Astalavista

Ελληνικοί Internet Service Providers: Πόσο ικανοποιημένοι είστε;

Πόσο ικανοποιημένοι είστε από τους Ελληνικούς ISP;  

68 members have voted

  1. 1. Πόσο ικανοποιημένοι είστε από τους Ελληνικούς ISP;

    • Λίθινο, στην εποχή των 100/1000Mbps στην Ελλάδα πανηγυρίσουμε ακόμα για VDSL 50Mbps.
      47
    • Σε ένα καλό επίπεδο, τηρουμένων των αναλογιών και των τιμών που απολαμβάνουμε.
      8
    • Αρκετά γρήγορο για τις υπηρεσίες που απασχολούν τον μέσο Έλληνα.
      5
    • Δεν με αφορά η δημοσκόπηση. Η Ελλάδα έχει μεγαλύτερες παθογένειες πριν φτάσουμε στις υποδομές.
      4
    • Καμία από τις παραπάνω. Θα επεκταθώ στο post μου.
      4


Recommended Posts

HOL έβαλα το 2009 στο σπίτι και έπιανα 17mb/1mb down/up στον Κορινό Πιερίας. Τότε ναι με 30 ευρώ είχα και τηλεφωνια κτλ και ήταν καλά.

Φανταστείτε ότι η ίδια γραμμή τώρα κλειδώνει στα 8mb/768kb και από την HOL όσες ενοχλήσεις τις έκανα κάνουν τον κινέζο! Ακόμη και screenshots ανα έτος τους έστειλα αλλά τίποτα. Το κακό είναι ότι εκτός HOL η άλλη εναλακτική είναι ο ΟΤΕ στην περιοχή οπότε κολλήσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι ο πΟΤΕ είναι εναλλακτική.

Εγώ μένω Μάνδρα και από πάνω έχουν Forthnet με 7mbit.

Εγώ στο ισόγειο, με καινούρια καλωδίωση (UTP CAT-6 και στην τηλεφωνική γραμμή από το κουτί έως μέσα), είμαι στα 4 με πΟΤΕ.

Όταν τους είπα ότι μπορεί να ανέβει, μου είπαν ότι δεν θα είναι σταθερή. Ακόμα και στα 4 όμως, 1-2 φορές την ημέρα, θα κοπεί το internet. Δεν αποσυνδέεται, απλά δε φέρνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι ο πΟΤΕ είναι εναλλακτική.

Εγώ μένω Μάνδρα και από πάνω έχουν Forthnet με 7mbit.

Εγώ στο ισόγειο, με καινούρια καλωδίωση (UTP CAT-6 και στην τηλεφωνική γραμμή από το κουτί έως μέσα), είμαι στα 4 με πΟΤΕ.

Όταν τους είπα ότι μπορεί να ανέβει, μου είπαν ότι δεν θα είναι σταθερή. Ακόμα και στα 4 όμως, 1-2 φορές την ημέρα, θα κοπεί το internet. Δεν αποσυνδέεται, απλά δε φέρνει τίποτα.

Για αυτό είπα ότι κολλήσαμε. Η άλλη εναλλακτική είναι Forthnet μέσω δορυφόρου αλλά δεν ξέρω τι παίζεται εκεί γαιτί πλέον θα είναι 3-play με nova και θα ανεβούμε κοντα 50 ευρώ οπότε μάλλον όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι 29,90 + 19,90 με τα full pack nova cinema + nova sports και επειδή δεν έχω κάλυψη στην περιοχή πρέπει να πάρω μέσω δορυφόρου + 10 ευρώ οπότε άστο...

μέσω δορυφόρου έχει και όριο στα 10GB κίνηση παρά τα εγγυημένα 20Mbps download & 6Mbps upload μετά το όριο πας με τις ούτε καν τριτοκοσμικές 256 kbps upload & 128 kbps download :boxing:

Link to comment
Share on other sites

haha καλά την παλέυουν ρε....και πιο το νόημα τοτε του εγγυημενου 20Mbps?

...αρε ξύλο που θελουν οι απατεώνες, σου βαζω 20mbps αλλα θα σε ρουφήξω μεχρι να στεγνώσεις....ελεοςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας ζησει σε πολλα μερη ανα την Ελλαδα και παλευοντας απο dialup ws kai 24 adsl,πολυ πολυ συνοπτικα 3 συμπερασματα.

1)θεωρω τις τιμες αρκετα υψηλες (ασχετως των ταχυτητων κλειδωματος)

2)Μονο Αθηνα - Θεσ/κη και οσοι μενουν διπλα σε 'κουτι' πιανουν ταχυτητες.Η υπολοιπη Ελλαδα και κυριως εκτος πόλεων παλευεις με ταχυτητες 2 mbps...

3)H ποιοτητα υπηρεσιων (ωρες αναμονης στο τηλ,μπαλακι απο provider se OTE κλπ) ειναι τραγικες

Link to comment
Share on other sites

αχααχααχαχαααχαχααχ!

Εγώ έπρεπε να τους κάνω ρόμπα στο Facebook και να γίνει viral για να μου φέρουν γραμμή μετά από 10 μήνες αναμονή.

Και τώρα μας λένε ότι θα μου φέρουν οπτική;

Μόνο για Αθήνα και μεγάλα αστικά κέντρα είναι. Θα λένε ότι έχουν και δε θα είναι διαθέσιμη, όπως με τις vDSL.

Χώρια που και οπτικές να βάλουν, δεν τις σηκώνει το backbone τους.

Μπείτε να παίξετε FPS, να δείτε τι pings έχουν οι Ρουμάνοι, οι Βούλγαροι, οι Ιταλοί, με Γερμανικούς ή Αγγλικούς servers, και δείτε τα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Μπείτε να παίξετε FPS, να δείτε τι pings έχουν οι Ρουμάνοι, οι Βούλγαροι, οι Ιταλοί, με Γερμανικούς ή Αγγλικούς servers, και δείτε τα δικά μας...

σε καλη περιπτωση με fast path εκει που εσυ εχεις lowest 45-50 . στην καλυτεροτατη των περιπτωσεων- οι ρουμανοι και οι βουλγαροι παιζουν σταθερα 30-35 σε γερμανικο

και πολλες φορες θα δεις και 20-25 να τρελενεσαι .. οι γερμανοι σκανε με 5-15 και κλαις ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικό αυτό που λες. Ποιές χώρες και με τι κόστος; Έτσι γενικά δεν υφίσταται σύγκριση. Σε Βουλγαρία και Ρουμανία που γνωρίζω, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στη χρήση και μιλάμε για μέσο όρο 40mbits και κόστος 15-20?.

μιλαω για χωρες οπως η Αγγλια (VDSL+ και FTTH) επισης στην Ιαπωνια (FTTH) με τιμες γυρω στα 40-45 ευρω το μηνα εχεις 100Mbps αλλα με περιορισμο στο upload και στο download ανα μηνα. Πηγε φιλος περυσι στην Σκωτια και το εζησε με VDSL+ συνδεση. Επισης μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα οι τιμες που πληρωνουμε δεν ειναι μονο για internet αλλα περιεχουν και τηλεφωνια. Απλα να τα θυμομαστε αυτα σε λιγα χρονια γιατι τα πραγματα θα αλλαξουν προς το χειροτερο αυτο λεω.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για χωρες οπως η Αγγλια (VDSL+ και FTTH) επισης στην Ιαπωνια (FTTH) με τιμες γυρω στα 40-45 ευρω το μηνα εχεις 100Mbps αλλα με περιορισμο στο upload και στο download ανα μηνα. Πηγε φιλος περυσι στην Σκωτια και το εζησε με VDSL+ συνδεση. Επισης μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα οι τιμες που πληρωνουμε δεν ειναι μονο για internet αλλα περιεχουν και τηλεφωνια. Απλα να τα θυμομαστε αυτα σε λιγα χρονια γιατι τα πραγματα θα αλλαξουν προς το χειροτερο αυτο λεω.

Καλά, μην τα δέχεσαι όλα όπως στα λένε, ψάξε και λίγο...

Αγγλία που ανέφερες πχ:

Sky Broadband £0.00 (*20.00) Month * Speed: 38Mbps - Unlimited

PlusNet £3.99 (*14.99) Month * Speed: 38Mbps - Unlimited

BT £5.00 (*15.00) Month * Speed: 38Mbps - 20GB

TalkTalk £6.75 (*13.50) Month * Speed: 38Mbps - Unlimited

Το 1ο νούμερο είναι η εγκατάσταση, στην παρένθεση το πάγιο και μετά ταχύτητα και download.

Η σημερινή ισοτιμία της λίρας έναντι του ? είναι στο 1.26, άρα το ακριβότερο πακέτο είναι 25?...

Link to comment
Share on other sites

100? τα 250D/250U FTTH.

Έχει και παραπάνω, π.χ. 200? τα 500D/500U FTTH.

Σε συγκεκριμένες περιοχές για την ώρα έχει και 1000D/1000U αλλά δεν ξέρω τιμή.

Βέβαια με τα δεδομένα εδώ (μισθοί) τα παραπάνω λεφτά είναι σαν 20? το μήνα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Bandwidth cap? Hell no.

Επειδή βλέπω αρκετά youtube και πολλά streaming services, η ιδέα του cap μου την βιδώνει. Είναι η απαρχή του "κλειδωμένου" internet... Καθότι τα data είναι ανεξάντλητος φυσικός πόρος, η ιδέα του να πληρώνεις με όριο σε κάτι που στην ουσία δεν κοστίζει είναι εξωφρενικό, κατ' εμέ.

Αυτό μαζί με τα άλλα τινά που συμβαίνουν στο 'murica (fast lane, tiered internet με πρόσβαση σε συγκεκριμένα sites) είναι αντίθετα στο net neutrality.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now