Filippos

Αναβάθμιση Desktop (450-500 ευρώ)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αλλάξω στον υπολογιστή μου την μητρική, γραφικών, επεξεργαστή τροφοδοτικό και ραμ (αν αλλάξω ένα πρέπει και τα υπόλοιπα λόγω ηλικίας). Ο υπολογιστής προορίζεται για gaming και να κρατηθεί σε αξιοπρεπή επίπεδα για 4-5 χρόνια. Είναι δεύτερος υπολογιστής οπότε σκέφτομαι για AMD ώστε να είμαι και εντός budget (450-500 ευρώ). Αρχικά, είναι εφικτό να πετύχω αυτό που θέλω με αυτό το ποσό ή όχι; (προτιμώ το ναι :P) Και αν ναι τι μου προτείνετε να πάρω; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Για επεξερξαστη amd fx-6300 100 ε

μητρικη asrock 990fx extreme3 90 ε

μνημες 2χ2g βρισκεις με 50ε

τροφοδοτικο 600w βρισκεις με 50 ε

καρτα γραφικων asus r9 280 230 e

συνολο 520ε αν θελεις και συγκεκριμενα να σου πουμε για τροφοδοτικο και μνημες μας λες

Link to comment
Share on other sites

Πες μας για αρχή για τι ανάλυση gaming μιλάς και τι parts έχεις τώρα που ίσως να μπορούν να "διασωθούν" (κουτιά/psu/δίσκοι κτλ).

Τα parts που έχω είναι

PSU: Eurocase 550W PFC

RAM: 4,00GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz

Κουτί και σκληρούς έχω. Γενικά παίζω LoL και Planetside 2 αλλά να τρέχει και κάτι καλύτερο από αυτά (σε γραφικά πάντα γιατί όσον αφορά τη RAM το PS2 δεν παίζεται....). Μία ακόμα διευκρίνιση, του έχω δύο οθόνες.(σε μία γραφικών) οπότε η γραφικών θέλω να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα parts που έχω είναι

PSU: Eurocase 550W PFC

RAM: 4,00GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz

Κουτί και σκληρούς έχω. Γενικά παίζω LoL και Planetside 2 αλλά να τρέχει και κάτι καλύτερο από αυτά (σε γραφικά πάντα γιατί όσον αφορά τη RAM το PS2 δεν παίζεται....). Μία ακόμα διευκρίνιση, του έχω δύο οθόνες.(σε μία γραφικών) οπότε η γραφικών θέλω να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Οπότε, με ?475 κάτι τέτοιο

ASUS M5A97 R2.0 - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

KINGSTON HX318C10FK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

XFX AMD RADEON R9 280 R9-280A-TDFD DOUBLE DISSIPATION 3GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

και είσαι άνετος για χροοοοόνια. Το τροφοδοτικό σου, χωρίς overclocks πρέπει να την παλεύει :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Απλά μία ερώτηση...είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό μου θα φτάσει για αυτή την γραφικών και 6πύρηνο επεξεργαστή? Στα specifications του e-shop λέει Recommended Power Supply : XFX 850W PSU

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Απλά μία ερώτηση...είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό μου θα φτάσει για αυτή την γραφικών και 6πύρηνο επεξεργαστή? Στα specifications του e-shop λέει Recommended Power Supply : XFX 850W PSU

ζητημα (με overclocked cpu & gpu) να φτασεις (στα 100% usage του συστηματος σου) τα 500 watt.Τα recommended ειναι γιατι η εταιρια δεν μπορει να ξερει αεν εσυ εχεις τροφοδοτικο που εχει efficiency και δεν ειναι κανενα απο το καλαθι της λαϊκης, αρα βαζει πολυ πανω απο το φυσιολογικο Recommended wattage για να μην σου καει το system.

Link to comment
Share on other sites

μόνο για τον ψυχολογικό παράγοντα εγώ θα σπαταλούσα ένα πενηντάρικο για PSU. (σύμφωνα με την σύνθεση του caution)

edit και έτσι σου μένει σχεδόν ακέραιο το "παλιό" pc για δεύτερο/HTPC/δώρο/ότιγουστάρειςτοκάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου πρέπει να λέει κάτι σαν 26Α στην 12V γραμμή του, οπότε για την non-x 280 πρέπει να είναι ok. Αν ξέρεις δε τι κάνεις, και ένα ελαφρύ undervolt του επεξεργαστή σου δεν θα ήταν κακή ιδέα μιας και τα AMD συνήθως δίνουν αβέρτη τάση stock.

Αν τώρα έχει γεράσει υπερβολικά άσχημα το PSU και δεις τίποτα περίεργα shut down καθώς παίζεις το ξανασυζητάμε, αλλά δεν νομίζω.

Στην χειρότερη θα υπολογίζεις άλλο ένα 60άρι

COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

αλλά μην το πάρεις πριν δεις ότι το χρειάζεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now