DManos

AIO watercooler mod!

Recommended Posts

Καλά όχι ότι περιμένω να κάνει δουλειά αυτό το σύστημα αλλά λέμε τώρα για την πλάκα το έφτιαξα έτσι για να δω πως και αν δουλέψει. Θα προσθέσω και άλλες φωτογραφίες μόλις κάτσω στο pc..

Το pc ειναι asus sabertooth 990 v1 amdFX8350 2x MSI7870 8ram Kingston 2400

2dkd99l.jpg

2qb51fp.jpg

21tt0n.jpg

Και δεν δουλεύει το pwn τους για καλή μου τύχη! Αλλά τα έβαλα στη μητρική και μια χαρά παίζουν. :)

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

2mpesly.jpg

Ναι μόνο το ψυγείο και νέα ανεμιστήρια!

10 βαθμούς πάνω από ότι λέει κάθετε 42 αλλά τον έχω 4600 με 1.35ν Και μόνο το cool&quite ανοιχτό δε πρόλαβα να δοκιμάσω παραπάνω πράγματα. το έχω ρυθμίσει στην Asus στους 56 βαθμούς να τα πάει 60% και στους 61 100% γιατί η έβαλα μάπα κόλλα η δε προλαβαίνει το μπλοκ και αυτό θέλει δοκιμές...

Στο idle παντός δεν βγάζει άχνα και στο παιχνίδι λίγο η κάρτες ακούγονται. Αύριο το απόγευμα θα φτάσω κοντά στο pc να βγάλω φωτογραφίες και να κάνω κανα τεστακι!

Όλες οι φωτογραφίες είναι από το κινέζικο Jiayu G4A...

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λάθος έλεγα για τα βολτ του επεξεργαστή τα εχω παραπάνω και πραγματικά που να αντέξει τόσο ρεύμα! είναι στα 1.440 στο load/1.428idle.Πρέπει να πηγαίνει και 4.7Ghz ετσι το είχα πιο παλιά πάλι φυσικά ανεβάζε πάλι θερμοκρασία πολύ γρήγορα.

Το μπλόκ δε προλαβαίνει σε επεξεργασία βήντεο που τρώει όλους τους πυρήνες 80% και πάει 61 βαθμούς μέσα στα πρωτα 10λεπτά! Το νερό λέει το coolit είναι 37 βαθμούς το δωμάτιο 31. Η πάστα που εχω βάλει είναι της Antec Formula 7 NANO DIAMOND νομίζω δεν είναι καλή την έχω χρόνια τώρα και κάθετε είναι σαν πλαστελίνη πολύ σκληρή αλλά πάλι δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι αν βάλω άλλη.

Στο παιχνίδι πάνω 50 δεν πάει οπότε δεν είναι και πολύ πρόβλημα αλλά σκεφτομαι να την χαλάσω τελείος και να πάρω την αντλιά της και να την βάλω σε μπλοκ με μεγαλύτερη ροη να δω τι θα κάνει τότε... 2157rpm λέει ότι είναι τώρα...με το μαμά ψυγείο ήταν 2050rpm! το ψυγείο της ΕΚ είναι πολύ καλό. :peaceful:

2d7zeo2.jpg

Και μια φωτό από λίγο μακριά

dme49l.jpg

Link to comment
Share on other sites

To flow λογικά σε περιορίζει. Έκανα και εγώ πρόσφατα αντίστοιχα πειράματα και ναι οι αντλίες των ΑΙΟ είναι κάπως ασθενικές.

ΑΛΛΑ, μην κοιτάζεις τις θερμοκρασίες στο load στα πρώτα δευτερόλεπτα, συνήθως πηδάνε και μετά από λίγο κάθονται στο σωστό νούμερο, λόγω ροής. Επίσης δεν είναι και αστέρι το cpu αλλά αν δεν έχεις εγγύηση και διαθέτεις πολύ προσοχή και γυαλόχαρτα... σίγουρα να κερδίσεις έχεις μόνο. Plus καμιά ροδέλα για πιο σφιχτό mount αν βλέπεις ότι πατάει χαλαρά :T:

Link to comment
Share on other sites

To flow λογικά σε περιορίζει. Έκανα και εγώ πρόσφατα αντίστοιχα πειράματα και ναι οι αντλίες των ΑΙΟ είναι κάπως ασθενικές.

ΑΛΛΑ, μην κοιτάζεις τις θερμοκρασίες στο load στα πρώτα δευτερόλεπτα, συνήθως πηδάνε και μετά από λίγο κάθονται στο σωστό νούμερο, λόγω ροής. Επίσης δεν είναι και αστέρι το cpu αλλά αν δεν έχεις εγγύηση και διαθέτεις πολύ προσοχή και γυαλόχαρτα... σίγουρα να κερδίσεις έχεις μόνο. Plus καμιά ροδέλα για πιο σφιχτό mount αν βλέπεις ότι πατάει χαλαρά :T:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αυτό με τα γυαλάχαρτα το είχα κάνει παλιά και μια χαρά δουλεύει θα το δοκιμάσω πάλι! Έψαξα για τα παλιά μου μπλοκ και δε τα βρήκα :culpability: αλλά ακόμα στο ψάξιμο είμαι θα τα βρώ που θα πάει!

Το cpu αυτό μια χαρά ανεβαίνει αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω καλά... Πάνω απο τους 61 τρωω restart με τη μια! Λογικό πιστεύω. Αυτό το κόλπο με την ροδέλα δεν το ηξερα αλλα νομίζω δε χρειαζετε θα το σπάσω κάθετε πολύ σφιχτα μέσα δε παίζει καθόλου τις έχω τέρμα τις βύδες:redface-new:

Ξερει κανείς από ποιο shop στην Ευρωπη μπορώ να βρώ το νέο μπλοκ της Swiftech? Apogee XL - Rouchon Industries Inc., dba Swiftech - PC Liquid Cooling Systems CPU Cooler VGA Water Block Heatsink Pump Radiator Heat Exchanger Kit

zjtjdu.jpg

Το κοιτάω εδώ και μέρες τώρα...Η τιμή του φυσικά είναι ένα αρνητικό!

Link to comment
Share on other sites

Και ναι τα βρήκα τα παλαια block! τα δυο ειναι για ΑΜ2 και τα αλλα για τη μητρική!

2q836rl.jpg

Και επειδή ετσι δεν μπορώ να τον κάνω εγκατάσταση άφτιαξα πόδια για να κάτσει!

2ecfz3t.jpg

Και να πώς είναι το Coolit Avantage μέσα, στο πλαστικό κουτάκι έχει ένα σφουγγάρι! που δε το έβαλα μέσα στη φωτό.

35bwpkg.jpg

Και εγκατεστημένο

am75op.jpg

Ο σωλήνας πάνω στο ψυγείο είναι μικρότερος οπότε μπήκε ο ένας μεσα στον άλλο με δυο δεματικά, δεν έχει πρόβλημα δεν βγαίνει καθόλου εύκολα!

nv8ksy.jpg

Το αποτέλεσμα δεν είναι καλό με κάτι γρήγορα τεστ που έκανα πάλι η θερμοκρασία πάει στο θεό! δεν περίμενα να έχει και διαφορά ακόμα και αν βάλω τα ανεμηστηράκια τέρμα 2500 στροφές! Στοκ ρυθμίσεις δε δοκίμασα θα το προγματίσω να δω τι κάνει λογικά θα τα καταφέρει να κάτσει στους 59 βαθμούς.

Το μπλόκ της cpu είναι noname η ταχύτητα της αντλίας έπεσε λίγο που πάει να πεί οτι δεν μπορεί ευκολα να περάσει το νερό...

Για παιχνιδια καλό είναι δεν υπάρχει πρόβλημα τα προλαβαίνει μιας και δεν τρώνε όλο τον επεξεργαστή.

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

Είναι το flow μικρό, πρόσφατα έπαιξα και εγώ με κάτι σφαγμένες Seidon και την είδα την αντλία τι κάνει σε ελεύθερη ροή. Λίγα πράματα...

Κατά τα άλλα, θα με βρίσεις

1152-albums469-picture32090.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

^ αυτή είναι πολύ καλή ερώτηση και την έθιξα λίγο και στο review.

Λοιπόν επί του πρακτέου - και επειδή είδα κάπου στα pdf ότι οι χοντρικές είναι σε 9δες - αν δεν θέλετε να ψάχνεστε Γερμανία, βαράτε τηλέφωνα στο eworld να φέρει μια 9δα. Είναι κρίμα να τα σκάμε για Η100 & Η110 πλέον και να ακούμε τα γρου γρου του αέρα τρεις μήνες μετά. Και 150 ευρώ να έρθει η Η220-Χ τα αξίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό imho. Ειδικά για όσου από εμάς μας ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω κάπου παραπέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το flow μικρό, πρόσφατα έπαιξα και εγώ με κάτι σφαγμένες Seidon και την είδα την αντλία τι κάνει σε ελεύθερη ροή. Λίγα πράματα...

Κατά τα άλλα, θα με βρίσεις

1152-albums469-picture32090.jpg

:D

Το αγορασες? Κάνει πολυ καλη δουλειά αυτο το Swiftech αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα ασε που θα έχει καποια λεφτά...Εγώ θέλω μόνο το μπλοκ τους είναι πολυ καλό και ωραιο! Σκεφτόμουν το το 220 αλλα διάβασα οτι η αντλια του ειναι αργη και δεν λέει. Παντος το βρηκα 120Ε καινουργιο! στο http://gamerland.gr/

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

Yup :T:

Το eworld το ανέφερα απλά γιατί θυμάμαι να έχω πάρει κάτι swiftech από εκεί (και βλέπω κάτι fans ακόμα) οπότε λογικά έχει επαφή. Αλλά ναι, στην παλιά βλέπω ότι έχει ok τιμή το gamerland, οπότε αξίζει ένα τηλεφώνημα σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Yup :T:

Το eworld το ανέφερα απλά γιατί θυμάμαι να έχω πάρει κάτι swiftech από εκεί (και βλέπω κάτι fans ακόμα) οπότε λογικά έχει επαφή. Αλλά ναι, στην παλιά βλέπω ότι έχει ok τιμή το gamerland, οπότε αξίζει ένα τηλεφώνημα σίγουρα :)

Πότε πρόλαβες?!Εδώ η διάβαζω οτι δεν έχουν στοκ ξεπουλήσανε! Αν κατάλαβα καλά την έχεις αγοράσει!? Από έξω την έφερες έτσι? Είναι μεγαλούτσικο το κουτί τελωνείο σταμάτησε? Το μπλοκ που έχουν φτιάξει οι άνθρωποι αυτοί είναι φοβερό και σε απόδοση αλλά και σε εμφάνιση. Τοσες ερωτήσεις σε 2 γραμμες δεν έχει κανει κανείς ετσι.

Εγω περιμένω κάτι πραγματάκια που πήρα απο την SysCooling Water cooling|Liquid cooling|PC water cooling|Radiator|Water blocks|Pumps απλά για να δοκιμάσω αν κάνουν δουλειά αλλιώς θα φύγουν με το ebay...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχει το gamerland είναι η παλιά Swiftech H220 - που πλέον δεν την θέλεις - απλά είναι ευχάριστο ότι την έχει σε σωστή τιμή.

Αυτή της φωτογραφίας είναι η Η220 της φωτογραφίας είναι sample απευθείας από τα κεντρικά, για να γίνει το review. Οι διαθεσιμότητες λογικά θα στρώσουν τις ερχόμενες εβδομάδες, είναι νέο προϊόν, απλά όσοι ενδιαφέρονται για Ελλάδα και επειδή η Swiftech δεν έχει και κανένα e-shop/πλαίσιο να την φέρνει επίσημα είναι χρήσιμο να ξέρουν που να κοιτάξουν :)

Το μέγεθος του κουτιού είναι σαν ενός μεγάλου τροφοδοτικού. Αν την πάρεις από Ευρώπη, δεν έχεις να ιδρώνεις για τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω την έψαξα και εγώ αλλά δεν την βρήκα ακόμα δηλαδή θα την φέρουν τα μαγαζιά σίγουρα ελπίζω δηλαδή!Άντε να δούμε πως τα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now