Astalavista

Πόσα θα επενδύατε σε ένα headset;

Πόσα θα επενδύατε σε ένα headset;  

57 members have voted

  1. 1. Πόσα θα επενδύατε σε ένα headset;

    • < 30?
      19
    • 30-60?
      14
    • 60-100?
      9
    • 100?+
      8
    • Δεν με ενδιαφέρει / χρησιμοποιώ headset.
      7


Recommended Posts

H δραματική αύξηση του PC gaming αναπόφευκτα δίνει στους κατασκευαστές περιφερειακών την ευκαιρία να επεκταθούν και σε αυτόν τον "hot" τομέα της τεχνολογίας. Gaming ποντίκια, μηχανικά πληκτρολόγια και ένα καλό headset είναι μερικές από τις προτάσεις που έχουν να προσφέρουν οι εταιρίες με σκοπό την βελτιστοποίηση της εμπειρίας του gaming.

Παράλληλα, η συνεχόμενη επιτυχία των Massively Multiplayer Online (MMO) παιχνιδιών οδήγησε σε νέες ανάγκες, μια εκ των οποίων είναι η διαδικτυακή συνομιλία μέσω των γνωστών υπηρεσιών όπως τα γνωστά Skype, Teamspeak και Ventrillo, όπου το voice chatting "επιβάλλεται" ώστε να συντονίζονται τα μέλη των ομάδων τα οποία δεν είναι συγκεντρωμένα στον ίδιο χώρο. Έτσι, σε ένα gaming headset θεωρείται δεδομένη η ύπαρξη ενός μικροφώνου που εξυπηρετεί τον παίκτη στην συνομιλία του με τους συμπαίκτες του.

Παρ' όλα αυτά, ένα headset δεν είναι μόνο ένα συνοδευτικό αξεσουάρ για την συνομιλία. Ένα ζευγάρι ακουστικών που προορίζεται για πολύωρη χρήση κατά το gaming πρέπει να φέρει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά. Οι προσφερόμενες λύσεις στην αγορά δίνουν έμφαση σε μπόλικα gaming χαρακτηριστικά, άλλες εστιάζουν στην εργονομία και την ποιότητα κατασκευής για ένα περιφερειακό που προορίζεται για πολύωρη χρήση χωρίς να κουράζει, άλλες ρίχνουν το βάρος τους περισσότερο στην ποιότητα του ήχου και στο ηχείο αυτό καθ' αυτό, διατηρώντας όμως μια... "Σπαρτιάτικη" εμφάνιση. Μια πλειοψηφία χρηστών δεν ενδιαφέρεται για τις λεπτομέρειες, καθώς ο καθοριστικός παράγοντας στην επιλογή headset είναι, πρωτίστως, το κόστος. Ο πραγματικός audiophile χρήστης όμως μπορεί και διακρίνει τις διαφορές, και κάνει τις επιλογές ανάλογα φυσικά με τις απαιτήσεις του και το budget του.

Θα θέλαμε λοιπόν την γνώμη σας για τα gaming headsets. Πόσα χρήματα θα ξοδεύατε για την απόκτησή του και ποιο θα ήταν αυτό; Εάν έχετε ήδη πόσα κοστίζει το headset που έχετε;

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Less than 30?...

Τα χρησιμοποιω σπανια, ακομη κι οταν παιζω με team... περισσοτερο για να μην ενοχλω τον μικρο τα εχω.

Δε με ενδιαφερει η ακουστικη τους τοσο πολυ, αφου εχω τα 5.1 για κανονικη ακροαση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω κάνουν 100? και αν άλλαζα, θα έδινα 160? για κάποια συγκεκριμένα.

Εκτός από την απίστευτη διαφορά ήχου με τα φθηνά, είναι και η άνεση που αναφέρθηκε παραπάνω.

Έχει τύχει να παίζω και 5 ώρες σερί, που αν το είχα κάνει με φθηνό, θα είχα σταματήσει στις 3 με πονοκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα 30-60 ευρώ, στηριζόμενος κυρίως στο γεγονός ότι για κάτι αρκετά ευαίσθητο που με ευκολία θα μπορούσε σπάσει δεν αξίζει να δώσει κανείς τρομερά ποσά. Το ίδιο ισχύει και για τα headphones...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποια στιγμή θέλω να κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα headset, είχα παλιότερα και βολεύουν τα άτιμα στο gaming, ειδικά αν μένεις σε πολυκατοικία και δεν θες να ενοχλείς (όπως εδώ στο φοιτητόσπιτο). Anyway ζαχάρωνα κάτι Sennheiser στα ~45?, θα δούμε κατά τα Χριστούγεννα.

Πιστεύω η κατηγορία των 30-60 έχει αρκετές επιλογές, για αυτό και την ψήφισα. Αν είναι να πας για ακριβότερα, τότε καλύτερα κατευθείαν στα 100+, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μπερδεύεις με τα USB Headsets ; Αν ναι, συμφωνώ, προτιμώ μια καλή κάρτα ήχου με κανονικά ακουστικά+μικρόφωνο.

Αν όμως η διαφωνία σου είναι στο έτοιμο σετ ακουστικά με μικρόφωνο, δε βρίσκω το λόγο να με εμποδίζει σε όποια άλλη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μπερδεύεις με τα USB Headsets ; Αν ναι, συμφωνώ, προτιμώ μια καλή κάρτα ήχου με κανονικά ακουστικά+μικρόφωνο.

Αν όμως η διαφωνία σου είναι στο έτοιμο σετ ακουστικά με μικρόφωνο, δε βρίσκω το λόγο να με εμποδίζει σε όποια άλλη χρήση.

Νομίζω είχες λίγα λεπτά παραπάνω ανοικτό το tab :P

Link to comment
Share on other sites

οταν εψαχνα να βρω κατι οικονομικο, αλλα παραλληλα ανθεκτικο,με ωραια εμφανιση,ευχρηστο και με καλη ποιοτητα ηχου, κατεληξα στο "TRUST COMO" το οποιο βρηκα στα 18 περιπου ευρω.

σιγουρα δεν εχει την ηχητικη αποδοση που εχουν τα ακριβοτερα(ειδικα την"καθαροτητα" στις υψηλες συχνοτητες), αλλα ειμαι ικανοποιημενος, τοσο σε gaming, οσο και σε μουσικη :)

Link to comment
Share on other sites

30-60? για headset και εγώ, μιας και τα σπάω αρκετά συχνά κατά ένα διαολεμένο τρόπο.

Αλλά για headphones, μπορώ εύκολα να πάω και στα 150-200? - γιατί εκεί ψωνίζει ήχο, που στην περίπτωσή μου, δεν μπορώ αντικειμενικά να έχω λόγω χώρου, ακόμα και αν τα έσκαγα για Wharfedale, NAD κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κάτω από 30 αλλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή αν και προτιμώ το παλιό καλό μου Creative T6060 σετ Creative Inspire T6060 5.1 Surround Speakers Review! - Rajiv & Grace's Blog .

Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά για τον υπολογιστή και την onboard της Asrock μου είναι μια χαρά. 6 χρόνια και συνεχίζουν χωρίς το παραμικρό.

Για καθαρή μουσική έχω και αυτά τα Edifier https://www.skroutz.gr/s/4845856/Edifier-R1800T-III.html?keyphrase=edifier+r1800+t+iii μαζί με αυτόν τον yamaha https://www.skroutz.gr/s/3089852/Yamaha-RX-V375.html και αυτό το samsung bluray https://www.skroutz.gr/s/3042508/Samsung-BD-F5100.html?keyphrase=samsung+blue+ray .

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 4 Οκτώβρη έχει πρώτη έκθεση ακουστικών όσοι είστε ακουστικαριοι η θα θέλατε να ακούσετε πως είναι κάποιοι συνδυασμοί που έχετε κατά νου προς αγορά. Διοργανώνεται από το avclub. Θεωρώ πως δεν είναι "διαφήμιση" αν είναι σβήστε το ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 4 Οκτώβρη έχει πρώτη έκθεση ακουστικών όσοι είστε ακουστικαριοι η θα θέλατε να ακούσετε πως είναι κάποιοι συνδυασμοί που έχετε κατά νου προς αγορά. Διοργανώνεται από το avclub. Θεωρώ πως δεν είναι "διαφήμιση" αν είναι σβήστε το ποστ. :)

Δώσε link να το βάλουμε είδηση εάν είναι. Δεν το θεωρούμε διαφήμιση. Don't worry.

Α

Link to comment
Share on other sites

<30 Δεν είχα ποτέ την ανάγκη για headset αλλά πριζωμένος από τους Λαμπίτες, πήρα και γώ ένα Superlux HD669 έτσι για να τα έχω :hehe:

Αλλά τώρα με τον μπόμπιρα μάλλον θα χρειαστούν!

ps. thx [MENTION=739]panos444[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now