E||hnas

I7 4770K και Asus Hero VII

Recommended Posts

Εδω ειμαι και εγω με το "νεο συστημα", κατι λιγα που ξεκινησα χθες βραδυ με το cpu μονο.

Μνημες στα 1600 με xmp στα default τους. Η Dark Rock Pro 2, τερματιζει μου φαινεται... :)

Καντε κλικ στις φωτο για ζοομ.

4.2GHz@1.170V...... rtU7qFbs.jpg .... 4.3GHz @1.190V..... xh3kOxNs.jpg..... superPI @1M and @32M....2UigZsSs.jpg

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω ψαξει καθολου, θα δοκιμασω και λιγο παραπανω - μεχρι 4.4GHz. ΑΝ σε idle και νορμαλ χρηση ειμαι χαμηλα σε θερμοκρασιες,

μπορει και να παω σε πρωτη φορα για νερο, εστω και ΑΙΟ... Και παλι δεν πιστευω οτι θα δω και καμια τρελλη διαφορα για να ειμαι ειλικρινης.

Το πιο πιθανο ειναι να το γυρισω στα 4.1-4.2 με πιο νορμαλ θερμοκρασια.

Παντως μου εκανε εντυπωση οτι παρολο που το ρυθμιζω στο ΒΙΟΣ στα 4.*, στις ιδιοτητες των win βγαζει την στοκ συχνοτητα, οπως και στο cpu-z,

αλλα και στο cinebench (που θα ανεβασω σε λιγακι). Γιατι αυτο ?

Να και το Cinebench... 84mFuV4s.jpg?1 ... και κατω αριστερα δεν φαινεται οτι τρεχει στα 4.3 αλλα στα 3.5, ετσι θα πρεπε να φαινεται ?

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω ψαξει καθολου, θα δοκιμασω και λιγο παραπανω - μεχρι 4.4GHz. ΑΝ σε idle και νορμαλ χρηση ειμαι χαμηλα σε θερμοκρασιες,

μπορει και να παω σε πρωτη φορα για νερο, εστω και ΑΙΟ... Και παλι δεν πιστευω οτι θα δω και καμια τρελλη διαφορα για να ειμαι ειλικρινης.

Το πιο πιθανο ειναι να το γυρισω στα 4.1-4.2 με πιο νορμαλ θερμοκρασια.

Παντως μου εκανε εντυπωση οτι παρολο που το ρυθμιζω στο ΒΙΟΣ στα 4.*, στις ιδιοτητες των win βγαζει την στοκ συχνοτητα, οπως και στο cpu-z,

αλλα και στο cinebench (που θα ανεβασω σε λιγακι). Γιατι αυτο ?

Να και το Cinebench... 84mFuV4s.jpg?1 ... και κατω αριστερα δεν φαινεται οτι τρεχει στα 4.3 αλλα στα 3.5, ετσι θα πρεπε να φαινεται ?

Στις ιδιότητες πάντα θα σου βγάζει το στοκ. Επειδή βλέπω είσαι με τα 8άρια μπορείς να τσεκάρεις τον task manager που (συνήθως) σου δείχνει την πραγματική. Από θερμοκρασίες είσαι στο όριο της ψύκτρας ναι (90 αν είδα καλά στο πρώτο ss). Οπότε για σένα μπορεί απλά να τερματίσεις στα 4.3.

Στο cinebench έτσι φαίνεται πάντα η συχνότητα, worry not. Αυτό που είπες σχετικά με τη στοκ συχνότητα σε CPU-Z, πιθανότατα να οφείλεται στα c states/speedstep που έχεις ενεργοποιημένα στο BIOS. Δοκίμασε με high performance στο Power options να δεις αν "τερματίζουν".

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το κομματι το πηρα απο τον Στελλιο, οποτε μονο αυτος ξερει τι μου εδωσε !! :)

Εμενα καλος μου φαινεται παντως... Απλα αυτη τη στιγμη το ταβανι μου το οριζει μονο η ψυξη μου.

Στο Cinebench παντως ειναι καπως νορμαλ οι θερμοκρασιες... Ε ρε θα με κανει να αλλαξω και να

παω σε ΑΙΟοοοο... Τη κοβω τη δουλειαααααα...

Το απογευμα θα βγαλω το πλαινο και θα βαλω τον ανεμιστηρα να στελνει φουλ αερα μεσα στο κουτι

μπας και δω βελτιωση, και θα δοκιμασω να ανεβω λιγακι σε Hz και ρευμα. Μεχρι 1.23V θα φτασω να

δω που θα βρω εκει ταβανι και θα σταματησω, αλλα, στα 4.3GHz θα μεινω για να εχω και χαμηλες temps.

Μετα σειρα εχουν οι μνημες :)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1.23V θα φτασω να

δω που θα βρω εκει ταβανι και θα σταματησω, αλλα, στα 4.3GHz θα μεινω για να εχω και χαμηλες temps.

Μετα σειρα εχουν οι μνημες :)

Και 1.25 να πας μια χαρά είσαι για δοκιμή. Οι μνήμες ξεπερνάνε άνετα τα 2GHz σε αυτήν την πλατφόρμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιότητες βλέπεις την παλιά συχνότητα, γιατί εκεί το OS διαβάζει το "όνομα" του cpu. Nothing to worry, cpuz να κοιτάζεις.

Κατά τα άλλα, ζεστός δείχνει, αλλά ναι αυτές τις τερματισμένες θερμοκρασίες στην πράξη δεν θα τις δεις ποτέ. Οπότε με "τρόπο" ίσως μπορούσε να πας και 4.5GHz... αλλά πως να stress testάρεις εκεί πάνω; Κανένα βράδυ χειμώνα μόνο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα runs χωρις tweaks, μια με τη θερμοκρασια/υγρασια προχθες στις 12 το βραδυ

που εκανα τα τεστ και μια το συστημα κατα τη διαρκεια ολων των τεστ !! :)

6Pn3fINs.jpg ... I2Jvm24s.jpg ... gQtacfws.jpg ... Q7VJA2Os.jpg

Τωρα ειμαι με cpu στα 4.3GHz @ 1.190V και RAM στα 2133MHz / 12-13-13-40 2T @ 1.63V

Την μνημη θελω να τη ψαξω κι αλλο γιατι ειναι απο τα πρωτα runs. Στα 2200MHz δεν ακουει

δυστηχως ουτε σε πολυ χαλαρα timings ουτε με 1.7* V. Μιλαμε για απλες Corsair Vengeance.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δύσκολο στο σετάρισμα είναι οι μνήμες αλλά άμα δεις τις εικόνες του Έλληνα στο πρώτο ποστ

θα σου είναι πιο έυκολα όλα.

Γενικά άμα διαβάσεις τα post τα έχει γράψει σχεδόν όλα μέσα.

Ίδιο Cooler έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now