Recommended Posts

Από τότε π έχουν όλα αλλά η Apple θέλει να αποδείξει ότι είμαστε τόσο πρόβατα π δεν μας νοιάζει αν είναι καλή η ανάλυση!Και φυσικά τ καταφέρνει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βγάζει κάτι μια εταιρεία αμέσως να πουν και να γράψουν όλοι αντιγραφή του τάδε προϊόντος της άλλης εταιρίας. Μετά τα NOTE I, II, III και ΙV έρχεται το iPhone 6+. Κανείς δεν άκουσα να λέει πως η Apple ακολουθεί(να μην πω αντιγράφει) την συγκεκριμένη κατηγορία Android phones. Είδε ότι υπάρχει χρήμα και ξαφνικά μεγάλωσαν οι αντίχειρες μας και μπορούν να πάνε σε 5.5".

Αλλά ένα καλό έχει η Apple. Το Brand της. Δείτε όλα τους τα keynotes, όλες τους τις παρουσιάσεις. Δεν θα δείτε κάπου να συγκρίνουν τον εαυτό τους με το Android αλλά με το προηγούμενο iPhone. Για 'μενα αυτό τους κάνει και ξεχωρίζουν από τους άλλους.

Έβλεπα εχθές το table που είχαν για την μπαταρία. LTE browsing 10 ώρες το 5s και 11 ώρες το 6. Ναι, αλλά 40 ώρες μουσική το 5s και 50 το 6 wow :hehe:

Βέβαια, φασιστικό καθεστώς και χωρίς να ενδιαφέρονται για το πλήθος. Το event ήταν διαθέσιμο μόνο από Apple συσκευές. Δεν τους νοιάζει όμως. Δεν τους νοιάζει να πουλήσουν σε κάποιον που το σκέφτεται να πάρει το νέο iphone ή το Note 4. Τους νοιάζει να πουλήσουν σε εκείνον που θα πάρει το νέο iPhone και ένα Macbook ή Apple tv.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πρέπει ν κάνεις μικρότερα ποστ ρε φίλε..το κινητό σου όμως δεν έκανε 1000 ευρώ με αυτά τα specs..Επίσης είναι λίγο άκυρο το παράδειγμα της φωτογραφικής γιατί η dslr είναι εργαλείο στα χέρια κάποιου φωτογράφου το iPhone δεν είναι τίποτα στα χέρια οποιουδήποτε και κάνει και 1 χιλιάρικο..Γιατί το μικρό είναι τόσο γαμάτο π δεν έχει ούτε full hd οθόνη..

Γιατί να τα κάνω μικρότερα, αφού ήθελα να γράψω πολλά :P

Δεν έχει σημασία πόσο έκανε, έχει σημασία ότι λόγω διαφορετικού OS είναι καλύτερο στα μάτια απλών αγοραστών που αγοράζουν βάση specs και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Το παράδειγμα της φωτογραφικής το έβαλα για να εξηγήσω ξανά ότι δεν έχει σημασία να συγκρίνεις τα specs ένα προς ένα, γιατί είναι σαν να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα από την στιγμή που το core unique selling point, δηλαδή το OS, είναι διαφορετικό.

[MENTION=771]sofos1990[/MENTION] bro έχουν το δικό τους κοινό, τι τους νοιάζει. Από την στιγμή που είδαν ότι δεν τους παίρνει να συνεχίσουν σε μικρότερες ίντσες γιατί το current trend επιβάλλει παντφολέ κινητά, έπρεπε να φτιάξουν κάτι μεγαλύτερο. Μου φαίνεται λογικότατο. Όσο για το marketing τους, μαμεί και δέρνει, είναι φοβερό αυτό το πράγμα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πρέπει ν κάνεις μικρότερα ποστ ρε φίλε..το κινητό σου όμως δεν έκανε 1000 ευρώ με αυτά τα specs..Επίσης είναι λίγο άκυρο το παράδειγμα της φωτογραφικής γιατί η dslr είναι εργαλείο στα χέρια κάποιου φωτογράφου το iPhone δεν είναι τίποτα στα χέρια οποιουδήποτε και κάνει και 1 χιλιάρικο..Γιατί το μικρό είναι τόσο γαμάτο π δεν έχει ούτε full hd οθόνη..

τις dslr των 350 ευρω τις παιρνουν επαγγελματιες φωτογραφοι?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιου φωτογράφου σημαίνει επαγγελματίας???

με την ιδια λογικη μπορει να βολευτει ο "καποιος φωτογραφος" και με compact. αρα ειναι καλυτερη η κομπακτ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια.

Πρόβατα, κλαρίνα, happy medium κτλ. Τα δέχομαι όλα αυτά αλλά ξεκολλήστε λίγο. Το Android EINAI για τα ψιλομπάζα, όσο θα είναι το λειτουργικό για 5000 συσκευές. Τέλος. Αυτό δεν αλλάζει. Και όποιος λέει πως το Android του ΔΕΝ κολλάει, σόρρυ αλλά δεν το πιστεύω. Έχω δει και χρησιμοποιήσει από HTC Desire HD, μέχρι Note 2 και Note 3, S4 και S5, LG G2, HTC M7 και Μ8, Sony Xperia Z1 και Z1 compact. Απόκριση και απροβλημάτιστη λειτουργία σαν το iOS και τα Windows Phone δεν έχουν. Όσο και να χτυπάτε τον ποπό σας κάτω.

Δεν θα μιλήσω για κάποια άλλα πράγματα που υστερεί το Android (όπως οι mail clients που είναι για τα γίδια) γιατί εκεί πηγαίνουμε σε εξεζητημένες καταστάσεις.

Μου άρεσε το νέο iphone 6? Ναι, σίγουρα. Ασχέτως τι προσφέρει. Δεν πρόκειταi να ασχοληθώ με το ότι το 4.7 δεν είναι Full HD, ούτε με την κάμερα των 8MP. ¨Οπως και ο περισσότερος κόσμος.

Θα το έπαιρνα για τηλέφωνο? ΌΧΙ. Προτιμώ το νέο Note 4 γιατί με καλύπτει περισσότερο σε αυτά που θέλω να κάνω. Όχι γιατί το iPhone 6 είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι δεν καταλαβαίνεις κ μου απαντάς έτσι?

Αν δεν μπει ο Σάκης και ο γοριλας δεν έχει νόημα. [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] ανάβεις φωτιές ανάβεις κ όλα τα καις..

Link to comment
Share on other sites

WOW! ( LOL! )

Παρόλα αυτά τα αναμασημένα ξαναζεσταμένα σταφύλια θα υπάρξει μεγάλη μάζα fanboys και κλαρινογαμπρών να τα πάρουνε ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης ( έλα ρε, πήρα το νέο iPhone 6... αλλά σε κάνω αναπάντητη να με πάρεις γιατί δεν έχω κάρτα :P )

Πολύ hate μέσα σε 2 μόλις γραμμές!

Γιατί έτσι? :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και διασκεδάζω να διαβάζω hate-posts για την Apple, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλο μένος...

Λες και όποιος το αγοράσει, θα το πληρώσετε εσείς.

Ή θα υποχρεωθείτε να του κάνετε service (σε μια συσκευή που εγώ έχω να κάνω reboot, 6 μήνες)

Ή αν δεν του αρέσει τελικά, θα υποχρεωθείτε εσείς να το κάνετε refund.

Με αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να είστε κάθε μέρα έξω από τα clubs και τα μπουζούκια και να κράζετε όσους πετάνε λεφτά σε γαρδένιες ή ακούνε τους άφωνους.

Δικά του λεφτά είναι, ας τα κάνει ότι θέλει, αρκεί να μη μας ενοχλεί, όπου εδώ δε νομίζω να συμβαίνει με κάποιο τρόπο.

Εγώ είμαι με το απλό 4 εδώ και σχεδόν 3 χρόνια το οποίο είχα πάρει με επιδότηση 180?. Λεφτά για αναβάθμιση δεν υπάρχουν, αλλά δε χρειάζεται κιόλας, ούτε η μπαταρία του δεν έχει πέσει.

ΑΝ μου κάτσει ανάλογη επιδότηση, 180-250?, δίνω για να το πάρω (το 6, γιατί το plus είναι παντόφλα)

ΑΝ χρειαστώ αλλαγή και δε μπορώ να το πληρώσω, τότε θα πάω σε μια κινεζιά που να καλύπτει τις ανάγκες μου, ούτε Samsung, ούτε κάποιο άλλο υπερτιμημένο, επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

το fight αυτο εμενα μου εβγαλε ενα συμπερασμα , η apple μπορει να μην προσφερει το καλυτερο δυνατο αλλα ξερει πως να το παρουσιασει ετσι , το ιδιο και η razer στα περιφερειακα ...

guess what και οι 2 θεωρουνται τρελα επιτυχημενες επιχειρησεις ...

marketing all the way

innovations .... not so much .

οχι οτι και αυτες οι 2 εταιριες δεν εξελισσονται , απλα ξερουν πως να πασαρουν σωστα τα προιοντα τους , ρεσπε για αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Το ApplePay μου αρέσει σαν σκεπτικό. Είπαν ότι η Αpple δεν κρατάει τα στοιχεία σου αλλά οκ :P Δυστυχώς ο κρεοπώλης, ο μανάβης και ο Σκλαβενίτης δεν θα βάλουν πότε ApplePay :hehe:

στο us το %95+ των επιχειρησεων εχει ηδη πληρωμη με καρτα, και πλεον τα μετρητα ειναι μονο για ταξι (οχι κιτρινα) και αυτοματους πωλητες, αντε και κανενα στριπ club xD

οποτε η μεταβαση ειναι σχετικα ευκολη, nfc και software update και εισαι ετοιμος

οσο για αυτο με τα στοιχεια, τα transactions τα κρατανε ηδη αυτοι που "πρεπει" apple pay η χωρις, και την απλ την βολευει παρα πολυ νομικα, δεν χρειαζεται καν να ασχοληθει με data protection act και τα συναφη

θα ειναι απλα ενας μεσαζοντας. hassle free money!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να είστε κάθε μέρα έξω από τα clubs και τα μπουζούκια και να κράζετε όσους πετάνε λεφτά σε γαρδένιες ή ακούνε τους άφωνους.

Δικά του λεφτά είναι, ας τα κάνει ότι θέλει, αρκεί να μη μας ενοχλεί, όπου εδώ δε νομίζω να συμβαίνει με κάποιο τρόπο.

και να πλακωνονται στο ξυλο με τους "σκυλαδες", οπως παλια στο "χωρις ανασα".:hehe:

by the way, η visa ανακοινωσε της υποστηριξη της στα νεα προιοντα της apple.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια.

Πρόβατα, κλαρίνα, happy medium κτλ. Τα δέχομαι όλα αυτά αλλά ξεκολλήστε λίγο. Το Android EINAI για τα ψιλομπάζα, όσο θα είναι το λειτουργικό για 5000 συσκευές. Τέλος. Αυτό δεν αλλάζει. Και όποιος λέει πως το Android του ΔΕΝ κολλάει, σόρρυ αλλά δεν το πιστεύω. Έχω δει και χρησιμοποιήσει από HTC Desire HD, μέχρι Note 2 και Note 3, S4 και S5, LG G2, HTC M7 και Μ8, Sony Xperia Z1 και Z1 compact. Απόκριση και απροβλημάτιστη λειτουργία σαν το iOS και τα Windows Phone δεν έχουν. Όσο και να χτυπάτε τον ποπό σας κάτω.

Δεν θα μιλήσω για κάποια άλλα πράγματα που υστερεί το Android (όπως οι mail clients που είναι για τα γίδια) γιατί εκεί πηγαίνουμε σε εξεζητημένες καταστάσεις.

Μου άρεσε το νέο iphone 6? Ναι, σίγουρα. Ασχέτως τι προσφέρει. Δεν πρόκειταi να ασχοληθώ με το ότι το 4.7 δεν είναι Full HD, ούτε με την κάμερα των 8MP. ¨Οπως και ο περισσότερος κόσμος.

Θα το έπαιρνα για τηλέφωνο? ΌΧΙ. Προτιμώ το νέο Note 4 γιατί με καλύπτει περισσότερο σε αυτά που θέλω να κάνω. Όχι γιατί το iPhone 6 είναι κακό.

Αν και διασκεδάζω να διαβάζω hate-posts για την Apple, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλο μένος...

Λες και όποιος το αγοράσει, θα το πληρώσετε εσείς.

Ή θα υποχρεωθείτε να του κάνετε service (σε μια συσκευή που εγώ έχω να κάνω reboot, 6 μήνες)

Ή αν δεν του αρέσει τελικά, θα υποχρεωθείτε εσείς να το κάνετε refund.

Με αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να είστε κάθε μέρα έξω από τα clubs και τα μπουζούκια και να κράζετε όσους πετάνε λεφτά σε γαρδένιες ή ακούνε τους άφωνους.

Δικά του λεφτά είναι, ας τα κάνει ότι θέλει, αρκεί να μη μας ενοχλεί, όπου εδώ δε νομίζω να συμβαίνει με κάποιο τρόπο.

Εγώ είμαι με το απλό 4 εδώ και σχεδόν 3 χρόνια το οποίο είχα πάρει με επιδότηση 180?. Λεφτά για αναβάθμιση δεν υπάρχουν, αλλά δε χρειάζεται κιόλας, ούτε η μπαταρία του δεν έχει πέσει.

ΑΝ μου κάτσει ανάλογη επιδότηση, 180-250?, δίνω για να το πάρω (το 6, γιατί το plus είναι παντόφλα)

ΑΝ χρειαστώ αλλαγή και δε μπορώ να το πληρώσω, τότε θα πάω σε μια κινεζιά που να καλύπτει τις ανάγκες μου, ούτε Samsung, ούτε κάποιο άλλο υπερτιμημένο, επώνυμο.

Μπράβο ρε Zak & George απο τα πιο σωστά, αντικειμενικά και ουσιαστικά post που διάβασα :T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now