natassant

xerox ή oki

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ειμαι γραφίστας και εδω και καμποσο καιρό ψαχνω να αγοράσω εναν εκτυπωτή Α3 για να μπορώ να τυπώνω καποιες δουλειές (Καταλογους, αφισακια, προσκλήσεις κ.α)

Εχω βρει διαφορα μοντέλα της Xerox ( 7500, 7800 και 7760). Ο τελευταιος ειναι μοντελο 8ετίας και τον χρησιμοποιεί η εταιρια σαν demo και μου τον δινουν σε πολύ καλή τιμή. Ο 7800 εχει απαγορευμένη τιμή (3900 χωρίς Φπα). Για τον μεταχειρισμένο μου λενε οτι ολα τα εξαρτήματα είναι καινούρια και δίνουν και ενα χρόνο εγγύηση. Εμένα με φοβίζει η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος γιατι δεν ξέρω τι χρήση του εχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια και αν θα αντέξει...

Εχω ζητήσει από τον αντιπρόσωπο να μου τυπώσει κάποιο δείγμα από τους εκτυπωτές οπότε θα εχω και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα

Οσον αφορά τον Oki. Eχω βρει ενα μοντέλο C841dn για τον οποίο μου κάνουν μια φοβερή προσφορά 1000 + Φπα. Eδώ ο αντιπρόσωπος δυστυχώς δεν μπορεί να μου εχει κάποιο δειγμα. Η απορία μου ειναι αν γνωριζει κανεις για τον Οκι αν μπορει να ανταποκριθεί σε γραφιστικές απαιτήσεις (πάντα συγκριτικά με την Xerox)

Link to comment
Share on other sites

Για το xerox vs oki, δεν υπάρχει θέμα, και οι δύο εταιρίες είναι στα ίδια καλά standards στις καλές σειρές τους, με την oki στους ασπρόμαυρους να έχει λίγο πιο καλή φήμη αξιοπιστίας λόγω 1-2 πολύ δυνατών μοντέλων.

Τώρα στο προκείμενο, μηχάνημα 8ετίας ακόμα και σφραγισμένο να μου το έδιναν θα είχα επιφυλάξεις. 8 χρόνια είναι μια μικρή αιωνιότητα και αν δεν στον δίνουν για κανένα αστείο ποσό του τύπο 200 ευρώ, τότε όχι, είναι κρίμα να πληρώσεις για κάτι τόσο παλιό και αμφιβόλου ιστορίας. Εξάλλου οι προφορικές εγγυήσεις είναι τις περισσότερες φορές καλές μέχρι να έρθει η στιγμή που να τις χρειαστείς.

Αλλά πριν πάμε στον oki (με την φοβερή πράγματι προσφορά) δες λίγο με προσοχή τι κύκλο εργασίας προβλέπεις και τι γίνεται με τα αναλώσιμα, γιατί αν μιλάμε και για ink τότε είναι και η brother στο παιχνίδι. Επίσης αν μιλάμε μόνο για laser, δες τι κάνουν ανά σελίδα και τα HP, γιατί μερικά είναι καλά μηχανήματα ακόμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Για το xerox vs oki, δεν υπάρχει θέμα, και οι δύο εταιρίες είναι στα ίδια καλά standards στις καλές σειρές τους, με την oki στους ασπρόμαυρους να έχει λίγο πιο καλή φήμη αξιοπιστίας λόγω 1-2 πολύ δυνατών μοντέλων.

Τώρα στο προκείμενο, μηχάνημα 8ετίας ακόμα και σφραγισμένο να μου το έδιναν θα είχα επιφυλάξεις. 8 χρόνια είναι μια μικρή αιωνιότητα και αν δεν στον δίνουν για κανένα αστείο ποσό του τύπο 200 ευρώ, τότε όχι, είναι κρίμα να πληρώσεις για κάτι τόσο παλιό και αμφιβόλου ιστορίας. Εξάλλου οι προφορικές εγγυήσεις είναι τις περισσότερες φορές καλές μέχρι να έρθει η στιγμή που να τις χρειαστείς.

Αλλά πριν πάμε στον oki (με την φοβερή πράγματι προσφορά) δες λίγο με προσοχή τι κύκλο εργασίας προβλέπεις και τι γίνεται με τα αναλώσιμα, γιατί αν μιλάμε και για ink τότε είναι και η brother στο παιχνίδι. Επίσης αν μιλάμε μόνο για laser, δες τι κάνουν ανά σελίδα και τα HP, γιατί μερικά είναι καλά μηχανήματα ακόμα... :)

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη ανταποκριση.

Ολοι τους ειναι laser εγχρωμοι A3 εκτυπωτες.

Μιλαμε για μικρο αριθμο εκτυπωσεων, για μεγαλες δουλειες ειναι μονοδρομος το τυπογραφειο.

Επισης μπορει να υπαρχει καποιο διαστημα που δεν θα χρησιμοποιειται, γι αυτο και πιστευω οτι η επιλογη πρεπει να ειναι laser εκτυπωτης.

Οσο για HP μου εχουν προτεινει -συναδελφοι- να τους αποφυγω (?). Προσπαθησα επισης να κανω ερευνα για Epson που μου προτειναν αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το site τους, και απο τιμες μου φανηκαν "πλουσιοι" εκτυπωτες.

Στην ουσια ψαχνω την χρυση τομη ποιοτητας εκτυπωσης-τιμης και ειμαι πιο κοντα σε 1) Oki c841dn και 2) xerox 7760dn

Αν καποιος εχει εμπειρια με ενα απο αυτα η συμβουλη του θα ηταν πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Edited by natassant
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσους αναφέρεις έχω δει εκτυπώσεις μόνο από τον 7500. Νομίζω ακαλιμπράριστος, λίγο undersaturated μου φάνηκε αλλά αυτό διορθώνεται, η ανάλυση πάντως και τα gradient ήταν πολύ καλά.

Η άτιμη η Xeror δέχεται print sample request μόνο από Αμερική νομίζω, αλλά ένα email δεν κοστίζει και τίποτα. Μπορεί να σε ανακατευθύνουν σε κάποιον @ Ευρώπη. Το ίδιο και για την Oki. Δεν είναι παράλογο να θέλεις να δεις δείγματα. Στην χειρότερη αν ξέρεις κάποιον που να τον έχει, το ενοχλείς για μία δύο εκτυπώσεις γιατί είναι κρίμα να πάρεις γουρούνι στο σακί σε αυτή την κατηγορία τιμής...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now