MetallicGR

Windows 9 public preview στα τέλη Σεπτέμβρη

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Windows 9 public preview στα τέλη Σεπτέμβρη]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft2a.jpg[/NEWS_IMG] Η public preview των Windows 9 βρίσκεται προ των πυλών και αναμένεται στο τέλος του Σεπτεμβρίου.

Για όλους εσάς που ενδιαφέρεστε να δοκιμάσετε το επόμενο λειτουργικό σύστημα της Microsoft σας έχουμε καλά νέα! Με βάση το TechSpot, η Microsoft προτίθεται να ανακοινώσει την public preview του νέου λειτουργικού συστήματος της Windows 9 στα τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου. Η εν λόγω έκδοση αναμένεται να διατεθεί φυσικά δωρεάν από την εταιρεία και θα περιλαμβάνει πολλά από τα χαρακτηριστικά που θα δούμε στην τελική έκδοση τον Απρίλιο του 2015.

Μερικά από αυτά που φημολογούνται είναι τα virtual desktops αλλά και το start menu το οποίο θα επιστρέψει διατηρώντας την μοντέρνα εμφάνισή του. Επίσης η εν λόγω έκδοση των Windows θα φέρει ακόμα πιο κοντά όλες τις συσκευές για ένα "πιο ενοποιημένο περιβάλλον".

[img_alt=Windows 9 public preview στα τέλη Σεπτέμβρη]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture31810.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη είδηση είναι η υποστήριξη Virtual Desktops, 29 ολόκληρα χρόνια υποστήριξης Virtual Desktop σε Unix/Linux/Amiga και Macintosh η Microsoft αποφασίζει εν έτη 2014 ότι τα Virtual Desktops είναι κάτι που θέλουν οι απλοί χρήστες, τι να λέμε τώρα, οι άνθρωποι είναι δεκαετίες μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη είδηση είναι η υποστήριξη Virtual Desktops, 29 ολόκληρα χρόνια υποστήριξης Virtual Desktop σε Unix/Linux/Amiga και Macintosh η Microsoft αποφασίζει εν έτη 2014 ότι τα Virtual Desktops είναι κάτι που θέλουν οι απλοί χρήστες, τι να λέμε τώρα, οι άνθρωποι είναι δεκαετίες μπροστά.

Δεν μπορείς να πεις όμως, καλοδεχούμενη προσθήκη!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την καινοτομία (από το 1996 στο desktop μου) του virtual desktop στα windows 9 (και την επιστροφή του start menu βεβαίως), στα windows 10 θα δούμε κάνα transition εφφέ στιλ beryl 3d (για όσους θυμούνται το κοντινό παρελθόν του ubuntu), οπότε και όλοι οι windows χρήστες θα κόψουν φλέβα από την καινοτομία και θα στήνονται 3-4 μέρες σε ουρές (αλά iphone release) για να αποκτήσουν την πολυπόθητη κόπια. Για άλλη μια φορά η ms θα γίνει το κέντρο του σύμπαντος από τους ψαγμένους reviewers που νομίζουν ότι οποιοδήποτε άλλο os πλην των windows μαγειρεύεται και τρώγεται.

Link to comment
Share on other sites

σε ακόμα ένα θέμα με windows διαβάσαμε πόσο πολύ γ@μ@ει το linux και πόσο χαζοί και πρόβατα είναι οι χρήστες των windows.

αλλά ναι ξέχασα το 80% των συσκευών τρέχει linux ,ακόμα και η νέα τουαλέτα που έβαλα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μόνο που σχολίασα (όπως και άλλοι) είναι ότι οι δήθεν καινοτομίες της ms είναι ανύπαρκτες και απλά κοροϊδεύει τον κόσμο με σειρές τύπου fifa 12,13,14,15.... Από κει και πέρα καμία αναφορά δεν έκανα για συγκρίσεις με άλλα λειτουργικά, αλλά όποιος έχει τη μύγα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουμε την μύγα κ εγώ την έχω όταν ακούω τέτοια..το ήξερες εσύ και το άλλο 1.5% που έχει linux.....οπότε δεν στέκει και πολύ αυτό που λες ότι το είχαν τα linux γιατί δεν το ξέρει άνθρωπος! :)

Link to comment
Share on other sites

το ποστ μου δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό το ποστ σου αλλά με όλα σχεδόν τα ποστ σου σε threads με θέμα την microsoft .

νταξ δεν γουστάρεις windows τι να κάνουμε , και εγώ δεν γουστάρω linux δεν βγαίνω να κράζω σε κάθε θέμα για linux .

Link to comment
Share on other sites

No reason να αρχίσει πάλι αυτή η συζήτηση, νομίζω δεν θα καταλήξει πουθενά :P

Προφανώς και υπήρχε υποστήριξη Virtual Desktops εδώ και τόσα χρόνια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι αργά για την Microsoft να το βάλει κι αυτή στο πακέτο. Εφόσον λοιπόν το βάλει, να μην το διαφημίσει; Πώς θα ενημερώσει τον κόσμο για την νέα αυτή δυνατότητα του λειτουργικού της; Το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό να σημειώνεται σαν ένα καινούριο feature, από την στιγμή που όντως είναι νέο feature των Windows. Ή μήπως θα 'ταν καλύτερα να το περάσει incognito ώστε να μην την κοροϊδεύουν οι linuxάδες; :P

Link to comment
Share on other sites

Ας μην καταλήξει πουθενά, γι αυτό είναι τα forums για να συζητάμε όλα τα θέματα ακόμα κ αν δεν βγαίνει άκρη.

Συμφωνώ 100% πως ο λόγος είναι μόνο η διαφήμιση για τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε αν η μετάβαση από τα 7 στα 8 για όσους είχα volume licenses ήταν πάλι με το πρόμο των 30$; Μπας και πάρουμε 9ρια φτήνια :D Ή ήταν μόνο για τους retailerάδες;

καπου ειχε βγει μια βρωμα οτι σε κατοχους 8/8.1 θα δωθει τζαμπε και σε 7 θα δωθει σε φαση 30$ το Upgrade αν οχι επισης τζαμπε αλλα δεν ξερω. Αν το googlareiς λιγο θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION]

Δεν διαφωνώ που προστίθεται ως feature τη στιγμή μάλιστα που το χρησιμοποιώ και με εξυπηρετεί χρόνια. Διαφωνώ με το να το προσθέτεις, να επαναφέρεις και το start menu και να το πουλάς σαν windows 9, τη στιγμή που θα μπορούσες να το κάνεις απλό update. Ποια είναι τελικά η καινοτομία στα 9 για να πάει ο κόσμος να αγοράσει; Το ότι δεν λέγονται 8 (τζιζ);

Όσο για το "1,5%" που ανέφερε κάποιος, το αντιπαρέρχομαι όταν προέρχεται από ανθρώπους των οποίων όλες οι κινητές συσκευές τρέχουν linux (αυτοκίνητο, smart tv, smart phone, tablet, media center, router, nas, printer, ψυγείο κ.ο.κ.) και όταν χρησιμοποιούν web υποδομές που υπάρχουν επειδή υπάρχει το linux (cloud, google, fb κτλ)

Με αγάπη

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πεις όμως, καλοδεχούμενη προσθήκη!

Σύμφωνοι, ποτέ δεν λέω όχι σε κάτι δωρεάν και χρήσιμο ειδικά από την MS οπως π.χ. το Hyper-V Server 2012, έχω πει αρκετές φορές οτι την γουστάρω σαν εταιρεία αλλα όταν διαβάζω κατι τέτοια περί υποστήριξη VD σε λειτουργικό του 2015 ε όπως και να το κάνεις δεν μπορεις να μην το σχολιάσεις αρνητικά. Εκτός αν πίσω από την αναφορά περί Virtual Desktop κρύβεται κάτι άλλο το οποίο δεν το ξέρουμε ακόμη οπως το να τρέχει μια εικονική μηχανή στο Virtual Desktop, πολλαπλούς ταυτόχρονους χρήστες και άλλα πολλά, ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

@George_o/c

Δεν διαφωνώ που προστίθεται ως feature τη στιγμή μάλιστα που το χρησιμοποιώ και με εξυπηρετεί χρόνια. Διαφωνώ με το να το προσθέτεις, να επαναφέρεις και το start menu και να το πουλάς σαν windows 9, τη στιγμή που θα μπορούσες να το κάνεις απλό update. Ποια είναι τελικά η καινοτομία στα 9 για να πάει ο κόσμος να αγοράσει; Το ότι δεν λέγονται 8 (τζιζ);

Στον δρόμο που χάραξε η EA, αλλάζει εμφανίσεις στις ομάδες βάζει και 2 νέα animasion και κάθε χρόνο έχουμε το νέο fifa, όπως και η codemasters με το F1 και πάει λέγοντας. Είναι πλεον μόδα. Όσο υπάρχουν κοπάδια απο πρόβατα εκει έξω θα υπάρχουν και οι λύκοι με αμφίεση τσέλιγκα.

Link to comment
Share on other sites

ενω τα αλλα linuxoειδη που ο απλος χρηστης δεν μπορει ουτε καν να ακουσει ηχο απο το γαμοyoutube ειναι σοβαρες υλοποιήσεις για οικιακη χρηση... δε νομιζω.

Κάπως έτσι ήτανε πριν καποια χρόνια... αν όμως σκεφτείς πως ο "απλός χρήστης" με πληρώνει εν ετη 2014 20? να του κάνω αρχικοποίηση στα windows7 και windows8 σε καινούριο λαπτοπ, και να του περασω προγράμματα "μπαινει στο ίντερνετ" και να "βλεπει ταινιες" και να "ακούει μουσική" , τοτε θα καταλάβεις πως αν αυτήν την αρχικοποίηση την κάνει κάποιος και στο Λινουξ , τοτε ο απλος χρήστης θα έχει ενα πιο ασφαλές, και γρήγορο συστημα, που θα του κρατήσει περισσότερο χωρίς φορματ.

Μην παρεξηγηθώ, δέν είμαι υπέρ καμίας πλευράς, και γώ στο σπίτι μου windows8.1 εχω στο Workstation και debian στο λαπτοπ μου... αλλα δέν παυω να παρατηρώ το έξής. απο τότε που υπηρεσίες όπως το Υπ. Δικαιοσύνης , το ΙΚΑ , και διάφορες άλλες υπηρεσίες αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν linux για λειτουργικο, και στους τελικούς χρήστες ήρθε προρυθμισμένο, πέσανε τα κέρδη μου στο σερβις λογισμικού του κλάδου 60% , πραγματικό νουμερο. Αυτό απο μόνο του λέει πολλά

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION]Διαφωνώ με το να το προσθέτεις, να επαναφέρεις και το start menu και να το πουλάς σαν windows 9, τη στιγμή που θα μπορούσες να το κάνεις απλό update. Ποια είναι τελικά η καινοτομία στα 9 για να πάει ο κόσμος να αγοράσει; Το ότι δεν λέγονται 8 (τζιζ);

Μπορεί να έχουν κι άλλα "νέα" features που προς το παρόν δεν έχουν γνωστοποιηθεί - δεν έγραφε πουθενά η είδηση ότι μόνο αυτά θα είναι τα καινούρια χαρακτηριστικά που θα προσφέρουν. Συμφωνώ ότι θα μπορούσες να το δώσεις σαν απλό update, αλλά δες λίγο τα πράγματα κι απ' τη σκοπιά μιας θηριώδης εταιρείας όπως η Microsoft. Βασικά δες τα απ' τη σκοπιά οποιασδήποτε εταιρείας που την παίρνει να εφαρμόζει τέτοιες πολιτικές. Γιατί να το προσφέρεις ως update, την στιγμή που με 7-8-9-10 ακόμα νέα features, μπορείς να το πλασάρεις σαν καινούριο λειτουργικό σύστημα και να μεγιστοποιήσεις τα κέρδη σου; Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα εδώ, μιλάμε για μια εταιρεία που χρησιμοποιώντας το marketing και πατώντας σε καλές βάσεις που έκτισε τα προηγούμενα χρόνια, την παίρνει και με το παραπάνω να κάνεις τέτοιες κινήσεις, ώστε να βγάλει ακόμα περισσότερα φράγκα. Έτσι λειτουργούσαν και θα λειτουργούν εταιρείες σαν την Microsoft. Άσε που όλοι οι laptop makers θα χαρούν τρελά γιατί θα μπορέσουν να πλασάρουν laptops με ίδια features, αλλά διαφορετικό OS, σε υψηλότερη τιμή, όπως έγινε και με τα Windows 8. It's all about the money.

Από 'κει και πέρα, είναι στο χέρι του κάθε καταναλωτή να δει πως θα κινηθεί. Η εταιρεία κοιτάζει να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της και ο καταναλωτής κοιτάζει να μεγιστοποιήσει τη χρησιμότητά του. Αν είσαι ευχαριστημένος με τα Linux, μένεις με αυτά και ας χτυπάνε οι υπόλοιποι τα κεφάλια τους. Αν εμένα με ικανοποιεί το laptop που έχω με Windows 8, δεν με αναγκάζει κανείς σώνει και καλά να κάνω update σε Windows 9 όταν βγουν, ούτε να αγοράσω καινούριο με Windows 9. Όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις, για αυτό καθόμαστε εδώ σα μια χαρούμενη παρέα που είμαστε και τις συζητάμε - σίγουρα δεν δικαιούται κανείς να μας στερήσει την ελευθερία λόγου :) Άρα καταλήγουμε στο ότι σε καταλαβαίνω, έχεις δίκιο σε μερικά πράγματα, αλλά τα κοιτάζεις λίγο μονόπλευρα.

Σύμφωνοι, ποτέ δεν λέω όχι σε κάτι δωρεάν και χρήσιμο ειδικά από την MS οπως π.χ. το Hyper-V Server 2012, έχω πει αρκετές φορές οτι την γουστάρω σαν εταιρεία αλλα όταν διαβάζω κατι τέτοια περί υποστήριξη VD σε λειτουργικό του 2015 ε όπως και να το κάνεις δεν μπορεις να μην το σχολιάσεις αρνητικά. Εκτός αν πίσω από την αναφορά περί Virtual Desktop κρύβεται κάτι άλλο το οποίο δεν το ξέρουμε ακόμη οπως το να τρέχει μια εικονική μηχανή στο Virtual Desktop, πολλαπλούς ταυτόχρονους χρήστες και άλλα πολλά, ίδωμεν.

I know κατάλαβα ότι δεν πήγες να κράξεις, απλά ανέφερα πως το 'βλεπα κι εγώ το σκηνικό από την δική μου πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ήτανε πριν καποια χρόνια... αν όμως σκεφτείς πως ο "απλός χρήστης" με πληρώνει εν ετη 2014 20? να του κάνω αρχικοποίηση στα windows7 και windows8 σε καινούριο λαπτοπ, και να του περασω προγράμματα "μπαινει στο ίντερνετ" και να "βλεπει ταινιες" και να "ακούει μουσική" , τοτε θα καταλάβεις πως αν αυτήν την αρχικοποίηση την κάνει κάποιος και στο Λινουξ , τοτε ο απλος χρήστης θα έχει ενα πιο ασφαλές, και γρήγορο συστημα, που θα του κρατήσει περισσότερο χωρίς φορματ.

Μην παρεξηγηθώ, δέν είμαι υπέρ καμίας πλευράς, και γώ στο σπίτι μου windows8.1 εχω στο Workstation και debian στο λαπτοπ μου... αλλα δέν παυω να παρατηρώ το έξής. απο τότε που υπηρεσίες όπως το Υπ. Δικαιοσύνης , το ΙΚΑ , και διάφορες άλλες υπηρεσίες αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν linux για λειτουργικο, και στους τελικούς χρήστες ήρθε προρυθμισμένο, πέσανε τα κέρδη μου στο σερβις λογισμικού του κλάδου 60% , πραγματικό νουμερο. Αυτό απο μόνο του λέει πολλά

Οσον αφορα την αρχικοποίηση δεν συμφωνω. Γιατι ο απλός χρηστης "αντε και το πηρε" , ε κονσόλα δεν θα ανοιξει ποτε... οποτε τα οποια + σχεδόν μηδενίζονται.

Στο άλλο κομμάτι, επειδη καταλαβαινω τι θες να μου πεις, απλα θα επισημάνω οτι σε κανενα οργανισμο-επιχειρηση που χρησιμοποιεί ανοιχτου κώδικα os δεν ειναι οι freeware εκδοσεις. Για να μην αναφερθω στα πανακριβα γερμανικα linuxακια και τα αντιστοιχα αμερικανικα με κοστος υποστήριξης δυσθεώρατο...

και επειδη πολυαναφέρετε πολλοι τα debian, απλα να τονισω οτι μιλάμε για εναν απλο χρηστη. εναν χρηστη που τα ubuntu στην καλυτερη να τον ψιλοβολεψουν. ε για ριξτε τον στα debian... μεσανυχτα. και που να αναφερω αλλα κι αλλα... τελος παντων.

@George_o/c

Δεν διαφωνώ που προστίθεται ως feature τη στιγμή μάλιστα που το χρησιμοποιώ και με εξυπηρετεί χρόνια. Διαφωνώ με το να το προσθέτεις, να επαναφέρεις και το start menu και να το πουλάς σαν windows 9, τη στιγμή που θα μπορούσες να το κάνεις απλό update. Ποια είναι τελικά η καινοτομία στα 9 για να πάει ο κόσμος να αγοράσει; Το ότι δεν λέγονται 8 (τζιζ);

Όσο για το "1,5%" που ανέφερε κάποιος, το αντιπαρέρχομαι όταν προέρχεται από ανθρώπους των οποίων όλες οι κινητές συσκευές τρέχουν linux (αυτοκίνητο, smart tv, smart phone, tablet, media center, router, nas, printer, ψυγείο κ.ο.κ.) και όταν χρησιμοποιούν web υποδομές που υπάρχουν επειδή υπάρχει το linux (cloud, google, fb κτλ)

Με αγάπη

προκλητικο το σχολιο σου. και λιγακι χαζουτσικο...

κι ολα τα ΑΤΜs εχουν windows. αν δεν παιξουν τα ΑΤΜ, τραβα να αγορασεις linuxαμαξο εσυ....

χαχαχααχαααχαχχαχαααα.

σε πειραζω, μην το παρεξηγησεις.

απλα μπερδευεις το user friendly και το target group των χρηστων στην κουβεντα για τα os.

Από 'κει και πέρα, είναι στο χέρι του κάθε καταναλωτή να δει πως θα κινηθεί. Η εταιρεία κοιτάζει να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της και ο καταναλωτής κοιτάζει να μεγιστοποιήσει τη χρησιμότητά του. Αν είσαι ευχαριστημένος με τα Linux, μένεις με αυτά και ας χτυπάνε οι υπόλοιποι τα κεφάλια τους. Αν εμένα με ικανοποιεί το laptop που έχω με Windows 8, δεν με αναγκάζει κανείς σώνει και καλά να κάνω update σε Windows 9 όταν βγουν, ούτε να αγοράσω καινούριο με Windows 9. Όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις, για αυτό καθόμαστε εδώ σα μια χαρούμενη παρέα που είμαστε και τις συζητάμε - σίγουρα δεν δικαιούται κανείς να μας στερήσει την ελευθερία λόγου :) Άρα καταλήγουμε στο ότι σε καταλαβαίνω, έχεις δίκιο σε μερικά πράγματα, αλλά τα κοιτάζεις λίγο μονόπλευρα.

Πολυ σωστα σοφε γεροντα! Μιλας ωριμα και σταρατα!!!

:peaceful:

Edited by George_o/c
3 posts merged :)
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω λίγο εκτός θέματος,αλλα να απαντήσω :

Οσον αφορα την αρχικοποίηση δεν συμφωνω. Γιατι ο απλός χρηστης "αντε και το πηρε" , ε κονσόλα δεν θα ανοιξει ποτε... οποτε τα οποια + σχεδόν μηδενίζονται.
σε γευσεις λίνους όπως ubuntu , mint κλπ, που έχουν σωστό Software center και System settings console, αν δέν θέλεις , δέν χρησιμοποιείς ποτέ κονσόλα.
Στο άλλο κομμάτι, επειδη καταλαβαινω τι θες να μου πεις, απλα θα επισημάνω οτι σε κανενα οργανισμο-επιχειρηση που χρησιμοποιεί ανοιχτου κώδικα os δεν ειναι οι freeware εκδοσεις.

Την στιγμή που μιλάμε,το δικαστικό σύστημα της ελλάδος χρησιμοποιεί ubuntu 12.04LTS

ε για ριξτε τον στα debian... μεσανυχτα. και που να αναφερω αλλα κι αλλα... τελος παντων.
Εχω σε debian προρυθμισμένο απο μένα, εδώ και περίπου 1 χρόνο τους γονείς μου, εναν συνταξιούχο υδραυλικό, και μία μοδίστρα, για να μπαίνουν facebook,youtube, και να κρατάνε ενα excel με τις τροφές που καταναλώνουν στις κότες και τα κουνέλια στο χωριό, και αν εξερέσεις το μηνιαίο update δέν εχουν χρειαστεί ούτε 1 φορά την βοήθεια μου. Ακόμα και αυτό, προρυθμίζεται
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ξέφυγε λίγο η κατάσταση με το κλασσικό windows vs linux, από virtual desktops ξεκινήσαμε στο desktop linux φτάσαμε. Προσωπικά χρησιμοποιώ και τα 2 λειτουργικά, αποφεύγω μόνο την Apple και είμαι φοβερά ικανοποιημενος και από τις εξελίξεις στο Linux γενικότερα αλλά και από την αλλαγή πλεύσης στην Microsoft, ο ένας επηρεάζει τον άλλον ούτως η άλλως και υπάρχουν λύσεις για τους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now