Pastelidis.n.s.

Modem Router για καφετερια

Recommended Posts

η θύρα wan του μικροτικ, πευτει πανω στο λαν του ρουτερ. ΠΧ:

router 192.168.1.1 << mikrotik wan port στο λαν1 του ρουτερ, με στατική 192.168.1.10 και gateway το 192.168.1.1 . << μικροτικ WIRELESS+LANS DHCP SERVER με ip 10.0.0.1 και να δίνει διευθύνσεις απο 10.0.0.2 εώς 10.0.0.254

... και ενα route ολο το τραφικ των WIRELESS + LAN να πέφτουν πάνω στο WAN

To lan1 ειναι POE

Link to comment
Share on other sites

δεν ηταν τελικά δύσκολο, ότι θέλεις οπως σου πα. ψαξου με το hotspot , αν έχει το μαγαζι website, οταν συνδεοντε οι πελατες να τους ανοίγει σαν αρχικη σελίδα το website του μαγαζιού

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2088]hexxeh[/MENTION]

Και αυτο πως το κανουμε να Λινκαρει και γενικα να το πεταει σαν αναδυωμενο παραθυρο με το που κανει το Connect? Τον ενδιαφερει πιο πολυ ενα λαικ στο fb

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2088]hexxeh[/MENTION]

Και αυτο πως το κανουμε να Λινκαρει και γενικα να το πεταει σαν αναδυωμενο παραθυρο με το που κανει το Connect? Τον ενδιαφερει πιο πολυ ενα λαικ στο fb

Καλησπέρα παιδιά

Διαβαζατο θεμα σας και ήθελα μια βοήθεια σχετικά γιατί αντιμετώπιση το ίδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Διαβαζατο θεμα σας και ήθελα μια βοήθεια σχετικά γιατί αντιμετώπιση το ίδιο προβλημα

Θέλεις όποιος μπάινει στο WiFi σου να τον πετάει στην σελίδα σου στο FB?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.

Εκτός από το να πετάει την ιστοσελίδα του facebook όταν κάποιος συνδέεται... (Αυτό είναι πολύ καλό promo.... Παρεπιμπτόντως) ήθελα και κάποιες διευκρινήσεις για το σετάρισμα του εξοπλισμού.

έχω ένα Modem vdsl. Στο οποίο έχω απενεργοποιήσει wireless, firewall κλπ. κάνει μόνο τη σύνδεση internet.

dhcp θα δίνει το vdsl η το mikrotek ? η και τα δύο σε διαφορετικό ευρος. πχ. vdsl 192.168.1.1 - 192.168.1.50 και mikrotek 192.168.1.51 - 192.168.1.199.

Επίσης την κεραία (picostation) θα τη χρησιμοποιήσω αφού τη σετάρω ως access point. Χρειάζεται μόνιμη σύνδεση poe (με το μικροτεκ) ή απλά θα κάνει αναμετάδοση το σήμα ασύρματα ?

το μικροτεκ θα συνδεθεί με το vdsl σε συγκεκριμένη θύρα ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.

Εκτός από το να πετάει την ιστοσελίδα του facebook όταν κάποιος συνδέεται... (Αυτό είναι πολύ καλό promo.... Παρεπιμπτόντως) ήθελα και κάποιες διευκρινήσεις για το σετάρισμα του εξοπλισμού.

έχω ένα Modem vdsl. Στο οποίο έχω απενεργοποιήσει wireless, firewall κλπ. κάνει μόνο τη σύνδεση internet.

dhcp θα δίνει το vdsl η το mikrotek ? η και τα δύο σε διαφορετικό ευρος. πχ. vdsl 192.168.1.1 - 192.168.1.50 και mikrotek 192.168.1.51 - 192.168.1.199.

Επίσης την κεραία (picostation) θα τη χρησιμοποιήσω αφού τη σετάρω ως access point. Χρειάζεται μόνιμη σύνδεση poe (με το μικροτεκ) ή απλά θα κάνει αναμετάδοση το σήμα ασύρματα ?

το μικροτεκ θα συνδεθεί με το vdsl σε συγκεκριμένη θύρα ?[/QUO

Μπορείτε να με βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. καλως με ξαναβρήκατε. μου πήρε λίγους μήνες αλλα τελειωσα με μετακομίσεις κλπ και τώρα είμαι μονιμα αθήνα πάλι.

το μικροτικ θα ειναι ο dhcp server Σου, μονο αυτό θα έχει το δικαίωμα να δίνει διευθύνσεις.

Το Picostation θα είναι καλωδιακά συνδεδεμένο με το μικροτικ και θα λειτουργεί σαν Access Point (οχι repeater)

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now