MetallicGR

Την πρώτη της εμφάνιση κάνει η ASUS X99-Deluxe

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Την πρώτη της εμφάνιση κάνει η ASUS X99-Deluxe μητρική]http://www.hwbox.gr/images/news_images/asus3.jpg[/NEWS_IMG] Εμφανίστηκε στο OCDrift.com, το website που ευθύνεται για τις πρώτες φωτογραφίες τους delidded Core i7 5960X, η ASUS X99 Deluxe μητρική.

Εμφανίστηκε και η X99 Deluxe από την ASUS. Η επερχόμενη μητρική της εταιρείας προχωράει ένα επίπεδο πάνω σε σχεδίαση, παρουσιάζοντας ένα λευκό "θέμα" με λευκό IO shield και λευκά ψυκτράκια για τα VRM και το X99 Chipset που θα έρχεται με το LGA 2011-v3 socket για τους Haswell-E επεξεργαστές της Intel. Η μητρική διαθέτει μια σχεδίαση που η ASUS ονομάζει 5-Way Optimization χωρίς να αναφέρονται περισσότερες πληροφορίες αυτή τη στιγμή.

Η X99 Deluxe διαθέτει σύστημα τροφοδοσίας 8 φάσεων Digi+, 8x DDR4 DIMM slots, 10x SATA 6 Gbps και δύο SATA Express θύρες, onboard πλήκτρα "power" & "reset" και debug LED οθόνη για διαγνωστικούς λόγους. Οι θύρες επέκτασης που έχει στην κατοχή της είναι 5x PCIe 3.0 x16 με την μια να είναι x16 και οι άλλες τέσσερις x8, ενώ υπάρχει και μια PCIe 3.0 x4. Στο I/O υπάρχουν 10x USB 3.0 θύρες και 2x USB 2.0, clear cmos button, θύρες για κεραία WiFi ac , διπλές Gigabit LAN. Η μητρική αναμένεται τις επόμενες εβδομάδες στην αγορά με την προτεινόμενη τιμή της, ενδεχομένως να ξεπερνά τα $350.

[img_alt=Την πρώτη της εμφάνιση κάνει η ASUS X99-Deluxe μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture32287.jpg[/img_alt]

[img_alt=Την πρώτη της εμφάνιση κάνει η ASUS X99-Deluxe μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture32289.jpg[/img_alt]

[img_alt=Την πρώτη της εμφάνιση κάνει η ASUS X99-Deluxe μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture32288.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα για ωραίο χρώμα θα πήγαινα για μπλε ASRock. Είναι πολύ ωραία η άτιμη. Ευτυχώς όχι άλλο χρυσό! Να δούμε τιμές και μοντέλα (non deluxe, rog, tuf, ws)

Νομίζω κάποιος που δίνει τόσα λεφτά για το X99 δεν θα έλεγε ποτέ όχι για ένα M.2 slot, οπότε όντως ξεχάστηκαν......

Link to comment
Share on other sites

Ε και? θα του κουμπώσω 2 850 pro και θα είναι όμορφη! Όχι?

32Gbps bandwidth έχει το Ultra M.2 που βάζει η ASRock (PCiexpress 3.0 x4). Για κάνε το τάλιρα να δεις πόσους 850 PRO θέλεις.

Απλά η Asus ως συνήθως θα κοιτάξει να αρμέξει πρώτα από την μπούρδα το SATA Express και μετά θα πάνε όλοι προς M.2.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι - αλλά όσοι την πάρουν με σκοπό μεγάλο upgrade cycle θα τους κάτσει στραβά η απουσία M.2 πράγματι: θα σκάνε τα νεότερα drives και θα ψάχνουν adaptors και αηδίες...

Link to comment
Share on other sites

Το Design department της Asus εχει πραγματικα ξεφυγει... Παιζουν σε αλλο επιπεδο οι ανθρωποι.

Τωρα τεχνικων αποψεων μερια: μα δεν εχει M2 !? Really ?!

Οι σχεδιαστές των ψυκτρών εννοείς?

Γιατι δεν βλέπω κάτι άλλο να έχει ξεφύγει Κύριε μου!

Ούτε οι ψύκτρες για την ακρίβεια, απλά είναι όμορφες χωρίς πολλές φαμφάρες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γλυκο μου κουτσινο μαλλιαρουτσικο γοριλλακι, αυτο ακριβως εννοω.

Οι ψυχτρες τους σε μερικες μητρικες θα μπορουσαν να παρομοιαστουν με γλυπτα.

Δε, η απλοτητα, ο συνδιασμος και ειδικα η χρωματικη αποχρωση που καταφερνουν

ειναι απιστευτη. Μενει να δω τη ποιοτητα μονο, γιατι ξερεις οτι το λευκο ειναι περιεργο

χρωμα και πρεπει να ειναι πολυ σωστα μαγειρεμενο για να μη κιτρινιασει στο περασμα

του χρονου. Το μονο κακο που θα αντιμετωπισει καποιος με τη συγκεκριμενη θα ειναι

η σκονη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν έρθει κάποιος κ μου δώσει στο 50% μια gigabyte η μια msi θα βρίζω όλη μέρα την asus :hehe: Αλλά μέχρι να γίνει αυτό..μόνο ASUS..παίζει σε μια κατηγορία μόνη της τι να κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας [MENTION=1118]venisk[/MENTION] με την άσους :hehe:

Εχω να παρω άσους απο την p8p67 deluxe (που την γυρισα γιατι ηταν Β2) και απο τοτε ειμαι καλα :D

Κι εγώ μετά την Maximus VI Extreme Z68, μόνο με Giga παίζω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και στο overclocking, μια χαρά 5400 πήγε ο 4770Κ @ SS, καλύτερα από άλλα κομμάτια στο bot. Αλλά εντάξει είναι ό,τι του αρέσει του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά την Maximus VI Extreme Z68, μόνο με Giga παίζω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και στο overclocking, μια χαρά 5400 πήγε ο 4770Κ @ SS, καλύτερα από άλλα κομμάτια στο bot. Αλλά εντάξει είναι ό,τι του αρέσει του καθενός.

Έβαλες το τελευταίο beta στην δική σου; Την ίδια έχουμε γι' αυτό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε [MENTION=1118]venisk[/MENTION] μην τους ακους ρε...μαζι σου λεμε...asus και παλι asus...ολες οι υπολοιπες ειναι ημιμετρα :P

οταν οι asus έφτιαχνε μητρικάρες οι αλλοι ανακάλυπταν το pcb :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε @venisk μην τους ακους ρε...μαζι σου λεμε...asus και παλι asus...ολες οι υπολοιπες ειναι ημιμετρα :P

οταν οι asus έφτιαχνε μητρικάρες οι αλλοι ανακάλυπταν το pcb :hehe:

Μην το γελάς καθόλου. 1994 παρήγγειλα από φίλο και μου έφερε από Γερμανία, Asus μητρική μαζί με 486DX4/120 με EDO DRAM για να τον κάνω overclock στα 155MHz...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το γύρισα σε GB γιατί είχα θέματα με τις Asus και όταν είχα πάρει τα πρώτα 2011, δοκίμασα πάλι Asus γιατί δεν ήταν διαθέσιμη η αντίστοιχη GB, αλλά είχα πάλι θέματα με τους drivers (usb3, lan) και γενικά τη συμπεριφορά του UEFI, οπότε την έδωσα και πήρα πάλι GB.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now