bluescorpion

i5 4590 καινουργιος high temps

Recommended Posts

Πήρα χθες απο το πλαίσιο μια μητρική H97 msi gaming 3 και τη συγκεκριμένη CPU.κουμπωνω με υδροψυξη και είναι 45 βαθμούς σε είδωλο και full load 90++ και το σταματάω.εβαλα και την ψύξη την μαμισια και τα πράγματα ακόμα χειρότερα.υπαρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό η η μητρική? Απο το bios μέσα η τάση της CPU είναι 1.000 volt περίπου.έχει κανεις καμιά ιδέα να βοηθήσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια υδρόψυξη έχεις και κούμπωσες αρχικά; Με τι τον στρεσάρεις;

Τέτοιο πρόβλημα μόνο από λάθος κούμπωμα δημιουργείται.

3 ψυκτρες άλλαξα και στις 3 το ίδιο πρόβλημα.τον στρεσαρα λίγο με prime γιατί είδα ότι κάτι δε πήγαινε καλά.το πρώτο κούμπωμα έγινε με heat killer 3 block τον οποίο είχα και στη προηγούμενη CPU μου και είχα παρα πολύ καλή απόδοση.φανταζομαι αυτό το κούμπωμα εννοείς της ψυκτρας και όχι της CPU με το socket γιατί και στο socket είδα κάτι κουφο κάτω στη βάση εφόσον το είχα κουμπώσει φαινόντουσαν λίγο τα pin.δεν ξέρω πόσο διάφορα έχει το 1155,με το 1150 που πήρα τωρα για να έχω γνώμη.το πρόβλημα είναι ότι έχω πάει πίσω τη CPU και πολύ φοβάμαι δε θα βρουν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

To heat killer τα σπάει - αν είσαι σίγουρος ότι η μητρική δεν δίνει κανένα τρελό voltage (latest BIOS) και ότι το block πατάει καλά (πάστες κτλ), μάλλον έφυγες για RMA του επεξεργαστή...

Μερικά stress test overvoltάραν αν ήσουν σε adaptive, αλλά 90άρες με νερά... μάλλον είναι αρπαγμένο το cpu.

Link to comment
Share on other sites

To heat killer τα σπάει - αν είσαι σίγουρος ότι η μητρική δεν δίνει κανένα τρελό voltage (latest BIOS) και ότι το block πατάει καλά (πάστες κτλ), μάλλον έφυγες για RMA του επεξεργαστή...

Μερικά stress test overvoltάραν αν ήσουν σε adaptive, αλλά 90άρες με νερά... μάλλον είναι αρπαγμένο το cpu.

Όταν την έβαλα τη μητρική είχε προ-τελευταίο version του bios αλλά και πάλι είχα ίδιες θερμοκρασίες.ειμαι σίγουρος ότι έδινε φυσιολογικό voltage.τροφοδοτικό το αποκλείω;;

btw έχει ξανά ακουστεί rma για καινούργιο CPU? Δε το είχα ξανά ακούσει αφού σκέφτηκα ο τεχνικός θα με κοροϊδεύει.ευχαριστω για τις απαντήσεις παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν την έβαλα τη μητρική είχε προ-τελευταίο version του bios αλλά και πάλι είχα ίδιες θερμοκρασίες.ειμαι σίγουρος ότι έδινε φυσιολογικό voltage.τροφοδοτικό το αποκλείω;;

btw έχει ξανά ακουστεί rma για καινούργιο CPU? Δε το είχα ξανά ακούσει αφού σκέφτηκα ο τεχνικός θα με κοροϊδεύει.ευχαριστω για τις απαντήσεις παρεμπιπτόντως.

To τροφοδοτικό, όχι, είναι αρκετά δύσκολο οποιαδήποτε "ανωμαλία" να φτάσει στο vcore.

Τα CPU γενικά (AMD & Intel) έχουν πολύ σφιχτό quality control και είναι τέρμα σπάνιο να πετύχεις είτε προβληματικό είτε DOA. Στο δικό σου, αν έπρεπε να υποθέσω, φαντάζομαι να έφαγε κανένα τρελό κρύο ή ζέστη και να έχει μετακινηθεί εσωτερικά η πάστα από την θέση της. Οπότε όσο κρύο και να ρίχνεις στην έξω μεριά του IHS - αυτό δεν φτάνει στην στον πυρήνα. Κάτι τέτοιο λογικά, γιατί και οι τέσσερις αισθητήρες να είναι λάθος δεν παίζει... coretemp μιλάμε πάντα ε;

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικό, όχι, είναι αρκετά δύσκολο οποιαδήποτε "ανωμαλία" να φτάσει στο vcore.

Τα CPU γενικά (AMD & Intel) έχουν πολύ σφιχτό quality control και είναι τέρμα σπάνιο να πετύχεις είτε προβληματικό είτε DOA. Στο δικό σου, αν έπρεπε να υποθέσω, φαντάζομαι να έφαγε κανένα τρελό κρύο ή ζέστη και να έχει μετακινηθεί εσωτερικά η πάστα από την θέση της. Οπότε όσο κρύο και να ρίχνεις στην έξω μεριά του IHS - αυτό δεν φτάνει στην στον πυρήνα. Κάτι τέτοιο λογικά, γιατί και οι τέσσερις αισθητήρες να είναι λάθος δεν παίζει... coretemp μιλάμε πάντα ε;

Και core temp και cpuid hw monitor.αύριο θα μου λυθούν οι απορίες.ελπιζω μόνο εκεί στο τεχνικό τμήμα μην το βάλουν μόνο και το αφήσουν σε είδωλο και πουν είναι εντάξει:/ δε μπορώ να χωνέψω ότι είναι CPU πάντως.μητρικη το αποκλείω εντελώς έτσι?

ευχαριστώ για την απαντηση.

Edited by bluescorpion
Link to comment
Share on other sites

Και core temp και cpuid hw monitor.αύριο θα μου λυθούν οι απορίες.ελπιζω μόνο εκεί στο τεχνικό τμήμα μην το βάλουν μόνο και το αφήσουν σε είδωλο και πουν είναι εντάξει:/ δε μπορώ να χωνέψω ότι είναι CPU πάντως.μητρικη το αποκλείω εντελώς έτσι?

ευχαριστώ για την απαντηση.

Όχι, να αποκλίσεις εντελώς mobo χωρίς να βάλεις ένα πολύμετρο πάνω να δεις πόση στα αλήθεια τάση δίνει στο cpu, δεν μπορείς. Αλλά είναι αρκετά απίθανη βλάβη να δίνει τόσο αυξημένες χωρίς να τις δείχνει στο cpuz κτλ κτλ... νομίζω ότι είναι πιο απίθανο από το να έχεις τύχει απλά προβληματικά ζεστό cpu.

( όχι "είδωλο", idle ή αδράνεια :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now