George_o/c

Φθηνό Gaming PC 500-600?

Recommended Posts

Φίλος φίλου ψάχνεται για ένα φθηνό tower για internet, office, ταινίες και κάνα χαλαρό παιχνιδάκι, κυρίως dota, LOL, κάνα pro κτλ.

Στην αρχή μου είπε 500? για το κουτί, αλλά με το ζόρι τον έπεισα να κάνει μια παραχώρηση και να πάει στα 600? για να στριμωχτεί και ένας SSD στη τιμή.

Λέω να του προτείνω τα παρακάτω, αν έχετε κάποια αλλαγή να προτείνετε, ευπρόσδεκτη! Εξάλλου για αυτό ανοίγω το thread.

Σημείωση: Το PC θα αγοραστεί από το e-shop.

Κουτί: COOLERMASTER NSE-300-KKN1 N300 MIDI TOWER BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES - Νομίζω στα λεφτά του είναι πολύ καλό & ότι έχει 2 ανεμιστήρες προεγκατεστημένους

PSU: COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

CPU: AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Mobo: GIGABYTE GA-970A-DS3P RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

RAM: KINGSTON KVR16N11S8K2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ PC3-12800 VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

VGA: XFX AMD RADEON R7 260X R7-260X-ZNJ4 CORE EDITION 1GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

HDD: WESTERN DIGITAL WD10EZRX CAVIAR GREEN 1TB SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

SSD: CRUCIAL CT128MX100SSD1 MX100 128GB 2.5'' INTERNAL SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

DVD-RW: SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ -

Χωρίς τον Crucial βγαίνει 530, με τον Crucial πάει στα 607?.

Προσπάθησα να δω τι εναλλακτικές έχω σε Intel αλλά δεν μου καλοπάει. Αν είχα ένα έξτρα 100άρικο για budget, θα του πρότεινα i5 4670K. Εδώ βγαίνει η Intel εναλλακτική: INTEL CORE I3-4150 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - + ASROCK B85M PRO4 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το μονο που θ αλλαζα ειναι το psu και θα επαιρνα αυτο XFX TS SERIES 550W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - στα ιδια λεφτα (κι ας μην ειναι modular).

Σκέφτηκα αυτό το CM επειδή είναι φθηνό + modular οπότε δεν θα γίνεται πανζουλισμός από καλώδια μες στο CM κουτάκι.

FM2+ ;

Δεν υπάρχει λόγος. Τα Trinity είχαν ίδιο performance με έναν FX-4100, οπότε με τον 6100 θα έχει και 2 έξτρα πυρήνες να κάνει χαβαλέ άμα θέλει (κάτι μου έλεγε ότι μοντάρει βίντεο χομπίστικα). Οι ενσωματωμένες GPUs των Trinity και των Richland δεν πιάνουν την 260X, άρα; :P

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά από την άλλη που λες οτι θέλει απλά dota, lol, pro κ.τ.λ. μπορείς να πας ξέρω γω σε κανέναν a10-7800 και να βγεις κανένα 50άρικο λιγότερα, χωρίς μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά από την άλλη που λες οτι θέλει απλά dota, lol, pro κ.τ.λ. μπορείς να πας ξέρω γω σε κανέναν a10-7800 και να βγεις κανένα 50άρικο λιγότερα, χωρίς μεγάλη διαφορά.

Αυτά μου λέει εκείνος, αλλά ποντάρω στο ότι δεν ξέρει. Δεν θέλω να πάει να δοκιμάσει κάνα watch dogs και μετά να μου παραπονιέται :hehe: Οπότε το παίζω safe σε ό,τι αφορά την vga.

Link to comment
Share on other sites

στο fm2 Νικόλα, θες τουλάχιστον 2.133MHz dimmάκια για να τσουλίσει λίγο το iGPU, γιατί όπως ξέρεις το scalling είναι μεγάλο. άρα χάνεις από εκεί. Εγώ συμφωνώ με την 260x.

Link to comment
Share on other sites

για μεταχειρισμένα δεν ψήνεται?

Το σκέφτηκα αρχικά, αλλά αποφάσισα ότι δεν θέλω να μπλέξω, για τους εξής λόγους:

α) είναι φίλος φίλου και δεν του έχω υποχρέωση, απλά με έχει πρήξει να του φτιάξω pc

β) δεν ξέρει και θα πρέπει να του τα ψάχνω εγώ

γ) και να βρίσκαμε δεν έχει κάποιον να του το στήσει (εγώ είπα ότι δεν θα ανακατευτώ περισσότερο)

Αν ήταν φίλος μου, κομμάτια να γινόμουν, ειλικρινά. Αλλά τέτοιες εξυπηρετήσεις σε άτομα που δεν τα ξέρω, ε παραπάει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σύνθεση του έφτιαξες, έτσι που την κοιτάω σκέφτομαι μήπως κάνω καμια αναβάθμιση, απο AMD είμαι ασχετος, αυτό το cpu σε σχέση με αυτόν που έχω τώρα θα δω καμιά διαφορά? ο δικός μου q9550 τώρα παιζει 3.8 με 450fsb και 1:1 τις μνημες(900). Κυρίως με τρώει η αναβάθμιση για το SATA3 και ddr3 και όχι γιατι δεν με ικανοποιεί το σύστημα.

246? βγαίνουν αυτά που έχεις βάλει εσύ cpu+mobo+ram κάπου στα 200? μπορώ να δώσω σε γνωστό τα δικά μου. αξίζει ? :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοιες περιπτώσεις όπως του george_o/c, όπου έχει έναν αρχάριο φίλο φίλου που δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, ο +1 χρόνος που προσφέρει η εγγύηση της GIGA είναι πολύ μεγάλο plus.

Link to comment
Share on other sites

Στις τόσο μικρές χωρητικότητες ο Crucial τρώει κατραπακιά - κάτι τέτοιο ADATA PREMIER PRO SP900 128GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - καλύτερα.

Επίσης, ίσως να skipάρατε ssd για καμία 270x... οτιδήποτε κάτω από 270/270x δεν έχει τόσο καλό fps/? imo :)

Link to comment
Share on other sites

Στις τόσο μικρές χωρητικότητες ο Crucial τρώει κατραπακιά - κάτι τέτοιο ADATA PREMIER PRO SP900 128GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - καλύτερα.

Επίσης, ίσως να skipάρατε ssd για καμία 270x... οτιδήποτε κάτω από 270/270x δεν έχει τόσο καλό fps/? imo :)

Καλώς για τον SSD :T:

Για την κάρτα ελήφθη, θα του το πω. Αν και απ' ότι κατάλαβα δεν θα πάρει καν SSD γιατί δεν παίζουν φράγκα, οπότε μάλλον θα μείνει στην σύνθεση των 530? που του έβγαλα. Είδες πάντως ότι δεν σου πάει η καρδιά να βάλεις διπύρηνο i3 σε αυτά τα λεφτά, φαίνεται κάπως :P

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] [MENTION=1120]p_under[/MENTION] Ο λόγος που επέλεξα την Gigabyte αυτή είναι ότι την έβαλα σε σύστημα που έφτιαξα το καλοκαίρι για μια κοπελιά και είναι τίμια για τα λεφτά της. Εφόσον λοιπόν ήταν δοκιμασμένη (και σε o/c φάση), δεν είχα λόγο να μην την επιλέξω πάλι. CPU-Z Validator 4.0

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] Το clock per clock performance των δύο αυτών επεξεργαστών είναι υπέρ του Q9550, ή τελοσπάντων πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα κινούνται. Απλά απολαμβάνεις υποστήριξη sata3, ddr3, usb3. Με τόσο λίγα χρήματα, δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική, ούτε καν σε FM2 δεν μπορείς να πας, οπότε why not? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά ο φίλος φίλου αγόρασε αυτό που του είπα, χωρίς τον SSD και είναι ευχαριστημένος.

Πάμε τώρα να μου ρίξετε και μια γνώμη για ένα PC που θα παραγγείλω για φίλο, οπότε εδώ ενδιαφέρομαι πολύ πολύ περισσότερο. Ωστόσο επειδή τώρα είμαι Ρέθυμνο, θα το παραγγείλουμε όλο από το e-shop ώστε να μας το συναρμολογήσουν κιόλας.

Η διαφορά με την παραπάνω σύνθεση είναι ότι:

α) Στα 630-650? βάζουμε το κουτί + ασύρματο πληκτρολόγιο ποντίκι

β) Πρέπει να του βάλω 270X γιατί θα παίζει στα 1080p σε 32άρα τηλεόραση, κυρίως Call of Duty, Battlefield και κάνα άλλο FPS (του αρέσουν τα military, όχι metro και βλακείες)

Του χρόνου τέτοια εποχή μου είπε θα πάρει μια καλύτερη κάρτα γραφικών, μέχρι τότε όμως θα είναι με την 270X και εντάξει με κάποιες υποχωρήσεις σε ορισμένα games θα τα παίξει όλα, δεν θα έχει θέμα. Την είχα την κάρτα και ξέρω πόσο δυνατή είναι για τα χρήματά της :)

Θέλω να μου δώσετε ένα καλό ασύρματο πληκτρολόγιο/ποντίκι (λογικά σε σετ θα πάμε, δεν νομίζω να μας παίρνει για χωριστά) που να βγαίνει μέχρι 50? maximum (και φθηνότερα να βγει ακόμα καλύτερα), ώστε στο κουτί να πάνε ατόφια ~600?.

Κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση:

Κουτί: CoolerMaster N300 COOLERMASTER NSE-300-KKN1 N300 MIDI TOWER BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES - 42.80?

Τροφοδοτικό: CoolerMaster B600 COOLERMASTER B600 B SERIES 600W PSU (RS600-ACABD3-E1) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - 49.90?

CPU: AMD FX-6300 AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - 99.75?

Μητρική: ASRock 970PRO3 R2.0 ASROCK 970 PRO3 R2.0 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - 67.70?

HDD: Western Digital 1TB Red yo yo yo WESTERN DIGITAL WD10EFRX 1TB RED NAS SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - 64.90?

Μνήμες: HyperX Fury 1866MHz 2x4GB KINGSTON HX318C10FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - 79.48?

VGA: XFX R9 270X XFX AMD RADEON R9 270X R9-270X-CDJ4 DOUBLE DISSIPATION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - 178.90?

DVD-RW ένα random LG LG GH24NSB0 SUPER MULTI DVD-REWRITER SATA BLACK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ - 14.90?

ΣΥΝΟΛΟ 598.33?

Βρείτε μου τώρα και ένα καλό σετάκι keyboard/mouse ασύρματα, να πάμε στα 650? να το παραγγείλουμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα 270χ παρα ssd.

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] αυτη τη σκεψη ειχα και εγω. fx 6350 και ddr3 αντι να κουμπωσω πανω τον q9550 - στο P35 - που ετσι κι αλλιως επαιζε στα 80 -100 ευρο στο ebay.

σιγουρα πιο smooth λειτουργια με εξαπυρηνα.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα 270χ παρα ssd.

Yeap I know, μια χαρά είναι ο 1ΤΒ red για την δουλειά που θέλει το μηχάνημα. Ok ο SSD θα έδινε τη σπιρτάδα, αλλά θα το κοιτάξουμε άλλη στιγμή. Τώρα προέχει η VGA ;)

Καμιά πρόταση για keyboard/mouse επειδή δεν χαμπαριάζω. Ασύρματα, θέλει να παίζει απ' το καναπέ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στη σιγουρη λυση της logitech. 50 ευρω το μπατζετ?

Yes. Σ' αυτά τα λεφτά τούτα τα δύο μου γυαλίζουν μόνο εμένα, μετά οι τιμές ξεφεύγουν πολύ :/

LOGITECH 920-002611 MK520 WIRELESS DESKTOP - ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ -

MICROSOFT WIRELESS DESKTOP 3000 EN - ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ -

Να σου πω την αλήθεια το ποντίκι του microsoft μου φαίνεται πιο βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now