tavlamari

προβλημα με δισκο?

Recommended Posts

Backup ΝΟW και μεταφορά & zerofill τον δίσκο.

Αν και να ισιώσει, πλέον δεν θα έλεγα ότι είναι το πουλέν σου ο συγκεκριμένος... :/

1)το οτι ειναι 99% health δεν παιζει καποιο ρολο?2)Επισης,πως παιζει να ισιωσει?Ειναι θεμα τυχης?

3)Τι προβλημα ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις sectors που έχουν εντοπιστεί σαν bad, αλλά στην ουσία εκκρεμεί η "μεταφορά τους" για κάποιο λόγο. Το zerofill ΙΣΩΣ να τους εξαφανίσει αλλά ο λόγος που εμφανίστηκαν πιθανότατα να παραμείνει και κάπου παραπέρα να σου ξαναβγάλει.

Δεν είναι ότι ο δίσκος σου θα σκάσει αύριο, αλλά τα δεδομένα σου σίγουρα δεν είναι και ασφαλή. Backup και zerofill (και μια και δυο φορές) και βλέπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα το γραφω εδω.

Εβαλα ενα 2ο δισκο και μολις δοκιμασω να τον εγκαταστησω εμφανιζει αυτο [ATTACH=CONFIG]35702[/ATTACH]

το ίδιο ακριβώς έγινε και σε μένα σήμερα με ένα παλιό δισκάκι που μου δόθηκε να δοκιμάσω αν παίζει σωστά. (waiting για info Mr [MENTION=1152]caution[/MENTION])

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου τον βλέπει πουθενά, bios δεν κοίταξα ακόμα γιατί το pc εκτελεί ένα πρόγραμμα και δεν μπορεί να κλείσει τώρα.

2πλό ταμπλό helpdesk caution :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα ήταν ένας seagate 7200.12, τα διαγνωστικά των έδειχναν όλο σφάλματα, σε OS δεν τον έβλεπα, άρα αφού δεν έστρωσε με zeros δεν το σκέφτηκα και πολύ!

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]35836[/ATTACH]

https://dl.dropboxusercontent.com/u/106032812/Screenshot%202014-10-22%2022.18.11.png

γενικα δεν τον βλεπει μου φαινεται....ειναι off??

Χμμμ δες τον με άλλα καλώδια ή ακόμα καλύτερα σε έναν άλλο σύστημα... αλλά ναι, τα πράγματα δεν δείχνουν καλά. Αν τον δει, δοκίμασε να δεις τι λένε και τα seatools για την υγεία του.

Αν ΔΕΝ τον δει κανένας, και ακούς και κλακ, πειραματήσου με ψυγείο :)

Link to comment
Share on other sites

...αν αυτό είναι οξείδωση, λογικά με κανένα καθαριστικό επαφών / ξύδι / λεμόνι / whatever και κάτι σαν δυνατό πινελάκι για να τρίβει καλά, πρέπει να μπορείς να το φέρεις στα ίσα του :)

Πάντως και να δουλέψει, πλέον δεν είναι δίσκος εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα ενα 3TB δισκο για την αντικατασταση του 500GB.

Το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπει και τα 3TB, επιπλεον το χωρισα σε 100GB partition για το λειτουργικο και θελει driver μεχρι και για το καλωδιο ethernet.

πως θα το συνδεσω στο δικτυο? :P

Με τον δισκο ελυσα το προβλημα.

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ οχι. Δεν θα τον δεχθουν.

Που να δεις και Samsung 840. Σε φιλο ειδα σε εναν χρονο να εχει 97% health. Ειναι φυσιολογική φθορά του δισκου. Κατω απο το 20% να αγχώνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now