MetallicGR

GTX 780 (Ti), 770 τίθενται EOL, πτώση τιμής της GTX 760

Recommended Posts

[NEWS_IMG=GTX 780 (Ti), 770 τίθενται EOL, πτώση τιμή στην GTX 760]http://www.hwbox.gr/images/news_images/nvidia3.jpg[/NEWS_IMG] Με την ανακοίνωση των δύο νέων καρτών της NVIDIA η εταιρεία βρίσκει την ευκαιρία να θέσει εκτός αγοράς τρεις GPUs, τις 780 Ti, την 780 και την 770.

Ενώ παράλληλα μειώνει την τιμή της GTX 760 σε ακόμα πιο επιθετικά επίπεδα. Πλέον η GTX 760 θα έχει προτεινόμενη τιμή τα $219 και θα πωλείται στο πλευρών των φρέσκων GTX 980 και GTX 970 τις οποίες παρουσιάσαμε εδώ. Τέλος, οι πληροφορίες του TPU κάνουν λόγο για εμφάνιση της μικρής GeForce GTX 960 κάπου μέσα στον Οκτώβρη με σκοπό να εκτοπίσει την GTX 760.

[img_alt=GTX 780 (Ti), 770 τίθενται EOL, πτώση τιμή στην GTX 760]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture33696.jpg[/img_alt]

[img_alt=GTX 780 (Ti), 770 τίθενται EOL, πτώση τιμή στην GTX 760]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture33697.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πληγμα, για τις πράσινες λέτε εσεις? εμεις που πήραμε 290 και 290χ τι να πούμε? ουτε 150ε δεν θα φεύγουν, :crack:

Σιγά ρα, δεν θα ξεφτιλιστούν και τόσο γρήγορα οι τιμές τους, μη νομίζεις. Δεν είναι ότι ΟΛΟΙ θα πάρουν 970 και 980. Η 270Χ θα φεύγει για κάμποσους μήνες ακόμα στα 130? και η 280Χ στα 180?, αυτό δεν θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

καλα μην τρελένεσται κιόλας ρε...η 980 δεν λεει και κάτι οι 780ti/290X στα περισσοτερα bench ακομα μπροστά είναι!

μια χαρα τιμή θα κρατήσουν για καιρό, εδω ο κόσμος δεν εχει να φάει τι νομίζεται οτι θα τρέξουν ολοι να πάρουν 980, για προσγειωθείτε λίγο :/

Link to comment
Share on other sites

καλα μην τρελένεσται κιόλας ρε...η 980 δεν λεει και κάτι οι 780ti/290X στα περισσοτερα bench ακομα μπροστά είναι!

μια χαρα τιμή θα κρατήσουν για καιρό, εδω ο κόσμος δεν εχει να φάει τι νομίζεται οτι θα τρέξουν ολοι να πάρουν 980, για προσγειωθείτε λίγο :/

Αυτό έγραψα κι εγώ, ΠΑΝΙΚΟΣ τελείως, αν διαβάσεις και σε forums στο εξωτερικό το ίδιο. Λες και ΟΛΟΙ θα πάνε να πάρουν τις καινούριες κάρτες της NVIDIA :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ δεν υπαρχει πανικος τουλαχιστον απο μεριας μου η 780ti θα κοσμει το πυργακι μου για πολυ καιρο ακομα κ φυσικα αν πεσουν τοσο όσο λενε οι τιμες θα κουρασω λιγο κ το PSU μου με SLI.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποίος σταματάει τους drivers?

H amd σταματησε τους drivers για την χ1600 που ειχα στο λαπιτοπι μου κ καμια συμβατοτητα με windows 7. ηταν η τελευταια φορα που ασχολήθηκα με amd!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε η Χ1600 είναι κάρτα του 2005 και περιμένεις να έχει νέους drivers για αυτή? Ορίστε πάρε μερικά drivers μετά από 5 λεπτά ψάξιμο.

άνοιξε το με Internet explorer ---> Microsoft Update Catalog

Προς θεου δε περιμενω drivers τωρα. δε μπορουσα να βρω drivers συμαβατους με windows 7 έτσι το λαπιτοπι εμεινε με xp (καθολου κακο) κ πλεον ενα χρόνο τωρα περιπου με Ubuntu! Δε κράζω την Amd ευτυχώς που υπάρχει για να γίνεται παιχνίδι ανταγωνισμού. απλα ετυχε κ ξέρεις πως ειναι αυτα. thanx κ για το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

πωω, τωρα δηλαδη θα πρεπει να πουλησω την 3870 :D και να αναβαθμισω οπως και δηποτε σε καποια μεταχειρισμενη 5850/6960/7850 για να καταφερω να παιξω το κονσολαδικο dead rising 3. τα minimum specs στα νεα παιχνιδια ειναι για κλαματα και γελια ταυτοχρονα, παλι καλα που δεν εβαλαν στα min specs την 780ti.

μπραβο στην nvidia για την παρουσιαση νεων προιοντων και που δεν καθεται με τα χερια σταυρωμενα!

αντε να δουμε την απαντηση της amd(αν και θα αργισει πολυ) μπας και πεσουν οι τιμες καινουριων και μεταχειρισμενων.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου δε περιμενω drivers τωρα. δε μπορουσα να βρω drivers συμαβατους με windows 7 έτσι το λαπιτοπι εμεινε με xp (καθολου κακο) κ πλεον ενα χρόνο τωρα περιπου με Ubuntu! Δε κράζω την Amd ευτυχώς που υπάρχει για να γίνεται παιχνίδι ανταγωνισμού. απλα ετυχε κ ξέρεις πως ειναι αυτα. thanx κ για το λινκ.

Σορρυ φιλε μου αλλα ουτε ετυχε ουτε και ξερουμε πως ειναι αυτα !!

Το μονο που ειπες προηγουμενως ηταν οτι δεν υπαρχουν drivers απο μια συγκεκριμενη εταιρεια, στην οποια εδειχνες εμφανως την amd.

Δεν ειμαστε ουτε στο 2001 ουτε στο 2005 που ειχαν καποια προβληματα, ουτε καν δεν εχει να κανει με τη διαθεσιμοτητα ή την υποστηριξη.

Ακομη και αυτα πλεον εχουν λυθει και σπανια θα παρουσιασουν προβλημα. Τουλαχιστον εγω εδω και μια 5ετια δεν ειχα το παραμικρο.

Και για να τελειωνω, μη περιμενεις να εχεις υποστηριξη σε ενα προιον μετα απο 10 χρονια. Αν σε ολα γινονταν αυτο οι εταιρειες θα εβγαζαν

νεα προιοντα καθε 8 χρονια, και η τεχνολογια θα ηταν πισω 50 χρονια και βαλε. Για να συνεχισουν να παραγουν πρεπει να πουλησουν, για

να πουλησουν πρεπει να σε ωθησουν στην αγορα του νεου (βλ. marketing), αν εσενα σου υποστηριζουν το 10χρονο προιον και, εστω οτι,

σου ανεβαζουν τις επιδοσεις καθε τρεις και λιγο ενα 2% μεχρι να φτασει στο μαξ, αν σε καλυπτει χωρις προβληματα ειναι δυνατον αν δεν

χαλασει να παρεις καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι ψιλοχαλασμενος απο την κατακορυφη πτωση μεταπωλητικης αξιας της καρτας μου (1 χρονου 780 DCII) , θα χαιρομουν απιστευτα αν πλεον τα second Top μοντελα οπως τωρα η 970 αρχισουν να πωλουνται σ αυτη την ταξη τιμων

Σχετικα με το προηγουμενο post συμφωνω στους κανονες της αγορας και στην λογικη του επιχειρηματος

""Για να συνεχισουν να παραγουν πρεπει να πουλησουν, για

να πουλησουν πρεπει να σε ωθησουν στην αγορα του νεου (βλ. marketing), αν εσενα σου υποστηριζουν το 10χρονο προιον και, εστω οτι,

σου ανεβαζουν τις επιδοσεις καθε τρεις και λιγο ενα 2% μεχρι να φτασει στο μαξ, αν σε καλυπτει χωρις προβληματα ειναι δυνατον αν δεν

χαλασει να παρεις καινουργιο?'''

Απλα υπαρχει μια μεγαλη διαφορα

Η εταιρια που σεβεται τον πελατη της πρεπει να παρεχει ''βασικη'' υποστηριξη για ολα τα προιοντα της.Στο συγκεκριμενο τομέα π.χ. βασικους drivers για καθε εκδοση λειτουργικου.Δηλαδη να μπορω να λειτουργησω την καρτα και σε XP,vista,win7,8,9...σε βασικα πραγματα οπως να αναγνωριζεται απο το λειτουργικο,ν αλλαζω αναλυση,να κανει hardware decodind video (στα πλαισια του ενσωματομενου chip-decoder) κλπ. ΟΧΙ δεν ζηταω βελτιωση επιδοσεων για παιχνιδια,sli profiles,κλπ

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι τι σχέση έχει ο σεβασμός στο πελάτη μετά από 10 χρόνια? Ένα λάπτοπ πήρε αν έπαιρνε ένα αμάξι τι θα έκαναν δλδ θα του το υποστήριζαν για 200 χρόνια? End of life προχωράμε δεν χάνουμε χρόνο για να παίζει η αρχαιολογία σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now