Nickzzz

Blue Screen of Death και Steve Ballmer

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Blue Screen of Death και Steve Ballmer]http://www.hwbox.gr/images/news_images/general4.jpg[/NEWS_IMG]Ο πρώην CEO της Microsoft είχε σημαντικό ρόλο στην δημιουργία της.

Η Blue Screen of Death (BSOD) σίγουρα είναι κάτι που έχει συναντήσει και φοβάται κάθε χρήστης που χρησιμοποιεί Windows και δηλώνει οτι υπάρχει ένα fatal system error στο σύστημα. Αυτό που δεν ήταν γνωστό είναι οτι ο πρώην CEO της Microsoft, Steve Ballmer ήταν αυτός που είχε συντάξει το πρώτο κείμενο που εμφανιζόταν όταν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Σύμφωνα με τον developer της Microsoft, Raymond Chen, όλα ξεκίνησαν το 1992 και με τα Windows 3.1. Εκείνη την εποχή ο Ballmer ήταν επικεφαλής της Systems Division. Κατά την διάρκεια μιας επίσκεψης του στην ομάδα που ήταν υπεύθυνη για τα Windows είδε την λειτουργία της μπλε οθόνης και το κείμενο που εμφανιζόταν αλλά ανέφερε οτι δεν ήταν τόσο κατάλληλο. Οπότε ένα μέλος της ομάδας του πρότεινε να φτιάξει αυτός το μήνυμα που πίστευε οτι έπρεπε να εμφανίζεται και αυτό έκανε.

Μετά από μερικές μέρες έστειλε στην ομάδα ένα κείμενο που πίστευε οτι ταίριαζε περισσότερο και σύμφωνα με τον Chen, ήταν τόσο καλό που το κράτησαν χωρίς μεγάλες αλλαγές.

[img_ALT=Blue Screen of Death και Steve Ballmer]

http://www.hwbox.gr/members/4651-albums466-picture33030.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Στα 98SE ειδικά, μερικές φορές και στα MIllenium, θυμάμαι πως την πέταγε ακόμα και το CD να είχες βγάλει ενώ προσπαθούσε να το διαβάσει, ούτε καν μήνυμα λάθους, κατευθείαν BSOD :|

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιείς και πολύ το pc ε? :hehe:

μπααα, καθολου :wink-new: μονο 9 με 16 ωρες την ημερα...εχουμε και καποια downloads που πρεπει να γινουν :shades:

τωρα σοβαρα! ισως εχω τουλαχιστον 4-5 χρονια να δω ανεξηγητο blue screen...οσα εχω δει ηταν λογω μη αντοχης του τροφοδοτικου στο οβερκλοκιν με τοσο παραφορτωμενο συστημα...παντως ολα σε στοκ κατασταση και το πσ ειναι βραχος :)))))

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

μπααα, καθολου :wink-new: μονο 9 με 16 ωρες την ημερα...εχουμε και καποια downloads που πρεπει να γινουν :shades:

τωρα σοβαρα! ισως εχω τουλαχιστον 4-5 χρονια να δω ανεξηγητο blue screen...οσα εχω δει ηταν λογω μη αντοχης του τροφοδοτικου στο οβερκλοκιν με τοσο παραφορτωμενο συστημα...παντως ολα σε στοκ κατασταση και το πσ ειναι βραχος :)))))

και.γω.απο.το.2004-2012.με.XP.την.εβγαλα.δεν.ειχα.ουτε.ενα.BSOD!.δεν.ειχα.τετοια.κολπα.

παρα.πολυ.συχνα.ομως.το.εβλεπα.σε.πσ.απο.νετ.

Link to comment
Share on other sites

με το sp2 ειχα τρελα προβληματα! με το που βγηκε το sp3 και το εγκατεστησα, το pc εστρωσε! εκει που εκανα επανεγκατασταση λειτουργικου καθε μηνα, με το sp3 ξεχασα και πως γινεται η διαδικασια :)

Link to comment
Share on other sites

και.γω.απο.το.2004-2012.με.XP.την.εβγαλα.δεν.ειχα.ουτε.ενα.BSOD!.δεν. ειχα.τετοια.κολπα.

παρα.πολυ.συχνα.ομως.το.εβλεπα.σε.πσ.απο.νετ.

Ρε τι παίζει με τις τελείες? :hehe:

Ρε σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που θα πιστέψει ότι 8 χρόνια δεν είχες bsod με xp?

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι παίζει με τις τελείες? :hehe:

Ρε σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που θα πιστέψει ότι 8 χρόνια δεν είχες bsod με xp?

ειναι.χαλασμενο.το.πληκτρολογιο.του.λαπτοπ.

προβλημα.του.φιλε.δεν.εχω.λογο.να.πω.ψεματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now