατακόρυφα στον τοίχο, αλλά δεν αποκλείεται να το ξαπλώσω. Θέλω να διαμορφώσω το κενό στο γραφείο με ένα συρτάρι, χώρο για καλώδια, φωτισμό με LED strips και τον ασύρματο φορτιστή για το κινητό. Γενικά ο εξωτερικός φωτισμός του πάει από ότι δοκίμασα με λευκή και UV Led strip.

Οι φωτογραφίες είναι ποιότητας κινητού δυστυχώς. Όλες είναι τραβηγμένες με το πιστό μου Jolla.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεράκι...μερακλήδική δουλειά...πολλά μπράβο! :T:

Οι ακρυλικοί σωλήνες με "ανάβουν" :P

Εγώ θα έλεγα στο μέλλον να φτιάξεις μηχανισμό να ανεβαίνει και να κατεβαίνει και να μπαίνει μέσα

στο γραφείο :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο προσεγμενη η δουλεια που θα προτιμουσα αντι γαλακτερο plexi να ηταν διαφανο για να φαινοντε τα παντα.

Μπραβο για την ιδεα και την υλοποιηση !

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο προσεγμενη η δουλεια που θα προτιμουσα αντι γαλακτερο plexi να ηταν διαφανο για να φαινοντε τα παντα.

Μπραβο για την ιδεα και την υλοποιηση !

Αν είχα τα λεφτά για καλό χοντρό plexi, τα εργαλεία και το cnc θα το έκανα με διάφανο και ίσως να το έκανα frosted όπως έκανα κάποια πλαϊνά, αλλά στο διάφανο δύσκολα κρύβεις τις κολλήσεις και τις ενώσεις. Μακάρι να ήμουν ο E22, αλλά έχω μια σέγα και ένα dremel και αυτά σε περιορίζουν στο τι μπορείς να κάνεις. Το γαλακτερό βοηθάει στο να κρύψεις πράγματα και ταιριάζει στο λευκό και μπλε μοτίβο του build.

BTW ήρθε το φίλτρο και περιμένω τα LED. Από εβδομάδα θα ανεβάσω update :)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου ευχηθω ειναι να τα αποκτησεις, μιας και αυτο που θες να κανεις το εχεις στο μυαλο σου και δεν πας στα τυφλα.

Οπως προειπα, μπραβο και για την ιδεα και για την υλοποιηση. Πολλοι τα ονειρευοντε αυτα αλλα λιγοι καταφερνουν να τα ολοκληρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Update time :)

Το ξάπλωσα τελικά, έβαλα μερικά LED και έκανα ένα συμμάζεμα στο γραφείο. Δεν έχω κάνει ακόμα τα wireless charging και arduino κομμάτια, αλλά σαν pc και γραφείο είναι εντάξει.

20140809_004.jpg

Έβαλα και φίλτρο. Λίγο μεγάλο αλλά έτσι περίπου το ήθελα. Ίσως βάλω μικρότερες βίδες ή θα κολλήσω στηρίγματα από plexi ανάμεσα και γύρω από τις βίδες, ώστε να έχω το περίγραμμα του φίλτρου.

20140809_005.jpg

Δυνατή η led ταινία, το λευκό είναι μπλε στην πραγματικότητα, αλλά ο φακός του κινητού δεν μπορεί να το πιάσει σωστά.

20140809_011.jpg

20140810_0021.jpg

Και το γραφείο όπως είναι τώρα

20140809_012.jpg

Προεξέχει το ξέρω, για να μην κλείσω τις τρύπες των ανεμιστήρων είναι σε εκείνη την θέση.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και σχόλια.

Ίσως ανεβάσω φωτογραφίες με καλύτερη φωτογραφική.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

μπράβο μάγκα, εξαιρετική δουλειά και μερακλίδικη. :eagerness:

ντρεμελάκι, σέγα και άγιος ο θεός

λίγο γυαλοχαρτάρισμα χρειάζεσαι για κατι ψιλές ατέλειες στο πλεξι και 4 ποδαράκια για να το σηκώσουν ελαφρώς απο την επιφάνεια του γραφείου να παίρνει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now