Nickzzz

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά SSD ARC 100 από την OCZ

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ανακοινώθηκε η νέα σειρά SSD ARC 100 από την OCZ]http://www.hwbox.gr/images/news_images/ocz1.jpg[/NEWS_IMG]Και σύμφωνα με την εταιρία τοποθετείται στο value/mainstream κομμάτι της αγοράς.

Η OCZ Storage Solutions, μέρος του Toshiba Group και πρωτοπόρος στους solid state drives (SSDs) υψηλών επιδόσεων ανακοίνωσε σήμερα την κυκλοφορία της νέας σειράς sata 3 SSD, ARC 100, σχεδιασμένη να προσφέρει επιδόσεις σε δελεαστικές τιμές. Με την εμφάνιση της σειράς ARC 100 η OCZ στοχεύει στις ανάγκες των mainstream καταναλωτών κάνοντας προσιτή της τεχνολογία των SSDs και τονίζει την την δέσμευση της OCZ να προσφέρει προϊόντα σε όλο το εύρος της αγοράς.

Οι νέοι ARC 100 έρχονται με την δεύτερη γενιά των Toshiba A19nm NAND flash μνημών που προσφέρουν μία οικονομική επιλογή στους χρήστες που θέλουν να αναβαθμίσουν τα αποθηκευτικά τους μέσα χωρίς μεγάλο κόστος. Με την χρήση του Barefoot 3 M10 controller έμφαση έχει δοθεί στις real-world επιδόσεις και προσφέρει ταχύτητες μέχρι 490 MB/s και μέχρι 80.000 4K random write IOPS, ενώ έχει δοθεί έμφαση και στην αξιοπιστία όπου σύμφωνα με την εταιρία οι ARC 100 είναι πιστοποιημένοι για εγγραφές 20GB ανά ημέρα και έρχονται με εγγύηση τριών χρόνων και με τα κατάλληλα εργαλεία ελέγχου. Οι νέοι ARC 100 Series SSDs θα είναι διαθέσιμοι μέσα στις επόμενες βδομάδες και θα έρχονται σε χωρητικότητες 120GB ($75), 240GB ($120) και 480GB ($240) με μέγιστο ύψος 7mm.

[img_ALT=Ανακοινώθηκε η νέα σειρά SSD ARC 100 από την OCZ]

http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture31696.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Ανακοινώθηκε η νέα σειρά SSD ARC 100 από την OCZ]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums357-picture31697.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Ανακοινώθηκε η νέα σειρά SSD ARC 100 από την OCZ]http://www.hwbox.gr/members/4651-albums301-picture31698.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτή η εταιρία, ενώ έχει δώσει πολλά στον χώρο των SSD, πλέον κάτι η εξαγορά, κάτι τα των εγγυήσεων, κάτι τα του Sandforce, κάτι που όλα τα SSD πλέον πετάνε, την έχει χάσει την αίγλη της και το momentum.

H φάση πλέον είναι: η Crucial έχει κάνει πολύ καλό όνομα σε αξιοπιστία και έχει τα δικά της nand (micron) οπότε οι τιμές είναι super. Η samsung κάνει και αυτή τα πάντα μόνη της και πουλάει τρελά, με τον evo έκλεισε σπίτια και με τον 850 δείχνει τον δρόμο. Η Intel είναι Intel, έχει και pr να πιέσει, και r&d να εξελίξει και πελάτες, και στο φινάλε το βαρύτερο όνομα στην πιάτσα.

Και από εκεί και κάτω, έχει μείνει η OCZ να παλεύει να ανακτήσει έδαφος από τότε που έπαιζε μόνη της, η Toshiba που βγάζει τούμπανα αλλά σαν να μην την πολυενδιαφέρει ακόμα να κυνηγήσει τιμές και αγορές και η Corsair που τρώει ξύλο απ' όλους: προσπαθεί τίμια αλλά που να πιάσεις τιμές αν σε καπελώνουν και από cotroller και από nand...

Link to comment
Share on other sites

Η Toshiba δεν θα έλεγα ότι δεν ενδιαφέρεται. Πήρε το brand της OCZ, έκανε και την συμφωνία με την AMD οπότε θα παίξει και με το Radeon brand, μια χαρά ζεστά το έχει πάρει το πράγμα, αλλά όπως λες ξεκινάει από ποιο πίσω την κούρσα σε σχέση με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Η Toshiba δεν θα έλεγα ότι δεν ενδιαφέρεται. Πήρε το brand της OCZ, έκανε και την συμφωνία με την AMD οπότε θα παίξει και με το Radeon brand, μια χαρά ζεστά το έχει πάρει το πράγμα, αλλά όπως λες ξεκινάει από ποιο πίσω την κούρσα σε σχέση με τους άλλους.

Τι να την ενδιαφέρει την Toshiba όταν από πιο παλιά ακόμα, αν ήθελες Toggle NAND της προκοπής έπρεπε να πάρεις Toshiba. Μόνο η Samsung είχε αντίστοιχα NAND τα οποία φυσικά δεν έδινε σχεδόν πουθενά. Και γιατί να δώσει άλλωστε αφού είναι στην κορυφή της λίστας πωλήσεων SSD.

Link to comment
Share on other sites

Τι να την ενδιαφέρει την Toshiba όταν από πιο παλιά ακόμα, αν ήθελες Toggle NAND της προκοπής έπρεπε να πάρεις Toshiba. Μόνο η Samsung είχε αντίστοιχα NAND τα οποία φυσικά δεν έδινε σχεδόν πουθενά. Και γιατί να δώσει άλλωστε αφού είναι στην κορυφή της λίστας πωλήσεων SSD.

Ε δεν νομίζω να αγοράσανε την OCZ για να την σώσουν από την χρεωκοπία και να μην χάσουν όλοι οι εκεί εργαζόμενοι τις δουλειές τους. Επίσης δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στο να γίνουν ισάξιοι της Samsung στην εν λόγω αγορά και να πουλάνε τις μνήμες τους στην retail αγορά τσιμπώντας το maximum κέρδος αντί να την στέλνουν σε... σακιά στους κατασκευαστές SSD με το ανάλογο discount.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομίζω να αγοράσανε την OCZ για να την σώσουν από την χρεωκοπία και να μην χάσουν όλοι οι εκεί εργαζόμενοι τις δουλειές τους. Επίσης δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στο να γίνουν ισάξιοι της Samsung στην εν λόγω αγορά και να πουλάνε τις μνήμες τους στην retail αγορά τσιμπώντας το maximum κέρδος αντί να την στέλνουν σε... σακιά στους κατασκευαστές SSD με το ανάλογο discount.

Με τις κινήσεις που κάνουν πάντως με την OCZ, μόνο αυτό δεν δείχνουν.

Ναι μεν οι τιμές έπεσαν, αλλά όταν ο 840 EVO σου δίνει και επιδόσεις και αξιοπιστία, τότε να τις βράσω τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουν όλοι τους SSDs απέξω και ανακατωτά βρε jax όπως εσύ. Οι περισσότεροι αγοράζουν βάση τιμής και αν κάπου κάπως κάποτε το όνομα OCZ τους είχε γίνει γνωστό, ακόμα και αν έχουν ξεχάσει τον λόγο(αυξημένα RMAs π.χ.), θα τους προτιμήσουν. Ένα καλό παράδειγμα π.χ. είμαι και εγώ που υποτίθεται ότι βολτάρω και όλη την ώρα στα sites(αλλά όχι ψάχνοντας για SSDs). Ο caution π.χ. ανέφερε την Crucial ως ιδιαίτερα αξιόπιστη. Ε δεν θα έπαιρνα Crucial διότι προσωπικά την αγνοώ διότι πολύ απλά δεν ασχολούμαι σε βάθος, ούτε καν επιφανειακά ίσως, με SSDs για να κατανοήσω τι εστί Crucial. Πηγαίνω με βάση την μόδα και σε συνδυασμό πάντα με την τιμή. Παλιά που ήταν η OCZ το γνωστότερο όνομα πήρα έναν Agility 3. Τώρα που είναι η Samsung πήρα έναν EVO.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομίζω να αγοράσανε την OCZ για να την σώσουν από την χρεωκοπία και να μην χάσουν όλοι οι εκεί εργαζόμενοι τις δουλειές τους. Επίσης δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στο να γίνουν ισάξιοι της Samsung στην εν λόγω αγορά και να πουλάνε τις μνήμες τους στην retail αγορά τσιμπώντας το maximum κέρδος αντί να την στέλνουν σε... σακιά στους κατασκευαστές SSD με το ανάλογο discount.

Σιγά μην ενδιαφέρονταν η toshiba να σώσει την OCZ, να βάλει στο χέρι της στον controller ήθελε, ίσως και στo R&D της OCZ.

Ευτυχώς η δυστυχώς, Samsung, Micron και Toshiba παίζουν σχεδόν μόνοι τους, ίσως να κάνει κατι και η SK hynix αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now